Європа за бортом: чим поганий «субмаринний» альянс США, Австралії та Британії

Європа за бортом: чим поганий «субмаринний» альянс США, Австралії та Британії

Сформувавши новий військовий блок AUKUS, Сполучені Штати посилюють свою позицію в протистоянні з Китаєм, але ризикують відштовхнути від себе старих союзників

Этот материал также доступен на русском языке
Європа за бортом: чим поганий «субмаринний» альянс США, Австралії та Британії
Фото: DR

У середу, 15 вересня 2021 року, у світі утворився новий військовий альянс, який отримав назву AUKUS – по абревіатурі його членів (Australia, United Kingdom, United States). Він покликаний підвищити обороноздатність Австралії, надавши їй вісім атомних субмарин. Ця перспектива обурила не тільки Китай, для стримування якого призначений підводний флот. Критики стверджують, що альянс AUKUS своєю появою дав образливого «ляпаса» Франції і створив небезпечний прецедент для Ірану.

Презентацію AUKUS спільно провели президент США Джо Байден і прем'єр-міністри Австралії Скотт Моррісон та Великобританії Борис Джонсон. Лідери трьох країн запевнили, що їхній оборонний альянс потрібен для забезпечення миру й стабільності в Індо-Тихоокеанському регіоні та не націлений на агресію щодо інших країн.

«AUKUS забезпечить кожного з нас найсучаснішими можливостями для маневрування та захисту від загроз, що швидко еволюціонують. AUKUS об'єднає наших моряків, вчених, промисловість для збереження й розширення нашої переваги», – заявив Джо Байден.

Учасники альянсу повідомили про намір об'єднати зусилля в сферах кібербезпеки, штучного інтелекту, квантових технологій та освоєнні підводного простору. Першим проєктом AUKUS стане виготовлення на верфях австралійської Аделаїди не менше восьми атомних субмарин.

Це відбудеться не швидко. Протягом 18 місяців три країни працюватимуть над передачею Австралії технологій виробництва підводних човнів, якими досі США ділилися тільки з Великобританією. Виробництво субмарин може розтягнутися на десятки років, на це потрібно близько $100 млрд.

Альянс на шкоду Франції

Утворення AUKUS для всіх трьох його учасників -– це питання престижу. Австралія хоче увійти в елітний клуб власників атомних субмарин, наявністю яких можуть похвалитися тільки шість країн (США, Росія, Китай, Британія, Франція і Індія). Штати після безславної втечі з Афганістану хочуть перефокусувати медійну увагу на своє протистояння з Китаєм у тихоокеанському регіоні. А Великобританія після виходу з ЕС бажає позначити себе як глобальну силу.

Європа за бортом: чим поганий «субмаринний» альянс США, Австралії та Британії

Розмістивши біля берегів Азії дружні атомні субмарини, США і Великобританія отримають вирішальний вплив у регіоні. Атомні човни важче виявити, ніж субмарини зі звичайними двигунами. Вони набагато швидше, можуть залишатися під водою протягом декількох місяців і нести більше озброєння.

Домовившись із США та Великобританією про допомогу у виробництві атомних човнів, прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон негайно оголосив про розрив $66-мільярдної угоди з Францією про будівництво 12 дизельно-електричних субмарин. Це було найбільше оборонне замовлення в історії Австралії, яке 2016 року отримала французька компанія Naval Group, вигравши тендер. Французька влада називала цю угоду «угодою століття», і вчорашню новину про її скасування сприйняла дуже болісно.

«Це насправді удар у спину. Ми встановили з Австралією довірчі відносини, і відбулася зрада цієї довіри. Сьогодні я в гніві й у великий печалі у зв'язку із цим розривом [контракту], – заявив в ефірі радіостанції France Info міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан. – Такого не мало статися між союзниками, особливо після того, як ми два роки вели перемовини за цим контрактом».

За висловом Жерара Аро, колишнього посла Франції в США з 2014 до 2019 року, Париж міг би брати участь у виробництві атомних субмарин, але «отримав ляпаса».

«Чому Австралія не залишила Францію на борту? Вони не просто розірвали контракт із нами, а й виштурхали нас. Не було причин, за якими Франція не могла б брати участі в цій новій грі.. Штати розтоптали наші національні інтереси. Це ворожий акт», – висловився Жерар Аро.

Небезпечний прецедент

Австралійські атомні субмарини мали стати суттєвим контрзахідом експансіонізму й агресії Пекіна в Південно-Китайському морі та стосовно Тайваню.

Як пише Nikkei Asia, «багато хто з американських військових стратегів вважають, що в разі потенційного конфлікту з Китаєм тільки субмарини будуть здатні оперувати в Тайванській протоці – 2000 балістичних ракет малої та середньої дальності, які Пекін розташував на своєму узбережжі, зможуть потопити будь-яке надводне судно».

Поява AUKUS викликала очікувану гнівну реакцію влади Китаю. Офіційний представник міністерства закордонних справ КНР Чжао Ліцзяні закликав Австралію, Великобританію та США відмовитися від «застарілого мислення часів холодної війни», через яке вони ризикують «вистрілити собі в ногу». За його твердженням, новий військовий блок AUKUS «серйозно підриває мир і стабільність у регіоні та прискорює гонку озброєнь».

Із цією думкою згоден Роберт Патмен, професор міжнародних відносин новозеландського Отагського університету. За його словами, AUKUS швидше розпалить китайський мілітаризм у регіоні, ніж посприяє приборканню агресивного гегемона.

«У сприйнятті багатьох людей в індо-тихоокеанських країнах AUKUS виглядає як імперія, яка завдає удару у відповідь – група англомовних держав об'єдналася, щоб заявити про свої інтереси в їхньому регіоні. Це загрожує неприємними політичними наслідками», – міркує Роберт Патмен.

На його думку, той факт, що без'ядерна держава Австралія отримує атомні субмарини в межах міжнародної угоди створює загрозливий прецедент. Адже подібний військовий альянс здатний створити, наприклад, Іран, який для відстоювання своєї ядерної програми зможе цитувати висловлювання австралійських і американських політиків про «мир і стабільність».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло