Епідемії, погроми та захоплення Чаду: до чого йде війна в Судані
Експерти описали три кризи, до яких можуть призвести бойові зіткнення в Хартумі

Збройний конфлікт у Судані розвивається за найгіршим із можливих сценаріїв. Боротьба за владу двох генералів підживлюється з-за кордону й переростає у громадянську війну, яка загрожує занурити в хаос 5-мільйонне місто Хартум і дестабілізувати сусідню 17-мільйонну державу Чад.
Як ми писали раніше, запеклі бої із застосуванням артилерії, танків та авіації спалахнули в суданській столиці Хартумі 15 квітня. Регулярна армія на чолі з Абделем Фаттахом аль-Бурханом атакувала бази Сил швидкого реагування (СБР) – військового формування, яке підпорядковується Мухаммеду Хамдану Дагало.
За перші десять днів боїв міністерство охорони здоров'я Судану нарахувало 460 загиблих і 4063 поранених. Сотні тисяч громадян втекли зі своїх будинків. А жителі 5-мільйонного Хартума, які залишилися, змушені ховатися від перехресного вогню в будівлях без інтернету, електрики та водопостачання в 40-градусну спеку.
Які найбільші ризики цього конфлікту, розбирався Mind.
Спіраль насильства в Хартумі
«У столиці Судану ситуація катастрофічна. Боєзіткнення виникають усюди, навіть у житлових кварталах, і городяни ніде не захищені від шалених куль, мінометів або важкої артилерії. Навіть якщо люди не отримують фізичних поранень, вони страждають від жахливого гуркоту снарядів і звуків пострілів», – описує стан справ у Хартумі Інститут близькосхідної політики Тахрір.
Обидва генерали, які ворогують між собою, переконані, що Хартум наділить їх владою, багатством й авторитетом, тож прагнуть будь-що захопити над ним контроль. Удень столиця Судану схожа на місто-привид із порожніми вулицями та закритими магазинами. А коли стрілянина вщухає, жителі Хартума виходять мародерствувати, аби втамувати страх померти від голоду чи спраги.
«Це цивільні пограбували в Хартумі магазини та підприємства. Тож війна – це не лише вибухи бомб і свист куль. Війна – це гуманітарні потреби. І, якщо вони не задовольняються, зростає злочинна активність, яка занурює державу в цілковитий хаос», – розповідає письменниця Рим Аббас, яка живе в столиці Судану.
Декілька спроб примирити суданських генералів провалилися. За словами експертів, війська аль-Бурхана та Дагало не довіряють одне одному й не здатні домовитися. Обидві армії вважають збройну боротьбу за владу в Судані екзистенційною та одержують кошти на її ведення від іноземних донорів.
«Єгипет відкрито підтримує генерала аль-Бурхана, Ізраїль також у цьому таборі. А на боці Дагало в конфлікті ви можете побачити саудитів, шейхів ОАЕ та воєначальника Лівії Халіфу Хафтара, який, до речі, у гарних відносинах із США, але стоїть з іншого боку конфлікту», – зазначає Кваку Нвамах, професор міжнародної політики Американського університету у Вашингтоні.
Загроза війни в Чаді
За словами Кваку Нвамаха, Сполучені Штати, які намагалися домовитися з генералами аль-Бурханом і Дагало про припинення вогню, хвилюються не стільки про Судан, як про його політично нестабільного західного сусіда.
«США стурбовані через Чад. Чад – це серйозний американський союзник. росія вже облаштувалася поруч із ним у Центральноафриканській республіці. Якщо Дагало переможе суданський конфлікт, то регіон Дарфур може стати опорною базою арабських повстанців, які прагнуть повалити уряд у Чаді», – попереджає Кваку Нвамах.

Експерти називають Чад «якорем стабільності» у турбулентному регіоні Сахель. Правляча в країні військова хунта допомагає Заходу, особливо Франції, придушувати повстання ісламістів у Нігері, Малі та Буркина-Фасо. Натомість режим Чаду отримує дипломатичну підтримку від Євросоюзу й Сполучених Штатів. Проте що довше хунта залишається при владі, то сильніше в країні закипає невдоволення та наростає загроза бунту й хаосу, як у Лівії.
«Режим Махамата Дебі – це своєрідна скороварка. Якщо залишити її ввімкненою надовго, то скороварка вибухне через тиск, що наростає всередині. Чад роздираємий конфліктами не менше за Судан. У ньому безліч різних угруповань та ополчень», – цитує Financial Times Деніела Ейзенга, експерта Африканського центру стратегічних досліджень.
Американська розвідка, за даними Financial Times, вважає, що російська ПВК «Вагнер», яка закріпилася на території ЦАР, тренує там повстанців для повалення Махамата Дебі. Раніше «група Вагнера» навчала солдатів для суданської СБР, у лавах якої багато арабів із Чаду. Голова СБР – генерал Дагало – теж виходець із Чаду, який, напевно, має амбіції встановити контроль над своєю батьківщиною.
Ризик біологічної катастрофи
У вівторок Всесвітня організація здоров'я (ВООЗ) забила на сполох у зв'язку із захопленням у Хартумі центральної державної лабораторії зі збудниками небезпечних хвороб. Знеструмлена будівля перетворюється на «мікробну бомбу», оскільки в ній розморожуються холодильники з біологічними та хімічними матеріалами, а бойовики не пропускають до них технічних фахівців.
«Ситуація є надзвичайно небезпечною, оскільки в лабораторії зберігаються штами поліомієліту, кору, холери», – цитує CNN представника ВООЗ у Судані Німа Саїда Абіда.
Якщо бактерії вирвуться назовні, лікувати заражених не буде де. У Хартумі та його передмісті 59 із 82 шпиталів закрилися через обстріли, у яких загинули не менше 18 медпрацівників. Загалом у країні, згідно з даними ВООЗ, нормально працюють лише 16% лікарень, госпіталів та поліклінік.
«До загиблих і поранених безпосередньо від бойових дій у Судані додасться набагато більше смертей через спалахи захворювань, відсутність доступу до води, їжі та медичної допомоги. Чверть втрачених життів у Судані можна було врятувати елементарною обробкою кровотеч, але швидка допомога, медсестри й лікарі не могли дістатися до поранених», – розповів голова ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейєсус.
За його даними, через бої у Хартумі 24 000 жінок не зможуть отримати акушерську допомогу під час пологів. Життєво важливих процедур позбавляться пацієнти з хронічними хворобами нирок, діабетики, онкохворі та близько 50 000 дітей, які страждають від виснаження. У Хартумі майже напевно відбудеться епідемія шлунково-кишкових захворювань, оскільки городяни масово п'ють воду з річки, і вже зафіксовано спалах лихоманки Денге з 1344 підтвердженими випадками зараження цією інфекцією.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].