Starlink в Україні: як підключитися, скільки це коштує, підводні камені

Starlink в Україні: як підключитися, скільки це коштує, підводні камені

Хто вже зараз має змогу користуватися інтернетом від Маска

This material is also available in English
Starlink в Україні: як підключитися, скільки це коштує, підводні камені
Фото: depositphotos.com

Starlink в Україні почав роботу на третій день війни з росією. Зараз на українській території працює понад 23 000 терміналів, що допомагають українцям залишатися на зв’язку попри обстріли та знищення інфраструктури.

Mind розібрався, як працює супутниковий інтернет від Ілона Маска, хто може скористатися послугами, скільки це коштує, як підключитися та що варто врахувати.

Як працює Starlink

Starlink – це підрозділ компанії Ілона Маска SpaceX та назва мережі орбітальних супутників, що забезпечують бездротовий інтернет. Розробка проєкту почалася в 2015 році, а перші прототипи були запущені на орбіту в 2018 році. Відтоді SpaceX відправила в космос 3200 супутників та планує до 2027 року збільшити цю кількість до 42 000. Саме стільки потрібно, аби забезпечити інтернетом всю планету, крім Південного та Північного полюсів.

Starlink надає доступ до інтернету там, де це технічно складно або неможливо. Від інших провайдерів супутникового інтернету Starlink відрізняється наявністю власної мережі супутників. Компанія пропонує послуги в 39 країнах світу, включно з Україною. На сьогодні кількість користувачів Starlink перевищує 700 000, у тому числі й 23 000 українців.

Супутники Маска працюють на орбіті на відстані близько 500 км від поверхні Землі. В майбутньому Starlink зменшуватиме цю відстань, щоб звести нанівець затримку сигналу. На орбіті «старлінки» взаємодіють між собою та працюють як посередники – передають радіосигнал від наземної станції до терміналу користувача й навпаки.

Максимальна відстань між наземними станціями та користувачами може досягати тисячу кілометрів.

Як працює Starlink:

Starlink в Україні: як підключитися, скільки це коштує, підводні камені

Джерело

Скільки коштує Starlink в Україні

Компанія запровадила однакову ціну для всіх користувачів, але є винятки.

Стандартний пакет супутникового інтернету від Starlink коштує $110 на місяць.  Також потрібно придбати обладнання вартістю $599. 

З 24 серпня Україна отримала спеціальну ціну: абонентську плату $60 та $385 – за обладнання. Пільгова ціна діятиме до наступного перегляду тарифної політики. До пакету підключення входить термінал (антена), Wi-Fi-роутер та кабель довжиною 30 метрів. За ці кошти ви отримаєте інтернет зі швидкістю близько від 50 до 150 Мбіт/с з можливою затримкою сигналу від 20 до 40 мілісекунд.

Швидкість передачі даних та затримка залежать від кількості супутників та відстані до найближчої наземної станції. На сході України, наприклад, трохи гірший зв'язок, адже власної наземної станції в нас немає. Для отримання сигналу використовується польська або німецька.

Компанія пропонує й інші варіанти підключення. Вони дорожчі, але швидкість та якість обладнання вища, ніж у стандартному пакеті.

Для користувачів тарифу Busines абонентська плата за місяць складає $500, а за обладнання потрібно сплатити $2500. При цьому компанія гарантує швидкість інтернету від 150 до 500 Мбіт/с, яку забезпечує вдвічі потужніша антена.

Спеціальні пропозиції RV та Maritime забезпечують мобільним інтернетом мандрівників. Щоправда, наразі вони доступні не всім користувачам.

RV – вирішує проблеми з інтернетом у дорозі. Це можливо завдяки розширеним можливостям GPS. Тож антена підключається до більшої кількості супутників і забезпечує стабільне підключення будь-де. Абонентська плата – $135, обладнання – $599.

Maritime забезпечує інтернетом у морі. Такий варіант підійде екіпажам торговельних суден, співробітникам нафтових веж в океані та власників яхт преміум-класу. Це найдорожча пропозиція з абонентською платою $5000 та обладнанням вартістю $10 000, яке працюватиме за будь-яких погодних умов.

RV та Maritime передбачають можливість призупиняти та відновлювати послугу в будь-який час, а рахунок виставляється через місяць користування.

Хто може користуватися Starlink

З початку роботи Starlink в Україні більшість терміналів використовувались військовими.

На початку квітня Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій заявив, що громадянам не дозволяється користуватися технологією, адже це може перешкоджати роботі військових.

Заява викликала хвилю обурення, адже крім військових термінали стали у пригоді волонтерам та IP-провайдерам на територіях з обмеженим покриттям. Згодом, за ініціативи Держспецзв’язку та міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, національний регулятор дозволив на період воєнного стану користуватися Starlink всім охочим.

Наразі Starlink використовується в лікарнях, підприємствах критичної інфраструктури, школах, пожежних частинах, державних установах.

Starlink допомагає військовим. Наприклад, український бойовий підрозділ «Аеророзвідка» використовує Starlink для моніторингу та координації дронів.

Купити Starlink в Україні безпосередньо поки що неможливо через відсутність сертифікату. Повноцінна  сертифікація технології очікується після перемоги.

Як підключити Starlink

Підключитися до Starlink можна на офіційному сайті.

Як замовити супутниковий інтернет Starlink:

Starlink в Україні: як підключитися, скільки це коштує, підводні камені

Джерело

Для цього потрібно:

 • вказати адресу, де ви плануєте встановити обладнання (країна, місто, вулиця, поштовий індекс). Система автоматично перевірить, чи є можливість зробити це на вказаній локації;
 • заповнити форму та сплатити депозит $60;
 • дочекатися електронного листа від Starlink, де буде вказано, що за вашою адресою можлива доставка;
 • оплатити $385 за обладнання;
 • отримати та встановити Starlink.

Доставка зазвичай займає 2–3 тижні після отримання листа. Вартість доставки в пакет не входить. Коли термінал прибуде в Україну, він вже буде готовий до роботи та прив’язаний до вашого облікового запису.

Встановити обладнання можна самостійно. Детальна інструкція є в комплекті.

 1. Встановіть антену на відкритій ділянці, без дерев та інших будівель.
 2. Приєднайте кабель до антени.
 3. Підключіть систему до електромережі.
 4. Завантажте застосунок Starlink на смартфон (доступний в Google Play або AppStore) та дочекайтесь з’єднання.

Що треба знати про оновлення, прошивку та форму термінала

Іноді українці купують вживані термінали на eBay. Важливо при цьому отримати доступ до облікового запису. Інакше термінал не працюватиме.

SpaceX передбачає процедуру трансферу, коли у термінала змінюється власник. Для цього ви звертаєтесь до продавця з проханням ініціювати трансфер облікового запису на свій імейл. Далі вам приходить лист від SpaceX з детальною інструкцією, як перереєструвати обладнання.

Також потрібно врахувати версію прошивки (вбудоване програмне забезпечення. – Mind). Останнє оновлення відбулося в березні цього року. Якщо прошивка вашого термінала старша – обладнання також не буде працювати в Україні. Так відбувається, якщо продавець не користувався терміналом довгий час або взагалі не розпаковував його. В такому випадку потрібно активувати обладнання в країні, де воно зареєстроване, та залишити на 24 години. За цей час відновиться прошивка і вашій роботі в Україні нічого не перешкоджатиме. 

Розповсюджена практика – замовити обладнання на польську адресу. Це допоможе швидше отримати комплект та почати роботу. Але процедура активації та 24-годинна робота також повинна відбуватися в Польщі – за місцем доставки термінала.

До речі, завдяки березневому оновленню Starlink в Україні адаптувався до потреб українців. Раніше «старлінки» не використовувались як мобільна точка доступу, а працювали лише за місцем активації. Зараз в Starlink працює роумінг.  Один термінал можна перевозити та використовувати на різних локаціях і навіть в дорозі.

Також з'явилася нова форма термінала. З початку війни в Україну надходили стокові моделі круглої форми. Нові прямокутні термінали споживають менше енергії та не так нагріваються. Щодо якості інтернету, то обидві версії працюють однаково.

Військові надають перевагу терміналу круглої форми. До нього можна під’єднати інше обладнання через кабель Ethernet. У новій модифікації порту для кабелю немає – лише Wi-Fi. Користуватися Wi-Fi на фронті небезпечно через високу ймовірність викриття ворогом.

Переваги та недоліки Starlink

Starlink очікувано має свої плюси та мінуси.

Плюсів більше:

 • доступ до інтернету там, де інші провайдери безсилі;
 • середня швидкість Starlink 130 – 150 Мбіт/с. Цього достатньо, аби працювати дистанційно, користуватися пошуком і навіть дивитися фільми онлайн;
 • обладнання не потребує багато електроенергії, а також працює від генератора, сонячних батарей і навіть від автомобільного прикурювача;
 • Starlink легко встановити та просто користуватися. Це не потребує спеціальних знань і навичок;
 • супутниковий звʼязок надійний. Його неможливо зламати, відключити чи заблокувати;
 • компанія має гнучку цінову політику. Наразі вартість Starlink в Україні вдвічі нижча, ніж у всьому світі;
 • програмне забезпечення постійно оновлюється та враховує попередні недоліки. Наприклад, щоб захистити українські термінали від спроб росії заглушити сигнал, програмісти допрацювали код ПЗ.

Серед мінусів зазначимо:

 • вартість послуг досить висока для багатьох українців. Відомо, що ціна не зменшиться, навіть коли на орбіті з’явиться більше супутників;
 • швидкість Starlink в Україні менша, ніж в інших країнах Європи, через відсутність власної наземної станції. Її планують побудувати після закінчення війни;
 • ворожа розвідка може визначити місце розташування терміналів під час їхньої роботи. На початку березня в Twitter Маск радив вмикати Starlink лише за потреби та розміщувати антену подалі від людей;
 • несприятливі погодні умови можуть перешкоджати роботі. І хоча термінал може розтопити сніг, який падає на нього, але він безсилий проти нагромадження снігу навколо та інших перешкод, що блокують лінію видимості супутника.

Чому Starlink обурює науковців

У 1957 році в космосі з’явився перший супутник, а до 2019 року їх налічувалось 8500.

Лише протягом 2021 року Starlink запускав 60 додаткових супутників кожні два тижні під час польотів Falcon 9. Зараз на орбіті працює понад 3200 «старлінків», а до 2027 – буде 42 000.

Науковці вважають, що така кількість супутників на низькій навколоземній орбіті – велика проблема. Вони можуть зіткнутися з іншими супутниками чи космічними суднами, що спричинить аварію. Спрогнозувати, де саме на Землі впадуть уламки, що летітимуть з величезною швидкістю, неможливо.

Також супутники Starlink відбивають світло, що заважає астрономам досліджувати космос. Зазначимо, що Starlink намагається зменшити яскравість своїх супутників за рахунок світлопоглинального покриття та спеціальних картузів.

Термін роботи супутників Маска – п'ять років. Тож є постійна потреба виводити на орбіту нові й знову ж таки захаращувати простір.

6 цікавих фактів про Starlink

 • «Starlink Україна» зареєстрували в Україні 27 квітня, коли 1000 терміналів вже працювали на нашій території. Ліцензію оператора компанія отримала на початку червня.
 • До кінця 2022 року Starlink встановлять в українських потягах.
 • На відміну від інших супутників, Starlink працюють за допомогою лазерної технології. Оскільки  лазери можуть рухатися зі швидкістю світла, це забезпечує надзвичайно швидкий процес зв’язку.
 • Назва Starlink з'явилася завдяки книзі Джона Гріна «Провина наших зірок».
 • SpaceX – єдина компанія на планеті, що має ракету багаторазового використання Falcon 9. Це ракета-носій, яка доставляє в космос до 22 800 кг вантажу.
 • У 2018 році Маск заявив, що Starlink забезпечить SpaceX доходом, необхідним для втілення космічних амбіцій компанії – створення бази на Марсі.
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло