Головна категорія: АПК зберіг лідерство з експорту, незважаючи на війну

Головна категорія: АПК зберіг лідерство з експорту, незважаючи на війну

Продукція сільського господарства може залишитися головним джерелом надходження валютної виручки в країну за підсумками року

Этот материал также доступен на русском языке
Головна категорія: АПК зберіг лідерство з експорту, незважаючи на війну
Фото: depositphotos.com

Продукція сільського господарства за підсумками першого півріччя зберегла домінуючі позиції в обсязі експорту з України, незважаючи на п'ятимісячне блокування основного каналу збуту – портів на Чорному морі.

Про це свідчать дані Державної митної служби України.

Експорт продукції сільського господарства та харчової промисловості у січні–червні 2022 року склав $10,12 млрд. Це понад 44% у структурі зовнішньої торгівлі.

Мінімальне падіння

За шість місяців 2022 року аграрний експорт упав лише на 7% (або на $703 млн) порівняно з відповідним показником за перше півріччя 2021 року. Від глибшого падіння показник втримали відносно активна торгівля останніми довоєнними місяцями – у січні–лютому, а також активне переналаштування логістики через залізницю. Експортні перевезення зернових вантажів за березень–липень 2022 року зросли майже в 2,2 раза – з 0,42 млн тонн у березні до приблизно 0,91 млн тонн у липні.

Попри це, вплив війни на агроекспорт у цифровому еквіваленті катастрофічний. За словами старшого наукового співробітника відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Інституту аграрної економіки Богдана Духницького, якщо протягом березня–червня 2021 року український аграрний експорт склав $7,47 млрд, то за відповідний період 2022 року він зменшився більш ніж на 40% – до $4,43 млрд.

Водночас зниження аграрного імпорту в Україну було більш відчутним: за перше півріччя було ввезено агропродовольчої продукції на $2,76 млрд, що майже на чверть менше, ніж за відповідний період 2021 року. Втім цей показник, крім військової агресії, що зруйнувала або ускладнила логістичні ланцюжки, зменшився і через об'єктивні фактори: відтік населення за кордон і зниження купівельної спроможності громадян, що залишились.

Чим торгували?

Структура військового аграрного експорту не зазнала істотних змін порівняно з довоєнним.

Основною товарною категорією залишаються зернові, яких було експортовано на $4,24 млрд, олії та жири, що генерували $275 млрд експортної виручки, олійні культури – $0,993 млрд, залишки переробної промисловості – $0,55 млрд, м'ясо та субпродукти – $0,46 млрд.

З 1 серпня експорт морем завдяки досягнутим у Стамбулі домовленостям за посередництва Туреччини і ООН частково розблоковано. За дев'ять днів роботи гуманітарного зернового коридору, за даними Адміністрації морських портів України, морем було експортовано понад 370 000 тонн аграрної продукції.

Поки що обсяги торгівлі майже вдвічі відстають від показників минулого сезону.

Так, з початку нового 2022/2023 маркетингового року, що стартував 1 липня, станом на 8 серпня було експортовано, за даними Державної митної служби, 2 млн тонн зернових та зернобобових культур. За аналогічний період попереднього сезону показник становив 3,869 млн тонн.

ООН очікує значного зростання кількості суден, що експортують українське зерно коридором у Чорне море, а також вважає досяжною мету в 2–5 млн тонн щомісячного експорту. «Ми очікуємо на значне зростання замовлень на транзит. Мета – отримати від двох до п'яти мільйонів метричних тонн – є досяжною», – сказав тимчасовий координатор ООН у Спільному координаційному центрі у Стамбулі Фредерік Кенні.

З 8 серпня всі порти Великої Одеси задіяні для експорту агропродукції. За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, мета – протягом двох тижнів вийти на обсяг перевалки 3–5 суден на добу.

Оскільки обсяги аграрних постачань морем різко зростають, АПК, який, навіть відрізаний від портів, був основним експортером, швидше за все, збереже лідерство в структурі зовнішньої торгівлі та за підсумками року.

У довоєнний час сільське господарство генерувало до 40% валютних надходжень. У 2022-му, враховуючи просідання більшості галузей української економіки, і насамперед металургії, ця частка може суттєво зрости.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло