Євро vs долар: чому європейська валюта стала дешевшою за «бакс»

Євро vs долар: чому європейська валюта стала дешевшою за «бакс»

І як довго це триватиме

Этот материал также доступен на русском языке
Євро vs долар: чому європейська валюта стала дешевшою за «бакс»
Фото: depositphotos.com

Курс євро відносно долара 13 липня вперше з 2002 року опустився нижче за рівень паритету. Тобто за 1 євро давали менше ніж долар. А якщо точніше, то $0,9998/євро.

Щоправда, на такій позначці європейська валюта протрималася недовго і згодом відіграла до $1,003–1,008/євро. Проте євро продовжує торгуватися на мінімальних за останні 20 років позначках. І в найближчому майбутньому шансів на те, що євровалюта зміцниться, немає. У чому причина таких коливань і як далі розвиватиметься ситуація, розбирався Mind.

Чому слабшає євро?

Падіння курсу європейської валюти до долара почалося не вчора. Якщо звернути увагу на графік, то на своєму піковому значенні курс євро у 2022 році перебував десь на початку лютого. Тоді за 1 євро давали $1,15.

З цього моменту євро став слабшати. А з початком воєнного конфлікту падіння лише прискорилося.

Зміна курсу EUR/USD з січня до липня 2022 року

Євро vs долар: чому європейська валюта стала дешевшою за «бакс»

Євро програє долару курсові перегони з кількох причин.

Економіка країн Євросоюзу залежить від постачання нафти та газу, насамперед із російської федерації. Після накладання санкцій на рф ціни на енергоносії швидко пішли вгору. Наприклад, котирування нафти марки Brent на початку березня вперше з 2014 року пробили позначку $100 і досягли $129/бар. Зараз нафта торгується близько $99/бар., що майже в 1,4 раза дорожче, ніж роком раніше.

Ціна газу в Європі також залишається на пікових значеннях. На початку липня вона підвищувалася до $1900/1000 куб. м, а потім знизилася до $1600/1000 куб. м. Проте влада більшості країн ЄС уже заявляє про наближення найскладнішого за кілька десятиліть опалювального сезону.

Та й загалом по ЄС зафіксовано зліт цін. До української інфляції Європі, звісно, далеко. Проте, за даними Eurostat, у червні країни Єврозони зіткнулися з інфляцією 8,6% (у річному вимірі). При цьому продукти харчування та алкогольні напої подорожчали майже на 9%, а енергоресурси – на 41%.

Не додає впевненості євро і той факт, що Європейський центробанк (ЄЦБ) зволікає з підвищенням відсоткових ставок. Зокрема, базова відсоткова ставка за кредитами зберігається на нульовому рівні, ставка за депозитами становить мінус 0,5%.

Чому зміцнюється долар?

Деякі аналітики вважають, що курсові гойдалки EUR/USD можна розглядати не лише як чинник ослаблення євро, а й з погляду зміцнення долара.

Так, в економіці США теж далеко не все чудово. У червні інфляція у Сполучених Штатах рік до року прискорилася до 9,1% (це максимум із листопада 1981 року). Крім того, США, як і багато інших країн, певною мірою постраждали від запровадження санкцій проти росії. Але американська економіка енергонезалежна: США знаходяться на першому місці у світі з видобутку нафти. У плані продовольства країна теж не настільки вразлива, як ЄС, який уже кілька місяців не може вибудувати альтернативні логістичні маршрути експорту сільгосппродукції з України.

Але найголовніше, що Федеральна резервна система (ФРС) виявилася значно спритнішою, ніж ЄЦБ. ФРС з початку 2022 року підвищила відсоткові ставки на 150 б.п., до 1,5–1,75%. І, судячи з заяв представників відомства, до кінця року ставки зростуть ще приблизно вдвічі.

Такі дії американської влади вселяють впевненість в інвесторів, які між доларом і євро обирають саме долар як валюту для збереження своїх заощаджень. Про це свідчить індекс DXY (відображає ціну долара відносно шести найбільших світових валют), який від початку 2022 року злетів більш ніж на 13%.

Зміна індексу долара (DXY) з січня до липня 2022 року

Євро vs долар: чому європейська валюта стала дешевшою за «бакс»

Що буде з курсом EUR/USD далі?

Очікувати суттєвого зміщення в парі євро/долар на користь якоїсь однієї з валют поки що не варто. Швидше за все, курсові гойдалки так і продовжуватимуться на рівні паритету.

Євро має шанси на зміцнення. У липні ЄЦБ таки збирається підвищити відсоткові ставки. Як повідомила голова центробанку Крістін Лагард, буде докладено всіх зусиль, щоби знизити темпи інфляції до 2%. Закликав посилити монетарну політику й голова центробанку Німеччини.

Окрім того, очікується, що ЄС нарешті відновить експорт українського зерна через порти. Російська та українська сторони 13 липня зустрілися у Туреччині та домовилися про створення координаційного центру для розв'язання торгових протиріч.

Головною проблемою для Євросоюзу є енергоресурси. Хоча влада ЄС запевняє, що до листопада зможе заповнити свої газові сховища як мінімум на 80%, щоб європейці не замерзли взимку.

Водночас залишиться сильним і долар. ФРС, як і ЄЦБ, запевняє, що зможе повернути 2022 року інфляцію до цільового значення на рівні 2%. Також непогані результати демонструє ринок праці США. Число вільних робочих місць у галузях, не пов'язаних із АПК, поступово скорочується з березня місяця.

Окрім цього, з 14 липня американські корпорації починають публікувати свою звітність за ІІ квартал 2022 року. Експерти впевнені, що компанії, чий бізнес сконцентрований переважно в США, покажуть результати, які підігріють фондовий ринок і надихнуть інвесторів. А це, своєю чергою, зіграє на руку долару.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло