Інноваційні бомбосховища у вишах: де, коли та скільки укриттів хочуть зробити в Україні

Інноваційні бомбосховища у вишах: де, коли та скільки укриттів хочуть зробити в Україні

Скільки коштує проєкт та звідки взяти гроші

Інноваційні бомбосховища у вишах: де, коли та скільки укриттів хочуть зробити в Україні
Фото: depositphotos.com

У підвальному приміщенні центральної бібліотеки Київського політеху, яке поки мало надихає на креативність, відбулася презентація першого інноваційного укриття – Clust Space. За концепцією організаторів, такі бомбосховища будуть створені на базі приміщень закладів вищої освіти. Але говорити про те, що тут народиться якась цікава проривна ідея, поки важко: сірий підвал, пошарпані стіни, застарілі лампочки. Поки спускаєшся темними коридорами, навіть думки не виникає, що скоро тут може бути розумний мультифункціональний простір. Організатори ж називають своє дітище інноваційним освітнім хабом. У чому інновації? Коли планується запуск? Та чи вийде впровадити такі укриття по всій країні? Mind зібрав найцікавіші факти з події.

Яка концепція? Реалізовувати проєкт буде компанія Clust, КПІ ім. І. Сікорського та дизайн-студія Peker&Partners. За словами організаторів, наявні бомбосховища у вищих навчальних закладах некомфортні та функціонують лише як місця, де можна перечекати сигнал повітряної тривоги.

Ідея ж полягає у реорганізації наявних бомбосховищ, перетворення їх на безпечні інноваційні освітні хаби, які працюватимуть на постійній основі та гуртуватимуть молодь як під час небезпеки, так і в мирні часи. «Прагнемо не лише підтримати безперервний освітній процес в Україні під час війни, а й впровадити інноваційні та комфортні безпекові рішення, закласти фундамент повоєнного відновлення держави вже сьогодні», – зазначають у компанії Clust.

Інноваційні бомбосховища у вишах: де, коли та скільки укриттів хочуть відкрити в Україні
Фото: https://www.clust.space/

На якій стадії проєкт? Наразі створено робочу групу, до якої входять співробітники Clust, студенти й співробітники КПІ ім. Ігоря Сікорського, а також представники державних установ. Організатори кажуть, що вже провели тендер на вибір дизайн-студії. Над візуалізацією інноваційного укриття Clust Space працюють Peker&Partners із залученням студентів КНУБА.

Інноваційні бомбосховища у вишах: де, коли та скільки укриттів хочуть відкрити в Україні
Фото: https://www.clust.space/

Коли запуститься? Протягом року перший мультифункціональний простір повинен з’явитися в Київській політехніці – у підвальному приміщенні загальною площею 600 кв. м. Керівниця проєкту Clust Space Анастасія Войткевич очікує, що інноваційний хаб побудують до вересня.

Скільки зон буде? Смарт шелтер буде розділений на кілька зон: вхідна зона з локерами та рецепією, великий open space – відкритий простір для навчання та проведення лекцій з акустичними екранами, а також читацький сектор і кімнати для переговорів та відеодзвінків. Ігрова й спортивна зони будуть оснащени меблями-трансформерами. У інноваційному хабі передбачено місце під кафетерій із кавовими автоматами та холодильниками. Окрім цього, буде місце для відпочинку: є декілька спальних місць, інклюзивні вбиральні й душові кабіни.

Який бюджет? У Clust Space про вартість будівництва укриття-коворкінгу наразі говорять обережно. За оцінкою головного архітектора студії Peker&Partners Павла Пекера, проєкт коштуватиме приблизно 350 000 євро, плюс-мінус 15%. Найбільшим технічним викликом він називає інженерні рішення, бо зараз у підвальному приміщенні немає комунікацій, їх доведеться прокладати з нуля.

Хто фінансує? Міністерство освіти України хоч і залучено до проєкту, бюджетні гроші в створення смартшелтера не вкладатиме. Команда Clust Space шукає партнерів серед представників бізнесу та меценатів.

Організатори уточнили Mind, що на цьому етапі в проєкт залучено $50 000 власних коштів Clust Space. «Зараз ми в активній стадії переговорів із потенційними партнерами. Маємо три компанії, з якими обговорюємо співпрацю. Називати їх не можемо, поки йдуть перемовини. Смартшелтер – це соціальний проєкт, де ми не обговорюємо ROI чи монетизацію. Головна мета для нашої компанії – побудова діалогу з молодим поколінням найкращих технічних спеціалістів України, де кожна компанія має змогу розказати про можливості та перспективи роботи. Головна інвестиція – потік найкращих кадрів, які бачать сенс і хочуть працювати в Україні, а не від'їжджати за кордон», – пояснюють у Clust Space.

Інноваційні бомбосховища у вишах: де, коли та скільки укриттів хочуть відкрити в Україні
Фото автора

Де буде «розмножуватися» Clust Space? У Міносвіті сподіваються на масштабування проєкту й відкриття ще 10–20 таких інноваційних укриттів при українських університетах у різних регіонах. Керівниця проєкту Анастасія Войткевич зазначила, що в компанію вже надходять запити з інших університетів України, які хочуть побудувати аналогічні бомбосховища: з Дніпропетровської та Сумської областей.  «Головна мета проєкту – забезпечення безперервного освітнього процесу в Україні. Це важливо, оскільки освіта –це фундамент для того, щоб змінювати країну на краще та впроваджувати ефективні перетворення. Освіта – це все. І це головна цінність нашої компанії. Саме тому ініціатива знайшла такий великий відгук у нас. Ми вважаємо, що відповідальний бізнес має інвестувати ресурси в подібні проєкти», – каже Анастасія Войткевич.

Інноваційні бомбосховища у вишах: де, коли та скільки укриттів хочуть відкрити в Україні
Фото: https://www.clust.space/

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло