Криптовалютний Сальвадор: як біткоїн уперше став національною валютою

Криптовалютний Сальвадор: як біткоїн уперше став національною валютою

Адаптація пройшла з технічними складнощами, протестами населення та 10%-вим падінням курсу

Этот материал также доступен на русском языке
Криптовалютний Сальвадор: як біткоїн уперше став національною валютою
Фото: DR

У невеликій центральноамериканській державі стартував найбільший експеримент зі впровадження криптовалюти. З 7 вересня 2021 року біткоїн став легальним платіжним засобом для 6,8-мільйонного населення Сальвадора. Криптовалюта покликана спростити життя людей. Однак майже 70% сальвадорців налаштовані проти її легалізації, яку критики пов'язують з відмиванням грошей, розтратою держбюджету та відволіканням уваги від узурпації влади.

День хайпу

«7 вересня, вперше в історії, погляди всього світу будуть спрямовані на Сальвадор», – написав напередодні в своєму твіттері президент Сальвадора Найїб Букеле.

Цього дня в Сальвадорі набрав чинності закон про визнання біткоїна легальним засобом розрахунків. І уряд влаштував безкоштовну роздачу криптовалюти, щоби зробити її привабливішою.

Кожен дорослий громадянин Сальвадора, в якій би країні він не знаходився, отримав можливість завантажити на свій смартфон офіційний криптовалютний гаманець Chivo і після реєстрації отримати на нього електронні монети вартістю $30 – приблизно 0,0005 біткоїна.

У країні запрацювали банкомати Chivo, в яких можна перевести кошти в готівку. Найближчим часом їх буде встановлено понад 200. Також у Сальвадорі відкрилися 50 відділень обслуговування, де громадяни можуть поповнювати електронні гаманці, виводити кошти й отримувати консультаційну підтримку.

В історичний день легалізації біткоїну користувачі інтернету в усьому світі запустили кампанію солідарності з Сальвадором – вони також почали скуповувати біткоїни на суму $30. Усупереч цій підтримці криптовалюта 7 вересня продемонструвала жахливу нестабільність. Біткоїн за лічені години подешевшав на 17% – з $52 000 до $43 000 – і до кінця дня відновив лише половину втрат, піднявшись до $46 700.

Це цінове коливання породило конспірологічні теорії про втручання світової фінансової еліти, яка буцімто намагалася агресивними продажами вставити палицю в колеса Сальвадору та підірвати довіру до біткоїна. Однак, найімовірніше, сталася спекулятивна гра – великі власники біткоїна побачили 7 вересня можливість продати його дорожче і скупити дешевше.

«День біткоїна» в Сальвадорі затьмарився також технічними проблемами. Як пише видання The Block, команда розробників Chivo вранці 7 вересня довго не могла зробити електронний гаманець доступним для скачування на майданчиках Apple, Google та Huawei, а в середині дня вимикала систему через перезавантаження серверів.

Підтримка «чорної економіки»

Уряд Сальвадору витратив з держбюджету сотні мільйонів доларів на запровадження біткоїна. Приблизно $75 млн пішли на закупівлю криптовалюти на ринку для роздачі 30-доларових бонусів одержувачам гаманців Chivo. Ще $23 млн виділено на встановлення криптовалютних банкоматів і близько $100 млн знадобиться на розвиток і забезпечення ліквідності платіжної системи.

За словами Рікардо Кастанеди, економіста Центральноамериканського інституту бюджетних досліджень, «влада Сальвадора поставила на кін у віртуальному казино понад $200 млн грошей платників податків». Якщо вартість біткоїна впаде, що неодноразово траплялося раніше, країна втратить кошти, які могла б скерувати на охорону здоров'я, освіту або ремонт доріг.

Згідно з нещодавнім опитуванням Інституту громадської думки Центральноамериканського університету, 66,7% населення Сальвадора вважає, що закон про легалізацію біткоїна має бути скасовано. Понад тисячу невдоволених громадян 7 вересня влаштували марші протесту в центрі сальвадорської столиці Сан-Сальвадора. За словами демонстрантів, вони виступають не проти криптовалюти як такої. Вони обурені вибором біткоїну, який спрощує відмивання грошей корупціонерам і організованій злочинності, а також збагачує великих гравців криптовалютного ринку.

«Біткоїн – це валюта, яка працює не для насичення продавців, водіїв автобусів або комерсантів, – наводить агентство Reuters доводи учасника протестів у Сан-Сальвадорі. – Це валюта, яка є ідеальною для великих інвесторів, які заробляють на спекуляціях своїми економічними ресурсами».

На думку багатьох експертів, уряду Сальвадора раціональніше було б запровадити замість біткоїну стабільну криптовалюту на кшталт Tether, вартість якої завжди дорівнює долару. Однак у цьому випадку молодий президент Сальвадору не привернув би стільки уваги. За словами Найїба Букеле, легалізація найпопулярнішої криптовалюти викличе великий резонанс, який підвищить інвестиційну привабливість країни та збільшить розмір її економіки. «У біткоїна $680-мільйонна ринкова капіталізація. Якщо хоча б 1% цієї суми увіллється в ринок Сальвадора, це підвищить ВВП країни на 25%», – заявляв Найїб Букеле.

Однак цей аргумент не витримує критики, оскільки криптовалюта і є інвестицією – дуже мало хто купує її для вкладення в щось інше. Опоненти президента вважають, що справжня мета впровадження біткоїна в Сальвадорі – відвернути увагу від узурпації влади.

Сорокарічний Найїб Букеле – наймолодший і один з найпопулярніших очільників держав на американських континентах. Рейтинг його підтримки в травні 2021 року наблизився до 90%, і Букеле, за твердженням його критиків, вирішив перетворитися на диктатора. Партія президента, порушуючи конституцію, звільнила генпрокурора та декількох членів Верховного суду і, ймовірно, найближчим часом спробує змінити конституцію.

Економія $400 млн в рік

Ризики впровадження біткоїну в Сальвадорі не настільки великі, як у більшості інших країн, оскільки ця держава не має власної валюти або загальної валюти на кшталт євро. Сальвадор ще в 2001 році повністю перейшов на використання американського долара, забезпечивши собі низьку інфляцію та стимулювавши товарообіг зі своїм головним торговим партнером – США. Тому країна не ризикує втратити суверенітет або контроль над монетарною політикою.

За задумом влади Сальвадора, впровадження біткоїну, навпаки, повинно зменшити фінансову залежність від США і забезпечити суттєву економію на грошових переказах зі Сполучених Штатів.

Економіка Сальвадора залежить від грошей, які посилають додому заробітчани, що працюють за кордоном, переважно в США. За даними центробанку, в 2020 році з-за кордону до країни надійшло $5,9 млрд, або 23% валового внутрішнього продукту. Послуги з переказів такої суми коштували приблизно $400 млн. І сальвадорці, за словами Найїба Букеле, зможуть заощадити ці гроші, якщо здійснюватимуть перекази без комісій у Chivo.

Якщо владі вдасться популяризувати платіжну систему Chivo, багато сальвадорців отримають доступ до недоступних їм раніше кредитів, депозитів і надійних транзакцій. Це простимулює економіку та забезпечить додаткову економію мільйонів доларів за рахунок скорочення випуску купюр – на даний час населення Сальвадора повсюдно використовує паперові гроші, і у 70% громадян немає ані банківських рахунків, ані кредитних карт.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті