Україна може допомогти Саудівській Аравії злізти з «нафтової голки»
До чого тут американський Boeing та український титан

Авіакомпанія Riyadh Air, якою керує Суверенний фонд Саудівської Аравії, оголосила про першу угоду з американською корпорацією Boeing на виробництво 72 літаків. Виконання цієї угоди може бути пов’язано з родовищами українського титану та за сприятливих умов допоможе Саудівській Аравії злізти з нафтової голки. Чому саме та як, пояснює Mind.
Що передбачає угода? За інформацією Riyadh Air, угода з Boeing «є частиною широкого стратегічного плану Саудівської Аравії перетворити країну на глобальний авіаційний хаб». Загалом національні авіаперевізники королівства мають намір придбати в американської авіакорпорації «до 121 літаків Dreamliner-787» і це стане «п’ятим за величиною комерційним замовленням за вартістю в історії Boeing».
Про які гроші йдеться? Сума контракту Riyadh Air та Boeing, за попередніми оцінками, – щонайменше $35 млрд. Як повідомило видання The Wall Street Journal, опції домовленостей можуть змінюватись – і саудити в перспективі придбають ще більше літаків.
Навіщо це саудитам? Розвиток Riyadh Air – один із наріжних каменів стратегії Суверенного фонду Саудівської Аравії та програми Vision 2030, започаткованої спадковим принцом Мохаммедом бін Салманом для скорочення залежності доходів королівства від експорту нафти і диверсифікації економіки.
Створення авіакомпанії фонд офіційно анонсував у неділю, 12 березня. «Новий національний перевізник використовуватиме стратегічне географічне розташування Саудівської Аравії на перетині трьох континентів – Азії, Африки та Європи. Це дозволить Ер-Ріяду стати воротами у світ і глобальним хабом для транспортних перевезень, торгівлі та туризму», – йдеться у повідомлені.
Як виконуватиметься угода? Riyadh Air очолив Ясір Аль-Румаян, керівник Суверенного фонду. CEO авіаперевізника призначено британського бізнесмена Тоні Дугласа, якій також має досвід роботи на топових посадах в Міністерстві оборони Великобританії та аеропорті Heatrhrow.
Раніше офіційні особи Ер-Ріяду заявляли, що посилення національної авіаційної галузі допоможе Саудівській Аравії стати глобальним бізнес-центром і конкурувати з іншими авіакомпаніями Перської затоки.
У квітні 2022 року компанія Saudi Arabian Military Industries (SAMI) оголосила про попередню угоду з Boeing щодо створення спільного підприємства. Як зазначав тоді генеральний директор SAMI Валід Абухалед: «У міру того, як ми просуваємося до реалізації наших амбіцій Vision 2030 щодо зміцнення оборонної промисловості, наші давні відносини з лідерами галузі, такими як Boeing, сприятимуть нашому успіху. Ми також розглядаємо це спільне підприємство як перший крок до ширшого стратегічного партнерства між Boeing та SAMI, яке в майбутньому охоплюватиме додаткові платформи та послуги».
Як ця угода позначиться на інших країнах? За угоду на виробництво літаків з Саудівською Аравією протягом кількох місяців змагалися американський Boeing і нідерландський Airbus, повідомляє WSJ.
«Угоду з Boeing буде укладено на тлі нещодавніх ознак послаблення напруженості та посилення співпраці між адміністрацією Байдена і урядом Саудівської Аравії», – анонсувала американська ділова газета напередодні офіційного підтвердження контракту.
Очікується, що перемога Boeing «створить десятки тисяч робочих місць у США». Вельми вірогідно, що свій неабиякий зиск з цього отримає і Україна.
Що з цього Україні? Як писав Mind, війна росії проти України спровокувала глобальний перерозподіл міжнародного впливу, який торкнувся провідних галузей економіки. Серед них – енергетична і оборонна галузі, що тісно пов’язані між собою.
Зокрема, використання титану відіграє ключове значення в розробці передових військових технологій. Також цей метал використовується при будівництві цивільних літаків та у виробництві лопатей для парових турбін.
«Україна має значні запаси рідкісноземельних мінералів, які можуть стати привабливою альтернативою російським і китайським джерелам, від яких наразі існує велика залежність. Якщо Україна переможе, США та їхні союзники зможуть створити новий канал видобутку титану… Але якщо росії вдасться захопити українські родовища та заводи [пов’язані з титановим виробництвом], москва посилить свій глобальний вплив», – писав нещодавно Newsweek.
Російська агресія проти України створила передумови для того, щоб унікальні родовища стратегічних металів в нашій країні позбулися російського впливу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].