Західна преса про війну в Україні: на що іще розщедряться США, звідки «бавовна» у Саках і кому пророкують перемогу

Західна преса про війну в Україні: на що іще розщедряться США, звідки «бавовна» у Саках і кому пророкують перемогу

Як закордонна журналістика бачить перебіг протистояння з путінською навалою

Західна преса про війну в Україні: на що іще розщедряться США, звідки 	«бавовна» у Саках і кому пророкують перемогу
Фото: УНІАН

Mind продовжує готувати дайджести найактуальніших публікацій про Україну в топовій іноземній пресі. Ми намагаємося визначити найбільш показові інформаційні тренди, здатні вплинути на рішення іноземних урядів і великих світових компаній щодо України, а також позицію цих урядів і корпорацій, яка може подаватися між рядків найрейтинговіших ділових видань. Попередній випуск можна прочитати тут.

The Wall Street Journal: $3 млрд Україні на зброю – що саме входить у найбільший з початку війни пакет допомоги від уряду США

Nancy A. Youssef & Gordon Lubold, 24.08.2022

Білий дім заявив, що США виділяють Україні майже $3 млрд у рамках чергової безпекової допомоги. Це найбільший пакет за останні шість місяців. Він включає передові системи протиповітряної оборони, 24 контрбатарейні радіолокаційні системи, майже 250 000 артилерійських боєприпасів, безпілотники та запчастини до вже поставленої раніше амуніції. Також у пакет включено навчання українських військових на базах НАТО в Європі.

Крім того, адміністрація Байдена призначить в Україну свого постійного представника – дво- або тризіркового генерала, який очолить процес навчання та передання зброї на системній основі. Найближчим часом США також визначиться з офіційною назвою цієї місії, повідомили представники Білого дому.

Такі кроки зазвичай передбачають довгострокове цільове фінансування та можливість кар'єрного заохочення для військовослужбовців США, які беруть участь у цих місіях.

Отже, $2,98 млрд підуть на закупівлю зброї та боєприпасів у оборонних підрядників. Це буде «багаторічною інвестицією», заявили офіційні особи США.

Пакет допомоги розроблений з метою допомогти Україні розбудувати свою армію в довгостроковій перспективі, а також оптимізувати десятки систем, наданих союзниками після 24 лютого. До війни українська армія в основному спиралася на озброєння радянського зразка. За останні шість місяців значна частина зброї та боєприпасів надійшла від держав НАТО, і це вимагає системних змін.

«Ми дуже зосереджені на тому, щоб допомогти Україні розбудувати те, що називається раціональна (військова. – Mind) сила майбутнього. Я очікую, що буде багато зброї за стандартами НАТО», – заявив у середу Колін Кал, заступник міністра оборони США з питань політики.

Це вже 19-й пакет допомоги з моменту вторгнення росії в Україну загальним обсягом майже $11 млрд. Серед найбільш важливої ​​зброї, яку США надіслали українцям, є щонайменше 16 ракетних систем HIMARS.

Прем’єр-міністр Сполученого Королівства Борис Джонсон також підкреслив «непохитну, довгострокову підтримку» України. Джонсон оголосив про новий пакет військової допомоги для України, що містить 2000 розвідувальних та ударних дронів на загальну суму $64 млн.


The Yahoo News: Авіабаза в Саках могла бути знищена саме тактичними ракетами ATACMS, наявність яких у ЗСУ заперечують як Україна, так і США

Michael Weiss & James Rushton, 21.08.2022

Усе почалося з нападу на авіабазу в Саках в окупованому Криму 9 серпня. Це щонайменше за 200 км за лінією фронту. Супутникові знімки, опубліковані наступного дня, показали сцену цілковитого спустошення: принаймні дев’ять російських військових літаків були повністю знищені, ще декілька виведено з ладу.

Пізніше представник західної розвідки заявив, що ця атака вивела з ладу більш ніж половину літаків військово-морської авіації Чорноморського флоту росії.

Другий удар стався за тиждень, 16 серпня, коли російський склад боєприпасів вибухнув поблизу Джанкоя. Це за 180 км від лінії фронту. Електропідстанція в цьому ж районі також була обстріляна та знищена.

Спочатку український уряд відмовився офіційно підтвердити, що за вибухами стоять його військові, висміюючи російські заяви про те, що авіабаза Саки задимилася через тютюнопаління поблизу легкозаймистих матеріалів.

Проте 20 серпня міністр оборони України Олексій Резніков заявив Washington Post, що загін українських диверсантів, який працює спільно зі спецназом, атакує склади боєприпасів, палива та російські командні центри.

Проте колишні оперативники спецназу США та військові аналітики, ґрунтуючись на загальнодоступних фотодоказах, сумніваються, що наземні сили могли закласти вибухівку.

«Кратери мають 10 метрів у діаметрі, – сказав Yahoo News Чак Пфаррер, колишній командир ескадрильї команди морських котиків США. – І кожна з них відповідає вибуху принаймні 500 фунтів C-4. Жодна команда спецназу не збирається тягнути тонну C-4 до цілі, коли двох унцій буде достатньо, щоб знищити літак».

Одночасність вибухів також ставить під сумнів твердження про те, що для підриву аеродрому використовувалися дистанційні міни, додав Пфаррер.

Ще один сумнів щодо версії зі спецназом полягає в тому, що жодні джерела не повідомляли про стрілянину. Спеціальні операції також зазвичай проводяться вночі, під покровом темряви, а не о 10 ранку.

«Це був ракетний удар, – сказав інший колишній оперативник спецназу США, який побажав залишитися анонімним. – Чи могли партизани або ССО бути на місці, розвідуючи цілі для артилерії? Звичайно. Але ніщо на цих зображеннях не свідчить, що українці влаштовували диверсію на місці».

Попри те, що українцями розробляються доволі перспективні ракетні системи, вони далекі від того, щоб літати на сотні кілометрів. Боєприпаси найбільшої дальності в їхньому арсеналі – це тактична балістична ракета «Точка-У», максимальна дальність якої становить близько 180 км.

Найдосконаліша артилерійська система, що поставляється Заходом, це високомобільна артилерійська ракетна система M142 (HIMARS). Вона наразі постачається ЗСУ з ракетами M31 GMLRS, максимальна дальність яких – до 80 км.

На думку експертів, ймовірним знаряддям удару по авіабазі все ж була тактична ракетна система ATACMS виробництва Lockheed Martin. Її можна запускати з РСЗВ M142 HIMARS або M270. Обидві платформи наразі є в розпорядженні ЗСУ.

ATACMS також має більш руйнівний ефект, ніж ракети M31 GMLRS. ATACMS рухається з надзвуковою швидкістю 3,5 Маха. Це робить неможливим його перехоплення засобами протиповітряної оборони або фіксацію на відео. Удар ATACMS можна помітити лише візуально – виключно після зіткнення, коли все, у що він влучає, висаджується в повітря.

З огляду на радіус дії, швидкість та потужність ATACMS, саме він є найбільш імовірним винуватцем удару по авіабазі в Саках. За винятком однієї важливої ​​речі: Вашингтон публічно заперечив відправку його в Україну.

На форумі з питань безпеки в Аспені в липні радник з національної безпеки США Джейк Салліван заявив, що президент Байден не готовий відправити ATACMS, мотивуючи це побоюванням ескалації конфлікту з росією.

Чи могло статися так, що Сполучені Штати таємно постачали ці ракети чи, можливо, винайшли хитре рішення, щоб дозволити третій стороні постачати їх?

Станом на червень Румунія отримала 54 ракети ATACMS. Відомо, що Туреччина, постачальник українських безпілотників Bayraktar TB2, також володіє ними. Зрештою, Польща отримала ATACMS для платформ HIMARS. Усі троє є членами НАТО, але умовою отримання цієї зброї, виготовленої в США, є схвалення Вашингтоном передання її іншому уряду.

Редакція Yahoo News зв’язалася з багатьма українськими військовими та чиновниками розвідки, прямо запитуючи, чи має зараз українська армія ATACMS. Відповіді були рівномірно ухильними. «Вибачте, я не готовий це обговорювати», – сказав один високопоставлений чиновник. «Ми обмежені своїм службовим становищем», – відповів інший.

Можливо, це всього лише психологічна гра щодо нових артилерійських можливостей ЗСУ, покликана викликати нервове тремтіння на російських військових базах. Або, можливо, українці зараз стріляють тим, інформацію про що їм наказано не розголошувати.

З початку війни американська допомога в галузі безпеки розвивалася як відкрито, так і таємно. Деякі бойові платформи перекочували в Україну, так би мовити, таємно, зокрема протирадіаційні ракети AGM-88 HARM, відправлення яких Пентагон був змушений визнати лише постфактум.

Тепер з’являється перший візуальний доказ того, що Україна цілком може використовувати ATACMS або інший невизнаний боєприпас із Заходу.

За словами Томаса Тейнера, колишнього члена командування альпійських військ італійської армії та спеціаліста з артилерії, боєприпаси для платформ HIMARS і РСЗВ M270 постачаються у двох різних контейнерах. Перший контейнер – для стартової платформи (LPC), який містить шість ракет GMLRS. Другий – пускова платформа Enclosure Assembly Launch Pod (EALP), у якій розміщена одна ракета ATACMS.

У будь-якому разі, Україна тепер, схоже, здатна вражати ракетами більшої дальності, яких раніше не використовувала. І всі вони, напевно, прибули з іншої країни.


The Washington Post: США збільшують поставки ЗСУ контрнаступальної зброї близького радіуса дії

Alex Horton, 22.08.2022

Пентагон надсилає в Україну нову зброю та обладнання, які краще підготують ЗСУ до боротьби з російськими військами.

Останній пакет (безпекової допомоги від США. Mіnd), здається, є першим кроком до усунення деяких недоліків в озброєнні, яке знадобиться ЗСУ для проведення контрнаступу, особливо через заміновані райони до добре укріплених позицій росії на півдні.

Зокрема, пакет допомоги на $800 млн включатиме 40 броньованих машин MRAP – ключового транспортного засобу США у війнах в Іраку та Афганістані, оснащеного саперними тралами. Також у пакет входить 2000 пострілів для піхотних гранатометів Carl Gustaf.


Financial Times: Хто перемагає у війні в Україні й чи залишилися у путіна шанси повернути ініціативу?

Аудіоподкаст з Філіпом О'Браєном, професором Університету св. Андрія в Шотландії

Gideon Rachman, 25.08.2022

Адміністрації Байдена довелося відбиватися від критики, що вона надто мляво постачає зброю в Україну. Джейк Салліван, радник президента Байдена з національної безпеки, виклав позицію Білого дому на Аспенському форумі з безпеки так: є обмеження, які США не можуть подолати. Зокрема щодо ракет великої дальності – ATACMS, які мають радіус дії 300 км – буцімто щоб «не опинитися на порозі Третьої світової війни».

Філіп О’Браєн: Зміна лінії фронту за останні чотири місяці досить важких боїв є мінімальною. Українська армія на сьогодні є краще озброєною, краще навченою і має більше можливостей, ніж до 24 лютого.

російська армія гірше озброєна, ніж на початку вторгнення. Вона втрачає багато найкращого обладнання і найбільш підготовлених солдатів. І, схоже, не опікується навчанням нових. Отже, шальки терезів однозначно схиляються на користь України.

Це означає, що здатність росії наступати згортається, натомість складаються умови для українського контрнаступу.

Зараз Україна має перевагу в дальності та точності. Вона може вражати цілі набагато точніше, ніж росіяни – далеко за лінією фронту. Отже, замість того, щоб атакувати росіян в лоб, вони намагаються послабити їхню оборону – як морально, так і логістично.

Багато втрат зазнали російські елітні формування – особливо ті, що воюють найдовше. Якщо росіяни не здатні руйнувати оборону противника артилерією, вони не мають можливості й для просування вперед.

Можемо припустити, що російський наступ закінчився, за винятком досить невеликої території. Чим довше триватиме війна, тим більше переваг буде на боці ЗСУ, зокрема це стосується підготовки солдатів до ефективних наступальних дій.

У нас є хибне уявлення про наступ. Насправді він починається з тривалого періоду деградації російських сил. Це знищення логістики, командування та пунктів управління, знесення мостів, залізничних комунікацій, послаблення забезпечення російських сил.

Адміністрація Байдена дуже підтримувала Україну до певного моменту. Але чи хочуть вони давати їм більше тих видів зброї, які дозволили б провести агресивну контратаку? Адміністрація Байдена продовжує рухається в цьому напрямку, але дуже повільно.

Те саме й щодо Великобританії. Важко уявити, що за уряду Трасс (наступниці Джонсона на посту голови уряду Великобританії. – Mind) ця підтримка послабиться. Я думаю, що російська армія опиниться невдовзі в критичному становищі, якщо путін не оголосить загальну мобілізацію.

Інакше йому доведеться відвести свою армію назад, або ж її вичавлять звідти українці. Питання лише, що українці робитимуть далі.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло