Польський атом: як відчайдушний медіамагнат домовився з корейцями про будівництво АЕС

Польський атом: як відчайдушний медіамагнат домовився з корейцями про будівництво АЕС

Чим досвід Зигмунта Соложа – власника найбільшої приватної телекомпанії Polsat – може буже бути корисним для українських інвесторів

Польський атом: як відчайдушний медіамагнат домовився з корейцями про будівництво АЕС
Фото: DR

Війна росії проти України не лише руйнує нашу стару економіку, а й створює передумови для її переосмислення. Українська енергетична система, яка стала головною ціллю атак Москви з настанням холодів, також буде ґрунтовно відновлена після розгрому російської армії, а можливості для виробництва та постачання електрики будуть розширені.

Не останню роль у цьому відіграватимуть нові технології, здатні підвищити надійність і безпеку енергосистеми. Один із них – будівництво малих модульних реакторів (ММР, SMR). Домовленості з цього приводу були підписані Україною та США на Кліматичній конференції ООН СОР27 у Єгипті.

Такі політичні угоди створюють передумови для участі приватного капіталу в інноваційних енергетичних проєктах. Інвестиції в атомні технології мають свою специфіку. Щоб зрозуміти їхню суть, Mind пропонує своїм читачам адаптований переклад статті з грудневого номера журналу Forbes Polska.

Її герой – видатний польський мільярдер Зигмунт Солож. До того, як звернути увагу на атомну енергетику, він започаткував чимало успішних компаній, які перетворили його на одного з найвідоміших польських бізнесменів за кордоном.

Солож – засновник і власник першого польського комерційного телеканалу Polsat, який зараз, через 30 років після початку мовлення, залишається лідером національних рейтингів. Він також володіє компанією ATM Grupa – це найбільший незалежний польський виробник кіно та ТВ-серіалів, який працює на ринку з 1992 року. Його перший великий успіх пов'язаний із виходом ситкому «Справи Кепських», добре відомого українським телеглядачам)

Серед енергетичних активів, які контролює Солож, основне місце посідає компанія ZE PAK – це один із найбільших виробників електроенергії в Польщі, п'ятий за кількістю потужності електростанцій (володіє чотирма тепловими електростанціями, що працюють на вугіллі).

Амбіції заробити на мирному атомі в Соложа з'явилися завдяки схильності до «зеленої» генерації в політичному порядку денному, що знижує дохідність вугільного бізнесу.

Як «зароджувалася» угода? Зараз у Польщі є лише план будівництва атомної електростанції. Невідомо, як вона фінансуватиметься, скільки часу забере реалізація проєкту і як проходитиме процес сертифікації. Але вже є перший переможець у гонці за польским атомом – це Зигмунт Солож.

Корейські інженери прибули в місто Патнув на початку листопада. Їх особисто привітав Зигмунт Солож, який останнім часом ігнорує великі зустрічі. Минуло всього десять днів, як його енергетична компанія ZE PAK уклала угоду про будівництво атомної електростанції з Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). А корейці вже вивчили умови місцевої води та можливість її використання для охолодження реактора.

Понад рік тривали змагання, хто будуватиме другу АЕС у Польщі (першу споруджуватиме американська корпорація Westinghouse. – Mind).

Найбільшою несподіванкою стала перемога корейців. Для угоди з KHNP віцепрем’єр-міністр Яцек Сасін створив екзотичну коаліцію – з державною компанією Polska Grupa Energetyczna (PGE, яка взагалі мала зосередитися на відновлюваних джерелах енергії, а не на атомній генерації) і приватною ZE PAK.

Таким чином, Сасін хотів створити альтернативу Westinghouse, фавориту будівництва «державної» АЕС. Фінансові подробиці невідомі. Але все вказує на те, що Солож зі своїми вугільними підприємствами вартістю 1 мільярд злотих (близько $250 млн) вступає в угоду, що оцінюється в суму більш як 100 млрд злотих ($25 млрд).

Навіщо це Зигмунду Соложу? Він розв’язує проблему, що нависла над ZE PAK – це необхідність переходу з вугілля на альтернативну енергію без шкідливих викидів. Щоб сісти за стіл переговорів із корейцями та Яцеком Сасіним, підприємець навіть відмовився від своєї попередньої угоди про будівництво SMR (малих модульних реакторів) з Міхалом Солововим (польський мільярдер та автогонщик – Mind).

«SMR – це майбутнє, на яке нам ще потрібно чекати. Великий атом – перевірена технологія», – пояснював Зигмунт Солож журналістам у кулуарах із нагоди підписання протоколу про наміри з KHNP наприкінці жовтня цього року.

Будівництво атомної електростанції є одним із найдорожчих, складних і дуже невизначених бізнес-процесів у світі. Але Солож вступає в цю справу на чудових умовах. Він – власник найкращого майданчика для розміщення АЕС у Польщі, без якого нічого не зрушиться з місця.

Солож має на ринку репутацію хлопця, який здатен широко бачити та вміє вигравати в ситуаціях, де інші вдачі не помічають. Так було понад 20 років тому, коли він кинув виклик французькому приватному телеканалу Canal+ і прийшов до того, що став домінувати серед цифрових платформ (телеканал Polsat перший отримав ліцензію на загальнопольське мовлення і досі залишається найбільш рейтинговим комерційним телеканалом Польщі – Mind). Потім у боротьбі на ринку мобільного зв’язку він переграв європейських гігантів – Vivendi і T-Mobile. І Солож скористався також спалахом пандемії COVID-19, щоб вирватися на ринок онлайн-реклами та захопити Interia – найпопулярніший польский інтернет-портал.

Бізнес на «зеленій» енергетиці (тут мається на увазі також низьковуглецева атомна генерація. – Mind) сьогодні чимось нагадує те, що відбувалося на ринку IT-технологій понад 15 років тому. Усі знали, що це буде велика справа, але ніхто не був упевнений, яка модель гарантуватиме найбільший прибуток. Солож, як останній приватний гравець на традиційному енергетичному ринку Польщі, займає найкращу стартову позицію.

Торік він вирішив укласти тактичний альянс з іншим польським мільярдером Міхалом Солововим, який хоче першим у Європі встановити малі модульні реактори (SMR) – вони є дешевші та швидші для будівництва, ніж реактори великих атомних електростанцій. Але ця технологія лише розробляється.

Очікується, що перший SMR запустять у Канаді 2028 року. Соловов дивиться в майбутнє з оптимізмом та сподівається, що будівництво SMR у Польщі розпочнеться роком пізніше, у 2029-му. Але атомні проєкти є найбільш довгостроковими інвестиціями у світі. І враховуючи, що SMR ще не працюють у жодній країні, слід очікувати затримок.

Тож не дивно, що при нагоді Солож, не змигнувши оком, уклав новий альянс. Тим паче, що корейці самі шукали з ним контактів. Вони хотіли мати в проєкті з Польщею приватного інвестора, який би гарантував більшу стабільність, ніж державні структури, особливо в разі доволі ймовірної зміни урядової коаліції після виборів (у 2023-му поляки обиратимуть новий парламент. – Mind).

Як швидко амбітні плани стануть реальністю? Звичайно, інвестиції ще лише на стадії розгляду. А в будівництві атомної електростанції рух уперед починається лише тоді, коли вже йдеться про впровадження та сертифікацію проєкту. Найкращий приклад – кейс компанії Westinghouse. Будівництво реактора, подібного до того, який планується звести в Польщі, в американському штаті Джорджія відставало від графіка на сім років, вдвічі перевищило початковий бюджет і в підсумку призвело до банкрутства самої компанії Westinghouse.

Проте Солож має дуже вдалі позиції. [Через участь в атомному проєкті] він уже вирішив проблему «брудних наслідків» своїх застарілих вугільних підприємств (поряд із ними буде збудовано АЕС). І з кожним етапом інвестування позиції Соложа тільки зміцнюються.

Його посилить партнерство з державною компанією PGE та корейцямі: вони повинні співпрацювати, бо тільки Солож має необхідну пропозицію. Суто з фінансового погляду вартість атомного проєкту в кілька разів перевищує вартість ZE PAK. Проте ZE PAK претендує в ньому на значну частку, ніж державна компанія PGE, яка коштує у 20 разів більше за ZE PAK.

Коли десять років тому Солож включився у боротьбу за мобільного оператора Polkomtel, що оцінювався у 18 млрд злотих ($4,5 млрд), мало хто давав йому шанс на перемогу. Однак він так вправно керував процесом укладання угоди, що отримав своє. Тепер він може повторити успіх в атомній енергетиці, але в значно більшому масштабі.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло