Добровільна відмова від «зеленого» тарифу: чому Тилігульська ВЕС пішла на це

Добровільна відмова від «зеленого» тарифу: чому Тилігульська ВЕС пішла на це

І наскільки зараз прибуткова відновлювана генерація в Україні та світі

Добровільна відмова від «зеленого» тарифу: чому Тилігульська ВЕС пішла на це
Тилігульська ВЕС
Фото: ДТЕК

Тилігульська вітрова електростанція (ВЕС), що входить до групи ДТЕК Ріната Ахметова, першою в Україні почала самостійно продавати електроенергію на ринкових умовах, відмовившись від використання стимулювального «зеленого тарифу». Цей тариф був затверджений як винагорода від держави, що передбачає закупівлю чистої електроенергії за підвищеною ціною, щоб стимулювати розвиток ВДЕ. 1 вересня ВЕС вийшла з балансуючої групи держпідприємства «Гарантований покупець», створеного 2019 року для купівлі всієї електроенергії у виробників за «зеленим» тарифом.

Таким чином, Тилігульська ВЕС стала першою серед вітчизняних виробників відновлюваної генерації, яка скористалася можливостями, передбаченими нормами закону про відновлення та зелену трансформацію енергетичної системи, підписаного президентом Володимиром Зеленським у липні поточного року.

Чому це сталося саме зараз, чи буде змога «відіграти назад», скільки вдається заробляти на «зеленці» і з якими ризиками доводиться стикатися, розглянув Mind.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Чому Тилігульська ВЕС вирішила відмовитися від підвищеного тарифу? «Зважаючи на те, що з 1 липня з підвищенням цінових обмежень на ринку електроенергії України відбулася певна лібералізація, вихід із балансуючої групи «Гарантованого покупця» дозволяє деяким компаніям ВДЕ отримувати доходи, співставні з розміром «зеленого» тарифу. Зокрема, це стосується проєктів вітроенергетики», – пояснили в ДТЕК.

У компанії також зазначають, що зараз цінова кон’юнктура дозволяє своєчасно отримувати необхідний обсяг коштів для підтримання стабільної роботи Тилігульської ВЕС в опалювальний сезон і здійснення розрахунків із кредиторами.

Частина її вітротурбін ще раніше почала працювати на ринкових умовах. 

22 травня було проведено аукціон на майданчику Української енергетичної біржі, на якому підприємство запропонувало 30 МВт базового навантаження на 25–31 травня. Обсяг придбала компанія «Д.Трейдінг», що входить до групи ДТЕК.

Як тепер станція продаватиме свою енергію? Продаж електроенергії, виробленої на Тилігульській ВЕС, і надалі здійснюється через компанію «Д.Трейдінг», яка створила свою балансуючу групу і активно залучає як вітрові, так і сонячні електростанції для роботи на вільному ринку. Це дозволяє виробникам ВДЕ керувати своїми небалансами й отримувати оптимальну ціну за продану електроенергію без затримки.

Законодавство також дозволяє компаніям у будь-який момент повертатися до балансуючої групи ДП «Гарантований покупець» і працювати за «зеленим» тарифом. «Це доцільно в разі, якщо будуть прийняті рішення, що стануть обмежувати ринок та негативно вливати на доходи таких виробників ВДЕ, які вирішили працювати на ринку та конкурувати з традиційною генерацією», – йдеться в повідомленні ДТЕК. 

В енергохолдингу вважають, що лібералізація ринку електричної енергії, зняття цінових обмежень і відкриття експорту матиме стимулювальний ефект виходити на ринок для більшості виробників ВДЕ, які зараз отримують лише 40–45% оплати від «Гарантованого покупця» і при цьому решта боргу може бути оплачена чза рік-два. Зараз заборгованість ДП перед ВДЕ перевищила 32 млрд грн.

Наскільки прибутковою є «зелена» генерація? Загалом в усьому світі «зелена» енергетика стає все більш привабливою для бізнесу без державної підтримки та успішно конкурує з традиційною, що працює на викопному паливі. Хоча ще років десять тому було складно припустити, що ВДЕ, окрім гідрогенерації, будуть економічно вигідніше вуглеводнів. А тепер це беззаперечна реальність.

За даними свіжої доповіді Міжнародного агентства з відновлюваної енергії (IRENA), у 2022 році8 у 86% (187 ГВт) усіх нових введених в експлуатацію «зелених» потужностей витрати були нижчими, ніж у об'єктів на викопному паливі.

Попри зростання вартості обладнання, зокрема для сонячної та вітряної енергетики, гендиректор IRENA Франческо Ла Камера назвав минулий рік «поворотним моментом для ВДЕ, оскільки їхня цінова конкурентоспроможність досягла небувалого рівня».

Глобально середньозважена вартість електроенергії (LCOE) знизилася для сонячних електростанцій на 2–3%, наземних вітрових – на 5%, станцій на основі біоенергії – на 13%, геотермальних установок – відразу на 22%.

Загальний висновок IRENA такий: з початку 2010-х СЕС та ВЕС успішно конкурують із вуглеводневими потужностями навіть без державних стимулюючих тарифів.

Вартість сонячної енергії з 2010 року впала на 89%, до $0,049 за кВт*год – це майже на третину нижче, ніж у найдешевшого викопного палива у світі. Для наземної вітроенергетики скорочення витрат становило 69% і сягає $0,033 за кВт*год, що майже наполовину дешевше найдешевшого варіанту на основі викопного палива.

Які виклики та ризики залишилися? Проте однією з проблем ВДЕ-ринку залишається висока вартість накопичувачів енергії, без яких відновлювані потужності занадто прив'язані до погодних умов і часу доби.

У консалтинговій компанії Rystad Energy вважають, що до 2050 року сукупна встановлена потужність накопичувачів має зрости у 162 рази, аби «забезпечити стабільну пропозицію електроенергії» (у сценарії, коли країни виконують зобов’язання за Паризькою кліматичною угодою, щоб втримати глобальне потепління на рівні 1,5 °C). Тобто, якщо за підсумками 2023 року сукупна встановлена потужність систем накопичення, за очікуваннями, підвищиться до 74 ГВт, то вже до середини поточного століття – може досягнути 12 тис. ГВт.

Експерти Rystad Energy називають поєднання ВДЕ з газовою генерацією «надійним і перевіреним часом способом підтримувати безперервність вироблення», проте з урахуванням трендів декарбонізації на перший план ставлять саме накопичувачі.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло