Падіння по всіх напрямках: куди й чому рухається небанківський фінринок

Падіння по всіх напрямках: куди й чому рухається небанківський фінринок

Як війна впливає на страховиків, фінансові компанії та ломбарди

Этот материал также доступен на русском языке
Падіння по всіх напрямках: куди й чому рухається небанківський фінринок
Фото: depositphotos.com

На відміну від банківського ринку, решта фінсектору почувається не надто впевнено. За даними Національного банку, протягом серпня небанківський фінринок залишило 35 гравців. При цьому НБУ зареєстрував лише одну фінансову компанію – у результаті унаразі налічується 1614 часників цього ринку. Кількість банків за цей час не змінилася: їх так і залишилося 68.

Крім того, активи практично всіх небанківських фінструктур скорочуються. Найсильніше – у ломбардів та кредитних спілок. Лише страховики ще тримаються і не встигли втратити запасу міцності. Що саме відбувається з небанківським ринком в Україні на тлі війни та економічного спаду, вивчив Mind.

Зміна кількості учасників небанківського фінринку

Падіння по всіх напрямках: куди і чому рухається небанківський фінринок

Дані: НБУ

Як позначилися війна та криза? Зрозуміло, роботу небанківського фінсектору слід оцінювати з огляду на зовнішні чинники. Військовий конфлікт спровокував економічну кризу, через яку знизилася платоспроможність населення і, як наслідок, впав попит на фінансові послуги. Не найкраще впливає на небанківський сектор і окупація територій, руйнування виробничих потужностей (бізнес теж страхує своє майно й користується послугами лізингу), а також міграція.

Що маємо у результаті? НБУ окреслив головні тенденції, які переважали на фінринку в II кварталі 2022 року:

 • частка небанківських фінустанов, які підзвітні НБУ, у загальних активах фінансового сектору скоротилася з 12,2% на 1 січня 2022 року до 11,8% на 1 липня 2022 року;
 • обсяги основних небанківських фінансових послуг продовжували падати у всіх секторах;
 • знизилися обсяги страхових премій із більшості видів страхування та зменшилися виплати за ризиковими видами;
 • коефіцієнти ефективності страховиків погіршилися через зростання резервів збитків;
 • активи кредитних спілок, як і обсяги кредитування, знизилися, а члени кредитних спілок повертали свої депозити;
 • скоротився обсяг кредитів, які видають фінкомпанії (це ті самі «швидкі позики»), а ломбарди продовжували згортати діяльність та накопичувати збитки.

Динаміка активів фінустанов, регулювання та нагляд за якими здійснює НБУ

Падіння по всіх напрямках: куди і чому рухається небанківський фінринок

Джерело: НБУ

Страхування. Спочатку про хороше. Обсяг активів страхового ринку за ІІ квартал 2022 року зріс на 1,5%, від початку року – на 1,2%. Великі страхові компанії (таких близько 30, вони забезпечують 60–70% усіх премій) працюють стабільно, серйозних провалів у діяльності немає, як і загроз банкрутства. І хоча станом на 1 липня 2022 року 15 страховиків порушували щонайменше по одному нормативу платоспроможності та ризиковості операцій, деякі компанії ці порушення усунули.

«У першому півріччі 2022 року ризикові страховики показали високу прибутковість. Значну роль у цьому зіграло помітне скорочення інших, окрім операційних, витрат. Компанії зі страхування життя за результатами ІІ кварталу отримали значний прибуток», – уточнює Нацбанк.

Щодо негативних процесів на страховому ринку, то серед ключових трендів можна виділити такі:

 • у квітні – червні валові страхові премії та виплати ризикових страховиків порівняно з січнем – березнем скоротилися на 10% та 14% відповідно;
 • обсяги страхових премій падали за більшістю видів страхування, насамперед із медичного та майнового. Виплати скоротилися зі страхування відповідальності, вантажів та медстрахування;
 • у 1,5 раза зросли премії з полісів «Зеленої карти», що вважатиметься позитивним моментом. Але виплати підскочили втричі, що не дуже добре (зростають збитки);

Обсяг страхових платежів та страхових виплат за основними видами ризикового страхування у II кварталі 2022 року, млрд грн

Падіння по всіх напрямках: куди і чому рухається небанківський фінринок

Джерело: НБУ
(*значення у відсотках відображає рівень виплат за відповідним видом страхування)

 • обсяг премій зі страхування життя протягом ІІ кварталу зменшився на 27%, а сума виплат збільшилася на 5%;
 • в окремих страховиків суттєво зріс обсяг резерву заявлених, але ще виплачених збитків;
 • внаслідок збільшення страхових резервів і падіння страхових премій, загальний коефіцієнт збитковості сегмента ризикового страхування зріс до 41% (за «автоцивілкою» цей показник перевищує 50%, за КАСКО – впритул до нього наблизився);
 • інвестдохід ризикових страховиків знизився на 7% порівняно з І кварталом, хоч і був вищим на 19%, ніж у II кварталі 2021 року. Більшу частину цього доходу формували відсотки за ОВДП та депозитами;
 • інвестдохід компаній зі страхування життя за квітень – червень 2022 року зменшився на 14% порівняно з І кварталом (у зв'язку з падінням доходів від ОВДП), а рік у рік – зріс на 17%.

Кредитні спілки, фінкомпанії та ломбарди. Активи кредитних спілок за підсумками ІІ кварталу скоротилися майже на 3%. Як уточнює Нацбанк, найсильніше стискалися активи тих структур, які продовжували залучати депозити. Таких кредитних спілок – 2/3 ринку. Проте скорочення обсягів депозитів і додаткових пайових внесків за квітень – червень становило 7% та 1% відповідно.

Кредитний портфель кредитних спілок просів на 6%. Хоча обсяг проблемної заборгованості, як запевняє НБУ, наразі не зростає. Частка прострочених більш ніж на 90 днів кредитів становить менше 15%, і кредитним спілкам не доводиться робити таких значних відрахувань на резерви, як банкам. Тому прибутковість цього сектору дещо зросла через скорочення видатків на резервування.

Обсяг та структура кредитного портфеля кредитних спілок, млрд грн

Падіння по всіх напрямках: куди і чому рухається небанківський фінринок

Джерело: НБУ

Ситуацію на ринку фінансових компаній і ломбардів Нацбанк називає «складною». За даними НБУ, близько 25% фінкомпаній взагалі не подали звітності за II квартал. Активи фінансових компаній за цей період впали майже на 11%. Та й загалом спостерігається зниження обсягів послуг.

Наприкінці першого півріччя 2022 року сума виданих фінкомпаніями кредитів порівняно з IV кварталом 2021 року скоротилася вп'ятеро, обсяг лізингу – у шість разів, факторинг – втричі. А така послуга, як кредитні гарантії, з 24 лютого взагалі заморожена.

Обсяг наданих фінансових послуг фінансовими компаніями (за видами)

Падіння по всіх напрямках: куди і чому рухається небанківський фінринок

Джерело: НБУ
 (*IV квартал 2021 року = 100%)

Протягом ІІ кварталу обсяг нових кредитів зменшився на 57% насамперед завдяки скороченню кредитування населення. Видачі кредитів юрособам фінкомпанії не припинили. Але переважно це позики пов'язаним компаніям. Щодо послуг лізингу, то зараз до цього виду фінансування бізнес вдається при купівлі сільгосптехніки та сільгоспобладнання, вантажних і легкових авто.

«Загалом за перше півріччя 2022 року сектор фінансових компаній зафіксував мінімальний прибуток, але переважна більшість компаній залишалася збитковою», – констатує НБУ.

Ломбарди в ІІ кварталі продовжували згортати свою діяльність. Обсяг виданих ними кредитів за згаданий період скоротився на третину. Крім цього, відсоткові доходи, що становлять левову частку доходів ломбардів, суттєво знизилися, що призвело до зростання збитковості.

Негативна рентабельність активів і капіталу ломбардів за підсумками II кварталу становила 25% і майже 10% відповідно. Як уточнює НБУ, це «історично низький рівень».

Кредитний портфель ломбардів

Падіння по всіх напрямках: куди і чому рухається небанківський фінринок

Джерело: НБУ

До чого готуватися клієнтам? Усі згадані тенденції неминуче впливатимуть як на клієнтів фінансових установ, так і на економіку. Зокрема, йдеться про таке:

1. Страхові компанії, у яких у портфелі велика концентрація високозбиткових видів страхування (насамперед, КАСКО, ОСАЦВ та ДМС), можуть до кінця 2022 року почати відчувати проблеми з виплатами.

2. Страховики, що робили ставку на великий бізнес, який тепер опинився в окупації або зовсім зруйнований, ризикують опинитися на межі банкрутства (це переважно невеликі та кептивні компанії).

3. Падіння попиту на страхові послуги та зростання збитків може підштовхнути страховиків до збільшення тарифів чи погіршення умов страхування (підвищення франшиз, більше винятків із виплат тощо).

4. Скорочення кредитного портфеля кредитних спілок може призвести до того, що багато гравців на цьому ринку почнуть добровільно здавати ліцензії та припиняти діяльність.

5. Фінансових компаній теж поменшає. Ті, що залишаться, можуть ще сильніше задерти ставки за мікрокредитами населенню і «зашиватимуть» у свої договори приховані умови (комісії та інші платежі).

6. Неминуче «очищення» і ринку ломбардів. З одного боку, залишаться сильніші гравці, з іншого – конкуренція знизиться, що може призвести до заниження оцінної вартості застав та зростання кредитних ставок.

Також Нацбанк нагадує про те, що він відновив заходи впливу для небанківського фінринку за неподання звітності, порушення окремих фінансових нормативів та здійснення ризикової діяльності. Це означає, що неминучими є санкції до окремих гравців, аж до виведення їх із ринку.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло