В Україні дві компанії Viasat: яку з них «забанила» Нацрада

В Україні дві компанії Viasat: яку з них «забанила» Нацрада

Та як у цій історії перетнулися аліна кабаєва, Ігор Коломойський та начебто британський бізнес

В Україні дві компанії Viasat: яку з них «забанила» Нацрада
Фото: depositphotos.com, колаж Mind

«Отримуйте кіноподарунки. Додаємо 1 місяць перегляду пакету «Прем’єр» за 1 сплату абонплати в «Мій Viasat» – такий банер «зустрічає» відвідувачів сайту viasat.com.ua вже після 31 березня. Цього дня канали Viasat було виключено з переліку дозволених для ретрансляції на території України.

У чому ж тоді сенс рішення Нацради, яка «порадила» глядачам та ОТТ-провайдерам не фінансувати бізнес, тісно пов’язаний із рф? Чому ця фірма продовжує збирати абонплату? «А це зовсім інша компанія, – сміється телеком-експерт Олександр Глущенко, відповідаючи на запитання Mind. – Під назвою Viasat в Україні існує два підприємства. Добре, що хоч ТОВки різні. Як так сталося? Це дуже цікава та трохи заплутана історія».

Mind спробував її розплутати. Розповідаємо в хронологічному порядку.

Спочатку були шведи. Далекого 1987 року у Швеції створено перші комерційні канали Viasat і ТV1000. Пізніше ці активи увійшли до складу шведської медіакомпанії Modern Times Group (MTG). На український ринок MTG вийшла у другій половині нульових та заснувала дві компанії.

Перша – ТОВ «Віжн ТБ» – працює під торговою маркою «Viasat Україна» з 2006-го. У 2007 році вона стає першим вітчизняним провайдером супутникового телебачення, проліцензованим Нацрадою. Та починає швидко рости й «відгризати» частку у своїх російських конкурентів – «НТВ+», «Триколор» – тоді ще присутніх на українському ринку.

Другу компанію – ТОВ «Віасат Україна» – шведи зареєстрували 2008 року. 2009-го вона отримує в Нацраді свідоцтво дистриб’ютора телерадіопрограм. Це зовсім інший вид діяльності. Тобто ця компанія почала заробляти на продажі українським провайдерам прав на показ каналів групи Viasat. Так, тих самих, які нещодавно було виключено з переліку дозволених для ретрансляції на території України.

Потім прийшли росіяни. 2014 року – після початку війни в Україні – рф вносить поправки до закону «Про ЗМІ». Нові норми з 2016 року забороняють іноземцям володіти більше ніж 20% будь-якого російського медіа. Тож шведи перестрахувалися. Залишили собі бізнес платного ТБ у Скандинавії. А активи в інших 15 країнах виставили на продаж. Перші угоди відбулися ще 2015 року та принесли MTG $45,5 млн. Тоді розташовані у рф активи придбала російська «Синерджи». А бізнеси в інших країнах, зокрема й в Україні, купила кіпрська компанія Sabiero Holdings Limited. Угоду закрили влітку 2016-го – тоді АМКУ надав дозвіл Sabiero на придбання ТОВ «Віасат Україна».

Згодом з’ясувалося, що ці покупці тісно пов’язані. За даними свіжого розслідування Нацради, акціонерами Sabiero є низка фізичних осіб (резидентів рф та інших країн), Baring Vostok Fund V Nominees Limited (Гернсі) і декілька громадян рф, зокрема Олексій Кроль. Він же є гендиректором «Синерджи». Ця компанія володіє 99% російської «Виасат Холдинг», де гендиректор – той же Олексій Кроль.

А 80% «Синерджи» до березня 2023 року володіла «Национальная медиа группа» (НМГ) аліни кабаєвої (навіщо коханка президента рф нещодавно начебто позбулася активу – про це трохи згодом).

Одразу ж після купівлі 2015 року директором зареєстрованої у Великій Британії «дочки» Sabiero – Viasat World Limited – стає громадянин рф Дмитро Бабурін.

Тобто активи «Віасат Україна» по суті перейшли під контроль росіян. «Російський бізнес ніколи не враховував закони інших країн. У першу чергу вони готові були працювати в інтересах росії та за російськими законами. Формула 20/80 тому підтвердження. Ще декілька років тому на каналах, які контролювала НМГ, ми могли бачити шильдики «вконтактє», «однокласнікі» та нагадування, що ЗМІ зареєстровано «роскомнадзором», – пояснює Глущенко.  І додає, що в багатьох випадках до країн Східної Європи продавалася та сама версія, що і для росії, і іншої версії каналів фізично не існувало.

До чого тут Коломойський? До другої угоди шведів. Навесні 2016 року MTG домовилася з групою «1+1 медіа» про продаж ТОВ «Віжн ТБ». Сума угоди досі не розголошена. Цікаво, що АМКУ дозволу так і не надав. Втім у жовтні 2016 року «Віжн ТБ» перейшла до нових акціонерів. Ними стали кіпрські компанії CME Cyprus Holding Limited, Gilaniro Investments Ltd, Sailsburg Financial Ltd, Delancey Trading Limited, Bayboro Ltd. Ці фірми через трастові угоди контролювалися топменеджерами «1+1 медіа», Ігорем Коломойським та його бізнес-партнерами.

Згодом структура власності змінювалася. Зараз бенефіціари – директор «Віжн ТБ» Світлана Міщенко, гендиректор «1+1 media» Ярослав Пахольчук і колишній член наглядової ради телеканалу ТЕТ Віктор Скіба.

Що з фінансами? Тож у 2016 році шведи остаточно залишили український ринок. А «Віжн ТБ» (ТМ «Viasat Україна») та «Віасат Україна» продовжили працювати із геть різними власниками. Плутанину із назвами так і не прибрали.

Наразі у «Віжн ТБ» близько 1 млн абонентів супутникового телебачення. За «найсвіжішими» даними Оpendatabot, 2021 року компанія отримала майже 786 млн грн доходу та 213 млн грн чистого прибутку.

В Україні дві компанії Viasat: яку з них «забракувала» Нацрада

ТОВ «Віасат Україна», за даними Оpendatabot, завершило 2021 рік із виручкою майже 16 млн грн і збитком 1,7 млн грн.

В Україні дві компанії Viasat: яку з них «забракувала» Нацрада

Що знов пішло не так? Усе було майже добре в обох компаній. Але настав 2022 рік. У російських власників Viasat почалися великі та маленькі проблеми. Тож у листопаді 2022 року Sabiero начебто продає всі свої 100% Viasat World Limited трьом менеджерам цієї британської  компанії – Бенджаміну Грукоку, Рубену Вілеру та Карін Хейджинк. А росіянин Дмитро Бабурін втрачає посаду СЕО. Сума угоди не розголошується. Звідки в цієї команди декілька десятків мільйонів фунтів стерлінгів – не пояснюється.

«Уся пертурбація з розведенням лондонградської та московської версій, зміна власників і купівля активів менеджментом у першу чергу пов`язані із санкціями, які Велика Британія наклала на аліну кабаєву, і небажанням світових мейджорів працювати в країні-окупанті та з компаніями з країни-окупанта. Україна як причина цих змін точно не фігурує. Росіяни насамперед захищають власні інтереси та свій бізнес. Тому маємо для Європи – Viasat, а для країни-окупанта новостворений бренд Viju» , – пояснює Глущенко.

Тим часом із 2022 року українська Нацрада проводить власне розслідування  із залученням британського регулятора й надсилає запити до Viasat World. Остання «прокидається» в березні 2023-го та повідомляє Нацраді «про процес значних корпоративних, операційних змін і в тому числі щодо ТОВ «Віасат Україна».

А українським провайдерам від Viasat World надходять листи «підтримки України». Щоправда, слів «війна» чи «країна-агресор» у них немає. Компанія запевняє, що більше не надає жодних послуг на території рф, а канали Viasat World там не транслюються (про зміну назви Viasat на Viju чомусь забуває розповісти).

Також новий СЕО Бенджамін Грукок каже, що 16 березня 2023 року нарешті укладено юридичну угоду із Sabiero. Ця компанія зобов’язалася передати всі свої 99% акцій «Віасат Україна» до Viasat World. Угоду планують закрити після «доставки оригінальних документів в Україну». Сума знову ж таки не розголошується.

В Україні дві компанії Viasat: яку з них «забракувала» Нацрада

«Втім усе це не переконало Нацраду: компанія не пройшла «кастинг», – розповідає Глущенко. За даними розслідування, регулятор зробив висновки, що Viasat World Limited:

  • у структурі власності мала й має відносини з державою-агресором;
  • мала й має фінансові зобов’язання з державою-агресором;
  • ініціювала юридичні процеси, щоб де-юре приховати ці відносини;
  • продовжує бізнес у рф, мімікруючи під інший бренд.

Наразі на сайті «Віасат Україна» – жодного повідомлення для клієнтів ані про майбутню зміну структури власності, ані про виключення каналів Viasat із переліку дозволених. Натомість там залишилися чудова мапа. Пропонується підключення в тимчасово окупованому Донецьку. А судячи зі знущання над назвою Молдови – мапу взято російську.

В Україні дві компанії Viasat: яку з них «забракувала» Нацрада
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло