Неля Привалова: «Зміна ціни бензину є прогнозованою на кожні наступні 10 днів»
Президентка Нафтогазової Асоціації України – про формулу Кабміну, біржові реалії та українську «винахідливість»

Український паливний ринок страждає не лише від цінових стрибків, низької якості бензинів і дизеля, а й від різного роду «схем», які щороку множаться. Наша розмова з президенткою Нафтогазової Асоціації України Нелею Приваловою торкнулася багатьох тем: чому АЗС такі різні та чого чекати від кожного з «різновидів»; як формується ціна нафтопродуктів; коли і чому може подешевшати пальне тощо.
Як регулюють ціни на пальне в Україні
– Які об'єктивні причини зростання роздрібних цін на пальне?
– Україна імпортує більш ніж половину обсягу споживання пального (бензини ≈ 50%, ДТ ≈ 80%, ЗВГ ≈ 80%). І перший чинник – це світові ціни на нафту й нафтопродукти, на які орієнтуються всі заводи-виробники, як іноземні, так і національні. Котирування цін на світових біржах зростають: якщо в листопаді 2020 року нафта коштувала $37 за барель, то до березня поточного року – $70 за барель, а сьогодні – понад $75/барель. Таке зростання котирувань не могло не відбитися на зростанні закупівельних цін, за якими трейдери беруть нафтопродукти для реалізації на АЗС.
Другий чинник – курс валют євро/долар. До курсу долара прив'язані закупівельні ціни на всі види імпортних нафтопродуктів, а ставки акцизного податку на них встановлені в євро за 1000 літрів. Якщо курс обох валют зростає, то й частка валютного «навантаження» в кожному літрі проданого пального збільшується, а отже, зростають роздрібні ціни на АЗС.
– АЗС дружно, з певною періодичністю, змінюють ціни на пальне на своїх
196
Чому я маю стати підписником Mind?
Mind UA - це незалежний бізнес-портал. Ми не залежимо від (і не належимо до) жодних політичних, олігархічних та інших груп. Проект створюється командою ділових журналістів; ми залучаємо лише портфельних інвесторів.
Рекламні доходи медіа в світі стрімко падають. В гонитві за кількістю читачів перемагають таблоїди та ресурси що маніпулюють фактами, в гонитві за сенсаціями. На відміну від них, ми прагнемо робити дійсно корисний та якісний продукт для того, аби створювати справжню додану цінність для наших читачів.
Справжня якісна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно не дешево. Але ми віримо в перспективи якісної журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому, ми створюємо можливість платної щомісячної підписки - Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Вже сьогодні, усі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів Cкажи.uа. Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.