Віщий сон: у Театрі імені Лесі Українки поставили «Молитву за Елвіса»
Камерна вистава, що розповідає щемливу історію про музику, сім’ю та, на жаль, війну

Сюжет. Двоє братів створили рокгурт і планували записати альбом: Артем (21 рік) – юрист, що мріяв стати музикантом, та Юра (25 років) – доброволець, теж мріяв стати музикантом, але все змінила війна.
Елвіс – це позивний Юрія, який після першого обстрілу на фронті, щоб угамувати психіку, співав. Той «гамівний» репертуар (Чака Беррі, Літла Річарда, Бадді Голлі) його побратими сприймали воєдино – все це Елвіс…
Та коли старший брат пішов добровольцем на фронт, молодший цей крок прийняти не зміг, і вони перестали спілкуватися… Життя Артема кардинально змінилося. Замість занять музикою він працює в офісі, намагається допомагати мамі, але не може зрозуміти мотивів вчинку Юрія і сприймає його рішення як зраду їхньої спільної мрії та себе особисто.
І сон – певно, єдине місце, де брати зможуть поговорити відверто.

Бекґраунд. Вистава «Молитва за Елвіса» – це сценічне прочитання п’єси Марини Смілянець.
Режисер–постановник Дмитро Морозов. Автор пісень «Tik tak», «Брате», «Янголи» – Максим Авксентьєв.
Дійові особи та виконавці: Артем – Михайло Ганєв, Юра – Олександр Греков.
Музиканти: Максим Авксентьєв, Вадим Аксевич та Ярослав Прикоп.
«Текст п’єси «Молитва за Елвіса» був написаний у вересні 2021–го – за пів року до початку повномасштабної війни по всій Україні. На момент подій, описаних у п’єсі, восьмий рік триває війна на Сході країни, окуповано частини Донецької, Луганської областей та Крим. У Києві ще триває мирне життя… У мене не було наміру написати п’єсу на тему війни, бо я не відчувала, що маю на це право, але весь 2021 рік ми всі жили у передчутті подальших подій. Я постійно тримала руку на пульсі, передчуття настільки накривали, що врешті мали вилитись в текст...» – підкреслила драматургиня Марина Смілянець.
Ця постановка – погляд молодих митців на російсько–українську війну. Виконавці – артисти Студії Театру ім. Лесі Українки, а Вадим Аскевич є концертмейстером і спеціально був запрошений як музикант до цього проєкту.
Юрій (Олександр Греков) приходить у сон до свого меншого брата Тьоми (Михайло Ганєв). Вони розмовляють, діляться спогадами, сваряться і шукають справедливості та правди там, де її немає.
Вистава – про реальність, якої герой вистави не хоче бачити, вимикає від неї мозок, заплющує очі, замикає серце й опиняється у своєму замкнутому світі, не готовому до будь–якої катастрофи…
До речі, Державне агентство з питань мистецтв та мистецької освіти представило список режисерів та їхніх вистав, що цьогоріч боротимуться за престижну Театральну премію імені Леся Курбаса, і серед двадцяти претендентів у списку є й Дмитро Морозов за постановку вистави «Молитва за Елвіса» за п’єсою Марини Смілянець.
Вам сподобається, якщо: ви хочете подивитися сучасний психологічний твір без прикрас про події, які нині відбуваються в Україні. Це вистава про причетність і байдужість у ситуації, коли пророцтво «припирає» героїв до стінки, про втрачені шанси, кохання, любов, честь… Герої, яких розділяє війна та мир, сон та реальність, життя та смерть – змусять вас повірити, що братня любов існує.
Вам не сподобається, якщо: ви не готові сприймати складні слова про те, як найближчі люди можуть стати чужими. Бо брати заплатять свою ціну, аби почути одне одного і зберегти те, що дійсно вартісне, а «вчора» вже ніколи не буде…
Головна причина подивитися: вистава вийшла щемливою – до сліз, до болю. Це та правда, з якою тяжко, але мусиш миритися, це та любов, яка робить боляче, і це те, що ми відчуваємо вже понад вісім років російсько–української війни. Це тонке психологічне рокдійство. А ще зможете поаплодувати молодим митцям за щирість: драматургині, режисеру, акторам та музикантам.

Місце показу: Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки (Нова сцена)
Адреса: Київ, вул. Богдана Хмельницького, 5
Найближчі вистави: 3, 16 і 27 лютого о 18:30
P. S. До речі, 22 січня у Мистецько–концертному центрі ім. І. Козловського представлять ще одну версію п’єси Марини Смілянець у жанрі вистави–перформансу з назвою «Позивний “Елвіс”». Режисерка – Олена Щурська. Виконавці: Олексій Сова (Юра), Станіслав Щербак (Артем). За участі рокгурту «LuftPauza»: Северин Ніколенко (соло–гітара), Богдан Тишковець (барабани), Владислав Кузьменко (бас–гітара), Іларіон Модест Теа (клавішні). Автор пісень гурту «LuftPauza» – Олексій Сова.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].