Західна преса про війну в Україні: коли в рф закінчиться зброя, чому Британія саботувала військову допомогу Україні та звідки в російських танках французька оптика

Західна преса про війну в Україні: коли в рф закінчиться зброя, чому Британія саботувала військову допомогу Україні та звідки в російських танках французька оптика

Як закордонна журналістика бачить витоки та перебіг протистояння з путінською навалою

Західна преса про війну в Україні: коли в рф закінчиться зброя, чому Британія саботувала військову допомогу Україні та звідки в російських танках французька оптика
Підбитий російський танк
Фото: УНІАН

Mind продовжує готувати дайджести найактуальніших публікацій про Україну в топовій іноземній пресі. Ми намагаємося визначити найбільш показові інформаційні тренди, здатні вплинути на рішення іноземних урядів і великих світових компаній щодо України, а також позицію цих урядів і корпорацій, яка може подаватися між рядків найрейтинговіших ділових видань. Попередній випуск можна прочитати тут

The Wall Street Journal: «У нас немає людей, у нас немає обладнання, у нас немає компонентів», – російський військовий аналітик.

Daniel Michaels, Matthew Luxmoore, 25.04.2022

росія розгорнула в Україні значну частину свого арсеналу, включаючи найсучасніші зразки. За даними розвідувального трекера Oryx, рф уже втратила в боях понад 3000 одиниць важкої техніки, включно з 500 основними бойовими танками, 300 бойовими броньованими машинами, 20 реактивними винищувачами та 30 гелікоптерами – загалом приблизно чверть військової техніки, яку нагромадила для вторгнення в Україну. Причому йдеться про втрати, виключно доведені фото- чи відеодоказами.

Останніми роками росія виробляла близько 250 танків і 150 літаків на рік, запевняють у Центрі стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні. Це означає, що українські війська за два місяці знищили еквівалент щонайменше двох років російського танкового виробництва.

Окупаційні сили рф можуть користуватися величезними запасами техніки, проте достеменно не відомо, яка частка з них потребує технічного ремонту, а яка може використовуватися лише на запчастини. Але росія продовжує війну, попри невдачі, санкції та засудження з боку багатьох країн. Водночас кремль не підтверджує масштаби втрат техніки, окрім як затоплення флагмана Чорноморського флоту крейсера «москва».

Аналітики стверджують, що росія була готова до великих втрат заради досягнення своєї мети, покладаючись на запаси переважно радянської зброї. Але ці сподівання на практиці виявилися марними. «У нас немає людей, у нас немає обладнання, у нас немає компонентів», – сказав російський військовий аналітик.

Приміром, рф бракує мікрочиіпів іноземного виробництва, які використовуються у більшості військових засобів, каже Томас Мальмлоф, старший військовий аналітик Шведського агентства оборонних досліджень.

Проблеми з оборонним виробництвом додатково послаблять економіку росії, яка потерпає від безпрецедентних санкцій. Адже росія є другим за обсягами експортером зброї у світі після США, а зброя є другим головним джерелом валютних надходжень після експорту природних ресурсів.

росія експортує зброю у понад 45 країн, і з 2016 року на неї припадає близько 20% світових продажів зброї, зазначаються у Стокгольмському міжнародному інституті дослідження проблем миру.

Через дію санкцій державний виробник зброї «Алмаз-Антей» заявив минулого місяця, що не зміг отримати приблизно $1 млрд виплат від клієнтів, включаючи Індію та Єгипет, і закликав російський уряд допомогти військовим компаніям, розробивши системи для обробки іноземних транзакцій.

У березні найбільший російський виробник танків «Уралвагонзавод» заявив, що звільняє частину працівників. Представник профспілки зазначив, що підприємство відчуває гострий дефіцит картриджних підшипників, які через санкції не можуть бути отримані в постачальників зі Швеції та інших країн.

Якщо продовжити виробляти радянські зразки озброєння, ресурси є, але ці зразки несучасні та невисокоточні. Приміром, росія так і не спромоглася запустити в масове виробництво широко розрекламовані новітні реактивні винищувачі КБ Сухого (вочевидь, йдеться про модель п'ятого покоління Су-75.Mind), танк Т-14 «Армата» та літак із системою раннього попередження А-100.

Низька ефективність російської зброї на полі бою також може зашкодити експортним продажам. Масштабне знищення українськими військами російської військової техніки за допомогою сучасних безпілотників, артилерії та переносних ракетних установок неабияк псує репутацію російського ОПК, вважає Скотт Бостон, старший аналітик з питань оборони Rand Corp.

Найбільшими імпортерами російського ОПК є Індія – понад третина експорту, Китай – біля 13%, та Алжир – понад 10% станом на 2021 рік, повідомляється з посиланням на Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру.


The Times: британська влада роками саботувала надання Україні військової допомоги – чому саме і коли все змінилося?

George Arbuthnott, Jonathan Calvert, 23.04.2022

Майкл Феллон – британський міністр оборони, за роки роботи на посаді міністра оборони (2014–2017) відповідав за взаємини з Києвом щодо військової допомоги, згадує: «Я і міністерство хотіли зробити більше. Нас зупиняли, і в кабінеті міністрів нам заборонили надсилати українцям необхідну зброю».

Публічно прем’єр-міністр Девід Кемерон наполягав на тому, що українську кризу можна вирішити лише дипломатією. Представники верхівки уряду побоювалися, що якщо постачати озброєння України, «путін нападе».

Політика Великобританії щодо відмови продавати Україні зброю тривала сім років. За цей час росія анексувала Кримський півострів, знищила пасажирський літак Malaysia Airlines та надала свої війська режиму президента Асада в Сирії.

Але Борис Джонсон прагнув до «нормалізації» відносин із росією попри те, що консерватори закликали озброїти Україну зброєю, яка могла б стримати подальшу агресію росії. Їхні аргументи залишилися без уваги. Ця тенденція зберігалася буквально до січня 2022 року.

Минулого тижня президент Зеленський різко розкритикував Захід за те, що він не зміг озброїти Україну раніше, заявивши, що багато життів було б врятовано. «Будь-яка затримка з наданням допомоги Україні дає окупантам можливість вбивати більше українців», – сказав він.

Таємний візит Джонсона до Києва цього місяця був названий Даунінг-стріт проявом «непохитної» солідарності Британії. Це був шанс для Джонсона взяти на себе роль світового державного діяча.

На спільній із Зеленським пресконференції Джонсон оголосив про новий пакет допомоги. «Ми надамо вам необхідну підтримку: економічну та військову». Але за цією маніфестацією єдності є інша історія. Чи могла Британія зробити більше, щоб не дати путіну розпочати вторгнення, яке забрало десятки тисяч життів?

У той час коли США надсилали Україні зброю протягом чотирьох років до початку війни, Британія неодноразово чинила опір, доки не стало занадто пізно. Погляд із Києва був таким, начебто Британія приватно розрахувала, що Україна ніколи не зможе захистити себе, тому не варто було опосередковано озброювати російську армію.

Було багато закликів до Британії протистояти путіну таким чином, щоб продемонструвати високу ціну, яку йому доведеться заплатити за порушення міжнародного права. Причин для такої інертності було кілька. Зокрема, «затишні»

стосунки між урядом і багатими росіянами, які забезпечували донатами консерваторів, розвивали активи в Лондоні, зокрема газети та футбольні клуби Прем'єр-ліги.

Феллон запевняє, що українці «відчайдушно прагнули» купувати британську зброю. «Ми могли дати їм протитанкові ракети, боєприпаси для боротьби з танками, але британська сторона нервувала, що Британія опиниться в ситуації конфлікту із росією», – сказав він.

Також була підтримка керівництва армії, щоб допомогти Україні оновити застаріле озброєння. Феллон згадує: «Начальники [армії] твердо вважали, що ми не повинні ігнорувати загрозу на нашому власному континенті». Але Феллон і армія програли суперечку.

Тож першою відповіддю уряду на прохання Києва про зброю в 2014 році був пакет нелетальної військової допомоги: медичні аптечки, зимовий одяг та спорядження, бронежилети, шоломи та паливо.

Пізніше це буде доповнено наданням медичної, матеріально-технічної та піхотної підготовки 75 «небойових» британських військових у координації з іншими країнами НАТО. Проте урядова політика щодо припинення продажу зброї Україні триватиме ще сім років.

З перших днів відмова продавати зброю Києву була суперечливою позицією, яку критикували депутати обох партій і порівнювали з політикою умиротворення проти нацистської Німеччини в 1930-х роках. Під час дебатів у лютому 2015 року щодо сприяння збройній боротьбі Києва колишній міністр оборони консерваторів Ліам Фокс був одним із багатьох політиків, які оскаржували рішення уряду не продавати Києву протитанкову зброю.

Лорд Девіс зі Стемфорда, колишній дипломат у москві, сказав, що квола реакція Заходу на вторгнення в Крим «майже напевно спонукатиме путіна повернутися до більшого шматка в іншому місці». Його слова виявилися пророчими.

Коли Джонсона обрали на посаду міністра закордонних справ після голосування за Brexit у червні 2016 року, це мало гарячу підтримку з кремля. «У книзі російсько-британських відносин буде розгорнуто нову сторінку», – заявила речниця кремля Марія Захарова. 

кремль, безсумнівно, вірив, що призначення Джонсона може змінити відносини між країнами. У своїй першій розмові з міністром закордонних справ росії сергієм лавровим 11 серпня 2016 року Джонсон дав зрозуміти, що хоче нових «конструктивних» відносин з росією. Про це повідомлялося як про прохання щодо «нормалізації» відносин.

Були прийняті домовленості про те, щоб Джонсон став першим британським міністром, який відвідав москву після вторгнення в Україну. Кажуть, що аташе Великобританії з питань оборони в москві неодноразово сигналізував про загрозу з боку путіна та марність спроб налагодити відносини. Але Джонсон дотримувався протилежної точки зору.

Про російську загрозу також попереджали спецслужби, зокрема, ще в листопаді 2016 року Ендрю Паркер – тодішній глава МІ5. Джонсон визнав, що «путінський кремль займається всілякими брудними трюками, такими як кібервійна», але все ще прагнув будувати мости. «Було б безглуздістю далі демонізувати росію або загнати її в кут, – стверджував він, – тому потрібна двостороння стратегія взаємодії та пильності».

Джонсон мав зустрітися з лавровим у москві в квітні 2017 року, але поїздка була відкладена через удар хімічною зброєю по сирійському місту Хан-Шейхун силами Асада, які підтримувалися росією. Щонайменше 89 людей загинули та 500 отримали поранення в результаті атаки зарином.

За два дні до довгоочікуваної першої зустрічі в москві, 20 грудня 2017 року, колишній міністр-консерватор Джон Віттінгдейл влаштував дебати в парламенті, щоб висловити занепокоєння з приводу того, чому він став свідком під час поїздки на Донбас у складі української депутатської групи. Але Британія все ще шукала дипломатичного рішення – після трьох років непродуктивних переговорів.

Під час окремого візиту до міста Маріуполь Віттінгдейлу сказали, що зброя потрібна, оскільки є «дуже великий шанс», що портове місто буде «першим у черзі» на атаку.  «Дехто може порівняти це з тим, що Чемберлен сказав про Чехословаччину, що це “далека країна”, про яку ми мало знаємо. Якщо вони це роблять, то роблять ту саму помилку, яку зробив Чемберлен, – зазначив він. – Україна має значення для нас. Це країна в материковій Європі, територія якої була порушена агресивним сусідом, і вона знаходиться на передовій. Це перетворюється на нову холодну війну».

Джонсон став першим міністром, який відвідав москву після початку гібридної війни. Він глузував, мовляв: «Я радий, що експорт британських чипсів до росії зростає, і, попри всі труднощі цього року в росії було продано 300 наших Bentley». 

Водночас начальник королівського Генштабу генерал сер Нік Картер назвав найбільшою загрозою для Великобританії росію, яка «може розпочати військові дії раніше, ніж ми очікуємо». Картер попередив, що росія будує все більш агресивну армію.

Повідомлялося, що Тереза Мей хотіла послабити цей фінансовий зв’язок, але її уряд забирав ще більше готівки від росіян, які переїжджали до Британії за схемою «золотої візи», яка давала багатим іноземцям можливість купити право на проживання.

Протягом кількох місяців після нападу в Солсбері Джонсон сказав, що відсутність дій порівняно зі США пояснюється тим, що Британія мала «власний підхід», але не сказав, що це таке. Це викликало обурення в Америці, де один з чиновників запитав, чи є сенс вводити санкції, коли союзники кремля можуть просто обійти їх у Британії.

США також наполягали на озброєнні України. У 2018 році американський уряд почав продавати країні сотні протитанкових ракет Javelin, щоб стримувати подальшу агресію з боку росії.

Від моменту першого вторгнення тодішній президент Петро Порошенко переконував Феллона під час його щорічних візитів до Києва надати країні більше зброї. Але Джонсон твердо стояв за політикою свого уряду щодо утримання від постачання зброї.

Анонімний високопосадовець із числа консерваторів повідомив: уряд вважав, що росію можна було б відмовити від нового вторгнення, якби Британія погодилася на прохання України про зброю. «Ми мали такий вигляд, ніби не мали політичної волі протистояти росії чи допомагати Україні», – сказав він.

Атака в Солсбері знову привернула увагу ЗМІ до зв’язків консерваторів із багатими росіянами, які були серед спонсорів партії. Того 2018 року вона отримала 700 000 фунтів стерлінгів у вигляді пожертв від осіб, пов’язаних з росією, що є найбільшою сумою на сьогодні.

Ці факти розслідувала парламентська комісія, яка опублікувала свої висновки під назвою «Золото москви: російська корупція у Великобританії» у травні 2018 року. Депутати заявили, що нездатність уряду розправитися з корупційними грошима олігархів загрожує національній безпеці та підриває зусилля зі створення глобальної відповіді на напад у Солсбері.

Колишній високопоставлений співробітник міністерства закордонних справ вважає, що зв’язки, гроші й навіть популярність олігархів зробили їх важкою мішенню для дій уряду. «Якщо у вас багато грошей, і ви купуєте футбольну команду чи газету, ви можете допомогти собі так, як не можуть звичайні люди. У вас є додатковий захист і додатковий доступ», – сказав він.

Як приклад він навів Романа Абрамовича, власника футбольного клубу «Челсі»: «Він [Абрамович] дуже популярний у деяких частинах Лондона. І політики чутливі до цієї популярності».

Відповідальність за боротьбу з росією лягла на нові плечі в липні 2018 року, коли Джонсон пішов у відставку з посади міністра закордонних справ через суперечку щодо планів Мей стосовно Brexit. Саме коли Джонсон не перебував на посаді, він зробив рідкісне зізнання. Так, у вересні 2018 року Джонсона запитали на обіді зі збору коштів у Вашингтоні про його найбільшу помилку. Він відповів: «Коли я став міністром закордонних справ, я вважав, що не було жодної об’єктивної причини, чому ми так вороже ставимося до росії… Я зробив класичну помилку, вважаючи, що можна перезавантажити росію».

Коли Джонсон повернувся на посаду прем’єр-міністра в липні 2019 року, комітет з розвідки та безпеки завершував свою доповідь щодо росії. Робота тривала майже два роки – і в ці останні місяці відбувався тривалий процес редагування доповіді для захисту державної таємниці.

Вибори вимагали великого поштовху від консерваторів. Того року партія залучила 1,5 млн фунтів стерлінгів від донорів, пов’язаних із росією, що є найвищим показником за один рік. За словами тодішнього міністра закордонних справ, російські пожертвування були великою проблемою, оскільки вони відлякували уряд від переслідування олігархів.

Російський вплив у Великобританії став нормою. Депутати відзначили, що олігархи змогли придбати місце в британському істеблішменті за свої незаконні фінанси. «Піар-фірми, благодійні організації, політичні інтереси, наукові та культурні установи охоче ставали бенефіціарами російських грошей, сприяючи процесу відмивання репутації», – йдеться у звіті.

До кінця 2020 року спостерігалася напруженість на сході України. Особливо гострою була потреба в протитанковій зброї, яка могла б бути використана для протидії

загрозі масового вторгнення через кордони росії та білорусі. Джерело повідомило: «Ми просто сиділи, склавши руки, тому що не хотіли образити кремль».

У червні минулого року уряд погодився допомогти Україні відновити свій військово-морський флот, який був сильно ослаблений після захоплення росією кримської військово-морської бази Севастополь у 2014 році. За угодою мало бути побудовано вісім нових військових кораблів і забезпечені поставки корабельних ракет. Але то було надто пізно. Військові кораблі не були побудовані вчасно. Посол України в Лондоні Вадим Пристайко вважає, що Україна була б «набагато краще підготовлена», якби Британія швидше відреагувала на прохання України щодо оборонної зброї.

Коли наприкінці січня на кордоні з Україною зібралося понад 100 000 російських військових, Британія нарешті погодилася надіслати протитанкову зброю українській армії. Загроза вторгнення дала британському уряду новий імпульс, до чого два парламентські комітети закликали вже багато років.

10 лютого Ліз Трасс, нині міністр закордонних справ, представила «безпрецедентний пакет скоординованих санкцій», які можуть бути використані у разі вторгнення росії.

Протягом трьох тижнів після вторгнення в Україну 24 лютого уряд ввів санкції проти 18 російських олігархів із загальними статками в 30 млрд фунтів стерлінгів. Серед них Роман Абрамович та Алішер Усманов, який мав міцні фінансові зв’язки із футбольними клубами «Арсенал» та «Евертон», а також Андрій Гур’єв-молодший, чия сім’я, як відомо, володіє Вітанхерстом, найбільшим будинком Лондона після Букінгемського палацу.


The Telegraph: Франція та Німеччина постачали зброю росії попри ембарго – формально аж до 8 квітня 2022 року

Joe Barnes, Justin Huggler, Dominic Penna, 22.04.2022

Франція та Німеччина спромоглися озброїти росію на 273 млн євро, і ця зброя зараз, ймовірно, використовується в Україні, пише The Telegraph із посиланням на аналітику штаб-квартири ЄС. Причому поставки високоточного озброєння відбувалися всупереч запровадженому внаслідок анексії Криму ембарго.

Принаймні 10 країн – членів ЄС експортували в рф апаратне забезпечення на майже 350 млн євро. Близько 78% цієї суми – німецькі та французькі фірми, які скористалися лазівкою в ембарго ЄС, мовляв, товари продавалися лише за умов гарантування, що вони не призначені для військового використання.

«Якщо були ознаки будь-якого військового використання, експортні ліцензії не надавалися», – зазначив речник міністерства економіки Франції.

Також було встановлено, що Франція відправила до росії вантажів на суму 152 млн євро в рамках 76 експортних контрактів, узгоджених до 2014 року.

Разом із бомбами, ракетами та торпедами французькі фірми надіслали 100 комплектів тепловізійних камер для російських танків, а також навігаційні системи для винищувачів та ударних гелікоптерів.

Від початку вторгнення росії в Україну 24 лютого ЄС ввів додаткові обмеження на експорт товарів подвійного призначення до рф. Проте остаточно цю лазівку вдалося закрити лише 8 квітня – внаслідок протестів з боку урядів країн Балтії та східних країн – членів ЄС.

За даними Європейської комісії, країни ЄС лише впродовж 2021 року поставили до рф зброї та боєприпасів на суму 39 млн євро.

Так само за відправлення зброї відповідальна Італія – на суму 22,5 млн євро після введення ембарго ЄС, Британія – 2,4 млн євро. Австрія, Болгарія та Чехія в період з 2015 по 2022 рік експортували в росію продукцію, яка підпадала під дію ембарго, на суму 49,3 млн євро.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло