Альтернативне живлення 4G: мобільні операторі переводять свої вишки на сонячні електростанції. Хто, де та як це робить

Альтернативне живлення 4G: мобільні операторі переводять свої вишки на сонячні електростанції. Хто, де та як це робить

І чи збираються «Київстар», «Vodafone Україна» та lifecell запускати їх по всій країні

This material is also available in English
Альтернативне живлення 4G: мобільні операторі переводять свої вишки на сонячні електростанції. Хто, де та як це робить
Фото: depositphotos.com

Нещодавно lifecell оголосив про тестування сонячних панелей для автономного живлення базових станцій. Ці джерела енергії під час періодичних атак терористів на енергосистему України та віялових відключень – можуть стати гарною альтернативою. У теорії. А що відбувається на практиці? Mind попросив «велику трійку» розповісти деталі.

Які сонячні електростанції (СЕС) уже працюють? Поки в операторів – поодинокі проєкти. У lifecell ідея використовувати сонячну енергію для живлення базових станцій (БС) виникла ще до війни. «Адже такий вид енергії має низку переваг, як-то: відновлюваність та екологічність, висока технологічність процесів при простоті експлуатації та економія витрат у довгостроковій перспективі», – розповідають в компанії.

Альтернативне живлення 4G: мобільні операторі переводять свої «вишки» на сонячні електростанції. Хто, де та як це робить
Фото: пресслужба lifecell

Спочатку оператор планував запустити СЕС у місцевості, де існують труднощі з підключенням до електромереж. Але війна внесла свої корективи. Тож декілька тижнів тому команда lifecell встановила та підключила обладнання на Півдні України – на одному з технологічних майданчиків. Зараз сонячні панелі використовуються для живлення БС на тих ділянках, де доступ до електромереж може бути ускладнений.

«Наше першочергове завдання під час війни – забезпечити безперервне надання послуг зв’язку абонентам, тому використання альтернативних джерел живлення допоможе підтримувати роботу обладнання, навіть якщо електромережі буде пошкоджено», – пояснюють в lifecell.

У «Vodafone Україна» базова станція на сонячних батареях працює вже чотири роки. Розташована вона в одному з найскладніших кліматичних регіонів України – у Карпатах, у районі гори Говерла. «Тут немає розподільчих мереж електропостачання, а зв'язок дуже потрібний – це одна з найпопулярніших локацій серед туристів і спортсменів із багатьох країн. Наявність зв’язку в цій місцевості – це не тільки зручно, а іноді й життєво необхідно – у разі надзвичайних випадків є можливість зв’язатися з рятувальними службами. Тому вирішили використати саме тут», – пояснюють у компанії.

«Київстар» також збирався тестувати сонячну енергетику. «Перед повномасштабним вторгненням росії розглядали та планували пілотні проєкти… в Херсоні», – розповідає начальник відділу операційної підтримки «Київстар» Віталій Губенко. Тож поки старт перенесли.

Які попередні результати? У lifecell розповідають, що сонячні панелі загальною площею 84 кв. м виробляють до 16 кВт енергії для живлення базової станції. Це дозволяє забезпечити зв’язком більш ніж 2000 людей у чотирьох населених пунктах області. Сонячні батареї генерують постійний струм напругою 48 вольт, який подається на обладнання базової станції.

«Кількість і потужність сонячних панелей розраховані так, щоб забезпечувати цілодобову роботу обладнання, незважаючи на сезонність і кількість сонячного світла. Від накопиченої сонячної енергії заряджаються й автономні акумулятори. Ємності акумуляторів вистачає на 36 годин автономної роботи. Сонячні панелі можуть працювати при температурі від -20 до +40 °С і не потребують спеціального обслуговування», – розповідають у lifecell. Оператор планує продовжити тестування до наступної осені, аби фахівці мали змогу оцінити ефективність сонячних панелей у різні пори року й різну погоду.

У «Vodafone Україна» кажуть, що СЕС у районі Говерли повністю себе виправдала. Втім роки експлуатації дозволяють стверджувати, що таке рішення має як вигоди, так і нюанси, що напряму впливають на функціонування об’єкту:

  • Потужність, яку здатні генерувати «зелені» джерела енергії, вкрай залежить від погодних умов. Похмура погода, мала тривалість світлового дня в Україні у зимовий період, опади у вигляді снігу та забрудненість поверхні сонячних панелей знижують потужність електростанції, що потрібно компенсувати додатковими джерелами.
  • В теорії такі об’єкти мають бути повністю автономні та не потребують наявності технічного персоналу й технічного обслуговування. Однак це не повною мірою відповідає дійсності. На практиці це необхідність очистки панелей від снігу та пилу для підвищення коефіцієнту корисної дії сонячної електростанції, і можливі акти вандалізму й розкрадання обладнання. Цього року додався ще й ризик пошкодження недешевого обладнання внаслідок бойових дій. Усе це приводить до висновку про те, що безпосередній контроль та участь персоналу потрібні.

Вартість і приблизна окупність СЕС. Зараз одну мережеву сонячну станцію на 20 кВт «під ключ» вендори пропонують за $13 000 – 15 000. «Вартість залежить від типу та необхідної потужності. Орієнтовний строк окупності – до 5 років», – пояснює Віталій Губенко з «Київстар».

Яка зараз ситуація з постачанням сонячних панелей? У lifecell розповідають, що від початку війни вся логістика досить складна. Але способи завезти сонячні панелі існують, питання ціни та часу доставки.

У «Київстар» уточнюють: наразі фірми-постачальники пропонують послуги з розгортання сонячних електростанцій. «Думаємо, усе залежатиме від обсягів. На складах малоймовірно, що буде багато обладнання в Україні. Зберігання на складі в Україні є додатковим ризиком в умовах війни. Строк постачання може бути досить великим, так як пріоритетність за військовими вантажами. Та постачання необхідно буде організовувати через Європу», – пояснює Губенко.

То що далі: чи розглядають оператори перехід на сонячну енергію більшості БС? У lifecell кажуть: якщо пілотний проєкт продемонструє успішні результати, оператор масштабуватиме використання сонячних панелей для резервного живлення базових станцій. «Це стане екологічною альтернативою дизельним генераторам на об’єктах. Розглядаємо насамперед у тих локаціях, де доступ до стаціонарного живлення ускладнений, або там, де є потреба в резервних джерелах», – уточнюють в компанії.

У «Vodafone Україна» також поки не обіцяють «килимове» покриття по всій країні: «Враховуючи нашу кліматичну зону та згадані фактори, рішення щодо застосування СЕС не є економічно й технічно обґрунтованим для широкого застосування на даний час. Враховуючи вартість обладнання, у першу чергу».

Утім «червоний» оператор не відкидає подальшого масштабування: «СЕС може бути безальтернативною для електропостачання БС у важкодоступних місцевостях, або там, де приєднання до наявних електричних мереж є проблемним питанням. Щоб забезпечити безперебійне електропостачання базової станції, найбільш ефективним буде розглядати застосування СЕС у поєднанні з іншими джерелами електропостачання».

У «Київстар» поки оцінюють і перераховують бізнес-кейс. «Ще важливо враховувати, що є проблема вандалізму та крадіжок, яка може звести нанівець усі спроби мобільних операторів», – уточнює Губенко.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло