Акценти тижня: США уникнули дефолту, але не загрози рецесії, результати зустрічі ОПЕК+, АІ створює бульбашку, а Twitter знов подешевшав

Акценти тижня: США уникнули дефолту, але не загрози рецесії, результати зустрічі ОПЕК+, АІ створює бульбашку, а Twitter знов подешевшав

Огляд основних подій минулих семи днів і реакція на них зарубіжної преси

This material is also available in English
Акценти тижня: США уникнули дефолту, але не загрози рецесії, результати зустрічі ОПЕК+, АІ створює бульбашку, а Twitter знов подешевшав
Фото: depositphotos.com

Минулого тижня інвестори зітхнули з полегшенням – дефолту США не буде. Для цього демократам довелося піти на значні поступки республіканцям, зате світові ринки й американські фондові ф'ючерси відновили зростання. Аналіз ситуації став темою №1 не лише американських ЗМІ.

На ринках усе спокійно. Спад Китаю тягне вниз ціни на сировину  

The New York Times звернула увагу, що, незважаючи на драматичні події у Вашингтоні, ринки були спокійні. Так, індекс S&P 500 у травні дещо зріс, що свідчить про те, що інвестори ніколи не закладали в ціну сценарій судного дня дефолту. Це зовсім не схоже на ажіотажну торгівлю, яка сколихнула ринок під час останнього великого протистояння щодо стелі держборгу 2011 року, коли акції та долар впали. Натомість акції технологічних компаній, натхненні ентузіазмом інвесторів щодо штучного інтелекту, лідирували. Індекс FANG+, який включає акції компаній, пов'язаних зі штучним інтелектом, як-от Nvidia, Meta й Google, зріс майже на 15%. Тим часом ціни на сировинні товари впали через побоювання, що світова економіка, особливо Китай, прямує до спаду. Ціни на нафту марки West Texas Intermediate і Brent знижувалися протягом останніх п'яти місяців.

Акценти тижня: США уникнув дефолту, але не загрози рецесії, результати зустрічі ОПЕК+, ШІ створює бульбашку, а Twitter знов подешевшав

З цього приводу Wall Street Journal зазначає, що хедж-фонди та інші спекулятивні інвестори зробили велику ставку на те, що S&P 500 знизиться, що є найбільш «ведмежою» позицією з 2007 року. Водночас вони готуються до ралі технологічного індексу Nasdaq-100, чисті бичачі ставки на який за останні тижні наблизилися до найвищих рівнів з кінця минулого року. «Акції великих технологічних компаній мають одні з найвищих показників коротких позицій на ринку. Минулого місяця інвестори додали $3,57 млрд до своїх коротких позицій щодо Tesla, $2,5 млрд щодо Nvidia та $7,26 млрд щодо материнської компанії Facebook Meta Platforms. Усі зросли в травні, внаслідок чого продавці коротких позицій втратили понад $7 млрд», – інформує видання.

The New York Times більш широко аналізує ситуацію в Китаї, де акції місцевих компаній, що торгуються в Гонконзі та які злетіли після завершення майже трирічної паузи, пов'язаної із пандемією, минулого тижня ненадовго впали у ведмежий ринок, втративши понад 20% своєї вартості від максимуму січня. Акції на материку також у мінусі за рік.

Поки країни Заходу борються з інфляцією, Китай заграє з протилежною та потенційно більш шкідливою силою дефляції або постійно низькими цінами, які тягнуть за собою економіку, знижуючи прибутки компаній і зарплати, зазначає NYT. До того ж нещодавні рішення Компартії КНР негативно вплинули на настрої на фондовому ринку. Репресії проти консалтингових і дорадчих фірм, що мають закордонні зв'язки, налякали деякі іноземні компанії та інвесторів, знову поставивши під сумнів життєздатність міжнародних компаній, що ведуть бізнес у Китаї. Але деякі спостерігачі стверджують, що інвестори просто недооцінили відновлення економіки КНР – подію, яка не має історичних аналогів. І вони проґавили зміну в тому, як влада поставила національну безпеку над економічними інтересами.

Тематиці довгострокового уповільнення економічного зростання Китаю присвятила статтю і The Economist. «Після початкового вивільнення відкладеного попиту, економічні дані за квітень не виправдали очікувань. У відповідь на це акції Китаю впали, дохідність державних облігацій знизилася, а валюта подешевшала. Зважений на торгівлю обмінний курс країни зараз такий же слабкий, як і в листопаді», – пише видання. Втім воно не дає конкретних оцінок, чи зможе справитися уряд Китаю із викликами.

На Туреччину чекають важкі часи. А США відновлюються

Не кращі справи і в Туреччині, де Ердоган формує новий уряд. The Economist переказує подив інвесторів його перемогою на виборах, яка поглибила економічні проблеми країни. Так, за останні два тижні ліра просіла на 5%, а чисті валютні резерви центрального банку зараз перебувають у мінусі, оскільки вони виснажилися через втечу вкладників та інвесторів. Збереження низьких відсоткових ставок і високої інфляції свідчить про те, що реальна відсоткова ставка в Туреччині вже деякий час є глибоко від'ємною.

Видання висловлює сумнів, що Ердоган змінить ситуацію, незважаючи на те, що  вона дозволяє збагачуватися спекулянтам, які позичають у лірах та інвестують в стабільні активи, як-от житло чи інші валюти, що призводить до подальшого знецінення ліри та прискорення інфляції. «Пан Ердоган зміг утримати ліру на плаву завдяки разовим валютним угодам з друзями, зокрема з росією і Саудівською Аравією. Проте восени йому, можливо, доведеться відмовитися від своєї обіцянки продовжувати політику низьких ставок… Тепла погода й дружні послуги не тривають вічно», – зазначає видання.

Інші проблеми в Америці. Wall Street Journal відверто дивується, що США зараз залишаються далекими від рецесії. Роботодавці активно наймають працівників, споживачі вільно витрачають кошти, фондовий ринок відновлюється, а ринок житла, схоже, стабілізується – останні свідчення того, що зусилля ФРС ще не призвели до значного ослаблення економіки, пише видання.  «Урядова політика у відповідь на пандемію – низькі відсоткові ставки та трильйони доларів фінансової допомоги – залишила споживачів і бізнес із великою кількістю грошей і дешевих боргів. Та сама інфляція, яка так турбує ФРС, призводить до зростання зарплат і прибутків, що стимулює витрати», – зазначає WSJ.

Проте провідний економіст Девід Розенберг переконаний, що рецесія неминуча. «Не вірте ажіотажу! Ця економіка – труп», – цитує його твіт Business Insider. На думку Розенберга, Штати рухаються до «жорсткої посадки» у другій половині року.

ОПЕК+: довго, закрито, але продуктивно. Видобуток нафти обмежить лише Саудівська Аравія

Увесь вікенд увага ділових ЗМІ була прикута до нафтових переговорів ОПЕК+, на які не пустили журналістів Reuters та Bloomberg. Це перший випадок, коли ОПЕК за десятиліття війн, цінових стрибків і крахів виключила таким чином новинні організації. Врешті-решт ті з посиланням на джерела в делегаціях повідомили, що видобуток усе ж-таки знов зменшать. Але це зробить лише Саудівська Аравія, яка оголосила про додаткове добровільне місячне скорочення нафти на 1 млн барелів на добу, починаючи з липня цього року, яке може бути продовжене.

Ер-Ріяд прагне, щоб альянс ОПЕК+ знову скоротив видобуток, щоб підтримати ціни на нафту, які за останні тижні впали до $70 за барель із більш ніж $120 рік тому. У своїй заяві ОПЕК+ також повідомила, що обмежить сукупний видобуток нафти до 40,463 млн барелів на добу впродовж січня–грудня 2024 року.

Як пише Financial Times, дискусії між членами тривали до пізньої ночі після зустрічі основних країн ОПЕК у суботу, 3 червня. У неділю відбулися ширші переговори ОПЕК+ за участю росії, Казахстану та Мексики. Джерело, близьке до саудівської делегації, повідомило, що більшість питань було вирішено до недільної зустрічі, хоча приблизно через дві години після початку переговорів міністр ресурсів Анголи Діамантіно Педро Азеведо покинув штаб-квартиру ОПЕК, не пояснивши причин. Генеральний секретар ОПЕК Хайтам аль-Гаїс, офіційний лідер групи, провів Азеведо до його міністерського автомобіля і обійняв на прощання.

Сколихнула світ і залізнична трагедія в Індії, де в п'ятницю, 2 червня, зійшли з колії 15 вагонів двох пасажирських потягів, внаслідок чого понад 280 пасажирів загинули, сотні отримали поранення. Ця одна з найбільших смертоносних залізничних аварій у країні за останні десятиліття сталася тоді, коли прем'єр-міністр Нарендра Моді зосередився на модернізації залізничної мережі британської колоніальної епохи в Індії, яка є найнаселенішою країною світу з 1,42 млрд жителів, пише Time.

Попри зусилля уряду, спрямовані на підвищення безпеки, щороку на залізниці Індії, найбільшій залізничній мережі під одним керівництвом у світі, трапляється кілька сотень аварій. Ця аварія, схоже, трапилася через помилку в електронній системі сигналізації.

Феномен Nvidia. Наразі майбутнє виглядає райдужним, але…

Крім того, переважна більшість ЗМІ минулого тижня писала про ажіотаж навколо американської компанії Nvidia, який запанував торік після випуску ChatGPT і не вщухає досі: з початку року ціна акцій Nvidia, яка виробляє спеціалізовані мікросхеми AI, зросла більш ніж удвічі. А нещодавно Nvidia приєдналася до ексклюзивного клубу компаній із ринковою капіталізацією в $1 трлн, пише Time. Її акції зросли на 5% на торгах у вівторок, перевищивши позначку $408 за акцію. З моменту первинного публічного розміщення акцій у 1999 році вони зростають приблизно на 33% щороку проти середньорічного зростання індексу S&P 500 на 7% за той самий період.

Однак тривале домінування Nvidia не гарантоване, вважає The Economist. Зростає конкуренція з боку стартапів і великих виробників чіпів, як-от AMD та Intel. Підрозділи хмарних обчислень Amazon та Alphabet розробляють власні чипи для штучного інтелекту. Інший ризик виходить від уряду: регулятори, стурбовані небезпекою, яку АІ несе суспільству й національній безпеці, шукають способи контролювати цю технологію. Минулого року Америка обмежила продаж високопродуктивних чіпів та інструментів для їх виробництва деяким китайським фірмам, що призвело до падіння продажів Nvidia у ІІІ кварталі.

Втім наразі майбутнє виглядає райдужним. Навіть якщо АІ-манія вщухне, технологія буде більш корисною, ніж криптовалюта – ще одне захоплення, на якому заробила Nvidia, зазначає видання. Регулювання може сповільнити зростання, але навряд чи вб'є його. І жоден з конкурентів Nvidia поки що не пропонує АІ-продуктів, які об'єднують програмне забезпечення, чіпи та мережу. «Головна перевага Nvidia полягає в її здатності упакувати все це і створити привабливу екосистему. Це дуже схоже на Microsoft та Apple», – завершує видання.

Йому знов-таки опонує Business Insider, який, посилаючись на консалтингову компанію з макроекономічного прогнозування TS Lombard завбачає, що бум АІ може перетворитися на «абсолютне божевілля», якщо утвориться бульбашка фондового ринку. На його думку, АІ за останні кілька тижнів набув всіх ознак потенційної бульбашки, але ринок акцій наразі не в ній.

А ось Twitter продовжує летіти в економічну прірву, і це не може не радувати. На сьогодні він коштує лише одну третину того, що заплатив за нього Ілон Маск, заявила Fidelity, яка нещодавно знизила вартість своєї частки в компанії. З приходом Маска Twitter зазнав фінансових труднощів, зазначає Time. Після того як компанія обтяжила себе боргом у $13 млрд, нестабільне ухвалення рішень і проблеми з модерацією контенту призвели до того, що доходи від реклами знизилися на 50%.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло