Криза в Дель-Ріо: як гаїтяни-втікачі нищать імідж Сполучених Штатів
США проводять найбільшу за 29 років депортацію біженців, яка нагадала американцям про часи рабства

Автомобільний міст, що тягнеться через річку Ріо-Гранде з Мексики до техаського містечка Дель-Ріо, став центром міжнародної уваги. Під ним розгорнули стихійний табір близько 12 000 гаїтян, які прибули сюди, сподіваючись знайти в США краще життя. Фото і відео «негуманного» поводження з цими людьми обурили американських політиків і правозахисників, які обрушили шквал критики на адміністрацію американського президента Джо Байдена.
Гнів громадськості розпалили світлини техаських вершників, які батогами зганяють чорношкірих біженців під міст у Дель-Ріо. Також багатьох обурили сцени хаосу в аеропортах Гаїті, де влада Техасу висаджує з літаків затриманих у Дель-Ріо гаїтян, викидаючи їхні особисті речі просто на злітну смугу.
«Перші 320 нещасних і приголомшених мігрантів прибули до гаїтянської столиці Порт-о-Пренс. Більшість із них повернулися до країни, яку залишили багато років тому, мігрувавши до Бразилії або Чилі в пошуках роботи. І потім вони ризикнули подолати небезпечний шлях до кордону США зі сподіваннями поліпшити свої життя. А їх вивезли до Гаїті, видавши кожному по $100, зробивши їм тест на COVID-19 і залишивши напризволяще в країні, зруйнованій природними катаклізмами та політичним хаосом», – описує ситуацію газета Сhicago Suntimes.
Гаїті – найбідніша держава в західній півкулі Землі – минулого місяця зазнала одразу двох потрясінь – політичного та гуманітарного. У липні 2021 року було вбито президента Жовенеля Моїза в результаті нападу на його резиденцію. А в серпні черговий землетрус вбив понад 2200 людей і зруйнував більш ніж 53 000 будівель, зокрема 25 лікарень і 127 шкіл.
Нинішню депортацію гаїтян із Техасу називають наймасовішою та найшвидшою в сучасній історії США. За твердженням юристів гуманітарної організації Refugees International, настільки масштабне видворення людей зі Сполучених Штатів без надання їм можливості попросити притулку востаннє відбувалося 1992 року, коли після найсильнішого за 200 років землетрусу в Гаїті тисячі біженців намагалися дістатися США морем. Траплялося, що Штати масово висилали додому мексиканців, але їхня депортація проводилася наземним транспортом і не так поспішно.
«Огидна та ксенофобська» політика
Критикувати Байдена за негуманне поводження з мігрантами в Дель-Ріо заповзялися навіть його соратники по партії. Так, демократ Чак Шумер, лідер більшості в Сенаті США, закликав президента негайно припинити депортацію гаїтян.
«Ми не можемо продовжувати цю огидну та ксенофобську політику Трампа, що порушує наші закони про біженців. Ми маємо дозволити шукачам притулку подати нам свої прохання і розглянути їх у належний спосіб, – цитує Чака Шумера видання Politico. – Жорстоке поводження з цими безневинними людьми, які прийшли до нашого кордону, має бути негайно припинено».
За його словами, гаїтяни страждають через те, що Байден не скасував статтю 42, введену в імміграційне законодавство адміністрацією Дональда Трампа в березні 2020 року. Вона вимагає негайно висилати з країни всіх прохачів притулку через пандемію COVID-19. Однак видворяти людей під приводом захисту здоров'я туди, де їм ніде жити, немає де працювати, і їхнім життям може загрожувати небезпека – це явне порушення прав людини.

Керівники 24 правозахисних організацій у спільному листі закликали адміністрацію Джо Байдена припинити зловживання статтею 42.
«Пошук притулку – це фундаментальне право людини, закріплене законом. Але зараз тисячі гаїтян, які врятувалися від руйнівних природних катастроф і політичного насильства, піддаються знелюдненню. Їм відмовляють у гідній правовій процедурі та жорстоко й насильно повертають у гірші умови, ніж ті, від яких вони втекли. Це юридично та морально неприпустимо», – йдеться в заяві Маріель Хінкапі, яка очолює американський Національний центр імміграційного права.
Мігранти й надалі прибуватимуть
Причиною нинішнього скупчення гаїтян на кордоні експерти вважають дезінформацію. Попрямувати в Дель-Ріо мігрантів спонукали поширені в соцмережах неправдиві чутки про те, що імміграційна політика Сполучених Штатів нібито пом'якшала і варіюється залежно від міста.
Виникла в Дель-Ріо криза поставила адміністрацію Байдена під перехресний вогонь. З одного боку його атакують правозахисники, які критикують президента за жорстокі депортації та закликають надати гаїтянським біженцям притулок у США. З іншого – тиск на Байдена збільшують республіканці, які, навпаки, звинувачують його в нездатності покарати порушників кордонів.
Хоча влада США загрожує затримувати та депортувати мігрантів, що прибувають у Дель-Ріо, і чиновники насправді вивезли літаками до Гаїті понад тисячу людей, але кілька тисяч гаїтян, як пише Associated Press, були відпущені на території США під письмову обіцянку з'явитися в міграційний офіс протягом 60 днів. Звістка про це може привабити в Дель-Ріо ще десятки тисяч біженців.
«Звільнення затриманих у США – це єдиний головний двигун нелегальної міграції. Якщо ми винагороджуємо людей за те, що вони незаконно перетинають наші кордони, вони продовжать прибувати... Без верховенства закону ми можемо швидко скотитися до тих країн, з яких тікають порушники наших кордонів», – наголошує Брендон Джадд, президент американської профспілкової організації «Національна рада прикордонного патрулювання».
Захистити закон пообіцяв губернатор штату Техас Грег Еббот. Щоб налякати охочих форсувати річку й потрапити до Дель-Ріо, він вибудував уздовж американського берега Ріо-Гранде «залізний щит» із сотень поліцейських машин, стягнутих з усього штату. Карати порушників губернатор пообіцяв арештом і в'язницею.

«Ми заарештовуємо та поміщаємо за грати будь-кого, хто нелегально перетинає кордон або проникає на приватну власність. Це не політика «затримати та відпустити» адміністрації Байдена. Влада Техасу заарештовує та ув'язнює», – пригрозив Грег Еббот.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].