Олена Шуляк: «Через «Дію» вже надійшло 506 311 інформаційних повідомлень про пошкоджене та зруйноване житло. Це більше ніж 34 млн кв. м»

Олена Шуляк: «Через «Дію» вже надійшло 506 311 інформаційних повідомлень про пошкоджене та зруйноване житло. Це більше ніж 34 млн кв. м»

17 тез з інтерв’ю голови партії «Слуга народу» про втрати від війни та майбутню відбудову України

Олена Шуляк: «Через «Дію» вже надійшло 506 311 інформаційних повідомлень про пошкоджене та зруйноване житло. Це більше ніж 34 млн кв. м»
Олена Шуляк
Фото: Олександр Задніпряний/Mind

Олена Шуляк, голова Комітету з організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, у великому інтерв’ю для Mind розповіла про принципи відбудови країни. У цій бесіді, зокрема, йшлося про те, які європейські інструменти вже використовуються, чому ще потрібно навчитися та що може стримувати європейські інвестиції.

Першу частину інтерв’ю буде опубліковано найближчим часом.

Ми повинні використовувати не просто європейські правила, а той євроінтеграційний курс, якого дотримуємося вже тривалий період часу [...] Ми будемо використовувати стандарти й практики, які застосовуються в ЄС у процесі модернізації чи нового будівництва. 


Ми почали імплементацію європейського регламенту №305 – це один із перших кроків до промислового безвізу [...]  Його суть – у тому, щоб матеріали наших виробників відповідали всім стандартам, нормам і характеристикам виробів ЄС. Ці дані щодо виробів мають міститися у відкритому доступі, і це допоможе унеможливити використання низькопробних матеріалів та фальсифікату. Якби не повномасштабна війна, 305-й регламент почав би діяти з 1 січня 2023 року. Але зараз ми перенесли його на 2025 рік, бо слід організувати мережу сучасних лабораторій, відкрити центри оцінки відповідності тощо.


Нещодавно в парламенті ми заборонили використання азбесту.


Якщо говорити про нові стандарти відбудови – одним із напрочуд важливих буде стандарт безпеки.


Ми з командою вважаємо, що ті цифрові інструменти, які сьогодні запроваджуємо у сфері будівництва, дозволять мінімізувати ризики корупції. [...] У Лондоні команда Міністерства відновлення презентувала цифрову платформу DREAM, що розроблена за принципом «усі бачать усе». Громади вноситимуть до неї інформацію про всі проєкти стосовно відбудови. DREAM інтегрується і в електронну систему ЄДЕССБ, і в реєстр пошкодженого/зруйнованого майна, і в Prozorro.


Питання переробки будівельного сміття, використання його в дорожньому господарстві / цивільному будівництві та вивчення найкращого досвіду різних країн – це для України надзавдання.


Сьогодні міжнародні інституції беруть активну участь у відновленні критичної інфраструктури. Зокрема, зараз проводиться величезний обсяг робіт, щоб захистити енергетичну інфраструктуру від ворога. Відбудовуємо або будуємо заново критичну інфраструктуру, яка зараз конче необхідна.


Житловий сектор є також одним із пріоритетних. 


Через «Дію» надійшло 506 311 інформаційних повідомлень про пошкоджене й зруйноване житло. Це більше ніж 34 млн кв. м. Але цифра не остаточна – можливо, не всі внесли інформацію про своє житло, адже за кордоном [зараз перебувають] майже 20% українців. А є і ті, у кого немає зараз доступу до свого житла, яке опинилося на непідконтрольній території. Тому цифра буде рости.


Лідером за кількістю пошкоджених/зруйнованих будинків є Донецька область, на 2-му місці – Харківська, на 3-му– Київська. Для нас сьогодні в пріоритеті – забезпечити цих людей відповідними компенсаційними механізмами. Частина з них отримує компенсацію за програмою «Е-відновлення» (до 200 000 грн – Кабінет Міністрів ухвалив постанову, де прописана вартість кожного пошкодження): міняють вікна, двері, лагодять дах, фасади тощо. А з 1 серпня розпочався етап, що стосується компенсації за повністю зруйноване житло. Потім буде запущено етап щодо житла з сумою пошкоджень понад 200 000 грн. І наступний етап стосуватиметься людей, які витратили власні кошти на ремонт пошкоджених домівок – вони отримають від держави відповідну компенсацію.


Станом на 28 серпня 2023 року за програмою «Е-відновлення» (до 200 000 грн на поточний ремонт – будівельні матеріали/роботи) подано 39 530 заяв. З них, 11 043 – оплачено державою. Тобто 911 млн грн люди отримали безпосередньо на руки.


Взагалі всі подані заяви щодо пошкодженого житла держава може сплатити буквально завтра. Гроші у Фонді ліквідації наслідків збройної агресії росії є. На початок 2023 року там сформовано понад 60 млрд грн. [...]  Проблема в іншому – у роботі комісій на місцях, які працюють не так швидко, як хотілося б.


Будівельний ринок оживає: у західних областях відновили роботу понад  80% забудовників. Звісно, є певні проблеми, через які деякі забудовники не розпочинають роботи. Це і недосконалі фінансові моделі компаній, і брак рук, і недобросовісність гравців на ринку.


Ми живемо в такий час, коли довгобуди/недобудови можуть бути зруйновані ракетами. І коли ми писали закон про компенсації за зруйноване та пошкоджене житло, то передбачили, що люди, які вкладали гроші в іще не введені в експлуатацію будинки, але каркас будівлі є, теж матимуть можливість отримати компенсацію, якщо руйнування такого будинку відбулося внаслідок збройної агресії рф.


Щодо «заморожених» житлових об’єктів – сподіватимемося, що нам вдасться зробити такий клімат для бізнесу (зокрема, будівельного), що забудовники все добудують і виконуватимуть сумлінно зобов’язання, які брали перед людьми. 


Зараз у нас є реальна можливість набиратися європейського досвіду. Зокрема, як працювати із «зеленими зонами», з культурною спадщиною.


Нещодавно презентували цікаве дослідження (його робили в листопаді 2022-го за підтримки USAID), яке свідчить, що вартість будматеріалів, яка потрібна для відновлення зруйнованого/пошкодженого нерухомого майна, становить мінімум $63 млрд. Сьогодні в Україні є понад 80% виробничих потужностей, на яких можна буде виробити ці будматеріали. І вкрай важливо, щоб вони вироблялися саме в нас. Адже із цих $63 млрд $16 млрд – додана вартість, яка залишається в українській економіці.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло