Поки SVB ще був живий: світовий ринок венчурних інвестицій увійшов у 2023 рік з великими грошима й острахом перед глобальною невизначеністю
На що інвестори сподівалися цьогоріч. Прогнози аналітиків KPMG
У США почався банкопад: на вихідних зазнали краху одразу дві великі фінустанови – Silicon Valley Bank та Signature Bank. Обидва банки тісно пов’язані із венчурною індустрією. Silicon Valley Bank спеціалізувався на обслуговуванні стартапів, а Signature Bank користувався популярністю у власників криптовалют. Тож тепер аналітики прогнозують великий шторм на світовому ринку венчурних інвестицій.
Буквально напередодні цих подій KPMG видав свіжий звіт Pulse of Fintech. «2022 рік був складним для інвестицій у фінтех у всьому світі… Проте на глобальному ринку все ще є гроші», – так обнадійливо починалося це дослідження. Mind вибрав найцікавіші цифри та факти з нього та пропонує до уваги читачам.
Глобальні інвестиції у фінтех впали на 31% – до $164,1 млрд
Утім 2022-й став третім в історії рекордним роком за обсягом фінансування. «Після топового рівня інвестицій у фінтех у 2021 році ($238,9 млрд) інтерес до цієї сфери залишався досить високим у багатьох регіонах світу і протягом 2022-го. Падіння пов’язане з відмовою інвесторів від угод на пізніх стадіях через макроекономічні фактори та занепокоєння щодо оцінки», – йдеться у звіті.
Стрімкий спад почався у II півріччі 2022 року: тоді інвестиції становили $44,9 млрд порівняно зі $119,2 млрд в першій половині року.
«Позитивним моментом є те, що ми побачили різке зростання інтересу до угод на ранніх стадіях. Це є хорошим передвістям для екосистеми фінтех і довгострокових угод», – зазначали аналітики KPMG.
Кількість фінтех-угод посіла друге місце після рекорду 2021-го
Минулого року зафіксовано 6006 угод. В 2021-му їх було 7321. Спад у другому півріччі 2022 року обсягу фінансування на 50% пов'язаний з різким падінням кількості саме великих угод – на понад $1 млрд. У першому півріччі 2022 року відбулося вісім таких M&A, а у другому – лише чотири.
«У середині року інвестиції у фінтех у всьому світі тільки почали відчувати вплив геополітичної невизначеності, зростання процентних ставок та інфляції, тиску на зниження оцінки та «висихання» ринку IPO. У другій же половині року інвестори почали відмовлятися від багатьох великих угод та витрачали більше часу на їх проведення. Оскільки ринок IPO майже повністю зупинився – фінтех-інвестори зосередилися на прибутковості своїх існуючих портфельних компаній», – кажуть аналітики.

10 найбільших угод «перетягнули» на себе майже третину всього обсягу інвестицій
Вони сумарно залучили $53,5 млрд. Найбільші кошти інвестовані в компанії з Австралії, США, Європи та Японії:
- Afterpay (Австралія) – $27,9 млрд.
- Avalara (США) – $8,4 млрд.
- Sia (Італія) – $3,9 млрд.
- Bottomline Technologies (США) – $2,6 млрд.
- Tink (Швеція) – $2,1 млрд.
- Yayoi (Японія) – $2,1 млрд.
- Interactive Investor (Великобританія) – $1,8 млрд.
- Billtrust (США) – $1,7 млрд.
- Computer Services (США) – $1,6 млрд.
- FNZ (Великобританія) – $1,4 млрд.
За обсягом інвестицій домінує ніша Payments
А за кількістю угод – компанії, пов’язані з блокчейном та криптовалютами:
- Payments – $53,1 млрд – 731 угода
- Blockchain/cryptocurrency – $23,1 млрд – 1537 угод
- Regtech – $18,6 млрд – 315 угод
- Insurtech – $7,1 млрд – 349 угод
- Cybersecurity – $2,1 млрд – 68 угод
- Wealthtech – $1,2 млрд – 48 угод
Утім простежується цікава динаміка кожної з цих ніш. Далі – детально про їхні падіння та злети.
Найбільше зростання – у Regtech
У 2022-му ця ніша зросла на 36% – до $18,6 млрд. «У рік, коли більшість ніш фінтеху спостерігала падіння інвестицій, Regtech залучив рекордні кошти у всьому світі. Зростання пов'язане з тим, що компанії шукають технології, які допоможуть їм здійснювати управління своїми зобов’язаннями щодо дотримання нормативних вимог», – пояснюють аналітики.
У Regtech дві з найбільших угод у другому півріччі 2022 року. Зокрема, Vista Equity Partners купила Avalara за $8,4 млрд, а Centerbridge Partners та Bridgeport Partners – Computer Services за $1,6 млрд. «Враховуючи складне нормативно-правове середовище для фінансових послуг у всьому світі та висхідну увагу до прибутковості й скорочення витрат, очікується, що інвестиції в Regtech продовжуватимуть зростати і надалі, оскільки компанії шукатимуть технології для оптимізації та вдосконалення своєї діяльності з дотримання регуляторних вимог», – вважали у KPMG.

Найбільший спад обсягу інвестицій в «абсолюті» у криптовалютні проєкти
Минулого року ця ніша залучила $23,1 млрд – на $6,9 млрд менше, ніж у 2021-му. Також стрімко просіла кількість угод. Основна частина інвестицій надійшла в першій половині року (злиття японської Coincheck із SPAC вартістю $1,1 млрд та залучення венчурного капіталу на $1,1 млрд німецькою Trade Republic).
А найбільші угоди в другому півріччі 2022-го були порівняно невеликими: залучення $300 млн венчурного капіталу сінгапурською криптотрейдинговою платформою Amber, $200 млн – розробником Ethereum Matter Labs на Кайманових островах та $165 млн отримала децентралізована біржа криптовалют Uniswap.
І це не дивно на тлі декількох гучних банкрутств. «Інвестиції в криптовалютний сектор у всьому світі значно впали в другій половині 2022 року після краху Terra (Luna) у травні та FTX у листопаді. Ймовірно, що інвестиції в криптоорієнтовані компанії будуть дуже повільними в першому півріччі 2023 року, оскільки багато інвесторів працюють над переглядом і суттєвим покращенням належної перевірки та процесів управління, пов’язаних з інвестиціями в криптопростір. Також може відбутися зміщення інвестицій до юрисдикцій із сильнішою нормативною базою для криптовалютної діяльності», – прогнозують аналітики.

Payments залишається домінуючою нішею попри падіння
У 2022 році компанії цього сектору залучили $53,1 млрд. Обсяг інвестицій впав на 7%, або $4 млрд, а кількість угод просіла майже на 25%, або 206 угод.
«Незважаючи на скорочення інвестицій, Payments залишалися «найгарячішим» сектором фінтах. Щоправда, придбання австралійської компанії Afterpay за $27,9 млрд у першої половині 2022 року склало більше половини цієї суми. Найбільші угоди M&A у другій половині 2022 року були значно меншими», – кажіть аналітики.
Утім вони підкреслюють географічне розмаїття угод. Вісім різних юрисдикцій уклали вісім найбільших угод, зокрема: шведська Klarna ($800 млн), британська SumUp ($603 млн), південнокорейська Toss ($405 млн), люксембурзька Satispay ($318 млн), індонезійська Xendit ($300 млн), італійська Piteco ($252 млн), ezetap з Індії ($200 млн) і американська Evertec ($196 млн).

Інвестиції в Іnsurtech впали до семирічного мінімуму
За минулий рік вони просіли на $5 млрд – до $7,1 млрд. «2022 рік був відносно спокійним для інвестицій у сектор страхування, оскільки багато інвесторів взяли паузу, щоб перечекати невизначеність у світлі складних макроекономічних умов, зниження оцінки та показників Insurtech на публічних ринках. Коли оцінки стабілізуються, – інвестори, швидше за все, знову «оживуть», – вважали аналітики.
Та уточнили, що були і позитивні моменти: у другому півріччі всі три ключові регіони (Америка, EMEA, Азія) залучили великі кошти. Йдеться про придбання Metromile у США за $500 млн компанією Lemonade, залучення $400 млн німецькою Wefox, $315 млн – американською Pie Insurance та $300 млн – сінгапурською Bolttech.

Cybersecurity лідирує за обсягом падіння у відсотках
Інвестиції в цю нішу обвалилися на 59% – з $5,1 млрд у 2021 році до $2,1 млрд у 2022-му. А кількість угод залишилася аналогічною (68). «Інтерес інвесторів до кібербезпеки в усьому світі залишався високим, незважаючи на зниження загального обсягу фінансування. Компанії, які займаються управлінням і захистом даних, продовжували привертати увагу венчурних інвесторів у 2022 році. Протягом року ряд компаній залучили понад $100 млн: Chainalysis ($170 млн), Alloy ($152 млн) і TokenEx ($100 млн). Є хороші можливості для подальшого зростання, враховуючи дедалі більшу важливість захисту даних як регуляторами, так і бізнесом», – вважать аналітики.

2022 був дуже вдалим роком для Wealthtech
Так його оцінили аналітики попри просідання і цієї ніші. Протягом 2022 року сектор WealthTech залучив понад $1,2 млрд, у рекордному 2021-му – $2 млрд. «У другому півріччі 2022-го відбулися дві найбільші угоди, включаючи придбання британської компанії Pollen Street Capital за $323 млн і залучення $300 млн сінгапурською Amber», – розповідають автори звіту.

Прогнози на перше півріччя 2023 року
Аналітики вважають, що проблеми на ринку (висока інфляція та відсоткові ставки, відсутність IPO, постійний тиск на оцінку та маржу компаній) мають поступово зменшитися. Втім стрімкого злету всього фінтеху не прогнозують. «Очікується, що інвестиції у фінтех залишаться відносно низькими, навіть порівняно з другим півріччям 2022 року», – кажуть в KPMG.
Хоча деякі ніші мають непогані шанси для зростання. Ось найоптимістичні прогнози аналітиків:
- Розміри угод будуть меншими, оскільки очікується, що оцінки залишаться відносно нестабільними в першій половині 2023 року. Ймовірність мега-транзакцій M&A (понад $10 млрд) буде відносно низькою.
- B2B-рішення продовжуватимуть залучати солідні інвестиції, оскільки багато компаній, як у секторі фінансових послуг, так і за його межами, зосереджуються на скороченні витрат і збільшенні цінності для клієнтів.
- Привертатиме увагу інвесторів блокчейн-рішення за межами криптопростору. Оскільки гравці відмовляються від перегляду своїх підходів до інвестування в криптовалюту, зростатиме інтерес до інших сфер блокчейн-інновацій: транскордонних платіжних рішень, ігор та NFT.
- Зростатиме інтерес до AI-керованих рішень. Особливо у сферах аналітики даних на основі AI, оцінки ризику в режимі реального часу та залучення клієнтів.
- Збільшаться інвестиції у фінтех-рішення, які зосереджені на ESG (екологічні, соціальні та управлінські фактори), оскільки зміна клімату стала пріоритетом для урядів і компаній. Інвестиції можуть бути досить різноманітними – від фінансових платформ для проєктів у сфері відновлюваної енергетики до орієнтованих на ESG regtech-рішень.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].