Руйнування без війни: три мегазбитки від «української кризи»
Експерти розповіли, як Росія та США «ранять без пострілів» Україну, Європу та світові фондові ринки
Вихор тривожних новин про ймовірне вторгнення РФ в Україну протягом листопада – лютого нервує як звичайних споживачів, так і великих інвесторів. Через напруженість у всьому світі дорожчають енергоресурси, падає попит і дешевшають акції компаній.
Mind пропонує дізнатися думки аналітиків про те, як США та Росія нагнітають «економічну депресію» в Україні, підтримують енергетичну кризу в Європі та роздмухують «полярний вихор» на глобальних ринках.
Масований удар по Україні
У статті «Путін серйозно ранить українську економіку без жодного пострілу» американський аналітичний центр Atlantic Council закликав Захід не стояти осторонь і допомогти Україні зменшити ті значні втрати, яких наша держава зазнає на економічному фронті протистояння з РФ.
З листопада 2021 року Росія демонстративно оточує Україну військами з півночі, сходу та півдня, показуючи свою здатність здійснити вторгнення 130-тисячним контингентом військових. Світові ЗМІ називають це наймасштабнішим за 30 років нарощуванням військової міці в Європі та розпалюють страхи, що на континенті вибухне найбільший конфлікт із часів Другої світової війни.
«Не дивно, що таким брязканням зброї Путіну вдалося налякати міжнародну бізнес-спільноту. До середини січня річні ставки за євробондами України зросли більш ніж на 10%, ефективно позбавивши країну доступу до міжнародних фінансових ринків. Ані український уряд, ані великі компанії України більше не можуть випускати міжнародні бонди», – пише Atlantic Council.
Ще одним ударом по Україні стала девальвація гривні, курс якої зараз – поблизу історичних мінімумів проти американського долара. Тиск на гривню зростає через те, що майже всі приватні українські та іноземні інвестиції зупинено. Через невпевненість у ситуації, як пише Atlantic Council, бізнеси все більш неохоче беруть на себе фінансові зобов'язання, а деякі багатонаціональні компанії взагалі змушують іноземних співробітників залишати країну.

Військові навчання російської армії
Головним болем для української економіки, що посилюється, на думку Atlantic Council, стають червоні прапорці стосовно ризикованості поїздок в Україну. Про передбачувані небезпеки, зокрема, волають страховики, що покривають торговельні перевезення та комерційні польоти. Через ці попередження в Україні практично завмерла індустрія туризму.
«Хоча жодних точних цифр ніде не наведено, але можна впевнено припустити, що загроза повномасштабного російського вторгнення вже забрала в України мільярди доларів. Втрати майбутнього економічного потенціалу виміряти ще важче, і вони, ймовірно, набагато значніші. Інакше кажучи, застосовані Путіним тактики залякування – це чудовий спосіб утримувати Україну в кайданах економічної депресії та робити її вразливою до тиску Кремля», – пише Atlantic Council.
Експертів обнадіює те, що Україна зустріла кризу наприкінці 2021 року з найвищим за десятиліття $31-мільярдним резервом іноземної валюти і у 2022-му може розраховувати на додаткову $10-мільярдну допомогу від західних партнерів. Зокрема, 1,2 млрд євро Києву запропонував Євросоюз, $1 млрд – Сполучені Штати, $0,5 млрд – Канада.
Посилення енергокризи в Європі
У статті «Загрози нападу Путіна на Україну можуть пожвавити індустрію видобутку нафти і газу в США» американське бізнес-видання CBNS стверджує, що завдяки нагнітанню страхів про російське вторгнення в Україну європейська енергокриза триватиме до кінця зими. А ціни на нафту зросли на 30% – до семирічного максимуму – і впевнено тримаються вище за позначку $90 за барель.
«Енергія, вочевидь, у центрі конфлікту, – пише CBNS. – Спочатку європейський регіон не зміг закачати достатню кількість природного газу до сховищ. Потім восени Росія урізала деякі постачання. І протягом усієї зими ціни на природний газ роздмухувалися на хвилюваннях щодо того, що дефіцит може посилитися».
США та союзники постійно загрожують запровадити жорсткі санкції в разі вторгнення в Україну, а експерти постійно пов'язують це з порушенням енергопостачання. Акцент на європейській енергетиці робить президент США Джо Байден, який днями вкотре пообіцяв, що газопровід «Північний потік – 2» не запустять, якщо Росія нападе на Україну. Ринок із листопада до лютого наляканий прогнозами про те, що або санкції Заходу заблокують для Росії можливості продавати енергію в Європу, або Росія відріже Європу від своїх постачань, щоб помститися.
Енергетична криза б'є по Європі, але допомагає Сполученим Штатам нарощувати видобуток і ставити рекорди експорту енергоресурсів. Так, на початку 2022 року США вперше поставили до Європи більше природного газу на кораблях, ніж Росія трубопроводами.
«За розрахунками IHS Markit, у січні 2022 року 7,73 млрд кубометрів американського газу було доставлено на кораблях до Європи і 7,5 млрд кубометрів – російськими трубопроводами. Постачання зрідженого газу із США до ЄС за рік зросли на 80% і перебувають на найвищому рівні, – повідомляє CBNS. – Ще п'ять років тому скорочення постачань із Росії не можна було компенсувати зрідженим газом. Але тепер європейська система газопроводів гнучкіша і здатна переміщати блакитне паливо континентом. Це сприяє розвитку промисловості зрідженого газу».
Також Сполучені Штати прагнуть наприкінці року відновити видобуток нафти з нинішніх 11,6 млн бар/день до допандемійного рівня 13 млн бар/день. І затягування європейської енергокризи дало приватним компаніям гарний фінансовий стимул для запуску зупинених виробництв. За даними нафтосервісної компанії Baker Hughes, за перший тиждень лютого в США кількість нафтовидобувних свердловин, що працюють, збільшилася на 19 – до 516, що стало найкращим приростом за чотири роки.
Отримуючи надприбутки від цін на нафту, що перевищують $90/барель, компанії все ще стримано інвестують у буріння. Під тиском акціонерів вони спрямовують кошти на скорочення боргів, виплату дивідендів і зменшення карбонового сліду. Але експерти сподіваються, що, коли війни не станеться, темпи нафтогазового видобутку в США прискоряться навесні.
«Якщо Росія не вторгнеться, і нафта, припустимо, опуститься до $82, то це все ще буде дуже добрим рівнем. Реальне пожвавлення нафтовидобувного бізнесу відбувається тоді, коли немає зовнішнього впливу, а ціни все ще високі», – цитує CBNS Дена Пікерінга, голову консалтингової компанії Pickering Energy Partners.
Роздування економічного «полярного вихору»
Коли загроза вторгнення в Україну зростає, ціни енергоресурсів прямують угору, а котирування акції компаній – униз. Так, вранці у понеділок, 14 лютого, зведений індекс найбільших європейських підприємств Stoxx Europe 600 впав на 2,8%, а газ різко підскочив у ціні майже на 14% – до $1031,8 за 1000 кубометрів. Так ринок відреагував на повідомлення про те, що влада США чекає вторгнення Росії до завершення Олімпіади в Пекіні.
Ці коливання енергоресурсів в один, а акцій в інший бік можуть посилитися та руйнівно вплинути на ринки. Днями головний стратег інвестбанку Morgan Stanley Майкл Вілсон висловив песимістичний прогноз про те, що а глобальній економіці може виникнути «полярний вихор», здатний втягнути в рецесію багато країн.
У всьому світі люди нервуються через завищені ціни на заправку автомобілів та опалення будинків. Споживачі очікують погіршення ситуації в разі запровадження Заходом санкцій проти Росії, на яку припадає 10% у глобальному виробництві нафти та яка постачає приблизно третину природного газу, що споживається в Європі. Через негативні настрої люди бережуть гроші, скорочуючи витрати на багато видів товарів.

Так, індекс настрою споживачів Мічиганського університету, що прогнозує витрати американців, до середини лютого 2022 року впав до позначки 61,7. У грудні він був вищим за 70, а в липні – вищим за 80.
«Ми продовжуємо спостерігати депресивні настрої споживачів, високі ціни та негативне зростання реальних доходів. Це загрожує знизити обсяги споживання в першій половині цього року», – написав Майкл Вілсон.
Зростання витрат на енергоресурси та зниження продажів може спонукати компанії з багатьох індустрій до зупинення виробництв, що у свою чергу спровокує порушення ланцюгів постачань. За словами експертів, в інвесторів посилюються побоювання з цього приводу, що може вилитися в масштабне виведення капіталів із проблемних економік у «тихі гавані», як-от золото, американські долари та казначейські облігації США.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].