Роботи для «Нової Пошти» й не тільки: як український Deus Robots просувається в ЕС та США

Роботи для «Нової Пошти» й не тільки: як український Deus Robots просувається в ЕС та США

Та як блекаути допомогли стартапу апгрейднути продукт

This material is also available in English
Роботи для «Нової Пошти» й не тільки: як український Deus Robots просувається в ЕС та США
Команда розробників
Фото: Deus Robots

Амбітні плани Deus Robots побудувати власне виробництво загальмувалися з початком повномасштабного російського вторгнення на територію України. Фонд, який начебто проінвестував український стартап, заморозив угоду на $5 млн. Здавалось би, настала чорна смуга в житті команди. А втім, розробки з Києва вдалося оперативно евакуювати. А зараз компанія вже веде перемовини із західними замовниками. Це стало можливим після залучення у лютому 2023 року $1,5 млн від фонду SMRK Олександра Косована.

Навіщо команда планує знайти ще $5–7 млн? Що саме вони вміють роботи? Як стартап виходить на ринок США? Чи вдасться це компанії? Про це та багато іншого Mind розповів засновник компанії Павло Пікулін.

Як «Нова Пошта» посунула роботів для будівництва? Deus Robots створює роботів для автоматизації складських та логістичних операцій. Вони вміють сортувати, перевозити стелажі та палети, а також працювати із замовленнями. Усе почалося ще в дитинстві, згадує Павло Пікулін: у 13 років він написав програму штучного інтелекту для розпізнавання номерних знаків автомобілів. Тоді Павло зрозумів: у майбутньому все буде автоматизовано і роботизовано. Так виникла ідея створити технологічну компанію. Але тільки у 2018 році з'явилося достатньо ресурсів та досвіду, щоб її заснувати. «Знайшов інженерів і програмістів, запросив їх до команди й створив Deus Robotic», – згадує засновник.

Роботи для «Нової Пошти» й не тільки: як український Deus Robots просувається в ЕС та США
Павло Пікулін
Фото: Deus Robots

Спочатку стартап розробляв роботів для будівництва. У портфоліо був робот для шліфування паркетів та робот для укладання плитки. Перший і поки єдиний клієнт стартапу – «Нова Пошта» – змінив його фокус. Пікулін розповідає, що директор одного з відділів НП вийшов на компанію із запитом на роботів для складів. Команді знадобилося декілька місяців, щоб розробити прототип. «Ми вже мали деякі напрацювання, тож швидко зробили замовлення. Так ми підписали наш перший контракт», – згадує співрозмовник.

Чому із власним заводом поки не склалося? Виробництво компанії знаходиться в Україні: проєктуються і тестуються вироби в Києві, а збирають їх на одеському заводі електроніки «Телекарт-пром». За словами Пікуліна, підприємство може виробляти до 100 роботів на місяць. А втім, у Deus Robotics поки немає стільки замовлень. Цього року компанія планує виготовити від 200 до 400 одиниць.

На початку 2022 року команда мала амбітні плани – побудувати власний завод з виробництва у Києві. Стартап тоді підписав інвестугоду на $5 млн із BGV Trident Capital, яка заснована росіянином з українським громадянством Іллею Пономарьовим і співвласником АТБ Геннадієм Буткевичем. За умовами контракту гроші мали надійти до кінця лютого. Але почалася війна й стартап кошти так і не побачив.

«Але зараз і не найкращий час для будівництва саме в Україні: є ризики – ракети та складність з логістикою. Коли війна закінчиться, будемо раді поновити ці плани», – каже засновник компанії.

Які девайси випускає Deus Robotics? Компанія має три види роботів:

  • найменший – S Bot 10 – використовується для сортування вантажів вагою до 30 кг;
  • середній – Rack Robot – для перевезення вантажів до 300 кг;
  • вантажний – Heavy Robot – може транспортувати обʼєкти вагою до 1 тонни.

Deus Robots не продає роботів окремо, а пропонує компаніям комплексні рішення для складів: систему керування, інтеграцію рішення із системою управління складом клієнта, мережеве обладнання. Ціна залежить від багатьох параметрів і, за словами засновника, формується індивідуально під конкретну задачу та склад. «Клієнтам робот окремо не потрібний – їм потрібне комплексне рішення, з яким вони зможуть працювати, зокрема і сервісна підтримка. А якщо компанія купить одного робота, вона не зможе його інтегрувати й працювати з ним», – пояснює засновник.

Скільки клієнтів вже вдалося залучити? Поки одного – «Нову Пошту». На інноваційних терміналах НП – близько 200 роботів, серед них й вироби Deus Robotics. Стартап підписав декілька контрактів з НП на 40 роботів. Частина з них вже поставлена, інша – проходить тестування. «Це вже дуже плодотворна співпраця. Для нас це стратегічний партнер. Звісно, мати одного клієнта – це ризик. Шукаємо інших замовників у Штатах і Польщі. Розуміємо, що ця співпраця вигідна обом. Тому не бачу жодних причин, чому вона може зупинитися», – коментує Пікулін.

За його словами, до повномасштабної війни стартап вів перемовини з десятьма великими ритейлерами. Але внаслідок скорочення інвестицій в інновації перемовини призупинили. Хоча Пікулін додає, що залишилося декілька компаній, які все ще хочуть співпрацювати й мають на це кошти. Зараз стартап домовляється про роботу з ними.

Що перебудували під час повномасштабної війни? У перші дні навали Deus Robots евакуювалася на захід України. З цим команді допомогла «Нова Пошта», яка надала своїх водіїв та вантажівки. Вони відвезли все обладнання до Мукачева. Розміщувалася команда в одному з офісів перевізника. Згодом, коли російські війська відійшли від столиці, команда повернулася в Київ. Усього в компанії працює 30 людей, 20 з них – фул-тайм. З масовими ракетними обстрілами росії по критичній інфраструктурі у стартапу розпочалися проблеми зі зв'язком та електрикою. «Врятували «Старлінки» та генератори», – каже Пікулін.

Іншим викликом засновник називає сповільнення ланцюжків постачання: доставка стала набагато довша, внаслідок цього цикл розробки збільшився. Якщо до війни запчастини можна було доставити за місяць, то нині потрібно півтора-два місяці. Більшість запчастин компанія закуповує в Китаї, частину – в Європі та США.

Як блекаути підштовхнули до апгрейту роботів? Павло Пікулін розповідає, що відключення світла та зв'язку допомогло покращити продукт: «Тепер це наша конкурентна перевага перед іншими виробниками».

Спочатку продукція не була готова до блекаутів. Але за два тижні компанія доопрацювала систему і їхні роботи стали стійкі до перебоїв.

Перше, що змінилося, – роботи стали їхати на зарядку раніше, перш ніж почнуть розряджатися. До цього вони працювали 8–12 годин, зараз стають на зарядку через кожні 4 години.

«Була ситуація, коли ввімкнули електрику, а робот навіть не зміг доїхати до зарядки, бо за той час, що не було світла, він розрядився. Тепер ми постійно підтримуємо високий рівень заряду», – пояснює Пікулін.

Друга новація: компанія передбачила, яка має бути поведінка роботів, якщо всі люди під час повітряної тривоги пішли: вони не просто вимикаються, а стають на паузу, щоб будь-якої миті продовжити працювати.

За словами засновника, після перебоїв зі зв’язком потрібні були довгі процедури, щоб роботи знову починали працювати. Термін відновлення всіх систем раніше складав близько 5 хвилин, а зараз на це потрібно 5 секунд.

Також при відключенні зв'язку роботи стали безпечнішими: вони не врізаються один в одного.

«Ми змогли продумати все так, щоб зіткнення роботів не відбувалося. Навіть якщо зв'язок відключений і робот перед перехрестям, де теоретично може проїхати його колега. Тож вони зупиняються поки не з'явиться зв'язок», – додає Пікулін.

Хто конкуренти? За словами засновника, українських виробників, які можуть скласти серйозну конкуренцію, у компанії наразі немає. У світі ж таких під сотню: Amazon, Locus Robotics, Fetch Robotics, Geek+, QuickTron, InVia Robotics, Exotec.

Пікулін додає, що їхня система емуляції роботи складу прискорює інтеграцію рішення у декілька разів порівняно з конкурентами. «Це система, в яку можна вкласти все, що відбувається на складі, і подивитися, як працюватимуть наші роботи з людьми на цьому складі», – пояснює співрозмовник.

За його словами, стартап використовує менш точні датчики, що дозволяє конкурувати ціною з іншими виробниками: «Наш алгоритм дає можливість виконувати ті самі завдання, що й конкуренти, але використовуючи датчики, які дешевші».

Куди йдуть залучені кошти? У лютому 2023 року стартап отримав $1,5 млн посівних інвестицій від фонду SMRK Олександра Косована. Залучені кошти компанія планує вкласти у масштабування бізнесу в Європі та США: відкрити sales office в Америці та сформувати там команду для пошуку перших клієнтів. Deus Robots уже веде перемовини з деякими компаніями, яких засновник поки не розкриває. За словами Пікуліна, частина коштів також піде на R&D в Києві та на створення нових роботів.

Роботи для «Нової Пошти» й не тільки: як український Deus Robots просувається в ЕС та США
Фото: Deus Robots

Загалом у стартап влито $3 млн: окрім $1,5 млн від SMRK, інвестовано $1 млн власних коштів та $500 000 залучено від «ангелів».

Чи шукають ще сторонні інвестиції? Так. У планах стартапу після залучення перших клієнтів у США добути ще близько $5–7 млн. Гроші потрібні для відкриття сервісного центру для обслуговування роботів. Виробництво планується в Україні. Але якщо замовлення в Америці активно зростатимуть – компанія хоче відкрити виробництво в США. «Це все попередні плани, вони можуть змінитися. Постійно спілкуємось із венчурними фондами. Я впевнений, що ми швидко залучимо кошти, як тільки підпишемо перший контракт у США», – сподівається Пікулін.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло