Ефект доміно: як азербайджано-вірменські бої розпалили антагонізм Туреччини та Росії
Смертельні артобстріли на кордоні Вірменії та Азербайджану загострили конфронтацію Путіна й Ердогана

Дві колишні радянські республіки на цьому тижні обмінюються вишуканими образами і звинувачують одна одну в обстрілі мирних сіл. Водночас більш тонку гру загроз і попереджень ведуть між собою Анкара, яка протегує Азербайджану, і Москва, що підтримує Вірменію. Антагонізм між двома регіональними полюсами – Росією і Туреччиною – сягнув небувалого розмаху.
Що сталося між Вірменією і Азербайджаном
У неділю, 12 липня, на кордоні двох кавказьких країн раптово спалахнули бойові дії, у яких обидві сторони задіяли артилерію, бронетехніку й ударні дрони. До полудня вівторка загинуло щонайменше 16 осіб, зокрема азербайджанські генерал, полковник, два майори й сім солдатів. Вірменська сторона підтвердила загибель двох своїх офіцерів і двох солдатів, а також поранення в десяти чоловік.
Кровопролитний інцидент стався після чотирьох років відносного затишшя на кордоні двох країн. Причому він стався там, де ніхто не чекав – на міжнародно визнаній ділянці кордону, віддаленій на сотні кілометрів від спірного регіону Нагірний Карабах, біля якого зазвичай відбуваються зіткнення. Хто спровокував збройний конфлікт – незрозуміло, сторони перекладають одна на одну провину за «грубе порушення режиму припинення вогню».
За офіційною версією Єревану, 12 липня о 12:30 група азербайджанських солдатів на автомобілі УАЗ спробувала прорватися через кордон до Вірменії. Почувши попереджувальні постріли, вони кинули машину й повернулися на свою територію, після чого о 13:45 на територію Вірменії обрушилися залпи артилерійського вогню.
За версією Баку, вірменські військові першими застосували артилерію з метою прориву кордону й захоплення азербайджанських позицій, але були відкинуті назад вогнем у відповідь і зазнали втрат.

Представники Азербайджану відреагували на інцидент вкрай войовничо. Міноборони цієї країни пригрозило завдати точного ракетного удару по вірменської Мецаморської атомної електростанції і створити радіоактивну катастрофу, якщо противник спробує зруйнувати греблю Мінгечевірського водосховища з метою затоплення азербайджанських територій.
У середу в центрі Баку, як пише вірменське видання Asbarez, близько 50 000 азербайджанців провели провоєнний мітинг із гаслами «Кінчайте карантин, починайте війну!», «Накажіть нам йти на війну!» і «Смерть вірменам!».
Як відреагували Анкара й Москва
З самого початку азербайджано-вірменських бойових зіткнень перші особи Туреччині зайняли сильну проазербайджанську позицію. Вони почали покладати на Єреван провину за зіткнення на кордоні й заявляти про готовність втрутитися у військовий конфлікт на боці Азербайджану.
У своїх заявах президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган, глава МЗС Мевлют Чавушоглу та міністр оборони Туреччини Хулуси Акар наголошували, що саме Вірменія спровокувала прикордонний збройний конфлікт «для створення нового вогнища напруженості в регіоні».
Реджеп Ердоган назвав зіткнення, що сталися, «дією, яка відбувається не на рівні Вірменії», і пообіцяв Азербайджану підтримку Туреччини «проти будь-яких форм агресії». Зі свого боку Мевлют Чавушоглу оголосив про намір «підтримати будь-яке рішення Азербайджану, що б той не прийняв», а також зазначив необхідність зміцнювати відносини Туреччини з Азербайджаном за принципом «одна нація – дві держави».
Яструбина риторика Анкари спричинила заклики Москви не розпалювати конфлікт. Росія, як зазначають спостерігачі, зробила Туреччині два непрямих попередження. Перше з них 13 липня опублікувало російське МЗС після переговорів Сергія Лаврова з міністрами закордонних справ Вірменії та Азербайджану. У ньому «Росія наголосила на важливості всіх членів Мінської групи ОБСЄ продемонструвати відповідальний підхід до оцінки конфлікту й уникнути декларацій або дій, здатних спровокувати подальшу ескалацію напруженості». Однією з країн – учасниць Мінської групи ОБСЄ, створеної на початку 1990-х років для врегулювання карабаського конфлікту, є Туреччина.
Друге непряме попередження Туреччині озвучив 16 липня заступник міністра закордонних справ РФ Андрій Руденко, вказавши, що «країни, які межують із цим регіоном [Вірменією й Азербайджаном], повинні проявляти максимум виваженості, відповідальності та стриманості, зокрема, у публічній риториці».
Антагонізм небувалого розмаху
Анкара й Москва вже залучені у два проксі-конфлікти: вони підтримують протиборчі сторони у двох громадянських війнах у Лівії і Сирії. Вірменія і Азербайджан, схоже, створюють на своєму кордоні наступну гарячу точку, куди Туреччина обіцяє направити свою армію, а російський військовий контингент там вже присутній. У вірменському місті Гюмрі біля турецького кордону розташована 102-а російська військова база, у якій дислоковано близько 5000 чоловік.
«Туреччина – єдиний гравець у кавказькому регіоні, який представляє в певній мірі цінності й інтереси Заходу і здатний перешкодити домінуванню Росії та Ірану, – наводить американське видання Voice of America думку експерта по Росії з Боннського університету Заура Гасимова. – Туреччина, яка імпортує 98% споживаного газу, змушена платити за нього «Газпрому» майже вдвічі більшу ціну, ніж інші країни Євросоюзу. Вона намагається зменшити закупівлі газу в Росії».
Заур Гасимов вважає підозрілим, що артобстріли почалися на ділянці вірмено-азербайджанського кордону близько від Південно-Кавказького газопроводу, що доставляє азербайджанський газ до Туреччини і грає ключову роль у зусиллях Анкари зі зменшення залежності від російської енергії.
«Недавні зіткнення на Кавказі можуть бути меседжем для Туреччини, що їй доведеться заплатити ціну за ребалансінг зв'язків із Росією», – робить висновок Voice of America.
За спостереженням французького військового експерта Фабріціо Вольфа, поява на Кавказі третьої (після Лівії та Сирії) зони протистояння Москви й Анкари «кристалізувало їхній антагонізм».
Якщо Туреччина й Росія в першому своєму гібридному конфлікті на території Сирії намагалися утримуватися від бойових зіткнень одна з одною, то в другій зоні антагоністи почали поводитися зовсім інакше. Як писав Mind у статті «Як «новий Каддафі» і 800 російських найманців завойовують Лівію», Москва через приватну військову компанію «Вагнер» направила велику кількість високопрофесійних снайперів і техніків для знищення захисників Триполі і турків, що їх підтримують. Фабріціо Вольф висловлює побоювання, що в разі різкої ескалації вірмено-азербайджанського прикордонного конфлікту зіткнення Туреччини й Росії можуть виявитися ще більш прямими.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].