Друга воєнна: цьогоріч в Україні сіють рекордні обсяги соняшника, а кукурудза стає нерентабельною. Чого ще очікувати від посівної-2023

Друга воєнна: цьогоріч в Україні сіють рекордні обсяги соняшника, а кукурудза стає нерентабельною. Чого ще очікувати від посівної-2023

За багатьма параметрами нинішня сівба буде складнішою за торішню, що припала на початок повномасштабного вторгнення

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Друга воєнна: цьогоріч в Україні сіють рекордні обсяги соняшника, а кукурудза стає нерентабельною. Чого ще очікувати від посівної-2023
Фото: УНІАН

вЂУ всіх областях України, за винятком тимчасово неконтрольованих і радикально наближених до лінії фронту, розпочалася весняна посівна кампанія. На кінець першої декади квітня було засіяно близько 700 000 га. Попри те, що сівба проходить у значно спокійніших умовах, ніж торішня, коли вся країна загалом та аграрний бізнес зокрема перебували на піку шоку, багато галузевих проблем за рік лише посилилися.

Непрямою ознакою наростання кризи в АПК є зниження прогнозу врожаю у 2023 році навіть у порівнянні з минулим, шоковим сезоном: 44,3 млн проти 53,1 млн тонн.

Показник у 44 млн тонн еквівалентний результатам роботи аграрної галузі десятирічної давності. Цього обсягу достатньо для задоволення поточної потреби внутрішнього ринку, особливо з урахуванням відтоку населення. Однак АПК – експортоорієнтована галузь, і до того ж фактично єдина придатна, хоч і в урізаному варіанті, для морського експорту. Це робить її незамінним поки що донором бюджету, тому зниження експортної бази обіцяє невеселі перспективи для економіки.

Mind розбирався: які ризикові чинники супроводжують нинішню посівну кампанію і на що чекати за її підсумком.

Які чинники вплинули настільки радикальне скорочення майбутнього врожаю? Основна причина неминучого зниження обсягів виробництва – скорочення посівних площ. Воно у свою чергу обумовлене поєднанням чинника тимчасової окупації частини території, а також мінного забруднення на площах, які контролює Україна. У підсумку це генерувало виведення з обігу близько 7 млн га ріллі, що становить 25% від площі, що обробляється, до моменту ескалації 24 лютого 2022 року.

Цифра не є остаточною.

Подальше скорочення площ прямо залежить від доступності ресурсів, насамперед – фінансових. Дефіцит коштів у галузі може генерувати ще до 5 млн га незасіяних полів.

Також серед чинників, що негативно впливають на перебіг польових робіт та їх майбутній результат:

 • перебої з енергопостачанням, які ускладнили та здорожили процес сушіння та зберігання врожаю;
 • невизначеність із режимом морського експорту;
 • мобілізація працівників чоловічої статі та відтік жінок за кордон. Незважаючи на те, що агропромисловий сектор увійшов до трійки лідерів серед галузей, де найбільше заброньованих працівників – 63 000 осіб із загальної кількості 528 000 осіб, які мають відстрочку від призову, – проблема дефіциту кадрів стоїть дуже гостро;
 • зниження врожайності через економію на ресурсах. За прогнозом НААН, очікуваний рівень урожайності може знизитися залежно від регіону та культури на 15–30% порівняно із середньою врожайністю минулих років. Відносно хороша новина в тому, що сільгоспвиробники вважають за краще посіятися навіть в усіченому варіанті, з недонесенням добрив та інших ресурсів, ніж залишити землю необробленою.
Друга воєнна: чого очікувати від посівної-2023

Що очікується в розрізі культур?

Площі під зерновими – 9,6 млн га, з них:
 • пшениця – 4,3 млн га;
 • кукурудза – 3,3 млн га;
 • ячмінь – 1,4 млн га.

Якщо цих показників буде досягнуто, то можна розраховувати на отримання 39,6 млн тонн зернових, з яких:

 • пшениця – 15,8 млн тонн;
 • кукурудза – 18,5 млн тонн;
 • ячмінь – 4,2 млн тонн.

Площі під олійними очікуються на рівні 9,3 млн га, з яких:

 • соняшник – 6,1 млн га;
 • соя – 2,0 млн га;
 • ріпак – 1,2 млн га.

Прогноз валового збору олійних – 19,8 млн т, з них:

 • соняшник – 13,0 млн тонн;
 • соя – 4,0 млн тонн;
 • ріпак – 2,8 млн тонн;

Прогноз урожаю остаточний? Ні, цифра вже переглядалася й переглядатиметься надалі. Так, на початку 2023 року очікування від сезону стали значно оптимістичнішими через зниження цін на добрива й збільшення доступу до них, а також сприятливі оцінки стану озимої групи.

Подальші коригування залежатимуть від погодних умов, ситуації на суміжних ринках ресурсів і воєнної ситуації.

Який показник експорту формує цю пропозицію і чи може бути реалізований? З урахуванням перехідних залишків потенціал експорту в сезоні, що стартує 1 липня 2023 року, може становити близько 41 млн тонн. І навіть із доступними на сьогодні потужностями українській логістиці цілком посильно його реалізувати.

Друга воєнна: чого очікувати від посівної-2023

Попри проблеми в роботі «зернового коридору» – зокрема, плутанину з терміном останньої пролонгації його дії та обмеження наземної логістики, Україна поступово нарощує обсяги експорту зерна, вийшовши до березня 2023 року на показник 6 млн тонн/місяць, що відповідає довоєнному рівню.

Друга воєнна: чого очікувати від посівної-2023

Будь-які прогнози до закінчення активних бойових дій нежиттєздатні. Але за умов збереження статус-кво очікується, що Україна здатна експортувати будь-який надлишок, який буде сформований за підсумками збирання врожаю.

Які культури будуть серед фаворитів? 2023-й стане роком соняшника. Площі під цією олійною культурою цьогоріч очікуються на рівні 6,1 млн га. Це близько до рекордного показника 2021 року (майже 6,8 млн га) і безпрецедентно для поточного сезону.

Також прогнозується збільшення посівних площ під цукровим буряком – 220 000 га проти 180 000 га минулого сезону. Сергій Царюк, директор СТОВ «Нива» (Вінницька обл.) у коментарі ЗМІ назвав буряк «найбільш рентабельною культурою цього року», зазначивши, що компанія розширила площі під ним, хоча не вирощувала цукрові буряки останні п'ять років.

Традиційно популярні технічні культури – насамперед ріпак. Також багато аграріїв шукають себе в нішевих культурах – нут, горох, гречка, просо тощо. Сівозміна регулярно доповнюється овочевою групою в надії компенсувати тимчасове просідання пропозиції через окупацію Півдня України.

У всіх випадках гарантія присутності на полі – безпроблемний збут, тобто орієнтація на європейський ринок та/або високі закупівельні ціни.

А аутсайдери? Як би «заїжджено» це не звучало, але кукурудза більше не «цариця полів».

Причини: високовартісна у виробництві, вимагає особливих умов зберігання, через обсяг затратна в логістиці, експорт був орієнтований переважно на Китай, постачання до якого радикально скоротилося після блокади Чорного моря і не відновилися навіть до порівнянних обсягів.

Друга воєнна: чого очікувати від посівної-2023
Друга воєнна: чого очікувати від посівної-2023

Також суттєво просіли в популярності зернові культури – зокрема, пшениця – через низький рівень заробітку на ній у поточному сезоні.

Як змінився кошторис на проведення посівної? Загальні витрати на весняну посівну оцінюються у 228 млрд грн, що на 17% вище, ніж роком раніше. При цьому ця оцінка враховує суттєву економію на технологіях, до якої змушені вдаватися сільгоспвиробники.

За попередніми оцінками, обсяги застосування добрив і СЗР зменшаться щонайменше на 15% і 10% відповідно. У разі збереження всіх технологічних нормативів зростання витрат становитиме близько 25%. 

Причини подорожчання: девальвація національної валюти, зростання цін на пальне та добрива. Останні зросли в ціні в 1,5–2 рази порівняно з минулим роком через підвищення вартості енергоресурсів. На загальну площу проведення робіт у 20 млн га це генерує додаткові витрати близько 70 млрд грн.

При цьому залежно від місцезнаходження господарства й поточних параметрів роботи дельта приросту витрат може досягати 40–50% проти весни 2022 року.

Умовно хороша новина в тому, що дефіциту за базовими групами ресурсів – добрива, ЗЗР, паливо – немає; проблеми перебувають у площині їхньої вартості. Найчастіша стаття економії – калійні добрива.

Друга воєнна: чого очікувати від посівної-2023

У чому суть мобілізаційних труднощів у галузі? До повномасштабного вторгнення у сільському господарстві працювало близько 3 млн осіб. Згідно із загальним підходом до формування мобілізаційного резерву, до 50% з них можуть бути призвані. Щоб не блокувати роботу галузі та збалансувати мету національної та продовольчої безпеки, аграрії пропонують скоригувати підхід і вираховувати 50% не від загальної кількості співробітників, а на рівні кожної спеціальності.

Друга воєнна: чого очікувати від посівної-2023

Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) минулого тижня звернулася до уряду та Генштабу ЗСУ з проханням прискорити розгляд документів у рамках нового механізму бронювання працівників, щоб не зірвати нинішню посівну кампанію і зберегти потенціал розвитку України в агросекторі.

«У березні в Україні стартувала посівна кампанія. Найбільший ризик, який зараз бачать аграрії, – загальмований механізм бронювання працівників. Так, він має відбуватися за новою процедурою, але вже майже місяць як нічого не відбувається», – йдеться у зверненні асоціації, адресованому Кабміну та Генштабу.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло