Рейтинг криптобірж – 2023: як інвесторам знайти баланс між безпекою та якістю послуг

Рейтинг криптобірж – 2023: як інвесторам знайти баланс між безпекою та якістю послуг

І наскільки адекватними є рішення фінансових регуляторів

This material is also available in English
Рейтинг криптобірж – 2023: як інвесторам знайти баланс між безпекою та якістю послуг
Фото: depositphotos.com

Mind презентує перший комплексний аналіз централізованих криптобірж, доступних українським користувачам. В основу рейтингу ліг підхід із паралельним вивченням трьох груп факторів: безпека, ліквідність, якість сервісів. Ми врахували не лише надійність, регуляторні та технічні ризики, а й торгові комісії, доступність вводу/виводу коштів з України тощо. Тобто загальний бал показує комплексну оцінку біржі за всіма параметрами, важливими для клієнта з України.

Найвищу оцінку не отримала жодна біржа. Це пов'язане з частковою тінізацією власників, регуляторними ризиками або тяжінням бенефіціарів до роботи в офшорах. Найвищу оцінку – 4 зірки з 5 отримали відразу шість бірж із проаналізованих 22-х: Kraken, Coinbase, Binance, Huobi, Whitebit та Bitstamp. Усі ці біржі є однаково надійними, але в їхній роботі присутні незначні ризики, які не дозволяють почуватися клієнтам максимально впевнено та безпечно. 

Редакція також не рекомендує працювати з біржами, що отримали 3 зірки та менше. Через те, що регуляторний ландшафт активно змінюється, різні країни створюють нове регуляторне законодавство та проводять перевірки, отже, будь-які технічні чи безпекові ризики можуть значно вплинути на безпеку активів клієнтів.

У лютому ми оприлюднили гайд із використання криптобірж, де розбиралися, на що варто звертати увагу та які ризики супроводжують роботу з організаціями цього типу. Після цього редакція досліджувала роботу конкретних бірж, що представлені на ринку. 

Читайте також: Інвестиційна рецензія: повний гайд із використання криптобірж

Низка минулорічних гучних банкрутств і загальне падіння ринків криптоактивів підсвітило проблеми, які на «бичачому ринку» були непомітні. Допоки ринок зростав, численні інвестиційні помилки й навіть махінації можна було компенсувати. Інша річ, коли тренд розвертається. Реакція урядів не забарилася.

Уже в лютому Mind, спостерігаючи дедалі більшу зацікавленість урядових структур різних країн у регулюванні, анонсував важкий 2023 рік для галузі. За останні чотири місяці ці процеси лише набрали обертів.

Найбільш активними були регулятори із США: Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами (CFTC), Комісія із цінних паперів і бірж США (SEC) та прокуратура Нью-Йорка. Не залишився осторонь і Нацбанк України.

Читайте також: Криптовалюта йде в підпілля: НБУ заборонив виводити гроші з криптогаманців. Чому це ознака, що ринок готують до жорсткого регулювання

У червні було врегульовано позов до Kraken щодо надання послуг зі стекінгу криптоактивів для громадян США – криптобіржа була змушена сплатити штраф у розмірі $30 млн. Логіку регулятора тут зрозуміти можна, адже за своєю сутністю послуги зі стекінгу за допомогою біржі є близькими до інвестиційних – клієнт отримує пасивний дохід від передачі своїх активів у розпорядження біржі. Kraken припинив працювати з громадянами США, натомість залишив послугу активною для інших, обіцяючи до 24% річних винагороди за окремими токенами.

Оскільки сферою регулювання SEC є цінні папери, вони природно схильні розглядати криптовалюти і токени саме як такі інструменти (виняток із певними застереженнями робиться лише для біткоїна). Оскільки саме SEC вирішує, які цінні папери мають бути допущені до обігу, за цією логікою поза законом опиняється ледь не весь крипторинок, адже механізмів реєстрації емісії «токенів – цінних паперів» законодавчо не прописано.

Навесні було звинувачено компанію Paxos Trust в емісії BUSD – стейблкоїну Binance, ціна якого прив’язана до долара США. На думку регулятора, це також цінний папір, а не цифровий актив, а отже, потребує відповідної реєстрації. Та це далеко не єдина проблема, з якою зіткнулася найбільша за обсягом торгівлі криптобіржа.

Читайте також: США позивається до найбільшої криптобіржі Binance. Які наслідки це матиме?

Після позову від CFTC не забарилась і SEC – звинувативши Binance та її посадовців у нецільовому використанні клієнтських коштів та брехні регуляторам. Тоді ж вона оприлюднила і список токенів, які вважає незареєстрованими цінними паперами. Токен самої біржі BNB (який можна вважати індикатором розвитку ситуації) обвалився на чверть і, поки питання не вирішено, торгується близько до на річних мінімумів.

Проблеми Binance не обмежилися Сполученими Штатами – пізніше в червні про початок розслідування оголосила Франція; з Нідерландів компанія пішла, оскільки не змогла отримати ліцензію, а в Австрії відкликала свою заявку. На тлі цих подій у Binance заявили про пріоритетність ОАЕ як майбутнього операційного хабу.

Останній факт є ілюстрацією того, що на глобальному криптовалютному ринку не так легко все затиснути в регуляторні лещата. Бізнеси обиратимуть ті юрисдикції, які дадуть змогу працювати максимально вільно. Водночас, де б біржа не була зареєстрована, уряди цілком справедливо можуть заявляти про захист клієнтів – резидентів своїх країн і запроваджувати обмеження саме із цього боку. Можуть бути ускладнення для виводу коштів або додаткове податкове навантаження.

Не всі біржі вдавалися лише до відбиття атак регуляторів – Coinbase у квітні вже сама подала в суд через діяльність SEC, вимагаючи роз’яснень із приводу критеріїв регулювання. Близьким до завершення є довгограюча епопея із судом SEC проти Ripple, де регулятор звинуватив компанію у продажу незареєстрованих цінних паперів у вигляді токенів XRP. Перемога Ripple може стати значним успіхом для ринку в питанні щодо формування прозорих правил гри.

Ще більшим позитивом для ринку може стати легалізація криптовалютных ETF (Exchange Traded Fund – фонд, чиї акції торгуються на біржах). Найбільша світова інвестиційна компанія BlackRock 15 червня подала заявку щодо реєстрації біткоїн ETF (текст заявки на сайті SEC).

Кастодіальним партнером у цьому проєкті виступатиме вже згадувана біржа Coinbase. Стало відомо, що заявку подала також ARK Invest, а згодом свій інтерес озвучили також інші провідні інвесткомпанії (як-от Fidelity).

Читайте також: Отака тепер валюта. Як влаштований ринок криптоактивів і яка його роль у фінансовій системі

І хоч раніше SEC відбивав всі подібні заявки, участь у проєкті найбільшої світової компанії може свідчити про певні зміни. Якщо ETF буде зареєстровано, фактично доступ до криптовалют буде відкритий для широкого кола клієнтів – ціна акцій ETF чітко слідуватиме за біткоїном, тож охочим долучитися не потрібно буде як відкривати криптогаманці, так і самостійно брати участь у торгах на криптобіржах.

Рейтинг централізованих криптовалютних бірж

Kraken4.0      

Власники та менеджмент 4.5      
Фінансові ризики 4      
Технічні ризики 5      
Регуляторні ризики 5      
Торгівельна активність та ліквідність 2      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 5      
Прозорість 5      
Payward, Inc (Kraken) - це криптовалютна біржа, яка забезпечує спотову та ф'ючерсну торгівлю Bitcoin, Ethereum та 40+ іншими цифровими активами.

Одна із найстаріших бірж була заснована 2011 року Джессі Пауеллом, Тханом Луу та Майклом Гронагером. Зареєстрована FinCEN, органом у США, який регулює діяльність ліцензування постачальників фінансових послуг.

Джессі Пауелл (до 2022 року CEO Kraken) працював у Mt.Gox і планував появу нової біржі як її заміни. Mt.Gox збанкрутувала у 2014 році, до того будучи лідером ринку.

У 2020–2022 роках біржа регулярно отримувала венчурне фінансування для розвитку на загальну суму понад $130 млн.

Наразі Kraken пропонує повний обсяг послуг із торгівлі криптовалютами, а також одну з кращих програм зі стекінгу криптоактивів. Має найвищий рейтинг безпеки від cer.live – ААА. Активи підтверджені незалежним аудитом компанії Armanino.

Після повномасштабного вторгнення рф в Україну біржа реалізувала програму грантів для клієнтів з України на суму понад $10 млн.

На початку 2023 року компанія погодилася виплатити $30 млн штрафів для врегулювання спору із SEC. Наразі це найбільший штраф в історії галузі.

Профайл біржі

WhiteBIT4.0      

Власники та менеджмент 4      
Фінансові ризики 2.5      
Технічні ризики 5      
Регуляторні ризики 5      
Торгівельна активність та ліквідність 3.5      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 5      
Прозорість 5      
UAB Clear White Technologies - найбільша європейська криптовалютна біржа

Є найбільшою біржею з українськими засновниками. Зареєстрована WhiteBit у Литві (українське законодавство зараз не передбачає створення бірж у країні), а головний офіс і команда знаходяться в Україні. Біржу контролюють публічні бізнесмени Володимир Носов та Олексій Ковальов.

Має ліцензії на біржову діяльність і зберігання активів. Біржа не публікує дані Proof of Reserves, але активи перевіряються зовнішнім аудитором Hacken. Має найвищий рейтинг безпеки від cer.live – ААА.

WhiteBit пропонує всі традиційні послуги з торгівлі криптовалютами, розвиває децентралізовану біржу. Комісії та спреди є одними з найнижчих у галузі. А утримання токенів WBT дозволяє додатково знизити комісійні.

У 2023 році біржа запускає власний блокчейн. Є титульним партнером ФК «Барселона».

Профайл біржі

Huobi4.0      

Власники та менеджмент 4.5      
Фінансові ризики 4.5      
Технічні ризики 3.5      
Регуляторні ризики 1.5      
Торгівельна активність та ліквідність 4      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 4      
Прозорість 5      
Huobi Global Limited - це постачальник фінансових послуг на основі блокчейн-активів, включаючи обмін, торгівлю, гаманці та зберігання.

Є однією з найстаріших бірж – заснована 2013 року китайськими підприємцями Леоном Лі (Leon Li) та Ду Джуном (Du Jun). Будучи початково китайською біржею, Huobi була змушена переїхати до Кореї після криптовалютних обмежень, запроваджених урядом КНР у 2017 році. Зараз біржа зареєстрована на Сейшельських островах, а офіси є у всіх ключових регіонах роботи біржі – у Гонконзі, Кореї, Японії, США.

Біржа має власний токен Huobi Token (HT), утримання якого може надавати переваги по комісіях при торгівлі. Ключові продукти біржі – торгівля на спотовому та деривативному ринках, стекінг криптоактивів. Для розробників Huobi пропонує децентралізований і публічний блокчейн HECO Chain.

Профайл біржі

Binance4.0      

Власники та менеджмент 4      
Фінансові ризики 4.5      
Технічні ризики 4.5      
Регуляторні ризики 0.5      
Торгівельна активність та ліквідність 4      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 5      
Прозорість 5      
Binance Holdings Limited - це блокчейн-екосистема та платформа для обміну цифровими активами, яка поєднує цифрові технології та фінанси.

Найбільша криптовалютна біржа світу за обсягом торгів.
Була заснована 2017 року Чанпенгом Чжао (Changpeng Zhao, обіймає посаду CEO).

Компанію зареєстровано на Кайманових островах, а операційні офіси є в багатьох країнах світу. Для роботи в США була створена окрема юридична особа – Binance US.
Binance розвиває BNB Chain – децентралізовану екосистему з відкритим кодом. Через Binance Labs інвестує в інші криптопроєкти.

Компанія має найбільший у галузі фонд страхування активів на суму приблизно $1 млрд.

Останні роки Binance є учасником низки регуляторних справ, зокрема в США претензії до біржі мають SEC та CFTC. Останні претензії стосуються, крім іншого, користування активами клієнтів не за їхнім цільовим призначенням.

Має найвищий рейтинг безпеки від cer.live – ААА.

Профайл біржі

Coinbase4.0      

Власники та менеджмент 5      
Фінансові ризики 5      
Технічні ризики 4.5      
Регуляторні ризики 4      
Торгівельна активність та ліквідність 3      
Сервіси 4      
Ввід/вивід коштів 1      
Прозорість 2.5      
Coinbase, Inc - це онлайн-платформа, яка дозволяє трейдерам здійснювати операції з цифровою валютою.

Є найбільшою ліцензованою біржею. Зареєстрована в США, офіс розташовується в Сан-Франциско, Каліфорнія.

Заснована 2012 року Брайаном Армстронгом (обіймає посаду CEO) та Фредом Ерсамом.

З 2014 року співпрацює з Lloyd’s of London щодо страхування активів. За весь час роботи біржі не було зафіксовано жодного інциденту зі злому. 14 квітня 2021 року стала публічною компанією, розмістивши акції на фондовій біржі (NASDAQ: COIN).

Компанія публікує фінансову звітність. За 2022 рік виручка сягнула $3,2 млрд, чистий збиток – $2,6 млн. Активи компанії становили $89,7 млрд на кінець року.

У серпні 2022 року Coinbase оголосила про партнерство з найбільшою інвестиційною компанією світу BlackRock. У червні 2023-го BlackRock подала заявку в SEC на відкриття першого ETF на спотовий біткоїн (а не фьючерс, як було раніше).

Кастодіальним сервісом для криптоактивів фонду буде Coinbase Custody Trust Company, а грошові активи зберігатимуться у Bank of New York Mellon. Попри наявність ліцензії, Coinbase також має поточні конфлікти із SEC. Має найвищий рейтинг безпеки від cer.live – ААА.

Профайл біржі

KuCoin4.0      

Власники та менеджмент 4      
Фінансові ризики 4      
Технічні ризики 3.5      
Регуляторні ризики 0.5      
Торгівельна активність та ліквідність 4.5      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 5      
Прозорість 4      
Mek Global Limited (KuCoin) - це глобальна криптовалютна біржа, що пропонує цифрові активи та надає криптосервіси своїм користувачам.

KuCoin була заснована 2017 року Джоні Лю (Johnny Lyu) у Сингапурі, зареєстрована на Сейшельських островах.

Біржа є повнофункціональною, пропонує спотову, маржинальну торгівлю, операції з деривативами, стекінг, peer-to-peer-торгівлю та інші послуги. Комісії та спреди на біржі є одними з найнижчих у галузі, а додаткову знижку на комісії дозволяє одержати утримання токена KuCoin Shares (KCS).

На сайті біржі дуже детальний розділ FAQ та багато інформації для початківців. Є навіть окремий формат інтерфейсу для новачків.

Для клієнтів, які хочуть утримувати активи на власному гаманці, а не на біржі, KuCoin пропонує інтеграцію із сервісом Arwen.

Компанія розвиває екосистему. Планується свій блокочейн (KuChain) і white-label solutions для інших бірж. 90% комісій розподіляється серед ком’юніті – власників токенів біржі.

Профайл біржі

Gate.io4.0      

Власники та менеджмент 3.5      
Фінансові ризики 4      
Технічні ризики 3.5      
Регуляторні ризики 1.5      
Торгівельна активність та ліквідність 4      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 4      
Прозорість 5      
Gate Technology Incorporated - це криптовалютна платформа, яка надає послуги торгівлі, інвестицій та цифрових гаманців.

Одна з перших криптобірж, що почала свою діяльність у Китаї 2013 року (колишня назва Bter.com). Пізніше була змушена змінити юрисдикцію через криптовалютні обмеження, запроваджені урядом.

Поточна реєстрація біржі – Кайманові острови.

Gate.io має найвищий рейтинг безпеки від cer.live – ААА.

Біржа входить до топ-10 за обсягом торгів і розвиває власну екосистему на базі GateToken (GT).

Активи підтверджені незалежним аудитом компанії Armanino. Особливістю біржі є максимально широкий набір доступних для торгів монет – понад 1700.

Профайл біржі

Bybit4.0      

Власники та менеджмент 3.5      
Фінансові ризики 4      
Технічні ризики 3.5      
Регуляторні ризики 1      
Торгівельна активність та ліквідність 4      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 4.5      
Прозорість 5      
Bybit Fintech Limited - це глобальна біржа криптовалютних деривативів, призначена для всіх роздрібних трейдерів, професіоналів та інвестиційних установ.

Біржа була заснована 2018 року та зареєстрована на Британських Віргінських Островах.
Засновником і власником компанії є Бен Чжоу (Ben Zhou).

Є в числі найбільших бірж не лише за спотовими торгами, а й за деривативами, входить до 5 найбільших бірж за обсягом відкритих позицій і торгів на фьючерсних ринках.

Пропонує широкий набір продуктів і послуг: гаманець, P2P, стекінг, NFT тощо. Біржа активно впроваджує сучасні технології, пропонуючи користувачам копітрейдинг, боти зі штучним інтелектом, а в червні здійснила інтеграцію ChatGPT.

ByBit регулярно вкладає ресурси в технологічні проєкти, останньою інвестицією була купівля сервісу P2P Validator (надає послуги з некастодіального зберігання активів).

У 2021 році операції ByBit у США було заблоковано.

Профайл біржі

Bitstamp4.0      

Власники та менеджмент 5      
Фінансові ризики 5      
Технічні ризики 2.5      
Регуляторні ризики 5      
Торгівельна активність та ліквідність 0.5      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 4      
Прозорість 2.5      
Bitstamp дозволяє компаніям і приватним особам з усього світу купувати і продавати біткойн, лайткойн, ефіріум, ріппл і біткойн-готівку.

Є однією з найстаріших бірж, розпочала діяльність 2013 року (поява організації – 2011 рік). Біржа зареєстрована в Люксембурзі та є ліцензійною – має понад 50 ліцензій у різних регіонах. У 2019 році було отримано американську BitLicense. Bitstamp не має поточних конфліктів із регуляторами.

Оскільки біржа працює згідно з умовами регулювання ЄС, механізм перевірки особи є складнішим, ніж середній по ринку.
Біржа публікує звітність, проходить аудит незалежними компаніями з числа «великої четвірки», публікує дані Proof of Reserves.

Серед недоліків – низька кількість торговельних інструментів, нижча за середню ліквідність та активність торгів, високі комісійні. Немає україномовної версії сайту.

Пропонуються торгівля спот, фьючерсами, копітрейдинг, можливість заробляти на стекінгу активів. Проте активів для стекінгу небагато – на сьогодні  Ether та Algorand.

Для новачків на сайті біржі реалізовано Learn Center із великим масивом матеріалів.

Профайл біржі

Bitget3.5      

Власники та менеджмент 3.5      
Фінансові ризики 4.5      
Технічні ризики 1.5      
Регуляторні ризики 1      
Торгівельна активність та ліквідність 4      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 3      
Прозорість 5      
Bitget - це біржова платформа для обміну криптовалютами, яка надає комплексні та безпечні торгові рішення.

Біржа заснована 2018 року, зареєстрована в Сингапурі. Засновником та CEO біржі значиться Сандра Лоу (Sandra Lou).

Входить до числа провідних бірж як по спотових торгах, так і по деривативах. Була першою, хто запропонував послугу «копітрейдингу». Пропонуються й інші цікаві продукти, зокрема Bitget Insights – платформа для публікація торгових ідей.

Має одні з найнижчих комісій серед провідних бірж. Також можна отримати знижку завдяки утриманню токену біржі BGB.

Окрім біржі, компанія пропонує Bitget Wallet – децентралізований багатоканальний цифровий гаманець, який надає користувачам послуги з управління цифровими активами.

Головним фактором стабільності біржі є фонд захисту більше ніж на $300 млн – другий за розміром у галузі (після фонду Binance). Резерви біржі більш ніж удвічі покривають активи користувачів.

У січні 2023 року компанія запустила Fund Custody – послугу зі зберігання активів на виділеному гаманці для крупних клієнтів (понад $100 000).

У квітні 2023 року біржа залучила $10 млн від венчурного фонду Dragonfly Capital. Маркетинговими партнерами біржі є Лео Мессі та ФК «Ювентус».

Профайл біржі

DigiFinex3.5      

Власники та менеджмент 4      
Фінансові ризики 4      
Технічні ризики 4.5      
Регуляторні ризики 1      
Торгівельна активність та ліквідність 3.5      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 3      
Прозорість 0.5      
DigiFinex Limited - це платформа для торгівлі цифровими активами, що фокусується на криптовалютах, таких як Bitcoin, Ethereum, Litecoin тощо.

Біржу створено 2017 року, країна реєстрації – Сейшельські острови.

Пропонує всі стандартні послуги з торгівлі криптоактивами, зокрема маржинальну торгівлю, фьючерси, копітрейдинг. Реалізована опція стекінгу, а також отримання криптопозик.

Токен біржі – DFT.

Інформаційне наповнення сайту та соціальних мереж біржі слабке, недостатньо інформації щодо торгівлі та можливостей для клієнтів. Немає україномовної версії сайту.

Профайл біржі

Crypto.com3.5      

Власники та менеджмент 4      
Фінансові ризики 4      
Технічні ризики 4.5      
Регуляторні ризики 2.5      
Торгівельна активність та ліквідність 3.5      
Сервіси 4      
Ввід/вивід коштів 2      
Прозорість 1      
Foris DAX MT Limited (Crypto.com) - це платіжна та криптовалютна платформа, яка дозволяє користувачам купувати, продавати та платити за допомогою криптовалюти.

Crypto.com Exchange є частиною компанії, заснованої Боббі Бао, Крісом Марсалеком і Томом Лау. Нинішню назву вона отримала 2018 року, після викупу домену Crypto.com (стара назва – Monaco). Роком раніше через ICO було залучено $27 млн для розвитку проєкту.

Головна компанія зареєстрована в Сингапурі, а сама біржа – на Мальті. Біржа пропонує всі стандартні послуги для торгівлі криптоактивами. Процедура перевірки особи є складнішою за середню.

Зараз біржа має найвищий рейтинг надійності від cer.live – AAA. При цьому 2022 року фіксувався випадок зламу, однак всі активи клієнтам було повернуто.

Crypto.com приділяє велику увагу медійному просуванню проєкту – викупили назву арени в Лос-Анджелесі, є спонсорами Формули-1, Чемпіонату світу з футболу та інших спортивних проєктів.

Профайл біржі

Bitfinex3.5      

Власники та менеджмент 3.5      
Фінансові ризики 4      
Технічні ризики 4      
Регуляторні ризики 1      
Торгівельна активність та ліквідність 2      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 4.5      
Прозорість 4      
iFinex Inc. - це платформа для торгівлі цифровими активами, що пропонує найсучасніші послуги для трейдерів цифрових валют і глобальних постачальників ліквідності.

Є однією з найстаріших бірж – розпочала роботу як P2P біткоїн-обмінник ще 2012 року.

Біржа зареєстрована на Британських Віргінських островах, а компанія-власник – у Тайвані.

Власником біржі є компанія iFinex Inc, яка також є емітентом найбільш популярного стейблкоїна Tether (USDT), що за ринковою капіталізацією поступається тільки біткоїну та ефіру. Це є показником високого статусу компанії на ринку, але водночас потенційним джерелом ризику через пов’язані проєкти.

Позиціонує себе як біржа для професіоналів (раніше навіть був мінімальний обсяг депозиту в $10 000, зараз його немає). Біржа пропонує як стандартні послуги, так і нові. Зараз на стадії бета-тестування знаходиться сервіс алгоритмічних ордерів Honey.

У 2021 року біржа виплатила штрафи на загальну суму $19,5 млн через звинувачення прокуратури Нью-Йорку та CFTC. На ринку можна придбати токен біржі LEO.

Профайл біржі

OKX3.0      

Власники та менеджмент 1      
Фінансові ризики 4      
Технічні ризики 3.5      
Регуляторні ризики 0.5      
Торгівельна активність та ліквідність 3.5      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 4.5      
Прозорість 5      
OKX - світова криптовалютна біржа та провідна екосистема Web3.

Заснована 2017 року (колишня назва OKEx). Про засновника (Star Xu) і менеджмент біржі інформації вкрай мало. Зареєстрована біржа на Сейшельських островах і належить компанії Aux Cayes FinTech Co. Ltd.

Входить до числа найбільших бірж не тільки в спотовій, а й у деривативній торгівлі.
OKX не лише надає стандартний пакет послуг, а й має децентралізовану біржу.

Компанія активно працює над питаннями легалізації: було оголошено про готовність працювати над розвитком стандартів MiCa, подано заявки на отримання ліцензій у Гонконгу та Франції.

Комісії та спреди є одними з найнижчих у галузі. Біржа пропонує власний токен OKB.

На сайті багато матеріалів для новачків.

Профайл біржі

MEXC Global3.0      

Власники та менеджмент 1.5      
Фінансові ризики 4      
Технічні ризики 4.5      
Регуляторні ризики 1      
Торгівельна активність та ліквідність 3      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 3.5      
Прозорість 1.5      
mexc.inc - провідна світова платформа для торгівлі криптовалютами.

Біржа почала діяльність 2018 року (стара назва MXC), зареєстрована на Сейшельських островах. Даних про засновників і менеджмент компанії мало.

Пропонують усі стандартні послуги для трейдерів, роблячи акцент на широкому наборі інструментів – до торгів допущено більш як 1600 монет. MEXC має токен MX, що дає привілеї на комісії та низку інших можливостей.

Біржа пропонує оригінальні продукти для клієнтів, як-от Kickstarter (дає можливість отримати токени з airdrop тримачам MX-токенів), Launchpad (запускати власні токени командами), конкурси для трейдерів, зокрема фьючерсами.

З квітня 2023 року запущено програму нульових комісій для трейдерів. Водночас спреди між цінами купівлі/продажу активів є вищими, ніж у найближчих бірж-конкурентів, що нівелює економію на комісіях.

Профайл біржі

BitMart3.0      

Власники та менеджмент 4      
Фінансові ризики 1      
Технічні ризики 4.5      
Регуляторні ризики 1      
Торгівельна активність та ліквідність 4      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 2      
Прозорість 0.5      
GBM Foundation Company, Ltd. (BitMart) - це платформа для торгівлі цифровими активами, яка фокусується на криптовалюті.

Біржа була заснована 2018 року, зареєстрована на Сейшельських островах.
Почавши з отримання $10 млн стартових інвестицій, біржа в різні роки залучила низку інвесторів, як-от: Alexander Capital Ventures, Alpha Square Group, Chaos Ventures, Kube VC, Fenbushi Capital.

У 2022 році портал Investopedia визнав біржу кращою для торгівлі альткоїнами. На Bitmart представлено понад 700 монет. Біржа пропонує всі традиційні послуги з торгівлі криптоактивами.

Комісії є одними з найнижчих, і їх можна знизити, додатково ставши власником токенів біржі – BMX.

Біржа не публікує дані Proof of Reserves.

Профайл біржі

Qmall3.0      

Власники та менеджмент 5      
Фінансові ризики 2.5      
Технічні ризики 1.5      
Регуляторні ризики 3.5      
Торгівельна активність та ліквідність 1      
Сервіси 2.5      
Ввід/вивід коштів 4.5      
Прозорість 5      
Біржа QMALL пропонує безкоштовні депозити з низькими комісіями на виведення і торгівлю.

Молода біржа, розпочала діяльність  2021 року, зареєстрована в Литві.

Засновниками Qmall є українські підприємці Микола Удянський і Богдан Прилепа.

В екосистему входить Qmall Launchpad – платформа для запуску криптовалютних проєктів. Пропонується послуга qBox – процес зберігання коштів у біржовому гаманці на утриманні або підтримка мережі блокчейнів для одержання винагороди (3–5% на момент публікації матеріалу).

Активний ринок P2P, опція fastline для швидкої конвертації.

Передбачено можливість верифікації через «Дію».

Оперативна служба підтримки – живі люди відповідають навіть у нічний час.

Біржа вбачає перспективу в розвитку Qmall MetaVerse – метавсесвіту з широкими можливостями для користувачів.

Токен біржі – QMALL.

Профайл біржі

KUNA3.0      

Власники та менеджмент 4.5      
Фінансові ризики 1      
Технічні ризики 3.5      
Регуляторні ризики 4      
Торгівельна активність та ліквідність 1      
Сервіси 2.5      
Ввід/вивід коштів 5      
Прозорість 5      
UAB Kuna Pro - це фінтех-компанія, яка пропонує платіжну платформу для купівлі та продажу криптовалюти.

Біржа заснована українським підприємцем Михайлом Чобоняном, розпочала діяльність 2016 року. Зареєстрована в Литві.

Комісійні є вищими за середні по ринку, більш широкими є і спреди. Загальна ліквідність низька.

Біржа пропонує низку сервісів для бізнесу: Kuna Pay для прийому і процесингу платежів; Kuna Tech – блокчейн і фінтех-рішення; Kuna OTC – криптоторги з персональним сервісом. Очікується реліз Kuna MIXO – повноцінний криптобанкінг.

На біржі пропонується щедра партнерська програма з можливістю отримувати до 75% комісії рефералів.

Для зручності клієнтів реалізовано механізм виводу активів за допомогою KUNA-кодів.

KUNA не публікує дані Proof of Reserves. Токен біржі – KUN.

Профайл біржі

BingX3.0      

Власники та менеджмент 1      
Фінансові ризики 4      
Технічні ризики 3.5      
Регуляторні ризики 1      
Торгівельна активність та ліквідність 4      
Сервіси 2.5      
Ввід/вивід коштів 3.5      
Прозорість 5      
BingX - це криптовалютна біржа, яка пропонує спотову, деривативну та соціальну торгівлю криптовалютами.

Біржа розпочала діяльність 2018 року, про засновників і менеджмент інформації мало. Зареєстрована на Британських Віргінських островах. Окрім головного офісу в Сингапурі, має офіси в США, Канаді, Австралії, Гонконгу, Тайвані, Литві.

Резерви біржі підтверджені стороннім аудитором Mazars і значно перевищують активи клієнтів.

Клієнти біржі мають доступ до торгів деривативами, копітрейдингу, торгових ботів для алгоритмічних угод.

Багато матеріалів навчального характеру, зокрема є зручна Cryptopedia з поясненнями значень термінів із криптотематики. З нагоди 5-річчя пропонують акції та бонуси для клієнтів.

У березні 2023 року компанія через BingX Fund залучила $10 млн для розвитку системи копітрейдингу. Компанія заявила про намір розвивати першокласну екосистему в цьому сегменті послуг. Також було заявлено про наміри розширити кількість партнерів серед професійних трейдерів.

Профайл біржі

LBank3.0      

Власники та менеджмент 2.5      
Фінансові ризики 1      
Технічні ризики 3.5      
Регуляторні ризики 1.5      
Торгівельна активність та ліквідність 4      
Сервіси 5      
Ввід/вивід коштів 3      
Прозорість 2.5      
LBank - це компанія, що надає послуги з обміну цифровими активами, інвестування та фінансових послуг.

Розпочала діяльність 2015 року, зареєстрована на Британських Віргінських островах, а операційний офіс розташовується в Індонезії. Власником біржі є китайська Superchains Network Technology Co. Ltd.

Спектр послуг для клієнтів повний: торгівля спот і деривативами, угоди P2P тощо. Опція Earn передбачає як фіксовану передачу активів й отримання відсотків за ними, так і гнучу систему. Для таких операцій доступне широке коло криптоактивів.

Біржа не публікує дані Proof of Reserves.

Токен біржі – LBK.

Профайл біржі

P2B Exchange2.0      

Власники та менеджмент 1.5      
Фінансові ризики 2.5      
Технічні ризики 3.5      
Регуляторні ризики 4      
Торгівельна активність та ліквідність 0.5      
Сервіси 4      
Ввід/вивід коштів 2      
Прозорість 0.5      
P2B Exchange - одна з найбільших європейських бірж цифрових активів, яка протягом останніх 3 років входить до ТОП-10 платформ за обсягом на CoinMarketCap.

Заснована 2018 року Валерієм Солодовніком. Раніше біржа мала назву P2PB2B, а у 2022 році було проведено ребрендинг. Країна реєстрації – Литва.

Біржа сприяє просування нових токенів, будучи майданчиком для емітентів. Пропонується послуга fast listing, згідно з якою процедура розміщення токенів забирає не більше 3 днів.

Для традиційної торгівлі також є всі умови.

Біржа не публікує дані Proof of Reserves.

Профайл біржі

BTCEx1.5      

Власники та менеджмент 1      
Фінансові ризики 1      
Технічні ризики 3.5      
Регуляторні ризики 0.5      
Торгівельна активність та ліквідність 2      
Сервіси 2.5      
Ввід/вивід коштів 2.5      
Прозорість 1.5      
BTCEX - це повнокатегорійна платформа для торгівлі цифровими активами, яка забезпечує спотову торгівлю та торгівлю деривативами, такими як маржа, квартальні контракти, безстрокові контракти та опціони.

Молода біржа, заснована 2021 року та зареєстрована на Сейшельських островах. Офіси відкриті в Канаді, Сингапурі, Гонконгу та Дубаях. Про власників і менеджмент інформації мало.

Є можливість торгівлі спот, опціонами та фьючерсами (зокрема «вічними»), копітрейдингу.
Послуга Sweet Drop дозволяє брати участь у Airdrop.

Біржа не публікує дані Proof of Reserves.

Профайл біржі

Методика

Рейтинг аналізує групи факторів за трьома напрямками:

1. Безпека
2. Ліквідність
3. Якість сервісів

На першому місці – безпека, адже які б технологічні послуги біржа не надавала і які прибутки «на папері» клієнти не отримали, це все не матиме сенсу, якщо активи не можна буде вивести – їх заморозять, поцуплять, або біржа взагалі припинить існування.

Нагадаємо, що сама сутність централізованих бірж передбачає те, що активи клієнтів заводяться на біржу та фактично перебувають під контролем організації, допоки користувач їх не виведе. З одного боку, це дає вагомі переваги: можливість здійснювати угоди максимально швидко та з мінімальними комісіями (адже біржа якраз і є місцем максимального наближення покупців та продавців).

З іншого – за цю перевагу доводиться платити не лише буквально (комісійні за угоди та інші операції), а й безпекою. Тож розберемо всі групи факторів, які ми врахували при побудові рейтингу.

Безпека

Вага: 55% у загальному підсумку.

Ця група, будучи найважливішою, розділена у свою чергу на низку додаткових категорій, кожна з яких має свою вагу в фінальному підсумку:

а) Власники та менеджмент (сукупна вага 17.5%)

Тут ми звертаємо увагу на осіб або організації, що безпосередньо контролюють біржу. Найвищі оцінки нараховуються за приналежність до великої фінансової групи (4 бали), групи публічних осіб чи із залученням інвестицій від великих інвестиційних фондів (3). Якщо власником є публічна фізична особа – 2 бали, непублічна – 1 бал. Нуль отримує відповідно біржа, про яку Mind не вдалося знайти достовірну актуальну інформацію стосовно бенефіціарів.

Подібна система стосується і менеджменту, де максимальний бал отримує біржа з повністю публічною командою, наявністю авторитетних людей у галузі. На зворотному боці (нуль балів) – організації, у яких менеджмент був учасником кримінальних проваджень або сумнівних операцій.

Підняти або знизити сумарну оцінку по категорії «Власники та менеджмент» біржі могли за допомогою додаткових критеріїв, за кожним з яких можна було отримати від -1 до +1 бала:

- Ризики пов’язаних компаній. Намагаємося враховувати ризики «ланцюгової реакції» супутніх бізнесів і можливих фінансових наслідків для біржі.

- Стратегія розвитку. Звертаємо увагу на декларовані плани та їхню реалістичність.

б) Фінансові ризики (17.5%)

Це друга група з найбільшою вагою в рейтингу. Активи клієнтів мають бути доступними та не виведеними в сторонні проєкти. Тобто не має мати місце принцип «оскільки всі одночасно не прийдуть, то можна розпоряджатись активами відносно вільно».

Останній приклад схожий на «набіги на банки», про які ми неодноразово писали. Та якщо банк дійсно має вкладати ресурси клієнтів у інвестиції чи кредити (інше питання, як вони балансують ліквідність і якість портфелів), то біржа не має права розпоряджатись активами клієнтів без їхньої на це згоди. Доступ клієнта до своїх активів є беззаперечно першим пріоритетом. Винятком є ситуація добровільної передачі активів на певний строк для заробітку – це вже більше схоже на традиційний строковий депозит у банку.

Після торішнього краху FTX, питання доведення того, що активи на місці, привернуло увагу. Ринковим стандартом у цьому стала система Proof of Reserves (PoR).

Фактично PoR – це звіт, який демонструє наявність криптоактивів у розпорядженні установи (у нашому випадку – централізованої біржі). При цьому запис є подвійним – видно як задепоновані активи клієнтів, так і їх наявність у конкретний момент часу на гаманцях біржі. Детальніше про концепцію можна прочитати на сайті CoinGecko.

Наявність актуальних даних PoR становить основу нашої оцінки за категорією «Фінансові ризики». Додатково нараховані такі:

 • наявність страхування;
 • публічна звітність;
 • зовнішній аудит.

в) Технічні ризики (10%)

В оцінці технічних ризиків ми спираємося на лідера галузі, компанію Hacken, та їхній проєкт cer.live. Компанія робить регулярний моніторинг бірж за великої кількістю параметрів, результати по яких групуються в показник загального рівня безпеки. На момент публікації, найвищий бал (ААА) мали 12 бірж, шість з яких потрапили в наш рейтинг. Окремо розраховується рівень серверної безпеки та безпеки для користувачів.

Криптосфера за роки свого існування стикалася з великою кількістю зламів і викрадень акаунтів, не були виключеннями й біржі. Ми врахували і це, відобразивши в рейтингу історію інцидентів, які з ними сталися.

Разом із тим варто зазначити, що рівень технічної безпеки постійно зростає. Провідні біржі активно застосовують програму bug bounty, винагороджуючи користувачів за знайдені «тонкі» місця, отримують сертифікати ISO 27001, пропонують більше методів захисту для клієнтів.

г) Регуляторні ризики (10%)

Ця категорія, відображає потенційні проблеми легального характеру. Регулярно з'являються позови до криптобірж від регуляторів, або навіть блокування роботи в окремих країнах. І хоч формально клієнтів це не має стосуватись, але поява проблем із регуляторами може спровокувати ланцюг несприятливих наслідків – відплив клієнтів, а отже, зниження ліквідності на біржі, неможливість або небажання власників надавати якісний сервіс в умовах нестабільності, або й навіть спробу вивести активи клієнтів, якщо ситуація наближається до критичної. Не унеможливлені й ризики тимчасового характеру, як-от блокування активів, до розв'язання проблем біржі.

Присвоюючи бали, ми відштовхуємося насамперед від юрисдикції, у якій зареєстровано біржу, та від того, чи має вона ліцензії. Тут пріоритет надано США та Євросоюзу з їхньою жорсткою регуляцією (3–4 бали). Два бали отримують біржі з Гонконгу, Сингапуру, Дубая, а 1 бал – зареєстровані на екзотичних островах, як-от Кайманові, Британські Віргінські, Сейшельські.

Враховуємо рік заснування, відзначаючи біржі з більш давньою історією, а також  диверсифікацію бізнесу по регіонах.

І звичайно, біржі отримували нижчий бал за наявності поточних конфліктів із регуляторами або таких, що були в нещодавньому минулому та призвели до наслідків у вигляді штрафів, обмежень щодо видів діяльності або виходу бірж із тих чи інших країн.

Ліквідність

Вага: 20% у загальному підсумку.

Це група відображає передусім те, чи знайде клієнт біржі там те, за чим прийшов, а саме: наявність активної торгівлі, та можливість вигідно і оперативно проводити угоди з варіативними активами.

Було враховано не лише загальний об'єм торгів, але й співвідношення реальних цифр із декларативними. Це оціночна категорія, яка орієнтується на сумнозвісну практику «wash trading». Також ми взяли до уваги варіативність торгівлі, даючи більший бал біржам, де торгова активність розподілена по великій кількості інструментів, а не сфокусована на кількох ключових.

Була врахована загальна кількість доступних до торгів монет. Разом із тим, варто розуміти, що велика кількість інструментів не завжди є благом для клієнта, а часто може бути лише спокусою до надмірних спекуляцій.

Окрему увагу ми приділили безпосередній вартості торгівлі для клієнтів. Як правило на біржах пропонується ступенева система комісій: починаючи з певного базового рівня, клієнт може розраховувати на їхнє здешевлення відповідно до того, як росте його торгівельна активність. Більшість бірж учасників рейтингу також пропонують зниження комісій за утримання власних токенів.

Та не комісіям єдиними. Не деяких біржах низькі комісії нівелюються більшим спредом (різницею між ціною купівлі та продажу). Тож клієнт першочергово зекономивши при цьому несе більше витрат вже безпосередньо на ціні операції, якщо виконує її «по ринку».

Ми поєднали ці величини в загальний бал – наш показник враховує як пряму комісію, так і спред, фактично відповідаючи на питання «скільки клієнт втрачає на операції».

Останнім показником в цій групі є середньомісячна кількість відвідувачів біржі, що є показником її загальної популярності.

Якість сервісів

Вага: 25% в загальному підсумку.

Нарешті остання велика група показників стосується того, які можливості клієнт отримує в процесі користування. Уся група розподілена на три категорії.

а) Торгівля і сервіси безпосередньо (10%)

Для оцінки цих параметрів ми перевірили якість біржових торгових терміналів, швидкість їхньої роботи, наявність збоїв чи помилок. Врахували загальну інформативність і зручність для користувача: чи є змога обирати формати відображення інформації, працювати з графіками тощо.

Також у цю категорію потрапила широта сервісів. Так, сучасні криптобіржі пропонують не лише стандартну торгівлю, а й:

 • маржинальні угоди (можливість торгувати «з плечем»);
 • торгівлю на ринках деривативів (похідні інструменти – фьючерси, опціони);
 • послуги коптрейдингу;
 • стекінг активів (інакше кажучи – заморожування для отримання відсотків);
 • угоди напряму між користувачами (P2P).

Та численні інші сервіси.

Ми намагалися дати комплексну оцінку широти та якості послуг, які клієнт може отримувати в межах однієї біржі без необхідності «стрибати» між різними біржами.

б) Заведення і вивід активів (10%)

Однак, якою б зручною і якісною біржа не була, важливим є і взаємодія зі світом ззовні. Ми оцінили, наскільки легко та менш затратно клієнт може заводити та виводити активи, працюючи з біржею.

Ми розглянули всі популярні методи платежів:

 • криптовалюті перекази;
 • банківські картки;
 • SWIFT-перекази;
 • використання платіжних сервісів тощо.

Перевагу отримували біржі, які не тільки працюють із криптовалютами, а й дають змогу заводити та виводити «фіат» (традиційні гроші, емітовані країнами).

Окрему увагу ми приділили процедурам KYC (Know Your Client – процедура ідентифікації та веріфікації клієнта). Вона може відрізнятися за ступенем складності. Окрім того, стандартною практикою є обмеження на вивід (або й заведення також) активів для клієнтів, що не пройшли ідентифікацію. Ми вважаємо це нормальною практикою і радимо клієнтам сумлінно ставитися до KYC, щоб уникнути можливих проблем у майбутньому

в) Доступність інформації та служба підтримки (5%)

Тут ми врахували інформаційну повноту – наскільки легко клієнт може знаходити всі необхідні йому відомості щодо біржі, її умов, своїх прав і можливостей. Для отримання високого балу, на сайті бірж має бути розділ FAQ (найбільш поширені запитання), розгорнуті інструкції.

Перевагою є активна присутність у соціальних мережах, наявність спеціальних інфопродуктів для новачків або навіть повноцінної бази знань чи вбудованих курсів.

Також ми врахували наявність україномовного інтерфейсу і, безумовно, швидкість та якість роботи служби підтримки.

Максимальний можливий підсумковий бал – 4. Це стосується і кожного окремого параметра, який ми оцінюємо (про конкретні параметри – нижче).

Тож ми дослідили провідні біржі за вищенаведеними критеріями та вивели сукупні бали, які і публікуємо. У коротких довідках щодо бірж ми наголосили на ключових важливих факторах та особливостях роботи бірж. До рейтингу не потрапили біржі, які не відповідають кваліфікаційним вимогам щодо:

 • обсягу торгів (не нижче $50 млн/ день на спотовому ринку, без урахування фьючерсів);*
 • мінімального рівня безпеки (має оцінку cer.live);
 • доступності сервісів для українців (так, ми не вивчали бірж,і з явним акцентом на азіатську клієнтуру, без повноцінних перекладів інформації навіть на англійську мову).

*Виняток ми тут зробили для біржі з українським корінням Kuna, обсяг торгів якої значно нижчий порогового рівня.

І кілька слів про криптогаманці. Ледь не найпоширенішою порадою щодо зниження ризиків при роботі з криптобіржами є така: «Не тримайте великі суми на рахунку біржі, виводьте їх на свої холодні (апаратні гаманці)».

Апаратний гаманець – це портативний пристрій, розроблений для безпечного зберігання приватних ключів. Вважається більш безпечним, оскільки не підключається до інтернету.

Однак чи можна вважати цю пораду безперечно кращою з огляду на недавні події? У травні компанія Ledger (одна з двох лідерів у виробництві таких пристроїв) анонсувала нову послугу – відновлення закритих ключів. Тих самих, які має знати лише власник! Криптоспільнота відразу вкрай негативно відреагувала на цю новину, адже, фактично це означає, що доступ до приватних ключів є у компанії. Це нівелює саму ідею безпеки апаратних гаманців, де клієнт якраз і не хоче залежати від третіх сторін, а особисто контролює безпеку своїх активів.

Та й без цього «покращення», чи всі рядові інвестори в крипту зможуть брати на себе повну відповідальність за збереження активів через власні холодні гаманці? І чи буде зручним регулярно заводити та виводити активи з біржі, втративши головну перевагу цього сервісу – миттєву ліквідність? Не кажучи вже про інші сервіси, якими люди можуть користуватися, тримаючи активи на біржах.

Завданням нашого рейтингу є допомога інвесторам знайти баланс між безпекою та якістю послуг.

Криптосвіт є вкрай динамічним, і управління ризиками контрагентів (бірж, у нашому випадку) потребує чи не найбільшої уваги. Ця сфера як ніяка інша є магнітом для сумнівних проєктів, зв’язавшись з якими можна втратити ресурси. Допоки регуляція галузі перебуває в зачатковому стані, клієнт має брати на себе повну відповідальність і розуміти, з якими саме організаціями та людьми, що за ними стоять, провадить справи.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло