Інноваційні бомбосховища у вишах: де, коли та скільки укриттів хочуть зробити в Україні
Скільки коштує проєкт та звідки взяти гроші
У підвальному приміщенні центральної бібліотеки Київського політеху, яке поки мало надихає на креативність, відбулася презентація першого інноваційного укриття – Clust Space. За концепцією організаторів, такі бомбосховища будуть створені на базі приміщень закладів вищої освіти. Але говорити про те, що тут народиться якась цікава проривна ідея, поки важко: сірий підвал, пошарпані стіни, застарілі лампочки. Поки спускаєшся темними коридорами, навіть думки не виникає, що скоро тут може бути розумний мультифункціональний простір. Організатори ж називають своє дітище інноваційним освітнім хабом. У чому інновації? Коли планується запуск? Та чи вийде впровадити такі укриття по всій країні? Mind зібрав найцікавіші факти з події.
Яка концепція? Реалізовувати проєкт буде компанія Clust, КПІ ім. І. Сікорського та дизайн-студія Peker&Partners. За словами організаторів, наявні бомбосховища у вищих навчальних закладах некомфортні та функціонують лише як місця, де можна перечекати сигнал повітряної тривоги.
Ідея ж полягає у реорганізації наявних бомбосховищ, перетворення їх на безпечні інноваційні освітні хаби, які працюватимуть на постійній основі та гуртуватимуть молодь як під час небезпеки, так і в мирні часи. «Прагнемо не лише підтримати безперервний освітній процес в Україні під час війни, а й впровадити інноваційні та комфортні безпекові рішення, закласти фундамент повоєнного відновлення держави вже сьогодні», – зазначають у компанії Clust.

На якій стадії проєкт? Наразі створено робочу групу, до якої входять співробітники Clust, студенти й співробітники КПІ ім. Ігоря Сікорського, а також представники державних установ. Організатори кажуть, що вже провели тендер на вибір дизайн-студії. Над візуалізацією інноваційного укриття Clust Space працюють Peker&Partners із залученням студентів КНУБА.

Коли запуститься? Протягом року перший мультифункціональний простір повинен з’явитися в Київській політехніці – у підвальному приміщенні загальною площею 600 кв. м. Керівниця проєкту Clust Space Анастасія Войткевич очікує, що інноваційний хаб побудують до вересня.
Скільки зон буде? Смарт шелтер буде розділений на кілька зон: вхідна зона з локерами та рецепією, великий open space – відкритий простір для навчання та проведення лекцій з акустичними екранами, а також читацький сектор і кімнати для переговорів та відеодзвінків. Ігрова й спортивна зони будуть оснащени меблями-трансформерами. У інноваційному хабі передбачено місце під кафетерій із кавовими автоматами та холодильниками. Окрім цього, буде місце для відпочинку: є декілька спальних місць, інклюзивні вбиральні й душові кабіни.
Який бюджет? У Clust Space про вартість будівництва укриття-коворкінгу наразі говорять обережно. За оцінкою головного архітектора студії Peker&Partners Павла Пекера, проєкт коштуватиме приблизно 350 000 євро, плюс-мінус 15%. Найбільшим технічним викликом він називає інженерні рішення, бо зараз у підвальному приміщенні немає комунікацій, їх доведеться прокладати з нуля.
Хто фінансує? Міністерство освіти України хоч і залучено до проєкту, бюджетні гроші в створення смартшелтера не вкладатиме. Команда Clust Space шукає партнерів серед представників бізнесу та меценатів.
Організатори уточнили Mind, що на цьому етапі в проєкт залучено $50 000 власних коштів Clust Space. «Зараз ми в активній стадії переговорів із потенційними партнерами. Маємо три компанії, з якими обговорюємо співпрацю. Називати їх не можемо, поки йдуть перемовини. Смартшелтер – це соціальний проєкт, де ми не обговорюємо ROI чи монетизацію. Головна мета для нашої компанії – побудова діалогу з молодим поколінням найкращих технічних спеціалістів України, де кожна компанія має змогу розказати про можливості та перспективи роботи. Головна інвестиція – потік найкращих кадрів, які бачать сенс і хочуть працювати в Україні, а не від'їжджати за кордон», – пояснюють у Clust Space.

Де буде «розмножуватися» Clust Space? У Міносвіті сподіваються на масштабування проєкту й відкриття ще 10–20 таких інноваційних укриттів при українських університетах у різних регіонах. Керівниця проєкту Анастасія Войткевич зазначила, що в компанію вже надходять запити з інших університетів України, які хочуть побудувати аналогічні бомбосховища: з Дніпропетровської та Сумської областей. «Головна мета проєкту – забезпечення безперервного освітнього процесу в Україні. Це важливо, оскільки освіта –це фундамент для того, щоб змінювати країну на краще та впроваджувати ефективні перетворення. Освіта – це все. І це головна цінність нашої компанії. Саме тому ініціатива знайшла такий великий відгук у нас. Ми вважаємо, що відповідальний бізнес має інвестувати ресурси в подібні проєкти», – каже Анастасія Войткевич.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].