З багатьма відомими: що передбачає презентована в Давосі Українська формула миру

З багатьма відомими: що передбачає презентована в Давосі Українська формула миру

Попри дещо розмитий формат «за все хороше», пропонований Україною сценарій виходу з війни підтримує більшість союзників. Проти – росія, але кого це обходить

This material is also available in English
З багатьма відомими: що передбачає презентована в Давосі Українська формула миру
Фото: пресслужба Офісу президента України

Учора, 19 січня, у передостанній день Всесвітнього економічного форуму в Давосі, було презентовано Українську формулу миру – покроковий план припинення воєнних дій на території України. Презентував проєкт голова офісу президента Андрій Єрмак.

То не була прем'єра. Аналогічний чи майже аналогічний список звучав уже кілька разів. Вперше його презентував президент Володимир Зеленський під час онлайн-включення на саміті «Великої сімки» на Балі в Індонезії восени минулого року.

Також знову ж таки Єрмак уже обговорював цю «рамку» 9 грудня під час зустрічі з послами держав G7. Що входить у розуміння мирного врегулювання від української влади і як на нього реагує світова спільнота, спостерігав Mind.

Що таке «Українська формула миру»? Базові складові формули можна розділити на:

  • енергетичні – енергетична незалежність та нівелювання ядерної загрози на ЗАЕС;
  • військові – гарантії безпеки та запобігання спробам ескалації з боку росії в майбутньому, відновлення територіальної цілісності;
  • гуманітарні – повернення полонених.

Повний список див. нижче.

Якщо підсумовувати, то основна мета УФМ – завершити війну та унеможливити її повторення з боку рф у майбутньому. Причому стосовно України чи будь-якої іншої країни.

Чого чекають (чи не чекають) від росії? Щодо реакції рф на ці пропозиції ніхто ілюзій не має – якби росія була готова до миру, це вже сталося б. А втім, і не їй вони адресовані в першу чергу.

«Я не чекаю, що росія прийме цей план, інакше це вже сталося б. Набагато важливіше, якщо світ – більшість країн – підтримають український план, закріплять це у резолюції та ізолюють росію. путін не може воювати проти всього світу, – сказав голова ОП. – Те, що відбувається у Соледарі, Бахмуті та сталося у Дніпрі, показує, що дипломатія з росією не працює».

Чи можна прогнозувати дату закінчення війни? У частині розуміння того, що відбувається, набагато інформативнішою була постпрезентаційна частина дискусії. Її модерував Джаміль Андерліні – головний редактор європейського підрозділу видання Politico.

Відповідаючи на запитання, якою є ймовірність того, що війна закінчиться у 2023 році, голова українського ОП відповів: весь світ і сама Україна в першу чергу роблять усе, щоб наблизити мир. «Українці вірять, що 2023 рік буде переможним», – сказав він.

Обтічний формат відповіді лише підтверджує, що будь-які прогнози на поточному етапі беззмістовні. У цей же час у Києві, виступаючи на конференції NV, засновник Dragon Capital Томаш Фіала сказав приблизно те саме. На його думку, за оптимістичним сценарієм інтенсивність бойових дій піде на спад у ІІІ кварталі 2023 року.

Які сценарії можливі? Сьогодні Україна дотримується плану-максимум: повернення до кордонів 1991 року. Поспішаючи спростувати ймовірність того, що може існувати сценарій закінчення війни, який не передбачає повернення Криму, Андрій Єрмак навіть забувся і вигукнув українською «Ні!», звертаючись до англомовної аудиторії.

Однак формулювання питання було показовим. Особливо враховуючи, що надійшло воно від представника видання Politico. Це ЗМІ хоча іноді й грішить надмірною лояльністю до «інтересів росії», проте його складно запідозрити в непоінформованості. Так, за словами Джаміля Андерліні, відбувається певний тиск із боку НАТО для того, щоб частина Донбасу і можливо Крим зберегли статус-кво. «На нас безглуздо в цьому тиснути», – парирував Єрмак.

Як довго Захід готовий нам допомагати? Зниження рівня зовнішньої підтримки та все більшу втому від війни глава ОП не фіксує. «Ми бачимо, що підтримка міцнішає. Партнери вірять у нашу перемогу», – сказав він, наголосивши, що ця підтримка може виражатися не лише у прямій допомозі.

Як саме можна допомогти Україні? Держави можуть продемонструвати глобальне лідерство, зокрема, формуючи реєстри російських активів на своїй території та перенаправляючи їх для компенсації Україні.

У цифровому та й будь-якому іншому обчисленні незаперечним лідером за обсягом наданої допомоги залишаються США. Проте навіть більший ефект справляють невеликі країни, які віддали Україні половину або майже все озброєння, наявне у них.

Основний висновок з участі української делегації у ВЕФ-2023 одночасно і трагічний, і такий, що викликає гордість: війна далека від закінчення, але Україна готова боротися.

– На яку допомогу ви найбільше чекаєте просто зараз від колективного Заходу?

– Зброю, і якнайважчу.

Mind нагадує основні положення Української формули миру:

1. Радіаційна та ядерна безпека – виведення російських військових із території Запорізької АЕС, а також виключення ядерного шантажу в майбутньому.

2. Продовольча безпека – безперешкодна робота портів Великої Одеси та всіх інших українських портів; контроль за впливом російських агротоварів на зовнішні ринки.

3. Енергетична безпека – перший крок у форматі інтеграції України до європейської енергосистеми вже зроблено.

4. Звільнення всіх полонених та депортованих.

5. Виконання Статуту ООН та відновлення територіальної цілісності й світового порядку. Вже згадані раніше повернення Криму та Донбасу.

6. Виведення російських військ та припинення бойових дій.

7. Справедливість і відплата – створення суду щодо злочинів, скоєних росією.

8. Запобігання та компенсація екоциду – оцінка шкоди, завданої екосистемі України, та її відшкодування за рахунок репарацій.

9. Виключення повторення ескалації – післявоєнна безпека потребує змін у євроатлантичному просторі.

10. Фіксація закінчення війни – укладання багатостороннього договору, з якого розпочнеться новий етап в історії сильної європейської України.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло