«Mutti» чи Ma Baker: що Володимиру Зеленському варто було знати про Ангелу Меркель до переговорів

«Mutti» чи Ma Baker: що Володимиру Зеленському варто було знати про Ангелу Меркель до переговорів

Але він, вочевидь, цього не знав

Этот материал также доступен на русском языке
«Mutti» чи Ma Baker: що Володимиру Зеленському варто було знати про Ангелу Меркель до переговорів
Ангела Меркель та Володимир Зеленський
Фото: Офіс Президента України

20 серпня у Москві Ангела Меркель і президент РФ Владімір Путін витратили майже чотири години на складні перемовини про майбутнє Європи, Німеччини та Росії. Тому в Києві канцлеру Німеччини вистачило трохи більше однієї години, щоби пояснити президенту України, що «Німеччина понад усе!», а Україна – геть не «в кожній трубі корок». Історичний і «прощальний» візит канцлера Німеччини в Україну, по суті, було зведено до взаємних докорів Ангели Меркель і Володимира Зеленського.

22 серпня канцлер Німеччини Ангела Меркель поставила Україну перед головним вибором в новітній історії нашої держави: доходи від транзиту російського газу чи незалежність? Іншими словами, «гаманець або життя». Президент Володимир Зеленський на брифінгу після переговорів заявив, що досі не розуміє, хто надасть гарантії економічної безпеки України після 2024 року, коли спливе термін контракту на транзит російського газу до Європи через українську ГТС.

Подробиці, а головне наслідки цієї зустрічі, як і перемовин за участю міністрів енергетики США та Німеччини стануть відомі пізніше. А поки Mind поспілкувався на умовах анонімності з надзвичайним і повноважним послом України у відставці, який вважає, що Володимир Зеленський не врахував деяких особливостей Ангели Меркель. І це в перспективі може вплинути на позиції України в переговорному процесі.

20 серпня 2021 року канцлер Німеччини Ангела Меркель відвідала Російську Федерацію з прощальним візитом. Вона говорила з президентом РФ Владіміром Путіним «про стан і перспективи розвитку двостороннього співробітництва в різних галузях», а також «обговорила актуальні міжнародні та регіональні проблеми»...

Газопровід «Північний потік – 2» в програмі візиту не згадувався. Проте президент України Володимир Зеленський сподівався, що 22 серпня під час візиту Меркель до Києва йому вдасться виторгувати більше, ніж було обіцяно Німеччиною та США в «Спільній заяві про підтримку України, європейської енергетичної безпеки та наших кліматичних цілей» від 21 липня 2021 року. «Меркель багато зробила для України. Це правда. І я їй дуже вдячний як українець <...> Ми вдячні за те, що у нас є, але я знаю, що Німеччина здатна на більше», – заявляв Володимир Зеленський ще навесні в інтерв'ю Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Якщо підбивати підсумки переговорів Зеленського та Меркель, то канцлер Меркель, по суті, заявила: «Північний потік – 2» – це не німецько-російський проєкт, у ньому є фірми з Німеччини, Нідерландів і Франції, це європейсько-російський проєкт. Він регулюється європейським правом, нормами «Третього енергетичного пакету». Тому в регулюванні ми (Німеччина. – Mind) не зовсім вільні, але повинні посилатися саме на це. Ми не вели ці переговори з німецької сторони, але з європейською ми лише підтримували переговори...».

Можливо, від зустрічі можна було б очікувати хоч якогось результату, не пов'яжи президент Зеленський питання мирного врегулювання на Донбасі та закінчення будівництва газопроводу «Північний потік – 2» в один нерозривний вузол. Але ж раніше їх публічно поділяли: «У ході робочого візиту Зеленського до Німеччини (11 липня) президент України спробує зупинити будівництво «Північного потоку – 2». Якщо не вдасться це зробити, тоді ми поговоримо про гарантії безпеки – повернення тимчасово окупованих територій, а не про грошову компенсацію», – заявляв раніше прес-секретар українського президента Сергій Никифоров.

Проте, певний результат від перемовин є. Щоправда, від перемовин Меркель не з Зеленським, а з Путіним. Суть цих перемовин, яку винесли на публічний рівень, можна сформулювати двома цитатами. Ангела Меркель заявила, що говорила з президентом Путіним про домовленості, укладені між США та ФРН щодо транзиту газу через Україну після 2024 року: «І ми несемо певну відповідальність, незважаючи на всі економічні аспекти, які потрібно враховувати».

Це підтвердив і Путін: «Пані канцлер завжди ставила питання щодо продовження транзиту [газу] через територію України... Я запевнив, що ми повністю виконаємо всі зобов'язання щодо транзитної угоди навіть після відходу Меркель з посади канцлера... Ми готові й після 2024 року постачати газ через Україну, але ми зобов'язані знати, на який термін, в якому обсязі. Для цього європейські країни повинні дати чітку відповідь, які обсяги газу вони готові закуповувати в Росії. Ми не можемо укласти транзитний контракт, якщо немає контракту на поставку».

Хоча і тут російський президент включив свій стандартний елемент шантажу: «В Україні було прийнято цілу низку законів, що за своєю суттю суперечать «Мінським угодам». У зв'язку з цим ще раз просимо пані канцлера, в тому числі і з урахуванням майбутнього візиту до Києва, вплинути на українську сторону в плані виконання всіх узятих раніше зобов'язань».

У день переговорів Путіна та Меркель президент США Джозеф Байден заявив, що «видав адміністративне розпорядження, щоб ужити додаткових заходів (санкції. – Mind) щодо певних російських трубопроводів для експорту енергоресурсів, аби впоратися з надзвичайною ситуацією в країні, оголошеною в Розпорядженні 14024 від 15 квітня 2021 року про надзвичайну загрозу національній безпеці, зовнішній політиці та економіці Сполучених Штатів, що випливає із зазначеної шкідливою зовнішньої діяльності уряду Російської Федерації».

«Вона знає, як чинити розправу над пихатими чоловіками»

Наприкінці минулого тижня стало відомо, що президент США направляє на саміт Кримської платформи та урочистості з нагоди 30-ї річниці незалежності України президентську делегацію на чолі з міністром енергетики Дженніфер Гренхолм. А днем пізніше – що Німеччину на першому саміті Кримської платформи представлятиме теж енергетик – федеральний міністр економіки й енергетики Петер Альтмайєр, близька довірена особа Федерального канцлера Меркель (17.12.2013-14.03.2018 – голова відомства федерального канцлера і федеральний міністр з особливих доручень). Нагадаємо, що в 2019 році Альтмайєр брав активну участь у перемовинах щодо контракту про транзит газу між «Нафтогазом» і «Газпромом»...

Отже, на даному етапі переговорів крім того факту, що Україна так і не набула суб'єктності в переговорах, новин більше немає. Втім, у дипломатичних колах вважають, що могло б бути й інакше, якби Зеленський більш ретельно готувався до переговорів.

«Президент дуже погано знає канцлера Меркель... Точніше, геть її не знає, – говорить співрозмовник Mind, колишній надзвичайний і повноважний посол України в одній з країн. – Але, на жаль, в Офісі глави держави немає нікого, хто міг би, наприклад, процитувати Міхаеля Глоса (багаторічний колега Меркель по партії ХДС, Бундестагу й уряду Німеччини. – Mind): «Обережно! Один із секретів успіху Меркель... Вона знає, як чинити розправу над пихатими чоловіками: глухаря найкраще стріляти, коли він зваблює самку. Ангела з ангельським терпінням чекає цього моменту».

«Якщо ти перетнеш її шлях, ти – труп!»

Про Ангелу Меркель, яка вже 16 років (2005-2021 рр. – Mind) займає посаду канцлера Німеччини, написано десятки книг: поганих і хороших, правдивих і не дуже, цікавих і пропагандистських. Остання – «Ангела Меркель. Канцлер та її часи» – вийшла друком як своєрідний подарунок до дня її народження (17 липня) і містить безліч подробиць біографії «Mutti».

«У Німеччині пані канцлера за спиною почасти називають «Mutti» – зазначає екс-посол. – Але німці вкладають у це слово, залежно від контексту і ситуації, різний зміст. Якщо йдеться про пенсії, соціальні гарантії або про державну допомогу після повені, то Меркель – чуйна «матуся». Якщо про боротьбу за владу – сувора «маман». Якщо про зовнішній вигляд – «квочка»... Але, загалом громадяни Німеччини свого лідера поважають: бездітна дочка пастора, розлучена і знову заміжня; жінка-доктор наук за спеціальністю «квантова хімія» і, нарешті, «ossi» – східна німкеня (в 2019 році уродженці Східної Німеччини займали в органах державної влади ФРН тільки 1,7% посад), до 35 років не входила до жодної політичної партії... Наймолодший (у 2005 році Меркель виповнився 51 рік. – Mind) канцлер за всю історію ФРН і всього лише друга після імператриці Феофанії жінка, яка правила будь-коли в Німеччині.

Як їй це вдалося? На це питання краще за всіх колись відповівекс-посол США в Німеччині Джон Корнблюм: «Якщо ти перетнеш її шлях, ти – труп. У ній немає нічого легкого та приємного. Є цілий список альфа-самців, які вважали, що приберуть її зі свого шляху. Всі вони вже працюють за іншою професією».

«Ти мене знаєш!»

Це гасло однієї з виборчих кампаній Ангели Меркель і цілком гідний рекламний слоган для згаданої книги. Але, оскільки ті часи, коли формувалися особистість і характер Ангели Каснер (дівоче прізвище канцлера), сучасний читач або не пам'ятає, або сприймає як фантазії про страшних комуністів і підступну «Штазі» (аналог КДБ у Східній Німеччині), Ральф Больман мав повну свободу вибирати з біографії героїні лише ті факти та події, які йому, як автору, подобалися.

Наприклад, той факт, що дочка Хорста Каснера, який здобув богословську освіту в Західній Німеччині, провела дитинство і юність (1954-1973 рр.) у глухій провінції (м. Темплін, НДР), де пішки ходила до школи за два кілометри від будинку – є... А про те, що сім'я користувалася двома автомобілями – власним і службовим, що надавався за посадою батькові Ангели, в книзі не згадується.

Або кажучи про те, що Ангела закінчила школу з відмінними оцінками і вступила до університету в Лейпцігу – вона чудово знала математику і двічі вигравала національні олімпіади, автор ігнорує те, що неформальний лідер класу («[ми] випивали, курили в лісі, їздили на екскурсії на велосипеді, купили човен ... ») і «найкрутіша» дівчина в місті («Я майже ніколи не носила одяг з НДР») змогла отримати атестат зрілості лише після втручання друзів батька. За хуліганку, яка зіпсувала шкільний випускний вечір, заступилися єпископ Альбрехт Шенхерр і голова секретаріату Федерації лютеранських церков НДР Манфред Штольпе (майбутній прем'єр-міністр федеральної землі Бранденбург в 1990-2002 рр., а також міністр транспорту, будівництва та житлового господарства ФРН в 2002-2005 рр).

Сьогодні це прозвучить як анекдот, але 1973 року в НДР заспівати «Інтернаціонал» англійською – мовою ймовірного противника – це був вчинок нечуваної зухвалості. Можливо, з цієї причини лідери Євангелічного союзу церков НДР і запам'ятали «смішну дівчинку» Каснер – в 1989 році саме Шенхерр, Штольпе та їхні колеги допомогли подорослішалій фрау Меркель (у 1977 році вона вийшла заміж за свого однокурсника Ульріха Меркеля) розпочати політичну кар'єру.

Про це, правда, в книзі Ральфа Больмана згадується побіжно. В іншому випадку, автору довелося б написати і про те, що в берлінському управлінні «Штазі» з повним на те правом також могли заявити: «Ангела, ми тебе знаємо!»

«Я не вмію тримати язик за зубами!»

Службові, політичні та дружні зв'язки Хорста Каснера і його дочки були добре відомі «Штазі», як мінімум, з 1965 року: з ким зустрічаються, про що говорять вдома, як часто отримують посилки з Гамбурга від бабусі Ангели, з ким листуються.

У 1973 році, коли Ангела вступила до університету в Лейпцігу, її також не залишили без уваги: підробіток у пральні та в барі, дрібна спекуляція, богемний спосіб життя, дружні відносини, як сказали б сьогодні в Росії, з «іноземними агентами», тощо.

Втім, за тих років подібне ставлення до «підозрілих» родин було в НДР звичайною справою. Всі знали про це, але ніхто не знав, хто саме був агентом «Штазі», введеним в найближче оточення конкретної людини.

Мабуть, ніхто, крім Меркель. Судячи з книги Ральфа Больмана, вона, наприклад, знала, хто в 1978 році «доносив» на Ральфа Дера, наукового керівника її дипломної роботи: «Восени 1989 року вони зустрілися в Гефсиманській церкві в Берліні, й Ангела розповіла Ральфу, хто з його близького кола був зі «Штазі"».

На жаль, від кого і коли саме 35-річна наукова співробітниця Центрального інституту фізичної хімії при Академії наук НДР, яка ніколи не мала жодних особистих зв'язків в апараті «Штазі» (до теперішнього часу не виявлено ніяких документальних свідчень співпраці Меркель з правоохоронними органами НДР. – Mind), отримала інформацію про прізвища агентів, автор книги не повідомляє.

Однак про спробу «Штазі» завербувати Ангелу Меркель Ральф Больман не зміг не згадати. За його версією, 1978 року, коли молоду спеціалістку було «розподілено» до провінційного містечка Ільменау, їй довелося постраждати за правду: «Якийсь «співробітник університету» ознайомив Меркель з інформацією з її досьє: подробиці досліджень в Лейпцигу, як часто слухала західне радіо, коли з'являлися нові джинси і т.д. Вона вчинила так, як її вчили батьки: «Я не можу тримати язик за зубами. Не вмію мовчати... Я обов'язково розповім усе чоловікові!». Як повідомляють джерела (які автор, природно, не назвав), «Штазі» більш не робила спроб залучити Меркель до секретної роботи...»

Секретна робота Ангели Меркель

Відмова від негласного співробітництва зі «Штазі» в 1978-му мала для Меркель свої наслідки. По-перше, Вища технічна школа Ільменау відмовила їй у прийомі на роботу. По-друге, їй запропонували роботу в Берліні, «в невеликому теоретичному відділі Центрального інституту фізичної хімії». І створили такі умови, про які більшість громадян НДР 1978 року могли лише мріяти: «Співробітники могли користуватися власними поліклінікою, перукарнею та міні-магазином, де можна було купити все, що потрібно на вечерю, а іноді навіть апельсини або джинси, тобто речі [і продукти], які були дуже популярні та які було важко дістати в інший спосіб».

По-третє, у неї з'явилася можливість їздити в закордонні службові відрядження до Польщі, Чехословаччини, Румунії та Болгарії. По-четверте, вона неодноразово відвідувала СРСР, де, наприклад, у 1983-му вчилася «на мовних курсах у Донецьку»... По-п'яте, в 1986 році успішно захистила дисертацію на тему «Дослідження механізму реакцій розпаду з порушенням простих зв'язків і розрахунку їх констант швидкостей на основі квантово-хімічних і статистичних методів».

Непогано для жінки, яка відмовилася від співпраці зі всемогутньою «Штазі»? А все пояснювалося дуже просто: «Дослідницькі проєкти, які Меркель мала супроводжувати, стосувалися виробництва пластмас із радянського природного газу». І це головна сенсація книги Ральфа Больмана.

Однак, оскільки автор нічого не розповідає про те, над якими конкретними темами працювала і з якими науковими установами в СРСР співпрацювала Меркель, читачеві залишається тільки гадати, чим же насправді вона займалася в Центральному інституті фізичної хімії?

«Mutti» або Ma Baker?

Витративши на дослідження і наукову кар'єру 10 років свого життя, Ангела Меркель у 1989 році вирішила кинути науку і зайнятися політикою. Чому? Що раптом сталося з героїнею Ральфа Больмана в листопаді-грудні 1989-го?

1989 – це падіння Берлінської стіни, початок процесу об'єднання двох Німеччин і тому подібне. Однак, і цих подробиць в книзі немає: 9 листопада 1989 року Меркель не приєдналася до натовпів, які трощили Стіну. Як завжди по четвергах, вона пішла з подругою в сауну, а потім після короткої прогулянки повернулася додому, щоби раніше лягти спати і вранці не запізнитися на роботу. Хто тоді повірив би, що ця принципово аполітична жінка – майбутній канцлер об'єднаної Німеччини?

Ніхто, судячи з версії Больмана, і не вірив, що якась Ангела Меркель, найнята в грудні 1989-го «тимчасовим адміністратором ЕОМ» в канцелярію маргінальної партії «Демократичний прорив» через три місяці обійме посади референта голови та прес-секретаря партії. Через п'ять місяців – фактично її очолить, через рік, в грудні-1990, буде обраною в Бундестаг, а в січні-1991 сяде в крісло міністра у створеному спеціально для неї федеральному відомстві у справах жінок і молоді.

Як така блискуча кар'єра стала можливою? Пам'ятаєте, яку характеристику надав Меркель екс-посол США в Німеччині Джон Корнблюм? «Якщо ти перетнеш її шлях, ти – труп».

Першим «політичним трупом» у кар'єрі Меркель став давній друг її батька і голова «Демократичного прориву» Вольфганг Шнур. У березні 1990 року його було викрито як агента «Штазі» з 1965-го. Другим «трофеєм» був канцлер Гельмут Коль. Якщо в 1991 році він публічно називав Меркель «mein Mädchen» – «моя дівчинко», то в 1999-му не інакше як «вбивця»: «Вона хоче влади <...>  Я привів у дім свою вбивцю, я пригрів у себе на грудях змію». На третьому місці в цьому списку опинився Герхард Шредер, який 2005-го відмовився від посади канцлера на користь Меркель.

Хто стане останньою жертвою «Mutti», що йде на спочинок? Доволі ймовірно, що Володимир Зеленський, який 22 серпня приймав канцлера Німеччини в Києві. Тому президенту України було б корисно дізнатися заздалегідь, що на нього чекають важкі переговори з «милою, приємною жінкою, від якої тільки відвернися, одразу ж отримаєш стусана під зад!». Ці слова належать Гюнтеру Краузе, якому Меркель була зобов'язана своїм першим обранням до Бундестагу в далекому 1990 році.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло