Нафтова лихоманка: чи можна зменшити доходи росії від торгівлі енергоресурсами

Нафтова лихоманка: чи можна зменшити доходи росії від торгівлі енергоресурсами

І чому не всі країни готові скорочувати видобуток чи знижувати ціни

Этот материал также доступен на русском языке
Нафтова лихоманка: чи можна зменшити доходи росії від торгівлі енергоресурсами
Фото: depositphotos.com

Плани Заходу скоротити доходи путінського режиму від енергоекспорту змушують кремль активізувати маневри, щоб зберегти вплив на Індію та Китай – найбільших покупців російської нафти. З іншого боку, західні союзники хочуть досягти співучасті Делі та Пекіна в обмеженні цін на російську нафту для більшого ефекту від антиросійських санкцій.

Які геополітичні тренди визначають майбутнє нафторинку в умовах санкційного тиску на росію, розбирався Mind.

Чи буде скорочено видобуток нафти?

Напередодні стало відомо, що росія стала в опозицію до Саудівської Аравії та інших партнерів по альянсу ОПЕК+, які захотіли скоротити видобуток нафти задля збереження високих цін на неї.

Скорочення видобутку, як побоюються в москві, буде сигналом для покупців нафти, що пропозиція перевищує глобальний попит – тобто ринок перенасичений. Через це росія втратить козирі в перемовинах із країнами – ключовими ринками збуту своєї нафти після 24 лютого, коли Захід почав карати рф санкціями за розв'язану в Україні війну.

За інформацією The Wall Street Journal, сьогодні, 5 вересня, країни ОПЕК+ на своєму віртуальному засіданні «з великою ймовірністю» ухвалять рішення про стабілізацію видобутку на попередньому рівні. Це буде позитивним сигналом не лише для геополітичних інтересів росії. Підтримка виробництва нафти також стримуватиме зростання світових цін на паливному ринку, що оцінять західні країни, які продовжують боротися з енергетичною кризою.

Хто хоче не дозволити нафті дорожчати?

Ще один енергетичний фронт відкрили країни G7, які розглядають обмеження цін на російську нафту як спосіб зменшити експортні доходи москви, не провокуючи волатильність на світовому нафторинку.

2 вересня міністри фінансів Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Великобританії та США погодилися на таку схему, яка «розвиватиме й розширюватиме дію запроваджених санкцій». Чиновники наголошують, що ще доведеться провести велику роботу, перш ніж можна буде запровадити цінову стелю.

Успіх цієї ініціативи також залежатиме від готовності великих імпортерів російської нафти, зокрема Індії та Китаю, підтримуватиме новий механізм. Поки що жоден із них не висловився публічно з підтримкою.

У москві попередили, що відмовляться від постачання нафти до будь-якої країни, яка підтримає цінові обмеження. На що голова відділу Держдепартаменту з координації санкцій Джеймс О'Брайєн парирував: «росії необхідно підтримувати роботу свого нафтовидобувного обладнання, і їй потрібні гроші. Їй і вирішувати, як чинити зі своїм експортом»

Що вже погодили країни G7?

Вони домовилися запровадити «всеосяжну заборону на послуги», які стосуються морського транспортування російської нафти та нафтопродуктів. Ці послуги, зокрема страхування, будуть дозволені лише в тому випадку, якщо вуглеводні купуються за ціною, яка не перевищуватиме рівня, визначеного «широкою коаліцією країн». Цю концепцію, як зазначає Financial Times, активно відстоювала міністр фінансів США Джанет Єллен.

Ідея цінової стелі полягає в тому, щоб дозволити російській нафті потрапляти на ринки, які не ввели ембарго на її імпорт. Особливо – до країн із низьким і середнім рівнем доходу, обмежуючи можливості москви фінансувати війну проти України.

Покупці, які захочуть отримати страхові та транспортні послуги країн G7 або ЄС для доставки російської нафти, повинні дотримуватись обмеження цін. Високопосадовець Міністерства фінансів США заявив, що схема передбачатиме встановлення однієї цінової межі на сиру нафту і двох – на нафтопродукти.

Як обмеження нафтових цін вплине на антиросійські санкції?

Механізм обмеження цін не замінить ембарго країн G7 на російську нафту. Його буде запроваджено одночасно із забороною ЄС: від 5 грудня 2022 року – для імпорту сирої нафти та з 5 лютого 2023-го – для нафтопродуктів.

FT повідомляє, що Управління з контролю за іноземними активами США випустить пояснення, як працюватиме механізм обмеження цін для російської нафти та нафтопродуктів. При цьому конкретні значення цінової стелі не будуть розкриті до того дня, коли він набуде чинності.

Мета Вашингтона – у тому, щоб якомога більше країн, що не входять до G7, підтримали цінові обмеження. Але офіційні особи наголошують, що, навіть якщо жодні інші уряди не схвалять цю ідею, дисконт на російську нафту зросте. Її покупці в усьому світі вже зараз вимагають збільшити знижки за контрактами, тому що країни G7 всерйоз мають намір запровадити механізм цінових обмежень для постачань із росії.

«З перемовин з іншими країнами ми знаємо, що росія агресивно просуває укладання довгострокових контактів на нафту й нафтопродукти вже зараз за набагато нижчими цінами», – зазначив високопосадовець США в коментарі FT.

Євросоюзу необхідно буде внести зміни до шостого пакету антиросійських санкцій, у якому докладно описується ембарго на російську нафту. Він був ухвалений у травні після важких перемовин. Коригувань, зокрема, вимагатиме заборона на страхові послуги.

Які ризики цінової стелі?

Захід звинувачує москву в тому, що вона перетворила постачання газу на зброю, скорочуючи потоки до Європи. На відміну від обсягів експорту, що впали, доходи москви збільшилися, тому що ціни на газ різко зросли.

Можливо, росія застосує цю саму стратегію на ринку нафти – і скоротить пропозицію, одночасно піднявши світові ціни.

Але офіційні особи США вважають, що суттєве скорочення видобутку нафти завдасть збитків російським виробничим потужностям, що рівнозначно ліквідації галузі. Коли розпався Радянський Союз, видобуток нафти в росії стрімко впав з 10 млн до менше ніж 6 млн барелів на день. Минуло понад 20 років, перш ніж видобуток відновився.

Ще один ризик пов'язаний із транспортуванням. Країни G7 контролюють 90% світового ринку страхування морських перевезень, а росія експортує майже 8 млн барелів нафти та нафтопродуктів на добу, що потребує величезної кількості суден. Російські постачання можуть впасти, якщо на ринку не знайдеться достатньої кількості танкерів, які готові працювати без західної страховки.

Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло