Post factum: про що так і не розповів Максим Степанов
9 запитань до міністра охорони здоров’я, що лишилися без відповідей

На початку листопада Mind брав інтерв’ю в міністра охорони здоров’я Максима Степанова. Через два місяці редакція направила до МОЗ запит за підсумками цієї бесіди. Нагадуємо: у рубриці Post factum ми публікуємо матеріали, підготовлені по слідах нашого спілкування з високопосадовцями, аби дізнатися, що змінилося за цей період і чого вдалося/не вдалося досягти.
Відповідей від Максима Степанова Mind чекав три тижні: пресслужба тричі переносила дедлайн і врешті-решт ми залишилися без «прямої мови» міністра.
Поки чекали на відповіді, наприкінці грудня вакцинацію від коронавірусу розпочали успішні держави (ЄС, США) і не дуже заможні – РФ, Туреччина, Єгипет, Індія. Програму щеплень запроваджено майже всіма, окрім бідних країн світу – на зразок держав Екваторіальної Африки та України.
Станом на кінець січня, за темпами вакцинації проти COVID-19 лідирує Ізраїль: там щеплено понад 40% населення. І не дивно: прем’єр Беньямін Нетаньяґу аж 17 разів особисто телефонував гендиректору компанії Pfizer Альберту Бурла, щоб домовитися про постачання великих партій вакцини для своїх громадян. А скільки разів з очільником Pfizer мали розмову українські високопосадовці: голова МОЗ Максим Степанов, прем’єр-міністр Денис Шмигаль чи навіть президент Володимир Зеленський?
Тим часом британське видання The Economist повідомило, що Україна зможе дістати широкий доступ до вакцин від коронавірусу не раніше 2023 року. А агентство Bloomberg (США) негативно оцінило ситуацію з вакцинацією в Україні. Воно наголошує, що Україна – найбільша з тих держав Європи, які ще не приступили до вакцинації населення. На думку агентства, проблема в тому, що владі нема чого запропонувати 42 млн громадян. Натомість, як позитивний приклад, Bloomberg наводить Крим, де вакцинація вже стартувала, і ЛДНР, де до цього майже все готово.
В Україні ж триває «серіал обіцянок». Одна з них – так зване розроблення власної вакцини: наприкінці жовтня Зеленський і Степанов зчинили галас у ЗМІ із цього приводу – із гордістю розповідали, мовляв, українські вчені обов’язково що-небудь винайдуть. Та розроблення власного продукту далі рекламних заяв не пішло, а «гуру» української вакцини – громадянин США Михайло Фаворов вже вакцинувався у Сполучених Штатах американською Moderna.
Заяви ж міністра Максима Степанова щодо російської вакцини «Спутнік V» всім відомі і є непримиримими: «МОЗ не розглядає варіант придбання «Спутніка V» ні за яких обставин. Ми дозволимо лише те, що точно є безпечним, де правильно пройдено всі стадії клінічних випробувань. На сьогодні по документах на російську вакцину ми цього не бачимо. І не бачить увесь світ». Натомість купувати мільйонами незареєстровану й низькоефективну (50%) китайську вакцину SinoVac, яка не пройшла III фази клінічних досліджень, МОЗ вважає безпечним для українців (тоді як «слуги народу» вакцинуються високоефективною Pfizer, завезеною до Києва в обхід офіційних митних та інших процедур).
Цікава інформація з’явилася днями: як зазначається в низці ЗМІ, канцлер Німеччини Ангела Меркель під час нещодавньої телефонної розмови з російським президентом Владіміром Путіним, запропонувала йому допомогу Інституту Пауля Ерліха (німецький федеральний інститут вакцини й біомедичних лікарських засобів, що підпорядковується Федеральному міністерству охорони здоров’я Німеччини) для реєстрації вакцини «Спутнік V» в ЄС. За її словами, якщо російську вакцину схвалить ЕМА (Європейське агентство з ліків) – можна буде говорити про спільне виробництво й застосування. Для МОЗ і нинішньої української влади – це неабиякий подразник.

Тож з огляду на описану ситуацію Mind публікує перелік запитань, які відправив прессекретарю міністра охорони здоров’я України – та на які, на жаль, відповідей (у зазначений нами час) так і не дочекався. Якщо ж міністр передумає – ми із задоволенням опублікуємо його думку.
1. Сума коштів, закладена в бюджеті-2021 – 159 млрд грн. Ви казали, що цього недостатньо для нормальної роботи системи медицини й подавали запит на 296 млрд грн. З яких джерел братимете кошти, яких не вистачає? Або на що скорочуватимете/ліквідовуватимете витрати?
2. В інтерв’ю ви підтвердили, що МОЗ знає про випадки стягнення грошей із ковідних пацієнтів у лікарнях і розбирається з кожним окремим випадком. Що НСЗУ фіксує порушення і реагує на них, зокрема, через певні механізми покарання головних лікарів. Скільки цих порушень було за 2020 рік? Можете навести конкретні приклади: кого, де і як покарано за незаконне стягнення коштів з COVID-пацієнтів?
3. Ви запевняли, що в Україні до кінця 2020 року робитимуть 100 000 ПЛР-тестів на добу. Яка планка станом на січень 2021 року? І чому з грудня 2020 року такі малі показники інфікованих COVID-19 в Україні, адже у нас 10-те місце серед держав світу по поширенню коронавірусу?
4. Ще восени ви стверджували, що МОЗ веде перемовини про закупку вакцини з американськими Moderna та Pfizer, англійсько-шведською AstraZeneca, китайськими SinoVac і Sinopharm і що це питання є пріоритетом президента Зеленського. А чому ж так сталося, що наразі Україна опинилася в питанні старту вакцинації (на тлі інших держав світу) «біля розбитого корита» і максимум на що спромоглася нашвидкоруч – це договір про закупку малоефективної (50%) китайської вакцини SinoVac, реєстрація якої в Китаї очікується лише у жовтні 2021 року? Чи переадресуєте це питання Зеленському?
5. Ви запевняли, що за механізмом COVAX, згідно з заявкою, поданої МОЗ, Україна отримає вакцини майже для 8 млн осіб (20% населення). Коли нарешті чекати цю партію вакцин? Хто є виробником ціх вакцин і яка їхня ефективність?
6. Поки МОЗ укладає договори на вакцину з Китаєм, у Києві стартувала нелегальна VIP-вакцинація (по €3000 за вакцину Pfizer). Як прокоментуєте цей скандал, де фігурує ім’я голови Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Радуцького? МОЗ бере участь у «розслідуванні» появи вакцини Pfizer у клініці MediLand?
7. На тлі провалу старту вакцинації в Україні і скандалу з VIP-вакцинацією, чи не змінили ви своєї позиції щодо російської вакцини «Супутник-V»? І які шанси харківської фармкомпанії «Біолек» на її реєстрацію в Україні?
8. Під час інтерв’ю ми говорили про розроблення української вакцини, помпезно представленої у жовтні 2020 року американською компанією DiaPrep System (на чолі з американським епідеміологом Михайлом Фаворовим) і одним з інститутів НАНУ. Що наразі з клінічними випробуваннями цієї загадкової вакцини? Чи це була піар-акція Зеленського напередодні парламентських виборів (бо, як відомо, розробник української вакцини Фаворов нещодавно вакцинувався в США американською Moderna)?
9. Чого українцям чекати після 24 січня, які нові/старі обмеження для боротьби з поширенням пандемії запровадить МОЗ? Чи буде продовження локдауну (В. Ляшко заперечує такий варіант подій), у яких межах? І яких показників захворюваності чекаєте після січневого локдауну в плані зниження цифр?
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].