Топ-5 інновацій «Дарниці»
 
Матеріал у партнерстві з фармацевтичною компанією «Дарниця»

Топ-5 інновацій «Дарниці»

Як прискорити внутрішні процеси на користь собі і клієнту

Этот материал также доступен на русском языке
Топ-5 інновацій «Дарниці»

Від самого початку 21 століття фармацевтика та біотехнологічна галузь в усьому світі традиційно посідає перше місце за обсягом абсолютних і відносних витрат на науково-дослідницькі та дослідно-конструкторські роботи. Українська фарма не є винятком: за результатами 2019 року індустрія лідирувала за часткою інноваційних підприємств серед усіх галузей переробної промисловості країни. Майже половина українських виробників ліків інвестує в інновації. Та навіть враховуючи необхідність прискорити трансформацію, спричинену викликами пандемії, навряд чи такий ривок став би можливим, якби процеси не було розпочато завчасно.

Разом з фахівцями Фармацевтичної компанії «Дарниця» редакція Mind.ua відібрала топ-5 інновацій, впроваджених компанією впродовж останніх 13 років – від часів кризи 2008 року, яка спричинила першу хвилю швидких змін на світовому фармринку.

2008. «Розумний склад»

Топ-5 інновацій «Дарниці»

Команда з 10 фахівців за рік перетворила старий чотириповерховий склад на автоматизований логістичний комплекс загальною площею близько 14 тисяч м2, майже повністю виключивши вплив людського фактора на процеси всередині.

Наразі комплекс включає п’ять основних зон:

 • зону приймання сировини та матеріалів
 • зону відбору проб
 • роботизований високостелажний склад на 10 тисяч палетомісць
 • зони особливих умов зберігання сировини та готової продукції
 • зони комплектації та відвантажування готової продукції – причому, переміщення палети в системі складу відбувається повністю в автоматичному режимі, а всю велетенську площу центру обслуговують лише 30 фахівців (троє з них – інженери та техніки, інші – транспортувальники, комірники, комплектувальники, товарознавці й  сортувальники)

Суть інновації:

 • використання новітньої техніки: механічні підйомники, ліфти, перевантажувачі;
 • програмне забезпечення дозволяє:
  - оптимально розміщувати палети з продукцією для зберігання, враховуючи особливості температурного режиму;
  - відслідковувати місцезнаходження палет за допомогою системи візуалізації;
 • введення в експлуатацію 12-ярусного роботизованого високостелажного складу висотою 28 метрів, що функціонує без втручання людини – управляється комп’ютеризованою системою та пов’язаний з іншими зонами логістичного центру транспортною мережею конвеєрів і підйомників;
 • управління цим автоматизованим складським комплексом за допомогою пов’язаних між собою інформаційних систем

Результати:

 • Забезпечений цілодобовий режим роботи автоматизованого складу
 • Зниження операційних, транспортних, складських та управлінських затрат на 30% за рахунок використання роботизованої техніки й автоматичних транспортних систем
 • Швидкість виконання замовлень зросла у 10 разів у порівнянні зі старим 4-х поверховим складом.
 • Ефективне планування і контроль ресурсів

2015. Нова форма інфузій

Топ-5 інновацій «Дарниці»

Розчини для крапельниць (або інфузій) для українського ринку – не новина. Інноваційним у 2015 році став підхід до забезпечення якості та надійності упаковки – вперше на українському ринку з’явилися поліпропіленові флакони: повністю герметичні, стійкі до механічних пошкоджень та з низьким вуглецевим слідом у виробництві.

Суть інновації:

 • використання сучасної технології пакування в асептичних умовах (blow-fill-seal – видув-наповнення-укупорка) забезпечує максимально можливий рівень стерильності;
 • використання поліпропілену для виготовлення флаконів для інфузій дозволяє флакону колапсуватися в міру використання розчину – він поступово стискається і вичавлює з себе препарат, що робить непотрібним використання спеціальної «повітряної» голки з бічним отвором; стійким до будь-яких механічних ушкоджень, а також дає можливість стерилізації у фармакопейному режимі при температурі 121 градус впродовж 15 хвилин;
 • використання євроковпачка, який припаюється до флакона, має захисну плівку і запобігає забрудненню внутрішнього простору упаковки та витіканню препарату;
 • EU GMP сертифікація дільниці з виготовлення інфузійних розчинів.

Результати:

 • Завдяки новій технології пацієнт повністю захищений від ризику потрапляння повітря у кровоносне русло, коли препарат у флаконі закінчується – тобто, розв'язано проблему, яка роками ускладнювала роботу медичного персоналу.
 • Форма флакону дозволяє розташовувати його під спиною пацієнта, що актуально при наданні невідкладної допомоги.
 • виробнича лінія дозволяє випускати 16 млн флаконів на рік.

2019. Цифрова трансформація

Топ-5 інновацій «Дарниці»

2019-20 роки стали неочікуваним тестом на спроможність адаптуватись до роботи в умовах локдауну для всіх підприємств. «Дарниці» вдалося доволі легко пристосуватися до змін, оскільки вона діджиталізувала ключові процеси заздалегідь.

1. Створення гібридної інфраструктури.

Побудована у партнерстві з Microsoft та Infopulse гібридна інфраструктура забезпечила дистанційне управління значною частиною бізнес-процесів у компанії.

Суть інновації:

 • інтегровано хмарні обчислення з локальними системами та власними додатками за допомогою, міграція системи SAP компанії на платформу хмарних обчислень Microsoft Azure;
 • впроваджено Microsoft Office 365;
 • налаштовано віддалене управління мобільними пристроями;
 • налагоджено інтегроване комунікаційне середовище за допомогою Microsoft Teams

Результат:

 • Оптимізовано бізнес-процеси, забезпечено безперервність бізнесу, покращено управління трудовими ресурсами.
 • Завдяки міграції системи SAP до хмари Azure витрати на зберігання даних скоротилися на 60%, загальна вартість проєкту – на 50%, а загальна продуктивність ІТ-систем збільшилася на 30%.
 • Співробітники, не прив’язані до виробничих потужностей, можуть працювати з будь-якого місця у світі та з будь-яких пристроїв завдяки уніфікованості середовища.

2. Цифрове досьє лікарських засобів.

Процес реєстрації нових ліків може тягнутись дуже довго, якщо робити це за старою «аналоговою» технологію, створюючи окремі документи в різних програмах. У 2019 році компанія розпочала перехід на цифрове реєстраційне досьє лікарських засобів, що відповідає фармацевтичним стандартам, прийнятим в ЄС і США. У створення цифрової екосистеми життєвого циклу лікарських засобів «Дарниця» інвестували понад 1 млн євро.

Суть інновації:

Завдяки використанню платформи SAP/OpenText «Дарниця» побудувала цілісну та інтегровану систему, що забезпечує мінімізацію часу і помилок при формуванні електронного досьє препарату. Технічна масштабованість платформи від SAP та OpenText дає  можливість зберігати значні масиви контенту.

Досягнення:

Прискорення виходу нових продуктів в ринок. До кінця 2021 року «Дарниця» планує випустити понад 25 нових фармацевтичних брендів. Завдяки переходу компанії на цифрові технології частина продуктів з’являється на аптечних полицях на 2 місяці раніше запланованого графіку.

3. Діджиталізація фармаконагляду

Топ-5 інновацій «Дарниці»

Моніторинг застосування ліків та відстеження можливих побічних реакцій – частина процесу фармаконагляду. Діджиталізація цієї  сфери дозволяє виробникам забезпечити максимальну безпеку препаратів, а державі – ефективне управління в інтересах споживачів. Вона також відповідає цілям гармонізації законодавства України у сфері фармаконагляду з положеннями законодавства ЄС.

У 2020 році «Дарниця» діджиталізувала систему моніторингу безпеки застосування лікарських засобів. Тепер компанія накопичує й аналізує цифрові дані про побічні реакції, може обмінюватися ними з ДП «Державний експертний центр МОЗ України» в електронному форматі, який прийнятий у всьому світі. Для збору обробки та обміну даними з регулятором використовується ІТ база даних OtiPharm® Data Pro®.

Суть інновації:

 • створення системи збору, накопичення й аналізу даних у міжнародному форматі E2B (R2), який містить усі необхідні дані про побічні реакції або небажані явища;
 • забезпечення постійного і безперебійного доступу та можливості обміну даними про побічні реакції з ДП «Державний експертний центр МОЗ України»;
 • можливість швидкого збору даних з наукових статей та медіа – для отримання експертами повнішої картини щодо конкретного явища або препарату.

Результат:

 • жодне звернення пацієнта або лікаря не залишається без відповіді;
 • швидка обробка інформації допомагає оперативно приймати рішення і забезпечувати максимальну безпеку препаратів
 • розв'язання проблеми втрати даних, покращення їх систематизації.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
 
Матеріал у партнерстві з фармацевтичною компанією «Дарниця»
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло