Україна може допомогти Саудівській Аравії злізти з «нафтової голки»

Україна може допомогти Саудівській Аравії злізти з «нафтової голки»

До чого тут американський Boeing та український титан

This material is also available in English
Україна може допомогти Саудівській Аравії злізти з «нафтової голки»
Фото: DR

Авіакомпанія Riyadh Air, якою керує Суверенний фонд Саудівської Аравії, оголосила про першу угоду з американською корпорацією Boeing на виробництво 72 літаків. Виконання цієї угоди може бути пов’язано з родовищами українського титану та за сприятливих умов допоможе Саудівській Аравії злізти з нафтової голки. Чому саме та як, пояснює Mind.

Що передбачає угода? За інформацією Riyadh Air, угода з Boeing «є частиною широкого стратегічного плану Саудівської Аравії перетворити країну на глобальний авіаційний хаб». Загалом національні авіаперевізники королівства мають намір придбати в американської авіакорпорації «до 121 літаків Dreamliner-787» і це стане «п’ятим за величиною комерційним замовленням за вартістю в історії Boeing».

Про які гроші йдеться? Сума контракту Riyadh Air та Boeing, за попередніми оцінками, – щонайменше $35 млрд. Як повідомило видання The Wall Street Journal, опції домовленостей можуть змінюватись – і саудити в перспективі придбають ще більше літаків.

Навіщо це саудитам? Розвиток Riyadh Air – один із наріжних каменів стратегії Суверенного фонду Саудівської Аравії та програми Vision 2030, започаткованої спадковим принцом Мохаммедом бін Салманом для скорочення залежності доходів королівства від експорту нафти і диверсифікації економіки.

Створення авіакомпанії фонд офіційно анонсував у неділю, 12 березня. «Новий національний перевізник використовуватиме стратегічне географічне розташування Саудівської Аравії на перетині трьох континентів – Азії, Африки та Європи. Це дозволить Ер-Ріяду стати воротами у світ і глобальним хабом для транспортних перевезень, торгівлі та туризму», – йдеться у повідомлені.

Як виконуватиметься угода? Riyadh Air очолив Ясір Аль-Румаян, керівник Суверенного фонду. CEO авіаперевізника призначено британського бізнесмена Тоні Дугласа, якій також має досвід роботи на топових посадах в Міністерстві оборони Великобританії та аеропорті Heatrhrow. 

Раніше офіційні особи Ер-Ріяду заявляли, що посилення національної авіаційної галузі допоможе Саудівській Аравії стати глобальним бізнес-центром і конкурувати з іншими авіакомпаніями Перської затоки.

У квітні 2022 року компанія Saudi Arabian Military Industries (SAMI) оголосила про попередню угоду з Boeing щодо створення спільного підприємства. Як зазначав тоді генеральний директор SAMI Валід Абухалед: «У міру того, як ми просуваємося до реалізації наших амбіцій Vision 2030 щодо зміцнення оборонної промисловості, наші давні відносини з лідерами галузі, такими як Boeing, сприятимуть нашому успіху. Ми також розглядаємо це спільне підприємство як перший крок до ширшого стратегічного партнерства між Boeing та SAMI, яке в майбутньому охоплюватиме додаткові платформи та послуги».

Як ця угода позначиться на інших країнах? За угоду на виробництво літаків з Саудівською Аравією протягом кількох місяців змагалися американський Boeing і нідерландський Airbus, повідомляє WSJ.

«Угоду з Boeing буде укладено на тлі нещодавніх ознак послаблення напруженості та посилення співпраці між адміністрацією Байдена і урядом Саудівської Аравії», – анонсувала американська ділова газета напередодні офіційного підтвердження контракту.

Очікується, що перемога Boeing «створить десятки тисяч робочих місць у США». Вельми вірогідно, що свій неабиякий зиск з цього отримає і Україна.

Що з цього Україні? Як писав Mind, війна росії проти України спровокувала глобальний перерозподіл міжнародного впливу, який торкнувся провідних галузей економіки. Серед них – енергетична і оборонна галузі, що тісно пов’язані між собою.

Зокрема, використання титану відіграє ключове значення в розробці передових військових технологій. Також цей метал використовується при будівництві цивільних літаків та у виробництві лопатей для парових турбін.

«Україна має значні запаси рідкісноземельних мінералів, які можуть стати привабливою альтернативою російським і китайським джерелам, від яких наразі існує велика залежність. Якщо Україна переможе, США та їхні союзники зможуть створити новий канал видобутку титану… Але якщо росії вдасться захопити українські родовища та заводи [пов’язані з титановим виробництвом], москва посилить свій глобальний вплив», – писав нещодавно Newsweek.

Російська агресія проти України створила передумови для того, щоб унікальні родовища стратегічних металів в нашій країні позбулися російського впливу

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло