Велике дослідження: як війна вплинула на зарплати українців
Скільки зараз заробляють фахівці найбільш затребуваних професій та скільки людей взагалі лишися без роботи
Експерти Work.ua провели дослідження зарплат під час воєнного періоду залежно від посади, рівня професіоналізму, статі та знання англійської мови. Опитали 20 000 українців і 600 роботодавців з найбільш поширених в Україні галузей: фінанси та банки, логістика, агросфера, торгівля, медицина та фармацевтика, готельно-ресторанний бізнес, туризм. Опитування проводилося в липні 2022 року. В аналізі зарплат не враховані відповіді учасників, які втратили роботу понад три місяці тому й ще не знайшли нову (близько 8 000 осіб).
Mind вибрав найцікавіші дані з презентації дослідження журналістам.
30%
Стільки респондентів втратили роботу (19% з опитаних скоротили або звільнили, у 11% закрилася сама компанія). Втім більшість роботодавців відновили бізнес і зберегли робочі місця.

18%
Стільком респондентам довелося змінити місто чи країну проживання через війну.

93%
Стільки опитаних працює в українських компаніях. «Причому третина роботодавців – бізнеси з історією 10–20 років», – уточнює співавторка дослідження й директорка по роботі з персоналом Work.ua Ольга Тарасевич.

Лише 9%
Респондентів мають тільки середню освіту. А більшість українських працівників закінчували інститути, академії, університети.

Дослідники підтвердили, що зазвичай фахівці з вищою освітою отримують і вищу зарплату.

32%
Стільки респондентів володіють англійською мовою на початковому рівні. Та лише 1% на просунутому (Advanced). А 23% взагалі її не вивчали.

«Ми очікували трішки інші результати, оскільки зараз майже всі вивчають англійську зі школи. Українські компанії активно переорієнтуються на західні ринки. Англійська буде потрібна. Ба більше, вже зараз бачимо, що рівень зарплати пов’язаний зі знанням мови», – пояснює Ольга Тарасевич.

Лише 3%
працівників зазначили, що під час війни їхня зарплата збільшилася. Тоді як 52% заявили про зниження оплати праці.

Тільки десята частина компаній прив’язала зарплати до курсу іноземної валюти, решта – продовжує платити зарплати в гривні незалежно від курсових коливань.
65%
Стільки робітників не отримують бонуси. У решти найпопулярніший вид бонусу – до 20% від зарплати (16% респондентів).
21 000 грн
Це найвищій рівень зарплати, який зазначили працівники за 12 найпоширенішими посадами.

На графіку три показники:
- І квартиль (значення відповідають оплаті праці молодшого спеціаліста з мінімальними навичками роботи);
- медіана (середньоринковий рівень оплати праці спеціалістів, які мають досвід роботи не менше двох-трьох років і знаходяться на середньому рівні);
- ІІІ квартиль (значення відповідають оплаті праці спеціалістів високого рівня).
Дослідники виявили, що рівень зарплати залежить і від статі: «З відповідей опитаних працівників бачимо, що за 8 дослідженими посадами з 12 – чоловікам платять більше, ніж жінкам. Наприклад, кухарю вищої категорії чоловічої статі платять 18 000 грн, а жінці – 15 000 грн, професійний менеджер з продажу – чоловік заробляє 22 000 грн, а жінка – 18 000 грн».

30 000 грн
А це найвищій рівень зарплати, який зазначили роботодавці у великих містах (Дніпрі, Одесі, Львові, Харкові, за винятком Києва).

У підсумку дослідники зазначили, що значного росту зарплат поки не очікується. Втім восени можливий перегляд оплати праці роботодавцями.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].