Post factum: про що так і не розповів Максим Степанов

Post factum: про що так і не розповів Максим Степанов

9 запитань до міністра охорони здоров’я, що лишилися без відповідей

Этот материал также доступен на русском языке
Post factum: про що так і не розповів Максим Степанов
Максим Степанов
Фото: УНІАН

На початку листопада Mind брав інтерв’ю в міністра охорони здоров’я Максима Степанова. Через два місяці редакція направила до МОЗ запит за підсумками цієї бесіди. Нагадуємо: у рубриці Post factum ми публікуємо матеріали, підготовлені по слідах нашого спілкування з високопосадовцями, аби дізнатися, що змінилося за цей період і чого вдалося/не вдалося досягти.

Відповідей від Максима Степанова Mind чекав три тижні: пресслужба тричі переносила дедлайн і врешті-решт ми залишилися без «прямої мови» міністра.

Поки чекали на відповіді, наприкінці грудня вакцинацію від коронавірусу розпочали успішні держави (ЄС, США) і не дуже заможні – РФ, Туреччина, Єгипет, Індія. Програму щеплень запроваджено майже всіма, окрім бідних країн світу – на зразок держав Екваторіальної Африки та України.

Станом на кінець січня, за темпами вакцинації проти COVID-19 лідирує Ізраїль: там щеплено понад 40% населення. І не дивно: прем’єр Беньямін Нетаньяґу аж 17 разів особисто телефонував гендиректору компанії Pfizer Альберту Бурла, щоб домовитися про постачання великих партій вакцини для своїх громадян. А скільки разів з очільником Pfizer мали розмову українські високопосадовці: голова МОЗ Максим Степанов, прем’єр-міністр Денис Шмигаль чи навіть президент Володимир Зеленський?

Тим часом британське видання The Economist повідомило, що Україна зможе дістати широкий доступ до вакцин від коронавірусу не раніше 2023 року. А агентство Bloomberg (США) негативно оцінило ситуацію з вакцинацією в Україні. Воно наголошує, що Україна – найбільша з тих держав Європи, які ще не приступили до вакцинації населення. На думку агентства, проблема в тому, що владі нема чого запропонувати 42 млн громадян. Натомість, як позитивний приклад, Bloomberg наводить Крим, де вакцинація вже стартувала, і ЛДНР, де до цього майже все готово.

В Україні ж триває «серіал обіцянок». Одна з них – так зване розроблення власної вакцини: наприкінці жовтня Зеленський і Степанов зчинили галас у ЗМІ із цього приводу – із гордістю розповідали, мовляв, українські вчені обов’язково що-небудь винайдуть. Та розроблення власного продукту далі рекламних заяв не пішло, а «гуру» української вакцини – громадянин США Михайло Фаворов вже вакцинувався у Сполучених Штатах американською Moderna.   

Заяви ж міністра Максима Степанова щодо російської вакцини «Спутнік V» всім відомі і є непримиримими: «МОЗ не розглядає варіант придбання «Спутніка V» ні за яких обставин. Ми дозволимо лише те, що точно є безпечним, де правильно пройдено всі стадії клінічних випробувань. На сьогодні по документах на російську вакцину ми цього не бачимо. І не бачить увесь світ». Натомість купувати мільйонами незареєстровану й низькоефективну (50%) китайську вакцину SinoVac, яка не пройшла III фази клінічних досліджень, МОЗ вважає безпечним для українців (тоді як «слуги народу» вакцинуються високоефективною Pfizer, завезеною до Києва в обхід офіційних митних та інших процедур). 

Цікава інформація з’явилася днями: як зазначається в низці ЗМІ, канцлер Німеччини Ангела Меркель під час нещодавньої телефонної розмови з російським президентом Владіміром Путіним, запропонувала йому допомогу Інституту Пауля Ерліха (німецький федеральний інститут вакцини й біомедичних лікарських засобів, що підпорядковується Федеральному міністерству охорони здоров’я Німеччини) для реєстрації вакцини «Спутнік V» в ЄС. За її словами, якщо російську вакцину схвалить ЕМА (Європейське агентство з ліків) – можна буде говорити про спільне виробництво й застосування. Для МОЗ і нинішньої української влади – це неабиякий подразник.

Post factum: про що так і не розповів Максим Степанов
Фото УНІАН

Тож з огляду на описану ситуацію Mind публікує перелік запитань, які відправив прессекретарю міністра охорони здоров’я України – та на які, на жаль, відповідей (у зазначений нами час) так і не дочекався. Якщо ж міністр передумає – ми із задоволенням опублікуємо його думку.      

1. Сума коштів, закладена в бюджеті-2021 – 159 млрд грн. Ви казали, що цього недостатньо для нормальної роботи системи медицини й подавали запит на 296 млрд грн. З яких джерел братимете кошти, яких не вистачає? Або на що скорочуватимете/ліквідовуватимете витрати?

2. В інтерв’ю ви підтвердили, що МОЗ знає про випадки стягнення грошей із ковідних пацієнтів у лікарнях і розбирається з кожним окремим випадком. Що НСЗУ фіксує порушення і реагує на них, зокрема, через певні механізми покарання головних лікарів. Скільки цих порушень було за 2020 рік? Можете навести конкретні приклади: кого, де і як покарано за незаконне стягнення коштів з COVID-пацієнтів? 

3. Ви запевняли, що в Україні до кінця 2020 року робитимуть 100 000 ПЛР-тестів на добу. Яка планка станом на січень 2021 року? І чому з грудня 2020 року такі малі показники інфікованих COVID-19 в Україні, адже у нас 10-те місце серед держав світу по поширенню коронавірусу? 

4. Ще восени ви стверджували, що МОЗ веде перемовини про закупку вакцини з американськими Moderna та Pfizer, англійсько-шведською AstraZeneca, китайськими SinoVac і Sinopharm і що це питання є пріоритетом президента Зеленського. А чому ж так сталося, що наразі Україна опинилася в питанні старту вакцинації (на тлі інших держав світу) «біля розбитого корита» і максимум на що спромоглася нашвидкоруч – це договір про закупку малоефективної (50%) китайської вакцини SinoVac, реєстрація якої в Китаї очікується лише у жовтні 2021 року? Чи переадресуєте це питання Зеленському?    

5. Ви запевняли, що за механізмом COVAX, згідно з заявкою, поданої МОЗ, Україна отримає вакцини майже для 8 млн осіб (20% населення). Коли нарешті чекати цю партію вакцин? Хто є виробником ціх вакцин і яка їхня ефективність?  

6. Поки МОЗ укладає договори на вакцину з Китаєм, у Києві стартувала нелегальна VIP-вакцинація (по €3000 за вакцину Pfizer). Як прокоментуєте цей скандал, де фігурує ім’я голови Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Радуцького? МОЗ бере участь у «розслідуванні» появи вакцини Pfizer у клініці MediLand?  

7. На тлі провалу старту вакцинації в Україні і скандалу з VIP-вакцинацією, чи не змінили ви своєї позиції щодо російської вакцини «Супутник-V»? І які шанси харківської фармкомпанії «Біолек» на її реєстрацію в Україні?    

8. Під час інтерв’ю ми говорили про розроблення української вакцини, помпезно представленої у жовтні 2020 року американською компанією DiaPrep System (на чолі з американським епідеміологом Михайлом Фаворовим) і одним з інститутів НАНУ. Що наразі з клінічними випробуваннями цієї загадкової вакцини? Чи це була піар-акція Зеленського напередодні парламентських виборів (бо, як відомо, розробник української вакцини Фаворов нещодавно вакцинувався в США американською Moderna)?

9. Чого українцям чекати після 24 січня, які нові/старі обмеження для боротьби з поширенням пандемії запровадить МОЗ? Чи буде продовження локдауну (В. Ляшко заперечує такий варіант подій), у яких межах? І яких показників захворюваності чекаєте після січневого локдауну в плані зниження цифр? 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті