Каховська катастрофа: Як український бізнес допомагає Херсонщині
І чого ще не вистачає постраждалому регіону та його мешканцям

6 червня російські окупаційні війська здійснили підрив Каховської ГЕС. Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко на своїй сторінці в телеграм повідомив, що внаслідок підриву Каховської ГЕС підтопленими залишаються 39 населених пунктів. За оновленими даними місцевої влади Херсонської області, на правому березі річки, яка перебуває під контролем українського уряду, затоплено 1335 будинків. Крім того, за даними Greenpeace, підрив росією Каховської ГЕС в Україні призвів до затоплення щонайменше 32 заправних станцій, складів і нафтопереробних заводів.
Український бізнес разом з усією країною включився в допомогу постраждалим, закуповуючи все необхідне для жителів Херсонської області. Але затоплення – не єдина проблема, яку криє в собі Каховська трагедія, і зі спаданням води проблем не стає менше: після руйнувань і забруднення ґрунтів усім, що вимила з-під землі хвиля з водосховища, люди й надалі потребують їжі, питної води, медикаментів і житла.
Скільки вже коштів зібрано і на що, та які сфери ще потребують допомоги, дізнавався Mind.
Їжа, питна вода та одяг
Гостре питання, яке вирішили ледь не першим, – їжа та питна вода. Уже 7 червня керівник пресслужби Херсонської ОВА Олександр Толоконніков доповідав, що люди, які опинилися в епіцентрі затоплення та були евакуйовані, повністю забезпечені їжею, водою, тимчасовим житлом і медикаментами.
За чотири дні українці принесли у відділення «Нової пошти» 50 000 посилок для постраждалих від підриву російськими окупантами Каховської ГЕС. Продуктові набори, одяг, антисептики для води, ліки – усе, що необхідно, з першого дня й досі летить і їде до Херсонщини.
«Ми зібрали неймовірну кількість допомоги для постраждалих від підриву Каховської ГЕС. Понад 1400 тонн допомоги, вагою як 8 літаків Boeing 747», – повідомляє БФ ОНУКИ. Це 200 кг вантажу на кожну людину, яка потребує першої допомоги.
На сторінці компанії «Нова пошта» у фейсбуку повідомили, що за попередній тиждень разом з БФ ОНУКИ та іншими благодійними фондами відвантажили 548 тонн допомоги з посилок українців і забезпечили необхідним сім'ї і тварин, постраждалих від підриву Каховської ГЕС.
Через трагедію понад 700 000 людей у країні залишилися без питної води, і, за попередніми підрахунками, мешканцям Херсонської області доведеться щонайменше пів року жити на привозній воді – тож цю потребу також регулярно закриває бізнес. 10 000 літрів питної води було відправлено Українським продовольчим фондом «Food Foundation UA» і розподілено між населеними пунктами з найбільшою потребою. Система Компаній Кока-Кола надала 13 000 літрів питної води для постраждалих від підтоплення в Херсонській області внаслідок підриву Каховської ГЕС.
«Нам щодня привозять питну воду, – розповіли Mind мешканці підтоплених сіл у Херсонській області. – Роздають по 12 літрів на один двір, це небагато, але на попити-приготувати їжу вистачає».

Фото: coca-cola.ua
Фінансова допомога
Багато українських компаній закривали потреби населення на Херсонщині фінансовою допомогою. Наприклад, компанія Cosmolot першою серед гравців азартного ринку долучилася до допомоги та перерахувала 1 000 000 грн на рахунок ДСНС. «Боляче дивитися на життя, що йдуть під воду, – написала компанія на своїй сторінці в інстаграм. – На літніх людей, які відмовляються евакуюватися. На тварин, що намагаються врятуватися. І на рятівників, котрі ось-ось впадуть від втоми. Донатимо, підтримуємо, готуємо Перемогу».
Владислав Чечоткін повідомив на своїй сторінці, що в перший же день компанія передала 9 човнів із моторами та 150 спецжилетів. Також він розповів про декілька компаній, які долучилися до збору коштів: 1 000 000 грн передала Датагруп-Воля, ще таку ж суму – Creatio.
Мережа ресторанів La Famiglia переказала 500 000 грн, БФ Олега Гончарука – 1 000 000 грн, мережа магазинів краси ЄВА – 1 000 000 грн, САППОРТ.УА – 50 000 грн, LetyShops 500 000 грн, Аптека 9-1-1 1 000 000 грн, Concert.ua – 100 000 грн.
«Закупили човни та мотори, мотопомпи, спасжилети, гідрокостюми, генератори, фільтри для очищення води, таблетки для очищення води, вейдери. Переважна більшість уже працює в Херсоні», – уточнює Чечоткін.
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України повідомило на офіційному сайті, що мешканці Миколаївської та Херсонської областей, які постраждали від підтоплення внаслідок підриву ворогом Каховської ГЕС, можуть отримати одноразову грошову допомогу: 5000 грн від Уряду та 6600 грн від Міжнародної організації з міграції ООН.
Житло та медична допомога
Психологічну допомогу постраждалим і тим, хто втратив житло, надають команди фахівців і мобільні бригади психологів. Крім того, ще низку психологічних сервісів можна отримати онлайн – тим більше, що на більшості територій вже відновлено енергопостачання та інтернет. Координаційний центр з психічного здоров’я при Кабінеті Міністрів України спільно з Технічною робочою групою із ПЗПСП, яку очолюють World Health Organization (WHO) та International Medical Corps підготували таблицю з інформацією, куди можна звернутися за психологічною допомогою постраждалим від підриву Каховської ГЕС.
ПриватБанк надіслав вкрай необхідне обладнання на загальну суму понад 2,3 млн грн у Херсонську обласну клінічну лікарню для надання медичної допомоги людям, які постраждали внаслідок ворожого підриву Каховської ГЕС. Також банк спрямував 25 млн грн власних коштів Херсонській обласній комунальній аварійно-рятувальній службі, яка цілодобово рятує життя людей.
Шелтер БФ «Помагаєм» у передмісті Дніпра пропонував всім, хто перебував у зоні підтоплення після підриву Каховської ГЕС, безкоштовний притулок на необхідний постраждалим строк.
«Укргідроенерго» у свою чергу запропонувало всім співробітникам Каховської ГЕС працевлаштування на інших станціях компанії та активно надає робітникам, які цього потребують, психологічну допомогу.
А українці організували пошук житла для постраждалих, створивши групи в соцмережах, де можна тимчасово запропонувати притулок у власному помешканні в різних куточках України.
Порятунок тварин
Зоозахисна організація UAnimals повідомила на своїй фейсбук-сторінці, що українці задонатили на порятунок тварин майже 31,5 млн грн. Притулок Patron Pets Center для собак і котів у Києві, на ВДНГ, наразі надає прихисток тваринам із Херсонської області.
В Одесі співробітники адміністрації морського порту врятували тварин, які постраждали внаслідок підриву Каховської ГЕС, і передали їх на тимчасове перебування до Одеського зоопарку. За даними голови Мінекології Руслана Стрільця внаслідок вибуху на Каховській ГЕС могло загинути 20 000 тварин.

Фото: ДСНС України
Побутова техніка та очисні фільтри
Голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін написав у своєму телеграм-каналі, що зараз служби роблять усе можливе, щоб забезпечити людей безпечною та придатною для вживання питною водою та надалі гарантувати її безперебійне постачання. Серед інших заходів – забезпечення мешканців очисними засобами.
Наприклад, «Аква-Холдинг» передав 60 засобів для знезараження «iO Clean Water-23» для приготування 12 000 літрів питної води. MTI hi-tech distribution, що входить до Групи компаній MTI Group, надіслала 662 індивідуальних очисних мініфільтра Sawyer загальною вартістю 1 млн грн на допомогу постраждалим херсонцям до Головного управління ДСНС України у Херсонській області через фонд United24.
Звичайно, тим, хто втратив житло, необхідно все – зокрема й побутова техніка. Тут на допомогу пришла компанія «Comfy», яка передала 100 комплектів побутової техніки для облаштування тимчасового житла для постраждалих на Херсонщині. Комплекти складаються з холодильника, пральної машини, мікрохвильовки та чайника, а також генератори на загальну суму 3 млн гривень.
Мобільний зв’язок
Мобільні оператори оперативно підключилися для поліпшення зв’язку та надання безкоштовних хвилин абонентам, що потребують допомоги.
«Абоненти, які перебувають на території Херсонської області, отримують від «Київстар» безплатні хвилини для дзвінків у мережі та SMS на всі телеком-мережі України», – написали в компанії.
У lifecell повідомили, що компанія надає допомогу зв’язком без додаткової плати та нараховує 200 хвилин на всі номери по Україні та 20 гігабайтів на 7 днів тим абонентам, які територіально перебувають у зоні загрози підтоплення.
Рівень води в Дніпрі на позначці «Херсон» опустився майже на 5 м від позначки, якої сягнула вода після трагедії. Про це повідомив Штаб ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС. Раніше Mind повідомляв, що мешканці постраждалих районів на Херсонщині з 26 червня почнуть отримувати газопостачання. Загалом на повноцінний ремонт і запуск енергетичної інфраструктури Херсонщини знадобиться щонайменше місяць-два. Тому допомога все ще потрібна.
