Західна преса про війну в Україні: сувора привабливість Зеленського, смертоносна ізоляція путіна, підсліпувата армія рф та ПЗРК замість «закритого неба»

Західна преса про війну в Україні: сувора привабливість Зеленського, смертоносна ізоляція путіна, підсліпувата армія рф та ПЗРК замість «закритого неба»

Як закордонна журналістика бачить допомогу в протистоянні путінській навалі

Західна преса про війну в Україні: сувора привабливість Зеленського, смертоносна ізоляція путіна, підсліпувата армія рф та ПЗРК замість 	«закритого неба»
Фото: Офіс Президента України

Mind продовжує готувати дайджести найактуальніших публікацій про Україну в топовій іноземній пресі. Ми намагаємося визначити найбільш показові інформаційні тренди, здатні вплинути на рішення іноземних урядів і великих світових компаній щодо України, а також позицію цих урядів і корпорацій, яка може подаватися між рядків найрейтинговіших ділових видань. Попередній випуск можна прочитати тут

The Economist. Президент Володимир Зеленський: «німці діють кон'юнктурно» (відеоверсія ексклюзивного інтерв'ю виданню – англ., укр., рос.).

Zanny Minton Beddoes, шеф-редакторка The Economist, Arkady Ostrovsky, редактор The Economist

Президент Зеленський:

Вони (ФРН) намагаються балансувати, дивлячись на ситуацію крізь призму економіки. Іноді допомагають. Але загалом діють, на мій погляд, дуже кон'юнктурно. Якщо відчувають тиск всередині держави, то можуть інтенсифікувати допомогу. Якщо бачать, що цього достатньо, то виходять на більш прагматичний рівень, намагаючись зберегти економічні зв’язки з росією. Думаю, вони помиляються, тримаючись за цю спадщину відносин із росією.


The New York Times. Чому захід захоплюється Зеленським?

Bret Stephens, володар Пулітцерівської премії 2013 року, екс-шеф-редактор The Jerusalem Post, 19.04.2022

Ми захоплюємося Зеленським, тому що в умовах явно нерівних шансів президент України демонструє силу особистого прикладу. Тому що знає, як слова можуть надихати вчинки – надавати їм форму та ціль, і справи підтверджують значення слів. Він нагадує нам, наскільки рідкісними стали ці риси серед наших політиків.

Зеленський був актором і використав свою популярність, щоб стати державним діячем. Західну політику переповнюють люди, які грають роль державних діячів, щоб зрештою стати популярними.

Він почав говорити українцям сувору правду. Наші лідери в основному спеціалізуються на тому, щоб говорити людям те, що вони хочуть почути.

Путін не представляє націю, лише тоталітарний етос. Його політика полягає у виробництві пропаганди для тих, хто її проковтне, і терорі щодо опонентів. Зрештою, ціллю всього цього є не просто утримання влади чи територій, а викорінення самої совісті.

Вільний світ – це не якийсь зріз культури. Членом вільного світу може бути будь-яка країна, яка дотримується ідеї, що влада держави існує насамперед для захисту прав особистості. А відповідальність вільного світу полягає в тому, щоб допомагати та захищати будь-кого з його членів, яким загрожує окупація та тиранія. Як щодо України, так, зрештою, і всіх нас.

Ми захоплюємося Зеленським, тому що він втілює два великі біблійні архетипи: Давида та Мойсея. Він хитрий аутсайдер, який, володіючи вмінням і кмітливістю, бере верх над тим, хто хизується страхітливістю та мускулатурою. І він є пророком, який веде свій народ через випробування до політичної культури, заснованої на самовизначенні, свободі та повазі.

Ми захоплюємося Зеленським, тому що він воює. У цивілізованих суспільствах, які цінують діалог, дипломатію та компроміс, боротьба не є першорядною чеснотою. Але світ не завжди цивілізований, і є речі, за які цивілізовані особи та нації повинні бути готові боротися.

Зеленський та український народ нагадали решті вільного світу, що ліберальна і демократична спадщина, яку громадяни сприймають як належне, ризикує бути знищеною його ворогами.

Ми захоплюємося Зеленським, тому що він будить кращих ангелів нашої природи. Так, його лідерство зробило Джо Байдена кращим президентом, Німеччину більш рішучою країною, НАТО кращим альянсом.

Він виштовхнув більшу частину Сполучених Штатів із ізоляціоністського ступору, в якому вони опинилися. Змусив політичні та бізнесові еліти Європи перестати ховати очі від занурення Росії у фашизм. Він нагадує вільним суспільствам, що в політиці все ще може бути життєво важливий центр – особливо, якщо йдеться про фундаментальні чесноти.

Ми захоплюємося Зеленським, тому що він зберігає почуття міри, яке личить демократично обраному лідеру. Зверніть увагу на контраст між його публічними зустрічами з журналістами, урядовцями, іноземними лідерами та простими громадянами – з одного боку, та сталінськими витівками путінських чинуш – з іншого.

У показних фасадах російської влади не трудно вгледіти параною та невпевненість деспота, який знає, що колись йому доведеться продати своє королівство за коня.


The Economist. Чому на російських солдатів чекає смерть з настанням темряви

Експлейнер, 15.04.2022

Тактичний безпілотний підрозділ української армії «Аеророзвідка» під покровом темряви завдає ударів ворогу. Невеликі безпілотники, оснащені тепловізорами, здатні визначати місцезнаходження російських транспортних засобів за їхніми тепловими сигналами та скеровувати на них протитанкові снаряди.

Скільки російських військових машин оснащено технологією нічного бачення, невідомо. Достеменно відомо, що новіші російські танки оснащені тепловізорами французького виробника Thales.

Але, на відміну від західних армій, росія не надає нічного спорядження своїм військам на регулярній основі. Його мають лише декілька вибраних спецпідрозділів та розвідка. Високоякісні пристрої можуть коштувати десятки тисяч доларів кожен, і недосвідченим військовослужбовцям цю техніку не довіряють.

США централізовано надали ЗСУ 2500 систем нічного бачення у 2018 році. 9 квітня 2022 року Великобританія ухвалила відправлення в Україну великої партії пристроїв нічного бачення. Фонд «Повернись живим» з 2014 року по сьогодні придбав для ЗСУ понад 1000 тепловізорів.

Це що стосується індивідуальних пристроїв. Але не лише вони дозволяють ЗСУ вражати ворога вночі. Так, переносні ракети Javelin обладнані тепловізорами із 9-кратною оптикою. Навіть коли всі ракети витрачені, пусковий пристрій від Javelin все ще корисний для нічних спостережень. І ЗСУ має їх у надзвичайно великій кількості.

У російських військ, які кількісно переважають, із цим величезні проблеми. Деякі російські тактики досі воюють, освітлюючи поле бою ракетами та спеціальними снарядами. Але тільки-но темрява повертається, російських солдатів відвідують нічні мисливці.


The Economist. Сучасні ПЗРК – як і чому вони виграють війни

Експлейнер, 6.04.2022

Переносні зенітно-ракетні комплекси (ПЗРК) системи протиповітряної оборони відіграють важливу роль у війні в Україні. Проте ракети, що запускаються з плеча, як-от американські Stinger, ефективні лише проти літаків, які літають на низьких висотах, та на відстані до кількох кілометрів.

Зараз українські війська отримують новітні британські ПЗРК Starstreak. І це може мати вирішальне значення для оборони України.

Військові аналітики були спантеличені, коли росія в перші дні війни не змогла знищити всі українські комплекси С-300 великої дальності з радіолокаційним наведенням. Вони продовжували працювати, змушуючи російські літаки літати на малих висотах. І це змусило російську авіацію опинитися в прицілі ПЗРК.

ПЗРК виникли 1950-х роках. Вони використовують інфрачервоні шукачі, які полюють на вихлопні труби реактивних двигунів. Ось чому літаки та гелікоптери відстрілюють «приманки», щоб відволікати ракети яскравішими джерелами тепла.

Перші ПЗРК могли влучати в літак тільки ззаду. Зокрема, «Стріла» радянських часів (або SA-7, як її називає НАТО). Німеччина постачає Україні ці ПЗРК із запасів армії НДР. Більш сучасні ракети, як-от «Ігла» (або SA-18) та Stinger, розроблений у 1980-х роках, можна запускати з будь-якого кута атаки. Однак вони можуть бути недостатньо швидкими, щоб наздогнати літак, перш ніж він зникне за межами діапазону.

Сучасні ракети теплового пошуку також мають обмеження. Stinger потребує охолодження, а акумуляторна батарея забезпечує живлення лише 45 секунд, тому її не можна залишати в постійній готовності. Після ввімкнення головці шукача потрібно від трьох до п’яти секунд, щоб досягти робочої температури, що є критичною затримкою в разі атаки.

Коли Stinger працює, зброя виявляє гарячий двигун літака та фіксує його. Ракета може не влучити як через «приманки», так і через вчасний маневр літака. Stinger літає зі швидкістю, приблизно вдвічі більшою за швидкість звуку, і несе кілограмову вибухову боєголовку, яка детонує при влучанні. Це не обов’язково знищить літак, але напевно змусить його повернутися на базу.

Ефективність Stinger на полі бою викликає сумніви. Його використання в боях у Афганістані проти СРСР мало десь 20%-ву результативність. Чимало недоліків вдалося виправити конструкторам Starstreak, які Україна почала отримувати із середини березня. Це стало дебютом Starstreak в умовах реального бою.

Starstreak було розроблена в 1980-х роках, хоча остання версія – Starstreak-II, була вперше продемонстрована у 2008 році. Starstreak не шукає теплове випромінення, як інші ПЗРК. Він залежить від роботи оператора, який тримає ціль у прицілі, керуючись лазерним променем.

Отже, оператор повинен весь час тримати ціль «на гачку». Це означає, що ухилитися від ракети набагато важче, тим більше обманути її тепловими «приманками».

На додаток, Starstreak розвиває швидкість у понад 3 Маха. І замість однієї боєголовки Stinger, Starstreak випускає три вольфрамові дротики вагою 900 грамів, які збільшують імовірність влучання. Дротики можуть пробити броню гелікоптера та вибухнути після проникнення, завдаючи набагато більшої шкоди, ніж поверхневий вибух.

Ракети Starstreak та інші ПЗРК загалом можуть допомогти українським військовим нейтралізувати російські повітряні сили без необхідності отримання нових літаків або прямого втручання інших держав.


The Economist. Чому путін весь час в омані?

Ian Bremmer, засновник Eurasia Group, 19.04.2022

путін приніс у жертву життя тисяч молодих солдатів, дехто з них були строковиками. Він переконує, що росіяни та українці – «один народ», але його війна дала Україні сильніше відчуття національної ідентичності, ніж будь-коли раніше.

Він показав світу, що його армія неефективна, а мільярди доларів, витрачені на модернізацію російської армії, були марнотратством. Він дав НАТО відчуття єдності та цілі, яких у членів альянсу не було в останні десятиліття. А таким нейтральним країнам, як Фінляндія та Швеція, – мотивацію приєднатися до НАТО.

Його дії спонукали Німеччину збільшити витрати на оборону та кількість натовських військ поблизу російського кордону. путін сам «переконав» Європу, що вона повинна припинити купувати найважливіший для росії експортний продукт.

Основною причиною прорахунків путіна, безсумнівно, є його особиста ізоляція. Він геть не прислухається до протилежних точок зору. А як інакше він міг повірити, що його армія зможе захопити Київ за два дні? Як путін міг подумати, що українці швидко складуть зброю після початку вторгнення?

Знищивши свободу думки всередині росії, путін залишився глухим до важливих попереджень і переконав власне оточення, що їхня особиста безпека та процвітання залежать від лояльності до нього та його версії правди.

Сподівання Заходу на те, що російські генерали в армії та ФСБ разом із впливовими олігархами усунуть путіна від влади, радше, марні. Захмарні ціни на нафту збережуть російську економіку на плаву деякий час, навіть попри довгострокову шкоду, завдану санкціями.

Враховуючи політичний клімат, неможливо визначити справжній стан російської громадської думки, але немає жодних доказів, які підтвердили б, що в путіна є бодай якісь серйозні внутрішні проблеми. Російські громадяни бачать образи війни, які показує їм уряд. І це надалі підкидатиме хмизу у вогонь військових злочинів.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло