Конфлікт «ЄC – Орбан» змістився до Італії: як європейці розділяються через Угорщину

Конфлікт «ЄC – Орбан» змістився до Італії: як європейці розділяються через Угорщину

Джорджа Мелоні, лідерка призначених на 25 вересня виборів в Італії, підтримала Віктора Орбана в його суперечці з Євросоюзом

Этот материал также доступен на русском языке
Конфлікт «ЄC – Орбан» змістився до Італії: як європейці розділяються через Угорщину
Фото: Global Look Press

Днями влада Євросоюзу спробувала приструнити проросійського лідера Угорщини, звинувативши його в «авторитаризмі» і пригрозивши йому заморожуванням фінансування на $7,5 млрд. Цей конфлікт набрав обертів, і на захист відступника Орбана стала Джорджа Мелоні, яка після прогнозованої перемоги на виборах 25 вересня може очолити Італію.

Напередодні італійських виборів Джорджа Мелоні дала кілька інтерв'ю, де розхвалила Угорщину як зразкову демократію, що вільно переобирала своїм лідером Віктора Орбана, і засудила Євросоюз як «ідеологічний клуб, який б'є незгодних».

«Істинними антиєвропейцями є ті, хто – у часи, коли нас атакують і Євросоюз має бути максимально згуртованим та сильним – доводять, що в Європі є А-команда та Б-команда, і роблять усе, щоб штовхнути Угорщину до рук путіна. Ми маємо працювати в протилежному напрямку – зближувати європейські нації одна з одною, а не віддаляти та розділяти їх», – розповіла Джорджа Мелоні в інтерв'ю італійському виданню Il Giornale.

«Орбанізація» Італії

Ультраправа партія «Брати Італії», очолювана 45-річною Джорджею Мелоні, домінує в коаліції, до якої також входять антиіммігрантська «Ліга» Маттео Сальвіні та консервативна «Вперед, Італіє» Сільвіо Берлусконі. Ці три політсили, ймовірно, створять найнаціоналістичніший уряд Італії з часів фашистського режиму Беніто Муссоліні (1922–1945).

Маттео Сальвіні також публічно підтримав Віктора Орбана й розкритикував ЄС. «Угорський прем'єр-міністр був вільно переобраний народом Угорщини. Це називається демократією... і в Брюсселі мають любити та поважати волевиявлення народу», – зазначив Сальвіні.

Відкрите захоплення Орбаном ультраправими лідерами, за словами їхніх опонентів, несе загрозу «орбанізації» Італії після приходу коаліції Джорджі Мелоні до влади. Країна за прикладом Угорщини черпатиме гроші з $1,1-трильйонного загального бюджету Євросоюзу та при цьому розхитуватиме загальноєвропейські засади.

«Коаліція Джорджі Мелоні взяла за модель неліберальну демократію Орбана. Нам слід турбуватися у зв'язку із цим, оскільки вони не пропонуватимуть вирішення конкретних проблем найбідніших верств населення Італії. Вони тільки вказуватимуть пальцем на цапа-відбувайла щодня. Це дуже стара стратегія, яка приносила лише біди європейському континенту», – цитує британська Guardian главу італійської лівої партії «Мужність» Еллі Шлейн.

Віктор Орбан – «троянський кінь» усередині ЄС

Після другого приходу до влади як прем'єр-міністр 2010 року, Віктор Орбан отримав контроль над двома третинами угорського парламенту й став керувати країною в стилі владіміра путіна. За прикладом російського президента він заручився підтримкою олігархів – багатих промисловців, які входять до влади, – і з їхньою допомогою цензурував ЗМІ, підкорив суди й почав переслідувати меншини.

«Хоч би що робила москва, угорський прем'єр-міністр постійно ллє воду на млин кремля», – пише американський політичний журнал Foreign Policy, називаючи Віктора Орбана «троянським конем» путіна.

Через відверто проросійську позицію угорського лідера й раніше називали провідником інтересів кремля в Європі, а з початку війни підстав для цього стало ще більше. Хоча Віктор Орбан формально засудив вторгнення в Україну, він категорично відмовляє Києву у військовій допомозі та критикує реакцію європейської влади на розв'язану росією війну.

«Конфлікт в Україні був би локальний, але втрутився Захід і зробив його глобальним», – стверджує Віктор Орбан.

При цьому угорський прем'єр засуджує Євросоюз за санкції проти росії, порівнюючи їх із «пострілом собі в легені». За його словами, європейські країни «задихаються» через свої санкції та змушені закривати виробництва.

Коли 27 членів ЄС погодилися зменшити цієї зими споживання газу на 15%, щоб посилити тиск на москву, угорський прем'єр відмовився приєднуватися до цієї ініціативи, назвавши її кроком до військової економіки. Орбан стверджує, що Європа у війні «виявиться на боці тих, хто програв через економічні проблеми», і закликає ЄС відмовитися від спроб виграти в протистоянні й натомість зосередитися на «формулюванні хорошої пропозиції про мир» для кремля.

Своїми виступами Віктор Орбан демонструє розкол і відсутність єдності в ЄС. Він завдає іншим лідерам Євросоюзу серйозних незручностей, оскільки сповільнює процес ухвалення рішень у Євросоюзі та породжує сумніви щодо твердості позиції ЄС щодо росії.

Тиск ЄС на Орбана

Влада Євросоюзу 15 вересня офіційно звинуватила уряд Віктора Орбана в «навмисному та систематичному» підриві основних цінностей ЄС. Депутати Європейського парламенту переважною більшістю (433 голосами проти 123) ухвалили резолюцію, у якій позбавили Угорщину звання демократії та надали їй статус «електоральної автократії», за якої вибори в країні проводяться регулярно, але демократичних стандартів у них не дотримуються.

Після цього Брюссель ініціював процедуру припинення фінансування Будапешта – 18 вересня Єврокомісія порекомендувала Раді ЄС заморозити до 65% виплат Угорщини на суму 7,5 млрд євро за трьома основними програмами з фонду збалансованого розвитку Євросоюзу.

Механізм грошового покарання проти країни – члена Євросоюз випробуватиме вперше. Голосування про зупинення фінансування Угорщини має відбутися в грудні. Карний захід зможе затвердити кваліфікована більшість (55% країн-членів, які становлять не менше 65% всього населення ЄС).

Перспектива отримати штраф у розмірі $7,5 млрд на додачу до двозначної інфляції, енергокризи, що посилюється, і курсу форинту, що падає, змусила Будапешт тимчасово приглушити критику Євросоюзу та почати задобрювати Брюссель обіцянками демократичних реформ.

«Ми рухаємося в правильному напрямку. Ми працюємо над тим, щоб угорці могли отримати гроші, на які вони заслуговують», – написала у фейсбуці міністр юстиції Угорщини Юдіт Варга.

Такі заяви, за словами європейських дипломатів, довели здатність Брюсселя утихомирювати потенційних бунтарів Євросоюзу, до яких також належать Польща й Болгарія.

«Ми звернули увагу на нещодавню зміну риторики угорської сторони та сподіваємося, що за цим будуть конкретні дії з врегулювання всіх нерозв'язаних проблем», – прокоментував міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн.

Експерти зазначають, що пріоритет Брюсселя перед війною – зберігати європейську єдність, а не вирішувати внутрішні проблеми країн. Тому навіть без проведення демократичних реформ Угорщина уникне покарання, якщо перестане виступати проти політики ЄС. Однак Орбан, якого підбадьорює Італія, навряд чи зможе довго стримувати свої пориви.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло