«ростелеком» та МТС, майже не ховаючись, захоплюють зв’язок на тимчасово окупованих територіях: чому досі немає жорстких санкцій
Як загарбники «будують» мережі на вкраденому майні
Щодня російська пропаганда продукує тони брехні та транслює її на тимчасово окупованих територіях, використовуючи захоплені мережі вітчизняних операторів. Як Україна намагається протистояти цьому «зомбоящику»? Чи втручаються міжнародні організації? Про це та багато іншого розповідали спікери на галузевій конференції «Україна: стійкість зв’язку та інтернету під час війни». Mind зібрав ключові факти та пояснює, що саме відбувається зі зв’язком у «зоні».
Як терористи налаштовують «зомбоящик»? «Коли окупанти отримують контроль над територією, перше, що роблять, – знищують можливість користуватися українським зв'язком. Причин декілька: створення стресу для мешканців, спроба контролювати їхню комунікацію та припинити передання інформації до ЗСУ», – розповідає директор Департаменту з розвитку мобільного зв’язку Мінцифри Станіслав Прибитько.
За словами телеком-експерта Олександра Глущенка, насамперед загарбники обрубають магістральні канали з України, виключають передавачі «Зеонбуду» та радіостанції, розвертають антени або привозять свої передавачі. Далі поступово вмикають пропаганду – російські радіостанції та ТБ.
«А коли вже окопалися, починають «розбиратися» з інтернет-провайдерами. Блокується доступ до українських сайтів. Також в бан йде купа міжнародних сервісів: Viber, WhatsApp тощо. роскомнадзор надає провайдерам перелік «неугодных» інформаційних ресурсів та VPN, доступ до яких має бути забороненим. А втім, усі VPN-сервіси неможливо забанити, постійно з’являються альтернативні майданчики. Тож у людей залишається хоч який зв’язок та доступ до інформації», – пояснює Глущенко.
Що робили українські оператори? «У них був зовсім нелегкий вибір. З одного боку, вони не повинні вступати в колаборацію з окупантами, а з іншого – мали забезпечити зв'язок для наших громадян, давати їм можливість отримувати державні, банківські послуги тощо. Тобто якщо відключив абонентів – диверсант, а якщо почав співпрацювати – колаборант. Тож на початку повномасштабного вторгнення наша асоціація зверталася за роз’ясненнями до влади», – пояснює голова правлення ІнАУ Олександр Савчук.
Навесні 2022 року Національний центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами видав алгоритм дій у таких випадках – розпорядження НЦУ №82. Гравцям ринку порадили заблокувати взаємодії обладнання з мережею на контрольованій території, виключити можливість локального управління та надання прав до переналаштування обладнання будь-яким стороннім особам.
«У підсумку більшість операторів прийняли рішення покинути тимчасово окуповані території. Згодом їхні мережі були анексовані й захопленні третіми особами, іноді, на жаль, і громадянами України», – уточнює Савчук.
Як саме рф «будує» зв’язок на тимчасово окупованих територіях? З 2014 року «велика нація» діє за однаковою схемою. «Інтернет-провайдер «ІВК-Донбас» з'явився на базі обладнання інтернет-провайдера «Воля», – відверто пояснюють донецькі медіа, пропускаючи слово «вкраденого». «Фенікс» та МКС (раніше «Лугаком») – мобільні оператори так званих «днр» та «лнр» – «побудовані» на «віджатому» в «Київстар» обладнанні. «Кримтелеком» та «Севастополь Телеком» створені на розкраденому майні «Укртелекому» (нещодавно «влада» Севастополя передала другий актив у володіння міноборони рф). Виключення із цього правила доволі рідкісні. Деякі місцеві власники інтернет-провайдерів залишилися вести бізнес у «зоні», але доводилося ділитися його часткою із «вежливыми людьми».
«Якщо мережа працює, спочатку з'являється якісь місцевий колаборант та заявляє, що то його власність, і починає збирати гроші з абонентів. Потім приходять бандюки з автоматами, забирають мережу, привозять інженерів з росії або Криму, налаштовують підключення до «Mіранди» (кримського магістрального провайдера, 20% якого належить «ростелекому». – Mind). І весь трафік на тимчасово окуповану територію починає йти з рф. Абоненти отримують російські IP-адреси та обслуговуються через ростелекомівські сервери», – пояснює Глущенко.
Що «набудували»? У тимчасово окупованому Криму наразі працює біля 40 інтернет-провайдерів та 4 мобільних оператори, які використовують вкрадене обладнання та базові станції українських компаній:
- МТС. «Це єдиний великий оператор, який напівофіційно присутній у регіоні. Але лише тому, що всі дзвінки з Криму обробляються через Краснодарський край, щоб компанія не потрапила під санкції (з цієї причини в Криму для абонентів МТС діють краснодарські тарифи)», – так відверто росмедіа описувало кримінальний злочин МТС, заманюючи туристів до Криму весною 2023.
- «К-телеком» (ТМ Win mobile) та «КТК-Телеком» (ТМ «Волна мобайл»). Обидва оператори – у власності компанії «АйСі-Інвест», яка створена колишнім віцепрезидентом МТС Павлом Кузнєцовим.
- «Кримтелеком». У 2018 році кримська «влада» за 998 млн руб продала награбоване «Управляющей компании инфраструктурных проектов». Її власником вважається колишній начальник ракетних військ та артилерії рф Володимир Зарицький. За іншою версію росмедіа, «Кримтелеком» – під патронажем росолігархів Аркадія та Бориса Ротенбергів та Євгена Ройтмана.
У так званій «днр» працює один мобільний оператор «Фенікс» (у власності місцевої «влади»). «А з 22 інтернет-провайдерів у Донецьку залишилося 9. Погнали...», – хваляться чи бідкаються місцеві. Схожа ситуація у «лнр»: один «республіканський» оператор МКС та біля 30 провайдерів.
У тимчасово окупованих районах Херсонської та Запорізької областей влітку минулого року з’явилося відразу три мобільних оператори: донецький «Фенікс», «Міртелеком», пов’язаний із ростелекомівською «Мірандою», та «+7Мобайл», що належить кримському «К-телеком» та курується МТС. Наприкінці 2022 року заступник голови мінцифри рф Дмитро Кім відкрито зізнався, що зв'язок від МТС працює в Запорізькій, Херсонській, Донецькій та Луганській областях. За його словами, МТС діє на мережі «Фенікса» з грудня 2022 року. Також стало відомо, що російські Tele2, «Білайн» і «Мегафон» домовилися запустити нацроумінг на захоплених територіях. Де-юре такі дії тягнуть за собою міжнародні санкції.
Що з якістю зв’язку? Найкраща ситуація мала б бути у тимчасово окупованих районах Херсонської та Запорізької областей, де до повномасштабного вторгнення українські оператори встигли розвинути 4G. Утім, більшість нерозбомбленого обладнання загарбники покрали та вивезли до рф, куди міжнародні вендори зупинили поставки. Принаймні офіційними каналами.
В інших регіонах більшості абонентів пропонується лише 2G. За понад дев’ять років окупації росія так й не спромоглася впровадити якісний зв’язок. «У Криму швидкість і ціна мобільного інтернету залишають бажати кращого. 3G-покриття можна знайти лише в найбільших містах: Сімферополі, Севастополі, Ялті, Алушті, Феодосії, Керчі, Бахчисараї, Євпаторії. Та й то не в усіх районах. 4G ще менше і є лише у Сімферополі, Севастополі та Ялті. Основу мобільного інтернету на півострові становить повільний 2G», – розповідають росмедіа.
У тимчасово окупованих районах Луганської області, за даними так званого міністра зв'язку та масових комунікацій «лнр» Андрія Єрьоменко, на кінець 2022 року мобільним зв'язком покрито лише 52,3% території «республіки». З них 9,55% території – стандартом 3G, 4,32% – 4G. «Влада» «днр» запевняє, що мобільний зв’язок є на 85% території.
Як загарбники намагаються знищити кволу конкуренцію та створити монополіста? «Зараз «ростелеком» та МТС під різними шильдами проксі-операторів просуваються на територіях Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей. Це все консолідується в один конгломерат мобільного зв’язку та фіксованого інтернету», – розповідає Глущенко.
Створити «єдиного оператора» на чужій території наказав віцепрем'єр рф дмитро чернишенко в лютому 2023 року. В березні ростелекомівська «Міранда» почала шукати співробітників, які мають зайнятися аудитом та «розвитком місцевої телекомунікаційної інфраструктури». Трохи пізніше держкомісія з радіочастот рф заявила, що має намір виділити (українські) частоти для стільникового зв'язку на територіях так званих «лнр» та «днр» компаніям «К-Телеком» та «Міранда».
«Міранда» може викупити активи місцевих операторів зв'язку і розгорнути роботу на базі їхніх мереж. Щоб закріпитися в регіонах, їй доведеться об'єднувати розрізнене обладнання мереж і подолати гострий дефіцит кадрів», – розповідають росмедіа, пропускаючи фактор контрнаступу та досвід захоплення, а не купівлі чужого майна.
Як реагують міжнародні організації? Крадіжка та отримання прибутку від експлуатації чужого обладнання, частотного ресурсу, номерного фонду, підтримка зв’язку терористів російськими операторами – кримінальні злочини. «Утім, з 2014 року міжнародні інстанції не досить активно реагували на те, що в анексованому Криму росіяни проводили конкурси і роздавали частоти, будували мережі РТРС1 та РТРС2, створювали мережі для так званих віртуальних мобільних операторів, за якими приховуються російські компанії. А зараз захоплюють зв’язок і в тимчасово окупованих районах материкової України», – каже Глущенко.
«У росіян і досі достатньо велике лобі в міжнародних організаціях, – пояснює директор Департаменту електронних комунікацій Держспецзв’язку Сергій Пономарьов. – Є певна кількість голосів щодо блокування заяв або резолюцій, які ми пропонуємо прийняти в цих міжнародних організаціях». За його словами, з місяць назад у ITU представники Держспецзв’язку знову акцентували увагу на незаконному використанні частотного ресурсу.
«Наразі підготовлена спільна заява, готується резолюція. Питання в площині завад, які ставлять росіяни. Є навіть скарги деяких інших країн стосовно того, що начебто ми не зовсім коректно використовуємо свій частотний ресурс, але наразі він нам не підконтрольний», – розповідає Пономарьов.
А поки що введено лише декілька санкцій. На початку повномасштабної війни мінфін США заборонив «ростелекому» залучати гроші через свій ринок. Трохи пізніше під санкції Великобританії потрапив Володимир Євтушенков, власник АФК «Система», в яку входить МТС. Але бізнес не постраждав: олігарх залишив посаду голови ради директорів АФК «Система». Також Україні вдалося виключити росіян з керівництва в Міжнародному союзі електрозв’язку (ITU). Проте потрібні більш дієві важелі: скасування роумінгу, «відрізання» від глобального інтернету, міжнародних точок обміну трафіком тощо.
Як Україна намагається відтіснити «зомбоящик»? За словами заступника голови Нацради з питань телебачення і радіомовлення Олега Черниша, з 2014 року проводиться багато заходів для того, щоб люди на тимчасово окупованих територіях мали доступ до українського телебачення та радіо. Після початку повномасштабної агресії більшість ТБ-каналів на супутнику розкодовано. Перші 11 передавачів мультиплексу МХ-7 почали транслювати сигнал на непідконтрольні території. «Нацрада спільно з УДЦР та РРТ прораховує частоти для мовлення, займалися питаннями збільшення потужності передавачів. Маємо надію, що МХ-7 покриє регіони, які не покрити передавачами «Зеонбуду», – пояснює Черниш.
Та доповнює, що доступ до українських вебресурсів залишається через VPN: «Сподіваюся, люди знаходять змогу бачити, що відбувається в Україні та читати основні меседжі».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].