Влітку продовольчі ціни зазвичай знижуються. Чим нетиповий поточний сезон?

Влітку продовольчі ціни зазвичай знижуються. Чим нетиповий поточний сезон?

Здешевлення фіксується, але мінімальне та не на всі групи товарів

Этот текст также доступен на русском This text is also available in English
Влітку продовольчі ціни зазвичай знижуються. Чим нетиповий поточний сезон?
https://ua.depositphotos.com/

Друга половина літа – традиційний період зниження ціни більшості продовольчих товарів. Зростає пропозиція в різних секторах, а на ринок надходить велика кількість продукції, що може бути товарами-замінниками для інших груп.

Літо 2023 року не стало винятком, проте сезонне здешевлення не змогло відіграти рекордне подорожчання, зафіксоване торік.

У липні споживчі ціни зменшилися проти попереднього місяця вперше із серпня 2021 року. Зниження було мінімальним – на 2,1% порівняно із червнем; тоді як ще в червні проти травня ціни зросли на 0,1%.

Mind розбирався, що відбувається на продовольчому ринку і якого цінового тренду можна чекати найближчими місяцями.

Ціни на які продукти помітно знизилися останнім часом?

Очікувано подешевшала плодоовочева група, пропозиція якої зараз на піку. Не дивно, що зниження цін вимірюється двозначними цифрами.

За даними Держстату, у липні 2023 року споживчі ціни на білокачанну капусту зменшилися проти червня на 48,9 %, на цибулю ріпчасту – на 34,2 %, а на моркву – на 30,4 %.

При цьому навіть після такого колосального зниження ціни на ці продукти значно перевищують показники грудня 2022 року, у тому числі по цибулі – на 17,9 %, капусті – у 1,8 раза, по моркві – у 2,1 раза.

Також знизився рівень цін на яйця (-4,1% до травня), фрукти (-1,3%), олію соняшникову (-0,8%), макаронні вироби (-0,2%), а також хліб та хлібопродукти (-0,1%).

Які групи товарів пішли проти сезонного тренду?

Це практично всі перероблені продукти харчування та продукти тваринництва.

Причинами стали високі ціни на пальне, енергоносії та високу енергоємність виробничих процесів у цих секторах.

Продовжують зростати ціни на м'ясо та м'ясопродукти (+1,4% проти червня), рибу та продукти з риби (+0,7%). Також у червні зменшення змінилося зростанням цін на сири (+0,3% проти -0,5% до травня), олію (+0,3% проти -0,1%), молоко (+0,2% проти -0,5%). Також відновилося зростання цін на цукор: +1,2% проти нульового приросту в червні.

У результаті сумарний показник зниження цін по продовольчому кошику в липні виявився дуже скромним, а в серпні, швидше за все, тенденція здешевлення може бути зупинена.

Яка динаміки цін очікується в середньостроковій перспективі?

На думку директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академіка НААН Юрія Лупенка, очікується подальше зменшення споживчих цін на овочі. Зокрема, торік на капусту вони знижувалися з липня 2022 року до січня 2023 року, на моркву – із серпня до грудня минулого року.

Водночас є ознаки припинення подальшого розвитку низхідної тенденції цін. Якщо після тривалого – із серпня 2022 року до травня 2023 року – зниження споживчих цін на буряки, у червні 2023 року їхнє зростання лише відновилося (+7,7 %), то в липні вони зросли в рекордні 3,1 раза.

Також після тривалого зниження, яке спостерігалося із серпня 2022-го до травня 2023 року, зафіксовано рекордне – в 1,7 раза – зростання цін на картоплю. Усі ці чинники змушують допустити можливість зростання цін і на інші види овочів, зазначають в Інституті аграрної економіки.

Як уряд контролює динаміку цін на продовольчі товари?

Основний метод стримування подорожчання – превентивний, тобто моніторинг зміни цінників.

15 серпня ці заходи були трохи ослаблені: Кабінет Міністрів вніс зміни до розпорядження «Про заходи з моніторингу та аналізу цін і стану товарних ринків», ухваленого в січні 2022 року.

Тож, якщо раніше Державна служба статистики проводила моніторинг споживчих цін на соціально значущі товари щодня, тепер контрольний період розширено до тижня.

Крім того, скасовано норму про те, що Державна служба з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів щотижня проводить аналіз задекларованих роздрібних цін на товари, що мають суттєву соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло