Електрогенератори від Rolls-Royse, український титан для Boeing: як війна в Україні перекроює глобальні бізнес-напрями

Електрогенератори від Rolls-Royse, український титан для Boeing: як війна в Україні перекроює глобальні бізнес-напрями

І які світові гіганти нарешті «побачили» Україну та можуть прямо чи опосередковано долучитися до повоєнної відбудови

Електрогенератори від Rolls-Royse, український титан для Boeing: як війна в Україні перекроює глобальні бізнес-напрями
Фото: depositphotos.com

Війна росії проти України не зламала нашу державу та її західних союзників – вона  спровокувала найбільшу трансформацію енергетичної та геополітичної мапи світу з часів розпаду Радянського Союзу чи навіть після закінчення Другої світової війни. Тож зараз можна спостерігати, як створюється новий світовий лад. Відбувається переформатування в економіці на глобальному й локальному рівнях, а також – перерозподіл потоків інвестиційного капіталу.

За оптимістичними прогнозами, гаряча фаза війни в Україні завершиться восени цього року. Але підготовка до повоєнного розвитку країни вже триває. Інтерес до спільних проєктів анонсували країни – лідери Заходу, що представляють найпотужніші й найміцніші економіки. Численні гравці західного бізнесу розглядають можливості для інвестицій в українську промисловість, де ще рік тому панував російський капітал.

Відчутний інтерес викликають стратегічні галузі, пов’язані з енергетикою та обороною, які є найбільш значущими для державної безпеки. Водночас компанії, що через багатомільярдні інвестиції впливатимуть на українську економіку, перетворяться на інструменти досягнення геополітичних цілей не тільки країн, які вони представляють, але й самої України. США й Велика Британія посідають серед них особливе місце, тому що надають Україні наймасштабнішу підтримку зброєю. І тому найбільш вірогідно, що їхній бізнес матиме пріоритет в інвестиціях і в конкурсах на продаж активів, націоналізованих державою від власників, пов’язаних із росією.

Mind дослідив, як змінюється архітектура багатьох ринків під тиском нових випробувань та з урахуванням нових можливостей.

Електроустаткування та номенклатура ВПК від Rolls-Royse. Британська компанія Rolls-Royce, що спеціалізується на випуску автомобілів класу люкс – серед потенціальних інвесторів у відновлення української економіки, розбудову енергетичного та оборонного потенціалу нашої держави. «Не афішуючи публічно свого інтересу, її представники тримають цю тему в полі зору й піднімають її на політичному рівні», – повідомив співрозмовник Mind у дипломатичних колах.

Фундамент майбутнього партнерства вже закладається через соціальні проєкти. Минулого року Міністерство охорони здоровʼя України отримало від Rolls-Royce два надпотужні генератори. Один такий агрегат здатен забезпечити роботу, наприклад, великої обласної лікарні – причому не однієї будівлі, а всіх корпусів.

Бренд «Rolls-Royce» зазвичай викликає асоціацію з наддорогими автомобілями, але перш за все бізнес компанії зосереджений на виробництві двигунів для авіаційної, оборонної та енергетичної галузей. Це – провідний виробник двигунів для літаків Airbus A350 і Boeing 787.

Внаслідок пандемії COVID-19 Rolls-Royce переживає не найкращі часи. Ситуацію взявся виправити колишній топ-менеджер енергетичного гіганта BP Туфан Ергінбільгіч – 1 січня 2023 року він отримав посаду керівника компанії. Для поліпшення результатів Rolls-Royce чекає на реструктуризацію та спрощення комерційних операцій. «У цьому бізнесі є хороші можливості для підвищення продуктивності в усіх підрозділах, особливо в цивільних аерокосмічних та енергетичних системах», – сказав він.

Перспективним напрямом також є військове виробництво. Глава оборонного відділу Rolls-Royce Дейв Гордон зазначає, що Rolls-Royce – єдина компанія у світі, яка одночасно займається механікою, електрикою і ядерною складовою, а також може спиратися на досвід розробки ядерних підводних човнів для військово-морських сил Великої Британії.

Rolls-Royce планує також виробляти малі модульні реактори до 470 МВт для хмарних операторів і дата-центрів, щоб забезпечити їхню роботу вуглецево-нейтральною енергією. У 2021 році британський уряд виділив на цю програму 125 млн фунтів стерлінгів.

Титанові контракти з Boeing. Війна спровокувала перерозподіл геополітичного впливу не лише в енергетиці. Титанова галузь України – ще один стратегічний напрям, у якому зацікавлені західні виробники з оборонної галузі, серед яких, наприклад, американська корпорація Boeing.

«Україна має значні запаси рідкісноземельних мінералів, які можуть стати привабливою альтернативою російським і китайським джерелам, від яких наразі існує велика залежність. Якщо Україна переможе, США та їхні союзники зможуть створити новий канал видобутку титану», – йдеться в публікації видання Newsweek.

Залежність Заходу від російського титану, сформована в попередні роки, пояснює, чому цей напрям досі уникає санкційного тиску. Newsweek зазначає, що США та їхні союзники в Європі докладають неабияких зусиль, щоб розвідати, розробити й спланувати подальше використання титану з України як метал, що має ключове значення для розробки передових військових технологій. Але, якщо росії вдасться захопити українські родовища та заводи, москва посилить свій глобальний вплив.

Читайте також: Битва титанів: як Україна нарешті позбувається російського впливу в галузі стратегічних металів

Сценарій на користь України та поглиблення співробітництва з Boeing дасть і змогу для поширення «зелених» технологій на вітчизняну галузь авіаперевезень.

Американська корпорація є однім зі світових лідерів у цьому напрямі. Зокрема, минулого тижня стало відомо про угоду Boeing з енергетичними компаніями EPIC Fuels, Avfuel і Signature Aviation на постачання змішаного стійкого авіаційного палива (SAF) від фінського виробника відновлюваного палива Neste. Сировина для SAF – залишки тваринного жиру та кулінарна олія.

«Зелені» технології під патронатом Berkshire Hathaway. Минулої суботи найвідоміший CEO у світі – Воррен Баффет опублікував чергову версію одного з найпопулярніших документів фінансового ринку – свій щорічний лист до акціонерів конгломерату Berkshire Hathaway.

92-річний «майстер реальності», як його почасти називають у ділових колах, зберіг почуття оптимізму та продовжує вірити в стійкість американської економіки. «Я інвестую вже 80 років – понад третину життя нашої країни. Незважаючи на схильність… наших громадян до самокритики й сумнівів, я ще не бачив часу, коли було б доцільно робити довгострокову ставку проти Америки», – зазначив він.

Баффет готує свої листи вже понад пів століття. Він не лише аналізує минулий рік для своєї компанії Berkshire, а й ділиться думками про все – від езотеричних правил бухгалтерського обліку до власної відрази щодо надмірного прийняття ризиків.

В одному з випусків, зокрема, написав про запеклу проблему зміни клімату. Баффет вважає, що вона не є небезпечною для бізнесу Berkshire, але все ж таки «з високою ймовірністю» являє собою «велику проблему» для планети: «Незважаючи на те що довести це неможливо, людству слід шукати шляхи її розв’язання вже зараз. Якщо є хоч 1% ймовірності, що планета йде до великої катастрофи й зволікання означатиме, що точку неповернення пройдено, не діяти – безглуздо. Назвіть це законом Ноя: якщо для виживання необхідний ковчег, починайте будувати його зараз, навіть якщо наразі в небі ані хмаринки».

Через війну в Україні 2022 рік виявився періодом турбулентності для багатьох ринків. Портфель Баффета також зазнав удару: Berkshire повідомила, що на кінець 2022 року грошові кошти та їхні еквіваленти становили $128,6 млрд, що нижче майже рекордного показника $146,7 млрд на кінець 2021 року, але вище, ніж у III кварталі 2022-го.

Наразі Berkshire є найбільшим акціонером восьми компаній. У переліку – два впливових гравця американського нафтогазового ринку – Chevron та Occidental, які зазнають тиску громадських активістів як виробники викопного палива, що призводить до глобального потепління. Інші компанії – це American Express, Bank of America, Coca-Cola, HP, Moody's і Paramount Global.

Читайте також: Виконавчий директор Урядового офісу UkraineInvest: «Чим більше ми бачитимемо антикорупційних справ, тим більше зацікавленості від приватних інвесторів отримуватимемо щодня»

Минулого року Говард – син Воррена Баффета, який входить до складу ради директорів Berkshire Hathaway, тричі відвідав Україну. З благодійною метою він побував у Києві, Рівненській та Харківських областях. Тож не варто виключати, що філантроп прийме запрошення президента України Володимира Зеленського допомогти у повоєнній відбудові нашої країни.

Зріджений газ за гроші JP Morgan. У глобальній банківській імперії JP Morgan працює понад 255 000 осіб та обслуговуються 85 млн рахунків. Її очолює Джеймі Даймон – безперечний лідер за тривалістю керівництва великим американським банком: 31 ⁠грудня виповнилось 18 років, як він зайняв кабінет CEO в центральному офісі JP Morgan на Мангеттені.

Завдяки його управлінським рішенням банк є одним із найбільших інвесторів в індустрію зрідженого природного газу. JP Morgan вийшов на цей ринок 2010 року через угоду з американським імпортером ЗПГ Cheniere Energy про придбання частки в проєкті Sabine Pass. Банк також фінансує розбудову танкерного флоту для транспортування енергоресурсів. У його активі – понад 20 танкерів, збудованих південно-корейськими виробниками.

У червні 2022 року JP Morgan повернувся на ринок ЗПГ Катару, який швидко набирає обертів через посилення конкуренції серед споживачів після запровадження антиросійських санкцій.

У довгій кар'єрі Даймона було багато злетів і невдач. Не оминули стороною і суто життєві проблеми: у 2014 році ⁠у нього діагностували рак горла, з яким він, на щастя, впорався за допомогою восьмитижневого курсу радіо- та хіміотерапії.

Воррен Баффет високо цінує здатність Даймона ухвалювати важливі рішення з обмеженою інформацією. «Не треба все досконало розуміти. Потрібно лише розуміти зовнішні межі проблеми. Скажімо, до кімнати входить людина. Ви не знаєте, важить вона 140 чи 160 кілограмів, але ви знаєте, що вона товста, – пояснює CEO Berkshire Hathaway.

Найбільшою хибою Даймона називають його небажання готувати собі зміну. Сам Даймон часто жартує, що до відставки йому повсякчас лишається п'ять років. Некоронований президент Волл-стріт не збирається відмовлятися від влади ні в найближчому, ні в осяжному майбутньому.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло