Львівська російська: як у Західній Україні виявляють «споріднений» з рф бізнес

Львівська російська: як у Західній Україні виявляють «споріднений» з рф бізнес

У пошуку російських активів головне – не вийти на самих себе

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Львівська російська: як у Західній Україні виявляють «споріднений» з рф бізнес
Фото: depositphotos.com

Націоналізація російських активів в Україні – перший крок до відшкодування матеріальних втрат, яких країна зазнала в результаті військового вторгнення рф. За оцінками проєкту «Росія заплатить», ініційованого KSE Institute, обсяг лише інфраструктурних збитків на 11 квітня 2022 року склав $80,4 млрд, або 2,4 трлн грн, а оцінка загальної шкоди українській економіці через війну коливається в межах $564–600 млрд.

На початку квітня Верховна Рада 305-ма голосами ухвалила законопроєкт, який уточнює процедуру націоналізації майна країни-агресора на території України – «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів з уточненнями окремих положень».

Загалом за даними відкритих джерел та заснованого на них аналізу (зокрема, Yucontrol та Opendatabot), в Україні налічується близько 23 000 компаній із російськими бенефіціарами, засновниками чи акціонерами. Слід уточнити, що ця цифра включає компанії, які мають офіційно простежуваний зв'язок із рф на рівні співвласників. Тож з урахуванням неформального впливу реальний масштаб російського бізнесу в Україні може бути значно більшим. Із цих виявлених у першому наближенні російських компаній близько 450 розташовані на території Львівської області.

Робота з пошуку російських активів стартувала по всій території України і координується на рівні керівництва областей. У Львівській області для пошуку об'єктів права власності рф наказом начальника Львівської обласної військової адміністрації Максима Козицького від 5 квітня № 52/22 створено міжвідомчу робочу групу.

Її очолив перший заступник голови військової адміністрації Андрій Годик, а до складу включено представників Бюро економічної безпеки, Львівської регіональної митниці, Львівської залізниці, Нацполіції, Львівського обласного центру комплектування та соціальної підтримки, Західного міжрегіонального територіального управління АРМА з місцем розташування у Львові. Персональний склад учасників не затверджувався.

Також радником Козицького було оформлено активіста Олега Радика, який брав активну участь у викритті бізнесу, що не залишив російський ринок після 24 лютого. Зокрема, Радик намагався організувати бойкот мережі «Ашан» у Львові.

Усе вказує на те, що обласна влада рішуче налаштована знайти найменші прояви російського бізнес-впливу на території регіону. Але протягом останнього місяця у регіональних ЗМІ почала з’являтись інформація про бізнес-зв’язки голови області з наближеними до «газпрому» підприємствами в Чехії. Mind проаналізував ці зв’язки та потенційний конфлікт інтересів, що може виникнути в подальшому.

Максима Козицького було призначено на посаду голови Львівської обласної адміністрації 5 лютого 2020 року. Його послужний список і досвід цілком обґрунтовують це призначення – зокрема, він встиг побути і чиновником, і бізнесменом.

Але можна висловити небезпідставне припущення, що своєю кар'єрою він зобов'язаний, зокрема, приналежності до регіональної еліти. Місце в ній нинішньому губернатору забезпечив батько Зіновій Козицький, який є одним із найбільших бізнесменів Львівщини. Психіатр за освітою, у середині нульових він розвивав підприємництво в галузі, яка доти вважалася вотчиною олігархів.

Основний бізнес Зіновія Козицького – розвідка та розробка газових родовищ і видобуток природного газу. На сьогоднішній день це найбільша в Західній Україні приватна газовидобувна компанія. Активи Козицького об'єднані під парасолькою групи «Західнадрасервіс»; також він є бенефіціаром ТОВ «Прикарпатська енергетична компанія» («ПЕК»), ТОВ «Західнадрасервіс», ТОВ «Георозвідка», ТОВ «Нордік-Буд», ПП «Нордік», ТОВ «РСГ», ТОВ «Велл Ко», ТОВ «Геологічне бюро ''Львів"» («ГБЛ»), ПП «Проект-Буд», ТОВ «Горизонти».

Частку в сімейному бізнесі має і голова ОДА Максим Козицький. Але бізнес Козицьких не можна назвати цілком сімейним. У кількох компаніях групи – і серед них флагманські ТОВ «ПЕК», «ГБЛ» та «Горизонти» – партнером Зіновія Козицького через нідерландську холдингову компанію MND є мільярдер, громадянин Чеської Республіки Карел Комарек.

На сайті групи «МНД Україна» є докладний опис українських активів – з 2014 року вона є власником трьох газових компаній в Україні («Горизонти», «ГБЛ», «ПЕК»). Також група володіє п'ятьма виробничими та розвідувальними ліцензіями, а саме – Берегівською, Чайковицькою, Гірською, Бунівською (Львівська область) та Грабовською (Івано-Франківська область).

Чому це партнерство – потенційна проблема?

Карел Комарек, за версією Forbes, входить до топ-5 найбагатших чеських підприємців із капіталом $7,7 млрд.

Він почав займатися бізнесом у 1990-х, ставши одним із учасників приватизації компанії «Моравські нафтові родовища». До 2010 року Комареку вдалося викупити в інших власників їхні частки в цій компанії та здобути контроль над фірмою, яка видобуває в Моравії приблизно 6000 барелів нафти та газу на рік.

Неминуча еволюція надвеликого бізнесу призводить до того, що раніше відведені йому межі стають затісними. У 2011 році структури Комарека уклали договір із «газпромом», а двома роками пізніше – і повноцінну угоду про спільне будівництво нових газосховищ. Було заявлено, що компанія спільно з російським монополістом будуватиме сховища в Європі та рф.

Зазначимо, що ця інформація публічна – обидві сторони пишалися партнерством і не прагнули його вуалювати.

На сайті «газпрому» у розділі, присвяченому ПСГ у Дамборжиці, зазначається, що «проєкт покликаний забезпечувати надійність поставок російського газу газопроводами ОПАЛ та «Північний потік»». Сховище було добудовано 2016 року. Незважаючи на санкції, накладені у зв'язку з будівництвом «Північного потоку – 2», загальний обсяг сховищ, побудованих для обслуговування ПП-2 разом із «газпромом», становить 456 млн куб. м.

Досить швидко це партнерство вийшло за межі бізнесу і перейшло в соціальні та спортивні проєкти – так, Комарек став спонсором Континентальної хокейної ліги, в якій Олександр Медведєв, ексзаступник голови правління «газпрому» (у 2014–2019 рр.), обіймає посаду президента. Це спонсорство іноді трактують як хабар, але не виключено, що мільярдер просто любить хокей.

Партнерство з «газпромом» передбачало також купівлю 16% акцій дочірньої компанії «газпрому» в Чехії – Vemex, що займається постачанням палива до європейських країн. За цю частину Комарек заплатив близько 1 млрд крон (понад $45 млн за нинішнім курсом). Паралельно з цим було придбано комплекс прийому, зберігання та розливу нафти в Октябрьську Самарської області.

Тобто підприємець – партнер «газпрому» – одночасно і партнер сім'ї губернатора Львівської області. Тим самим було сформовано серйозний конфлікт інтересів: топчиновник, відповідальний за пошук російських активів, через найближчих родичів сам пов'язаний з такими.

Як це проявляється?

Бізнес-зв'язки знаходять відображення в тому числі й у громадській діяльності на території області. Так, наприкінці весни у Львові анонсовано чесько-український бізнес-форум (з урахуванням поточної ситуації він навряд чи відбудеться). До участі планувалося залучити близько 20 провідних чеських компаній і представників влади Чеської Республіки для налагодження контактів та проведення В2В-зустрічей з українським бізнес-середовищем.

«Голова Львівської ОДА Максим Козицький наголосив на важливості співпраці обох країн та подякував за постійну підтримку з боку Чеської Республіки на міжнародній арені із суверенітету та територіальної цілісності України», – йдеться в пресрелізі адміністрації. Складно не пов'язувати цю активність із бізнес-зв'язками сім'ї губернатора, оскільки ділові форуми з орієнтацією на конкретну країну у Львові – все ж таки не щоденне явище.

Зауважимо, що Mind не піддає сумніву здатність губернатора діяти об'єктивно. Але ситуація, що склалася, вимагає як мінімум наявності внутрішнього протоколу на рівні робочої групи з пошуку активів росії, щоб нівелювати конфлікт інтересів.

У відповідь на запит Mind голова міжвідомчої групи у ЛОДА Андрій Годик зазначив, що на поточному етапі інформація про суб'єктів господарської діяльності у Львівській області в розрізі сплачених податків, кількості працівників за 2021 рік, власниками яких є країна-агресор російська федерація, республіка білорусь та їхні резиденти, знаходиться на етапі  збирання. (Насправді вся інформація щодо пов’язаних з рф та рб суб’єктів господарювання зібрана системою youcontrol і доступна медіа та державним структурам. – Mind).

«Ця інформація буде узагальнена з метою подальшого опрацювання в порядку, передбаченому чинним законодавством», – йдеться у відповіді за підписом Годика.

Відповідно до протоколу наради Міжвідомчої групи від 8 квітня, який є у розпорядженні Mind, Головному управлінню Державної Податкової служби у Львівській області доручено надати Департаменту економічної політики ЛОДА інформацію у розрізі різних параметрів, включаючи обсяг сплачених податків та кількість працівників, про компанії, засновниками яких є вихідці з рф. «У свою чергу департамент після аналізу вхідних даних має надати міжвідомчій групі узагальнену інформацію про масштаби російського бізнес-впливу на території області», – зазначено в документі.

Що змінилося після початку війни?

Згідно з відкритими даними, статус-кво бізнес-відносин Козицького-старшого та Карела Комарека не зазнав змін після 24.02.

У Прикарпатській енергетичній компанії, відповідаючи на запит Mind, підтвердили, що статус цих відносин збережений. Група MND прийшла в Україну у 2014 році, купивши частки в цих трьох компаніях – «ПЕК», « Горизонти» та «Геологічне Бюро Львів», і залишається їхнім співвласником на сьогодні.

Проте, як зазначається у відповіді ПЕК, тіснота зв'язків MND із «газпромом» сильно перебільшена. «Група не реалізує і не планує реалізувати проєкти з будівництва нових газосховищ у Європі в партнерстві з Газпромом, тим більше в російській федерації, так само як і будь-якої іншої газової інфраструктури», – зазначено у відповіді компанії.

Окремо виділяють газосховище Дамборжице, в якому MND та «газпром» є співвласниками та будівництво якого розпочалося 2013 року. Проте причини збереження цього партнерства не економічні, а геополітичні, і враховують інтереси держави. «СП підтримується на прохання чеського уряду – зокрема, щоб гарантувати, що важливий чеський енергетичний актив не контролюватиметься росією, – зазначають у ПЕК. – Доля цього об'єкта вже вирішена – найімовірніше, частка Газпрому перейде Чеській республіці. Надалі MND Group не планує жодної співпраці з росією».

Карел Комарек ще 24 лютого публічно засудив російську агресію проти України, а його Сімейний фонд є потужним волонтером та реалізує гуманітарну допомогу Україні. Зокрема, одна з будівель компанії переобладнана під центр для українських біженців.

«Бізнес-інтереси групи KKCG орієнтовані на Західну Україну та Європу, а актив у Дамборжиці становить мізерну частку від активів KKCG», – наголошують у компанії.

Запитів від міжвідомчої групи бізнес-структури Козицького не отримували. І враховуючи, що жодних акцій, корпоративних прав і часток резидентів росії в них немає, вважають їх отримання малоймовірним і надалі.

Довідково

Зазначимо, що націоналізація активів – широко застосовуваний та юридично непереборний механізм.

росія посилалася на нього (нехай і безпідставно) при анексії Криму – за даними Міністерства закордонних справ України, після березня 2014 року було незаконно націоналізовано понад 400 українських підприємств та 18 газових родовищ. Влада України направила до Європейського суду з прав людини позов про відшкодування збитків. Сума цього позову перевищила 1 трлн грн (за нинішнім курсом – понад $45 млрд).

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло