Смертоносний розрив розлому: чому в Туреччині та Сирії стався настільки сильний землетрус. Чотири пояснення від сейсмологів

Смертоносний розрив розлому: чому в Туреччині та Сирії стався настільки сильний землетрус. Чотири пояснення від сейсмологів

Фахівці розповіли про особливості стихійного лиха, яке вбило понад 15 000 осіб

Этот материал также доступен на русском языке
Смертоносний розрив розлому: чому в Туреччині та Сирії стався настільки сильний землетрус. Чотири пояснення від сейсмологів
Фото: DR

Надзвичайно сильний землетрус із магнітудою 7,8 бала за шкалою Ріхтера стався вночі проти понеділка, 6 лютого 2023 року, поблизу сирійсько-турецького кордону. За лічені секунди він зруйнував тисячі багатоповерхових будинків, під завалами опинилися десятки тисяч мешканців.

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган назвав подію «найбільшою катастрофою» з часів землетрусу в Ерзінджані (1939). Руйнування зафіксовано в десяти провінціях країни. Станом на ранок 7 лютого влада Туреччини нарахувала 3380 загиблих, 20 426 поранених і 338 000 переселених у тимчасове житло. На півночі Сирії в день катастрофи з-під завалів будівель витягли 1348 тіл загиблих.

ОНОВЛЕНО: На ранок 9 лютого Ердоган повідомив, що кількість загиблих у Туреччині внаслідок землетрусів перевищила 14 000 людей, постраждали майже 64 000 людей. А за попередніми підрахунками ВООЗ, сумарно кількість жертв у Туреччині та Сирії може становити близько 20 000 осіб.

Станом на 13 лютого кількість загиблих у Туреччині досягла 30 000, а в Сирії – майже 4000 людей.

Mind пропонує дізнатися про особливості нинішньої катастрофи.

Що сталося?

Смертоносний розрив розлому: чому в Туреччині та Сирії стався настільки сильний землетрус. Чотири пояснення від сейсмологів
Джерело: Геологічна служба США

Головний підземний поштовх магнітудою 7,8 бала зародився на глибині 18 км у турецькій провінції Кахраманмараш поблизу північного кордону Сирії. Землетрус стався о 4:17 і заскочив зненацька людей, які спали у своїх будинках.

Через 11 хвилин після нього був потужний афтершок (підземний поштовх, який слідує за землетрусом) магнітудою 6,7. А о дев'ятій годині провінцію Кахраманмараш струсонув другий потужний землетрус магнітудою 7,5 бала.

Катастрофу продовжує посилювати серія підземних поштовхів, через які пошкоджені споруди розхитуються та обсипаються немов карткові будиночки. За підрахунками очільника Управління з надзвичайних ситуацій Туреччини Юнуса Сезера, 6 лютого внаслідок двох землетрусів і 243 афтершоків у країні було зруйновано 6217 будівель.

На думку експертів, Туреччину може трясти ще довго. «Враховуючи розмір головного землетрусу, ми очікуємо, що афтершоки продовжаться в наступні дні, тижні та місяці», – цитує Associated Press Алекса Хатема, дослідника з Геологічної служби США.

Чому стався землетрус?

Земна кора поділена на сегменти – літосферні плити. Зазвичай вони горизонтально зміщуються одна відносно одної зі швидкістю 2–3 мм на рік. Але 6 лютого за кілька десятків секунд дві плити зрушили одразу на три метри, як стверджує італійський професор Карло Доніолі, президент Національного інституту геофізики та вулканології.

«Те, що ми називаємо Аравійською плитою, перемістилося приблизно на 3 метри в північно-східному та в південно-західному напрямку відносно Анатолійської плити. З оцінок, які ми маємо й поступово уточнюємо, відомо, що активізувалася не менш ніж 150-кілометрова ділянка розлому зі зміщенням до 3 метрів і більше. Інакше кажучи, це ніби Туреччина змістилася відносно Аравійської плити на південний захід. Усе сталося протягом кількох десятків секунд, викликавши цей землетрус магнітудою 7,8–7,9 за шкалою Ріхтера», – пояснює Карло Доніолі.

Смертоносний розрив розлому: чому в Туреччині та Сирії стався настільки сильний землетрус. Чотири пояснення від сейсмологів
Активні розломи Близького Сходу: Північно-Анатолійський (жовті лінії) та Східно-Анатолійський (рожеві лінії)

Невже не можна було запобігти катастрофі?

Землетрус 6 лютого стався в сейсмічно активному районі Східно-Анатолійського розлому. З 1970 року тут було зафіксовано три землетруси магнітудою понад 6 балів. Причому найбільший з них – 6,7 бала – відбувся нещодавно, у лютому 2020 року. Наступний землетрус був очікуваним, але всіх шокувало, що він стався настільки скоро.

«На кордоні, де дві або, як у цьому випадку, три плити стикаються, відбуваються коливання, що спресовують і деформують кору Землі. Зрештою тиск посилюється настільки, що плити зісковзують одна вздовж іншої», – наводить NBC News коментар Дари Голберг, геофізика з Геологічної служби США.

Вчені неодноразово попереджали, що на турецькому «потрійному стику», де межують три тектонічні плити, потужний землетрус напевно відбудеться. Але в таких прогнозах замість точної дати містилося формулювання «рано чи пізно». І, слухаючи ці попередження, мешканці сейсмічно активного регіону робили висновок, що катастрофа трапиться нескоро чи десь далеко від них.

Чому цей землетрус виявився настільки руйнівним?

Потужні підземні поштовхи сталися поблизу густонаселених міст із крихкими висотними будинками. Епіцентр землетрусу припав на 1,5-мільйонний турецький Газіантеп, у якому спостерігалися «млинцеві» руйнування, коли донизу падав верхній поверх і складав один за одним усі інші. Це свідчить про нездатність будівель амортизувати удари.

«Нові багатоповерхівки в таких містах, як Стамбул, було сконструйовано з урахуванням сучасних стандартів захисту від землетрусів. Однак на півдні Туреччини, у регіоні, що постраждав, було багато старих висоток. Щодо Сирії, то в цій країні багаторічна війна й будівництво поспіхом могли підвищити вразливість споруд до землетрусів», – коментує ситуацію Кішор Джаїсваль, інженер-будівельник Геологічної служби США.

Проведенню рятувальних робіт 6 лютого заважали дорожні затори, створені жителями, які поспішали залишити зону катастрофи. Стан справ також погіршився через морозну погоду – люди під руїнами помирали не лише від травм, а й від холоду.

Смертоносний розрив розлому: чому в Туреччині та Сирії стався настільки сильний землетрус. Чотири пояснення від сейсмологів
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло