4 версії звільнення Джека Дорсі з Twitter: що відбувається в Кремнієвій долині

4 версії звільнення Джека Дорсі з Twitter: що відбувається в Кремнієвій долині

Аналітики заговорили про втомлених Big Tech-олігархів, їхню «драконівську» цензуру та кризу середнього віку в соцмереж

Этот материал также доступен на русском языке
4 версії звільнення Джека Дорсі з Twitter: що відбувається в Кремнієвій долині
Джек Дорсі
Фото: DR

Цього тижня 45-річний засновник Twitter Джек Дорсі несподівано залишив посаду голови цієї соцмережі, призначивши замість себе 37-річного Аґравала Параґа, головного технологічного директора компанії. У цій події аналітики побачили безліч знаків того, що творці інтернет-платформ втомилися керувати своїми бізнес-імперіями, що розрослися, і втікають від проблем і відповідальності.

Джек Дорсі став співзасновником Twitter 2006 року, і ця компанія допомогла йому стати мільярдером. Сьогодні його статки оцінюють у $12 млрд. Причому основна частина активів Джека Дорсі – це 43 млн акцій сервісу електронних платежів Square, що швидко зростає, на суму $9 млрд. У його власності залишилося лише близько 2% акцій Twitter вартістю $800 млн.

Mind зібрав чотири думки про звільнення Джека Дорсі з Twitter.

Думка 1: відбувається «здорова» передача контролю над компанією від засновника до професіонала

Джек Дорсі був єдиною людиною в Кремнієвій долині, яка керувала відразу двома компаніями з ринковою вартістю понад $5 млрд. З 2015 року він паралельно працював гендиректором Square, через що відволікався від управління Twitter і цим лютив акціонерів. Інвестиційна фірма Elliott Management із минулого року добивається відставки Джека Дорсі. Тому його звільнення не стало великим сюрпризом.

«Рано чи пізно керівник двох компаній мав би вирішити, що йому вистачить і однієї посади гендиректора. Але з Джеком Дорсі та деякими йому подібними інтернет-магнатами відбувається дещо ще. Вони, очевидно, стають все більш втомленими та неспокійними на своїх посадах, і прагнуть втекти з роботи на пошуки пригод», – пише колумніст New York Times Кевін Рус.

Наприклад, пристрасть Джефа Безоса до подорожей спонукала його цього року покинути Amazon і здійснити дитячу мрію – злітати в космос. Засновники Google Ларрі Пейдж і Сергій Брін відійшли від справ 2019-го і з того часу інвестують у повітряні таксі та інші футуристичні проєкти. Джек Дорсі в червні цього року зізнавався, що захоплений криптовалютами та хоче присвятити залишок життя тому, щоб зробити біткоїн доступним кожному.

«Велика хвиля звільнень керівників технологічних компаній, що відбувається цього року, частково відображає той факт, що найбільші гіганти Кремнієвої долини настільки великі та прибуткові, що їм не потрібні візіонери-засновники біля керма. Досить компетентних менеджерів, здатних підтримувати роботу грошових верстатів та уникати катастрофічних помилок», – пише Кевін Рус.

Думка 2: Twitter у застої, і Джек Дорси хоче зійти із цього корабля, перш ніж він почне тонути

Twitter – одна з найуспішніших соцмереж. У рейтингу популярності вона стоїть на 15-му місці, сильно поступаючись Facebook та Instagram, але її унікальний формат мікроблогів дозволяє брендам і політикам легко отримувати великі охоплення. Завдяки відданій базі користувача Twitter поки що твердо стоїть на ногах, але його майбутнє під питанням.

«Twitter надзвичайно повільно розвивається порівняно з конкурентами. Він програє в темпах запровадження нових сервісів, поглинання бізнесів, зростання користувачів і ринкової вартості. Його інновацією, що найбільш запам'ятовується, було подвоєння максимальної кількості знаків у твіті до 280, і це сталося більше як чотири роки тому», – зазначає експерт із соцмереж Грег Бенсінгер.

За його словами, Twitter інфікований фальшивими акаунтами і страждає від расизму, сексизму, булінгу й дезінформації, що розповсюджується політиками та зірками. Розв'язуючи цю проблему, у січні 2021 року Джек Дорсі заблокував акаунт президента США Дональда Трампа після штурму Капітолію його прихильниками та загибелі п'ятох людей. Однак цей екстремальний захід засновник Twitter пов'язав із «провалом своєї кампанії із забезпечення здорової комунікації на платформі». Подібними блокуваннями впливових персон Джек Дорсі ризикує знищити соцмережу.

«Щоразу, коли Twitter намагається перевірити факти або модерувати політиків, він наживає собі чергового політичного ворога, який прагне зарегулювати Twitter і припинити його існування», – розмірковує Ерік Голдман, професор права у Каліфорнійському університеті Санта-Клари.

За останні кілька років Джеку Дорсі довелося тричі приходити до Конгресу США, де законодавці вимагали від нього одночасно й забезпечити свободу слова у Twitter, і запобігти надто вільним висловлюванням у соцмережі. Можливо, ця нерозв'язна проблема і вплинула на його рішення покинути компанію.

Думка 3: соцмережі намагаються впоратися з кризою середнього віку

Як пише технологічне видання The Next Web, звільнення Джека Дорсі з Twitter пов'язано з тим, що молоді люди пішли з «традиційних» соцмереж.

«Такі платформи, як Twitter, Facebook і YouTube, все сильніше навантажуються політичними протиріччями та складними проблемами, зокрема дезінформацією, розкриттям особистих даних і підбурювання до насильства. Twitter, наприклад, став мегафоном для висловлювань Дональда Трампа перед тим, як його заблокували… Ці компанії переживають кризу середнього віку соцмереж», – пише The Next Web.

У результаті молоді люди йдуть із «традиційних» соціальних платформ, скаржачись на велику кількість негативу. Згідно з дослідженням eMarketer, навесні 2021 року лише 28% американців віком від 13 до 19 років використовували Facebook, тоді як трьома роками раніше ця частка становила 45%. Частка юних американців, які використовують Twitter, скоротилася у 2018–2021 роках із 53% до 41%.

За припущенням аналітиків, Джек Дорсі розраховує, що молодший та енергійний наступник зможе зробити Twitter менш токсичним місцем і зупинить молодь.

4: техно-олігарх пішов, щоб посилити цензуру в соцмережі

Американський сенатор-республіканець Марко Рубіо назвав Джека Дорсі частиною Big Tech-олігархату, який використовує свої величезні статки та безконтрольну владу для того, щоб заглушати голоси, які їм не подобаються.

«Пам'ятаєте, як Twitter заблокував китайського вірусолога, який заговорив про людську природу вірусу? А статтю про Хантера Байдена? А блокування президента США? Але ми не маємо радіти тому, що Джек Дорсі пішов, адже новий бос Twitter, імовірно, стане ще гіршим. Дорсі та інші члени – засновники Big Tech-олігархату намагаються вдавати, що не кладуть пальці на ваги. А Аґравал Параґа цього не соромиться», – написав Марко Рубіо.

За словами сенатора, новий гендиректор Twitter відкрито висловлювався про необхідність цензурувати соцмережу і своє бажання просувати в ній бажаний контент. Так само «деструктивно» поводяться Facebook і YouTube, порушуючи розділ 230. Цей «закон про інтернет» говорить, що соціальні платформи – не видавці та не несуть відповідальності за контент. Проте Twitter, Facebook і YouTube уже фактично стали схожими на New York Times або Wall Street Journal і мають відповідати нарівні зі звичайними газетами.

По-перше, за твердженням Марко Рубіо, соцмережі зараз маніпулюють алгоритмами, щоб підсовувати інформацію тим, хто її не просив і не шукав. По-друге, вони модерують користувачів для просування або усунення певних поглядів. По-третє, провайдери створюють контент. За прогнозом сенатора, після приходу Аґравала Параґи Twitter візьметься з подвоєною силою впроваджувати ці три шкідливі стратегії, і американські законодавці мусять цьому завадити.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті