Тяжка спадщина «газпрому»: глобальні трейдери намагаються заробити на війні в Україні

Тяжка спадщина «газпрому»: глобальні трейдери намагаються заробити на війні в Україні

У Європі розгорається юридичне протистояння, яке може коштувати німецькій компанії 1 млрд євро

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Тяжка спадщина «газпрому»: глобальні трейдери намагаються заробити на війні в Україні
Фото: depositphotos.com

Європейський газовий ринок, який створювався за домінуючої участі «газпрому», після 24 лютого пішов шкереберть. Ситуацією невизначеності та тектонічних зсувів на ньому тепер намагаються скористатися найбільші міжнародні сировинні трейдери, щоб заробити на війні в Україні та посилити свій вплив на політичні процеси, що визначають контури регіональної енергетичної безпеки. Зухвалі газові війни – серед їхніх інструментів.

Один із напрямків газового фронту зараз розгортається з ініціативи торгового гіганта Vitol Group. Ця компанія, серед іншого, засвітилася у партнерських проєктах із українським бізнесменом Віктором Пінчуком.

У чому суть конфлікту? Vitol та німецька енергетична компанія Securing Energy for Europe (SEFE), раніше відома як Gazprom Germania з імперії російського «газпрому», сперечаються про газ. Ціна питання – 1 млрд євро.

У торговому домі стверджують, що мають право припинити поставки газу для SEFE вже цього тижня через зміну її власника, що відбулася у квітні. Тоді внаслідок західних антиросійських санкцій «газпром» відмовився виконувати умови чинного контракту, і відбулася націоналізація російських активів урядом ФРН.

У відповідь підконтрольний Німеччині трейдер SEFE подав позов на Vitol до лондонського суду, щоб уникнути збитків та порушення договірних зобов'язань перед споживачами Великої Британії, де він торгує газом.

Минулого тижня, як повідомляє Bloomberg, лондонський суддя відхилив термінове прохання SEFE заблокувати дії Vitol і заявив, що слухання у справі можуть продовжитись у лютому чи березні.

Чим конфлікт може закінчитися? Є ймовірність, що протиборчі сторони самі врегулюють спірне питання. У всякому разі, вони вже ведуть перемовини, намагаючись узгодити умови. Мета – уникнути скорочення постачань газу, які можуть потягнути за собою збитки німецького постачальника на 1 млрд євро.

«Призупинення постачання газу Vitol не є неминучим. SEFE спростовує законність оголошеного призупинення і продовжить заперечувати її всіма доступними каналами», – підтвердив представник SEFE у коментарі для Bloomberg електронною поштою. Представник Vitol відмовився від коментарів.

До чого це може призвести? Якщо Vitol припинить постачання газу, SEFE доведеться компенсувати відсутні закупівлі на спотовому ринку за набагато вищими цінами, ніж у чинному контракті з торговим гігантом. Це несе ризики для німецьких платників податків та клієнтів SEFE (йдеться про постачання газу з Німеччини трубопроводом до Великої Британії).

«Чинні контракти з Vitol укладалися, коли ринкові ціни були значно нижчими», – йдеться у повідомленні SEFE. Фірма «продовжуватиме оскаржувати законність можливого припинення постачання газу по всіх доступних каналах». Інакше це посилить кризу в європейському промисловому секторі, яка вже постраждала через російську агресію.

Що кажуть чиновники? Німецький регулятор BNetzA, який здійснює нагляд за SEFE, відмовився коментувати інцидент з Vitol і послався на судові розгляди. «Йдеться про безпеку поставок до Європи», – заявили у пресслужбі.

Відомо також, що після того, як росія цього року почала суттєво обмежувати постачання газу до Європи, торговий дім Vitol звернувся до уряду Німеччини з проханням про компенсацію за постачання російського газу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло