Клаксон протесту: як канадські «конвої свободи» охоплюють світ

Клаксон протесту: як канадські «конвої свободи» охоплюють світ

Мітинги нового формату з використанням вантажівок спалахують у містах Північної Америки, Австралії, Нової Зеландії та Європи

Этот материал также доступен на русском языке
Клаксон протесту: як канадські «конвої свободи» охоплюють світ
Фото: https://nashvancouver.com/

Канадські далекобійники страйкують проти COVID-обмежень і протягом двох тижнів створюють проблему №1 для уряду Джастіна Трюдо. За цей час їхні «конвої свободи» стали міжнародним протестним брендом – демонстрації в канадському стилі загрожують паралізувати Вашингтон, Канберру, Париж та Брюссель. Як розвиваються події, дослідив Mind.

«Найгірший жах для Трюдо»

Клаксон протесту: як канадські «конвої свободи» охоплюють світ
Фото: https://nashvancouver.com/

Спокійна та благополучна Канада рідко чимось розбурхує світ. Проте 29 січня 2022 року ця країна зненацька стала епіцентром протестів проти COVID-обмежень. Великі колони вантажівок і тракторів, розписаних маркерами, що змиваються, і обвішаних національними прапорами, з'їхалися в канадську столицю Оттаву, заблокували її центр і відтоді привертають до себе увагу гучною какофонією гудків і сирен.

Протест канадських далекобійників пов'язаний із тим, що їх перестали пропускати через кордон із США без паспортів про вакцинацію від COVID. Так, із 15 січня свідоцтва про зроблені щеплення почали вимагати канадські прикордонники, а з 22 січня – американські. Ці обмеження мали зачепити лише незначну частку далекобійників у Канаді, де 90% дорослого населення пройшло вакцинацію від коронавірусу. Проте мітинги в Оттаві залучили напрочуд багато противників COVID-обмежень, лави яких поповнили повністю щеплені громадяни.

«Протести перетворюються на повномасштабну політичну кризу через те, що прем'єр-міністр Джастін Трюдо неправильно реагував на них спочатку. Він розпалив невдоволення, перетворивши вакцинацію на політичну проблему, а потім занадто категорично та занадто грубо очорняв мітингувальників, називаючи їх ультраправими», – описує проблему Фредерік Бойлі, політичний аналітик із канадського Альбертського університету.

Мейнстрімні ЗМІ Канади та США активно намагалися демонізувати учасників «конвоїв свободи», характеризуючи їх як антиваксерів, адептів теорій змови, анархістів і прихильників ідей про перевагу білої раси. Джастін Трюдо називав протестувальників «маргінальною меншістю», звинувачував у спробі «саботувати економіку та демократію» й оголошував про відмову уряду вступати з ними в перемови.

«Ми не можемо дозволити озлобленому натовпу змінити курс країни, який продовжує рятувати життя на цьому фінальному відрізку пандемії. Це не має стати прецедентом, як проводити політику в Канаді», – пояснював позицію влади міністр громадської безпеки Канади Марко Мендічіно.

Таке гордо-зневажливе ставлення до далекобійників призвело до того, що канадські протести проти COVID-обмежень еволюціонували в рух звичайних громадян проти еліт. Називаючи канадські протести «найцікавішою частиною щоденного циклу новин», американський політичний аналітик і ведучий Fox News Уілл Каїн висловив думку, що «конвої свободи» спрямовані проти поділу суспільства, що став помітним під час пандемії у західних країнах.

«Те, що ви бачите в Канаді – це протест синіх комірців, пересічних громадян. Ці люди не є антиваксерами, вони не обов'язково республіканці, вони не обов'язково консервативні. Це люди, чия сутність чинить опір тому, що їх позбавляють права вибору. Вони пручаються підходу «зверху-вниз» до їхніх життів, коли еліти вказують їм, що думати, що слухати і яким приписам слідувати», – розповідає Вілл Каїн.

Глобальний протестний бренд

Клаксон протесту: як канадські «конвої свободи» охоплюють світ

Як пише новозеландське видання Spinoff, пропозиція провести протести в канадському стилі в столиці Нової Зеландії феноменально швидко привернув увагу прихильників. Відповідний захід Convoy 2022 NZ, розрекламований у Facebook і Telegram, за вихідні зібрав в онлайні 10 000 учасників, а за тиждень – 60 000.

«Цей феномен не є унікальним для COVID-протестів. Ми нещодавно бачили, як так само поширювалися міжнародні протестні рухи Black Lives Matter і трохи раніше Occupy Wall Street. У глобалізованих соціальних мережах добре освітлені протести легко та природно поширюються по всьому світу так само, як бізнеси з франшизи. Як тільки бренд протесту сформований, цінності позначені, методи випробувані, слогани затверджені, інші групи однодумців отримують можливість створити власну франшизу, підігнавши за необхідності параметри протесту до локальних умов», – пише Spinoff.

Як зазначає видання, організаторам нових протестів важко привернути увагу, підтримку й учасників. І для них приєднатися до протестного руху, що вже існує, – це як запровадити чит-коди в реальне життя. Використання готового протестного бренду дозволяє уникнути всієї важкої та невдячної підготовчої роботи.

«Конвої свободи» хороші тим, що в них відома назва й дуже просте лекало. Організаторам нових «конвоїв свободи» не потрібно роз'яснювати, у чому суть їхнього протесту чи як він має працювати. Досить сказати «конвой», і потенційні учасники розуміють, проти чого спрямований протест (вакцинні паспорти та COVID-обмеження); як треба діяти (приїхати в колоні машин до столиці країни); і як усе має бути оформлено (як протест незадоволених водіїв вантажівок незалежно від їхньої кількості).

Репліки канадських «конвоїв»

Клаксон протесту: як канадські «конвої свободи» охоплюють світ
Фото: https://www.npr.org/

У вівторок, 8 лютого, сотні транспортних засобів у рамках акції Convoy 2022 NZ заблокували кілька вулиць у центрі новозеландської столиці Веллінгтон. Як пише ABC News, протягом 12 годин машини «конвою» було прибрано з доріг, але близько тисячі агресивно налаштованих протестувальників продовжили стояти табором біля будівлі національного парламенту з вимогою повернути їм свободу.

Уряд Нової Зеландії впровадив одні з найжорсткіших у світі COVID-обмежень. Завдяки цьому в 5-мільйонній країні лише 53 особи померли від пандемії. Влада не хоче послаблювати боротьбу з коронавірусом, очікуючи появи нових небезпечних варіантів. Однак багато жителів Нової Зеландії втомилися від довгого закриття кордонів, що роз'єднало сім'ї та розорило багато бізнесів, які залежали від іноземних туристів.

Аналогічні протести під назвою Convoy to Canberra відбуваються біля австралійського парламенту. Як пише Guardian, «конвої» різноманітних транспортних засобів з'їжджаються з віддалених куточків Австралії до Канберри, де учасники мітингу селяться в наметовому «таборі свободи». Деякі його мешканці називають свою демонстрацію «протестивалем» через атмосферу фестивалю, але характер протестів, напевно, зміниться після очікуваного прибуття нових конвоїв.

У четвер, 10 лютого, на європейських дорогах стартувала французька версія «конвоїв свободи». Як повідомляє агентство France 24, сотні транспортних засобів їдуть до Парижа, щоб протестувати проти COVID-паспортів. Втім, багато учасників цієї акції сприймають її як продовження руху «жовтих жилетів», що потряс Францію у 2018–2019 роках.

«Французький «конвой свободи» складається з кількох вантажівок, але переважно з легкових автомобілів і мотоциклів. Це будуть різні групи людей із різних регіонів. Мета – заблокувати Париж у п'ятницю, 11 лютого 2022 року, щоб висловити наше обурення проти пандемійних обмежень, проти соціальних несправедливостей і проти нинішнього уряду», – цитує French Daily News представника ультралівого французького руху Bloc lorrain.

Наступного понеділка, 14 лютого, прибуття «конвоїв» із різних країн Європи очікується у Брюсселі, де розташована штаб-квартира ЄС. Учасники цієї акції в групах Telegram сподіваються повністю паралізувати бельгійську столицю і залишатися в ній доти, доки влада Євросоюзу не скасує COVID-обмеження на загальноєвропейському рівні.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло