Руйнування без війни: три мегазбитки від «української кризи»

Руйнування без війни: три мегазбитки від «української кризи»

Експерти розповіли, як Росія та США «ранять без пострілів» Україну, Європу та світові фондові ринки

Этот материал также доступен на русском языке
Руйнування без війни: три мегазбитки від «української кризи»
Фото: depositphotos.com

Вихор тривожних новин про ймовірне вторгнення РФ в Україну протягом листопада – лютого нервує як звичайних споживачів, так і великих інвесторів. Через напруженість у всьому світі дорожчають енергоресурси, падає попит і дешевшають акції компаній.

Mind пропонує дізнатися думки аналітиків про те, як США та Росія нагнітають «економічну депресію» в Україні, підтримують енергетичну кризу в Європі та роздмухують «полярний вихор» на глобальних ринках.

Масований удар по Україні

У статті «Путін серйозно ранить українську економіку без жодного пострілу» американський аналітичний центр Atlantic Council закликав Захід не стояти осторонь і допомогти Україні зменшити ті значні втрати, яких наша держава зазнає на економічному фронті протистояння з РФ.

З листопада 2021 року Росія демонстративно оточує Україну військами з півночі, сходу та півдня, показуючи свою здатність здійснити вторгнення 130-тисячним контингентом військових. Світові ЗМІ називають це наймасштабнішим за 30 років нарощуванням військової міці в Європі та розпалюють страхи, що на континенті вибухне найбільший конфлікт із часів Другої світової війни.

«Не дивно, що таким брязканням зброї Путіну вдалося налякати міжнародну бізнес-спільноту. До середини січня річні ставки за євробондами України зросли більш ніж на 10%, ефективно позбавивши країну доступу до міжнародних фінансових ринків. Ані український уряд, ані великі компанії України більше не можуть випускати міжнародні бонди», – пише Atlantic Council.

Ще одним ударом по Україні стала девальвація гривні, курс якої зараз – поблизу історичних мінімумів проти американського долара. Тиск на гривню зростає через те, що майже всі приватні українські та іноземні інвестиції зупинено. Через невпевненість у ситуації, як пише Atlantic Council, бізнеси все більш неохоче беруть на себе фінансові зобов'язання, а деякі багатонаціональні компанії взагалі змушують іноземних співробітників залишати країну.

Руйнування без війни: три мега-збитки від «української кризи»
Військові навчання російської армії
Фото: DR

Головним болем для української економіки, що посилюється, на думку Atlantic Council, стають червоні прапорці стосовно ризикованості поїздок в Україну. Про передбачувані небезпеки, зокрема, волають страховики, що покривають торговельні перевезення та комерційні польоти. Через ці попередження в Україні практично завмерла індустрія туризму.

«Хоча жодних точних цифр ніде не наведено, але можна впевнено припустити, що загроза повномасштабного російського вторгнення вже забрала в України мільярди доларів. Втрати майбутнього економічного потенціалу виміряти ще важче, і вони, ймовірно, набагато значніші. Інакше кажучи, застосовані Путіним тактики залякування – це чудовий спосіб утримувати Україну в кайданах економічної депресії та робити її вразливою до тиску Кремля», – пише Atlantic Council.

Експертів обнадіює те, що Україна зустріла кризу наприкінці 2021 року з найвищим за десятиліття $31-мільярдним резервом іноземної валюти і у 2022-му може розраховувати на додаткову $10-мільярдну допомогу від західних партнерів. Зокрема, 1,2 млрд євро Києву запропонував Євросоюз, $1 млрд – Сполучені Штати, $0,5 млрд – Канада.

Посилення енергокризи в Європі

У статті «Загрози нападу Путіна на Україну можуть пожвавити індустрію видобутку нафти і газу в США» американське бізнес-видання CBNS стверджує, що завдяки нагнітанню страхів про російське вторгнення в Україну європейська енергокриза триватиме до кінця зими. А ціни на нафту зросли на 30% – до семирічного максимуму – і впевнено тримаються вище за позначку $90 за барель.

«Енергія, вочевидь, у центрі конфлікту, – пише CBNS. – Спочатку європейський регіон не зміг закачати достатню кількість природного газу до сховищ. Потім восени Росія урізала деякі постачання. І протягом усієї зими ціни на природний газ роздмухувалися на хвилюваннях щодо того, що дефіцит може посилитися».

США та союзники постійно загрожують запровадити жорсткі санкції в разі вторгнення в Україну, а експерти постійно пов'язують це з порушенням енергопостачання. Акцент на європейській енергетиці робить президент США Джо Байден, який днями вкотре пообіцяв, що газопровід «Північний потік – 2» не запустять, якщо Росія нападе на Україну. Ринок із листопада до лютого наляканий прогнозами про те, що або санкції Заходу заблокують для Росії можливості продавати енергію в Європу, або Росія відріже Європу від своїх постачань, щоб помститися.

Енергетична криза б'є по Європі, але допомагає Сполученим Штатам нарощувати видобуток і ставити рекорди експорту енергоресурсів. Так, на початку 2022 року США вперше поставили до Європи більше природного газу на кораблях, ніж Росія трубопроводами.

«За розрахунками IHS Markit, у січні 2022 року 7,73 млрд кубометрів американського газу було доставлено на кораблях до Європи і 7,5 млрд кубометрів – російськими трубопроводами. Постачання зрідженого газу із США до ЄС за рік зросли на 80% і перебувають на найвищому рівні, – повідомляє CBNS. – Ще п'ять років тому скорочення постачань із Росії не можна було компенсувати зрідженим газом. Але тепер європейська система газопроводів гнучкіша і здатна переміщати блакитне паливо континентом. Це сприяє розвитку промисловості зрідженого газу».

Також Сполучені Штати прагнуть наприкінці року відновити видобуток нафти з нинішніх 11,6 млн бар/день до допандемійного рівня 13 млн бар/день. І затягування європейської енергокризи дало приватним компаніям гарний фінансовий стимул для запуску зупинених виробництв. За даними нафтосервісної компанії Baker Hughes, за перший тиждень лютого в США кількість нафтовидобувних свердловин, що працюють, збільшилася на 19 – до 516, що стало найкращим приростом за чотири роки.

Отримуючи надприбутки від цін на нафту, що перевищують $90/барель, компанії все ще стримано інвестують у буріння. Під тиском акціонерів вони спрямовують кошти на скорочення боргів, виплату дивідендів і зменшення карбонового сліду. Але експерти сподіваються, що, коли війни не станеться, темпи нафтогазового видобутку в США прискоряться навесні.

«Якщо Росія не вторгнеться, і нафта, припустимо, опуститься до $82, то це все ще буде дуже добрим рівнем. Реальне пожвавлення нафтовидобувного бізнесу відбувається тоді, коли немає зовнішнього впливу, а ціни все ще високі», – цитує CBNS Дена Пікерінга, голову консалтингової компанії Pickering Energy Partners.

Роздування економічного «полярного вихору»

Коли загроза вторгнення в Україну зростає, ціни енергоресурсів прямують угору, а котирування акції компаній – униз. Так, вранці у понеділок, 14 лютого, зведений індекс найбільших європейських підприємств Stoxx Europe 600 впав на 2,8%, а газ різко підскочив у ціні майже на 14% – до $1031,8 за 1000 кубометрів. Так ринок відреагував на повідомлення про те, що влада США чекає вторгнення Росії до завершення Олімпіади в Пекіні.

Ці коливання енергоресурсів в один, а акцій в інший бік можуть посилитися та руйнівно вплинути на ринки. Днями головний стратег інвестбанку Morgan Stanley Майкл Вілсон висловив песимістичний прогноз про те, що а глобальній економіці може виникнути «полярний вихор», здатний втягнути в рецесію багато країн.

У всьому світі люди нервуються через завищені ціни на заправку автомобілів та опалення будинків. Споживачі очікують погіршення ситуації в разі запровадження Заходом санкцій проти Росії, на яку припадає 10% у глобальному виробництві нафти та яка постачає приблизно третину природного газу, що споживається в Європі. Через негативні настрої люди бережуть гроші, скорочуючи витрати на багато видів товарів.

Руйнування без війни: три мега-збитки від «української кризи»

Так, індекс настрою споживачів Мічиганського університету, що прогнозує витрати американців, до середини лютого 2022 року впав до позначки 61,7. У грудні він був вищим за 70, а в липні – вищим за 80.

«Ми продовжуємо спостерігати депресивні настрої споживачів, високі ціни та негативне зростання реальних доходів. Це загрожує знизити обсяги споживання в першій половині цього року», – написав Майкл Вілсон.

Зростання витрат на енергоресурси та зниження продажів може спонукати компанії з багатьох індустрій до зупинення виробництв, що у свою чергу спровокує порушення ланцюгів постачань. За словами експертів, в інвесторів посилюються побоювання з цього приводу, що може вилитися в масштабне виведення капіталів із проблемних економік у «тихі гавані», як-от золото, американські долари та казначейські облігації США.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло