Лобісти за ціною нафти: кремль намагається обійти санкції, «озброївшись» молодими технократами із західною освітою

Лобісти за ціною нафти: кремль намагається обійти санкції, «озброївшись» молодими технократами із західною освітою

Хто протистоїть групі Єрмака – Макфола на глобальному санкційному фронті

Лобісти за ціною нафти: кремль намагається обійти санкції, 	«озброївшись» молодими технократами із західною освітою
Заступнік міністра енергетики рф павєл сорокін
Фото: ТАСС

Через повномасштабне вторгнення в Україну росія зазнала безпрецедентного санкційного тиску з боку західних країн, що донедавна були її ключовими економічними партнерами, а тепер перетворилися якщо не на прямих ворогів, то на заклятих опонентів. Жодна країна за всю історію використання санкцій як засобу впливу не стикалася з такою кількістю обмежень, як рф.

Лобісти за ціною нафти: кремль намагається обійти санкції при підтримці молодих технократів із західною освітою

Тому ефективність такої масштабної скоординованої кампанії теж завідомо не підлягає точній оцінці. А нові заходи постійно коригуються відносно поточної оцінки розвитку ситуації та впливу не лише на путінський режим, але й на економіки країн – союзників України. У поліпшені ефективності санкційної політики дедалі більшу роль відіграватимуть спеціальні прокурори при Міністерстві юстиції США та європейські правоохоронці.

Лобісти за ціною нафти: кремль намагається обійти санкції при підтримці молодих технократів із західною освітою

Найрадикальніші погляди на санкційну політику проти росії демонструє спеціальна Міжнародна робоча група Єрмака – Макфола при Офісі Президента, про що свідчать публікація її регулярних доповідей та пропозицій. Зокрема, в листопаді минулого року побачив світ документ з красномовною назвою «Холодна війна 2.0», в якому запропоновано «більш системний підхід до встановлення меж відносин з росією».

Але кремль завзято опирається і продовжує триматися минулих імперських амбіцій. І намагається використовувати свою значну роль на світовому нафтогазовому ринку, щоб тиснути на Захід і досягти власних геополітичних цілей.

Хто допомагає владіміру путіну вирішувати це складне завдання? Яку роль відіграє інформаційна політика на державному рівні в гібридній війні? На ці та інші запитання спробувало відповісти видання WSJ у своїй публікації під назвою «Секретна зброя путіна в енергетиці: колишній банкір Morgan Stanley. Як молоді російські технократи з глибоким знанням Заходу застрибують у верхівку кремлівської влади». Mind пропонує адаптований переклад цієї статті.

росія намагається якнайшвидше освоїти нові ринки для своїх нафтогазових компаній, оскільки західні санкції підрубують основу її економіки. У цьому прагненні підтримувати доступ до надприбутків країна-агресор покладається на 37-річного ексбанкіра Morgan Stanley. Йдеться про павла сорокіна, заступника міністра енергетики рф. Він є частиною групи молодих технократів із глибокими знаннями Заходу, яких владімір путін стрімко просуває до вищих ешелонів влади.

сорокін вивчав фінанси в Лондоні, укладав угоди в Африці та на Близькому Сході. Він відіграв провідну роль у розвитку угоди ОПЕК+, партнерства російської нафтової промисловості та Організації країн – експортерів нафти під керівництвом Саудівської Аравії.

Торік сорокін доклав руку до роздмухування наслідків пошкодження контрольованого росією трубопроводу, яке збентежило Захід і підштовхнуло вгору нафтові ціни. Про це повідомив його колишній прессекретар та колишній журналіст російського державного інформагентства (ТАСС).

Хто такий павєл сорокін? сорокін народився в москві, але виріс на Кіпрі в родині російських дипломатів. Він повернувся до росії, щоб розпочати професійну кар’єру бухгалтера в Ernst & Young. У 26 років став старшим аналітиком в Альфа-Банку, найбільшому приватному банку росії. Потім отримав ступінь магістра фінансів у Лондонському університеті, а пізніше перейшов до московського офісу американського банку Morgan Stanley. В рейтингу Extel та Institutional Investor за 2015 рік сорокін був названий одним із найкращих аналітиків у нафтогазовому секторі росії та країн Європи, Близького Сходу та Африки.

За словами людей, які свого часу знали сорокіна як молодого банкіра, його вважали одночасно і зіркою, що сходить, і скромним колегою, який регулярно обідав у місцевому «українському» кафе, а вечеряв в елітних ресторанах азійської кухні. Але він також виділявся своїми консервативними, «яструбиними» поглядами на російську політику. Колишній його колега розповів, що сорокін критикував політичну відкритість росії в 1990-х роках. «Він хотів знову зробити росію великою», – сказав його інший знайомий.

Із чого почалася кар’єра сорокіна в уряді рф? У 2016 році алєксандр новак, тодішній міністр енергетики росії, а нині віцепрем’єрміністр, переманив сорокіна з банку на Волл-стріт і поставив його керувати енергетичним дослідницьким центром у міністерстві. сорокін зміг налагодити стосунки з новаком, відомим своєю «відмороженістю». новак почав звертатися до нього просто «Паша» і часто запрошував до себе на підмосковну дачу.

сорокін також став частиною дипломатичних заходів – супроводжував новака як перекладач. Він також побудував міцну дружбу з Адібом Аль Ямою, давнім радником міністрів енергетики Саудівської Аравії, а також з покійним головою ОПЕК Мохаммедом Баркіндо.

Певною мірою спираючись на ці відносини, сорокін допоміг новаку вибудувати партнерство з картелем ОПЕК, очолюваним Саудівською Аравією. Це призвело до створення у 2016 році альянсу ОПЕК+, в якому росія отримала вагомий голос на світовому ринку нафти. Незабаром після угоди ця коаліція схвалила скорочення видобутку, яке успішно підвищило ціни.

Під час зустрічі 2018 року путін запитав сорокіна, що він робить для уряду. «Великий проєкт, над яким ми віднедавна працюємо, – це угода про обмеження видобутку між росією та країнами ОПЕК», – відповів сорокін, як свідчить стенограма їхньої розмови на сайті кремля. «Настав час вас підвищити», – сказав президент росії.

За кілька днів сорокіна призначили заступником міністра енергетики. Він був непохитний у своїй прихильності інтересам росії. «Все своє життя, коли я був дитиною, я жив і навчався за кордоном. І я завжди знав, що хочу повернутися на батьківщину», – сказав сорокін путіну, згідно з кремлівською стенограмою.

Новий заступник міністра очолив план модернізації енергетичного сектору, запустивши АЗС на природному газі, за ресурсами якого росія є світовим лідером, і національний план скорочення споживання енергії.

Як «молодий технократ із західною освітою» зміцнював позиції в міністерському кріслі? Невдовзі після призначення на посаду заступника міністра сорокін найняв Арсенія Погосяна, тоді 27-річного журналіста, відповідати за зв’язки з громадськістю. (Погосян втік із росії після того, як наприкінці вересня-2022 отримав повістку і ризикував опинитися на передовій війни в Україні).

Колишній прессекретар повідомив, що сорокін виділявся серед російської політичної номенклатури не лише своїми «західними» звичками (святкувати за склянкою віскі замість горілки, заїдаючи нарізаним ананасом), а й своїм стилем роботи з масами, більш характерним для приватного бізнесу. «Він хотів зайти на YouTube і відповідати на питання преси протягом години. Це було хвилююче», – розповів Погосян.

За його словами, у міру зростання напруженості між росією та Заходом сорокін ставав менш доступним для преси, відмовлявся відповідати на запити або витрачав години на виступи.

Як «бізнесові медіатехнології» прийшли на допомогу путінським амбіціям? У березні минулого року Каспійський трубопровідний консорціум (КТК), підконтрольний росії, повідомив міністерство про те, що його об’єкт постраждав від шторму. Кожного дня КТК експортує 1,2 млн барелів казахстанської сирої нафти через російський порт у Чорному морі, основна частина якої прокачується Chevron та Exxon Mobil – компаніями, які є міноритарними акціонерами експортного маршруту.

Консорціум заявив, що інцидент стався через «зміщення силової рами одного з плаваючих шлангів» і не спричинив значних збоїв, повідомило тоді російське державне інформаційне агентство ТАСС.

сорокін через Міністерство енергетики рф запустив хвилю медійного резонансу та допоміг перетворити інцидент на глобальну подію. Про це розповіли Погосян та Юлія Хазагаєва, які висвітлювала енергетичні теми в ТАСС (згодом вона покинула росію та виступила проти війни).

За словами Погосяна, він прийшов до сорокіна з проєктом заяви про інцидент. Після розмови з кремлем сорокін відповів, що вона недостатньо жорстка. Протягом наступних 12 годин сорокін неодноразово просив відредагувати записане на відео повідомлення, щоб зробити його більш тривожним, перебільшити потенційний масштаб інциденту та можливий вплив на ринок проблем із постачанням нафти через КТК. Російські ЗМІ підхопили це повідомлення. «Кремль хотів тиснути на Захід», – сказав Погосян.

Хазагаєва розповіла, що після першої новини про незначні пошкодження КТК, її редактори наказали звернути увагу на акценти, що підвищують ризик тривалих збоїв на ринках США, Китаю та Європи. Її головний редактор надіслав електронного листа із проханням звернутися за коментарем до сорокіна.

Оператор трубопроводу КТК згодом заявив, що два з трьох морських пунктів завантаження нафти пошкоджені штормом і потребуватимуть для ремонту від двох до чотирьох тижнів.

Через російське державне телебачення сорокін попередив, що поломка КТК потребуватиме ремонту протягом двох місяців, і тому буде втрачено до мільйона барелів експорту на день. Світові ціни на нафту тоді відразу зросли на 5%. Згідно з даними компанії Kpler, що відстежує товарні потоки на сировинних ринках, відвантаження нафти з терміналу відновилися впродовж двох днів. КТК оголосив про вихід на повну потужність протягом місяця.

Пропагандистська діяльність сорокіна також включала поїздку у вересні минулого року до столиці Конго Браззавіля, де після 20-годинного перельоту його зустрів президент країни.

Протягом двох днів, зазвичай сидячи на золотих стільцях серед пілястр і пальм президентського палацу колоніальної епохи, сорокін домовився про угоду щодо постачання російських нафтопродуктів до Республіки Конго та про будівництво трубопроводу вартістю $850 млн – для двох російських компаній (згідно з документом, з яким ознайомилася редакція The Wall Street Journal). Міністерство нафти Конго та уряд Браззавіля не відповіли на запити про коментарі.

Через місяць сорокін зустрівся з делегацією Афганістану, яким зараз керує Талібан – група фундаменталістів, члени якої свого часу воювали проти Радянського Союзу. сорокін був збентежений, коли афганці запропонували обміняти родзинки та маріхуану на пальне. Згодом уряд талібів і кремль оприлюднили угоду про постачання до Кабулу російського бензину.

павєл сорокін також вів переговори з Бахрейном про те, щоб це невелике королівство Перської затоки стало центром торгівлі нафтою від російських компаній. Митна статистика показує, що минулоріч мали місце кілька нафтових оборудок кремля в цьому напрямку.

Чим павєл сорокін відзначився зараз? Минулого місяця сорокін відіграв важливу роль у встановленні фіксованих цін на основний експортний сорт російської нафти Urals. Це було зроблено для того, щоб компанії та ринки не могли самостійно визначати умови торгівлі, стверджують люди, дотичні до процесу. Очікується, що рішення сорокіна призведе до стягнення $8,2 млрд податків у скарбницю рф, яка стрімко втрачає доходи.

сорокін і його соратники до останнього часу «керували» санкціями таким чином, що росія хоча й опинилася під сильним економічним тиском, але не була виведена з ладу. І це завдання ставатиме дедалі складнішим, оскільки довгострокові наслідки санкційного тиску посилюватимуться. Але, як стверджують аналітики, протягом першого року повномасштабної війни в Україні наслідки санкційних обмежень не виправдали очікувань Заходу.

сорокін став «секретною зброєю» росії в нівелюванні впливу західних санкцій, сказав Віктор Катона, провідний нафтовий аналітик компанії Kpler. Він вважає, що багато союзників України недооцінили досвід нової генерації кремлівських керівників, які пройшли навчання на Заході. путін, який довгий час був оточений колишніми шпигунами та друзями-бізнесменами з петербурга, дедалі частіше звертається до цих новачків, що вільно розмовляють англійською, але дотримуються його націоналістичної ідеології.

сорокін «є втіленням того, чого не існувало в Радянському Союзі», сказав Катона. «Він є частиною нової генерації молодих людей, які мали вибір» і вирішили працювати на російський уряд.

Війна в Україні зруйнувала світові енергетичні ринки та давні альянси. росія, яка колись вважала Європу своїм найприбутковішим ринком збуту, тепер продає більшу частину своїх нафтопродуктів до Індії та Китаю, зазвичай із великим дисконтом. Частково через це російські доходи від експорту нафти та природного газу впали на 46% у січні 2023-го порівняно з аналогічним періодом минулого року (дані Міністерства фінансів рф).

Щоб компенсувати втрати, росії потрібно знайти нових торгових партнерів. сорокін зі своєю командою демонструють певний успіх: за даними Kpler, рф протягом січня-2023 експортувала понад 8 млн барелів нафти – це один із п’яти найвищих показників за всю історію і рівень, який не досягався з квітня 2020 року. Ця нафта пішла зі знижкою близько $30 за барель.

Кого ще з наймає путін? Серед інших посадових осіб, що йдуть на підвищення в кремлі, – 39-річний заступник міністра фінансів росії алєксєй сазанов, який отримав освіту в Оксфорді та працював із сорокіним в офісі Ernst & Young у москві. Зараз вони разом відіграють ключову роль у пошуку способів покрити бюджетний дефіцит росії, що швидко зростає [під санкційним тиском].

дєніс дерюшкін, колишній аналітик Bank of America, у віці 29 років став керівником відділу досліджень міністерства енергетики рф, представляючи країну на консультативних зустрічах ОПЕК, спрямованих на максимізацію нафтових цін.

Найвпливовіший економічний радник путіна максим орєшкін, який отримав посаду в кремлі в 38 років, раніше працював у французькому банку Crédit Agricole. Він керував успішною стратегією щодо того, як змусити іноземні компанії задля обходу санкцій купувати російський природний газ у рублях, а не в доларах чи євро.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло