Модернізація ППО, навчання поранених – майбутніх пілотів FPV-дронів, «Вишкіл капітанів», Superhumans, «Лелеки»: що робить ІТ-індустрія для фронту та ветеранів

Модернізація ППО, навчання поранених – майбутніх пілотів FPV-дронів, «Вишкіл капітанів», Superhumans, «Лелеки»: що робить ІТ-індустрія для фронту та ветеранів

Як трансформувалася підтримка армії у 2023 році

Модернізація ППО, навчання поранених – майбутніх пілотів FPV-дронів, «Вишкіл капітанів»,  Superhumans, «Лелеки»: що робить ІТ-індустрія для фронту та ветеранів
"Високотехнологічна" реаьілітація поранених
Фото: EPAM

Сьогодні особливе свято: День захисників та захисниць – тих, завдяки кому Україна встояла та переможе. У 2022 році більшість українських компаній завзято підтримували нашу армію. Тоді – особливо в перші місяці повномасштабної війни – основна допомога була скерована на «гасіння пожеж». А яка ситуація та динаміка фінансування у 2023 році? Які військові проєкти зараз у пріоритеті? На ці питання Mind попросив відповісти представників ІТ-індустрії – однієї з небагатьох галузей, якій вдається зростати попри війну. Спікери розповіли про безліч проєктів. Mind відібрав ті, що стосуються ЗСУ та ветеранів. 

За даними асоціації IT Ukraine, з початку повномасштабного вторгнення до лав ЗСУ стали понад 5000 айтівців. Близько 200 000 – на кіберфронті у складі «IT-армії». ІТ-індустрія передала на потреби ЗСУ понад $1,21 млрд. Кожен спеціаліст галузі в середньому донатить $200 на місяць. Тож пропонуємо розповіді представників компаній про внесок у підтримку армії.

Ліза Копилова,
керівниця Sigma Software Unity Fund, Senior Project Manager в Sigma Software:

У 2023 році динаміка підтримки армії не знизилася. Навіть стала більш організованою. Сьогодні загальна сума становить $3,8 млн. Продовжуємо закуповувати необхідне: автівки, обладнання, зарядні станції, дрони, екіпірування, медикаменти та спрямовувати їх точково військовим.

Починають з’являтись ініціативи, скеровані на реабілітацію поранених та інтеграцію ветеранів. Розуміємо важливість цього напрямку, тому долучилися до проєкту «Літай», що реалізується разом із фондом «Пацієнти України». Проєкт (на який, до речі, ще можна задонатити) має на меті створення та обладнання навчальних кабінетів для майбутніх пілотів FPV-дронів на базі реабілітаційних відділень лікарень. Навчатимуться там військові після важких поранень і втрати кінцівок.

Фандрейзинг також системніший і масштабніший. Можна сказати, що він стає невід'ємною частиною комунікації – як внутрішньої, так і зовнішньої. Відбувається, зокрема, під час різних подій та конференцій. Заради зборів співпрацюємо з популярними каналами, подкастом Shit I know і стендаперами. Деякі проєкти є зовсім нестандартними. Так, артпроєкт патріотичних муралів «Об’єднані перемогами», який стартував у Львові, трансформувався у виставку, яка подорожує містами. Гроші з продажу унікального мерчу в повному обсязі передаються в Sigma Software Unity фонд.

Усі збори потребують зусиль і мають обмежений час, адже на допомогу дуже чекають. Трапляються випадки, які надихають, наприклад, коли замість цільових $7000 вдається зібрати $20 000. У такому разі маємо змогу задовольнити більше потреб наших захисників.


Дмитро Якимець,
керівник ESG-програм «EPAM Україна»:

На початку повномасштабного вторгнення надавали допомогу ситуативно – на прохання громадських організацій, фондів та окремих громадян. За кілька місяців для систематизації роботи створили окрему команду й розгорнули програму EPAM Response, підібрали партнерський пул з 40 громадських та благодійних організацій. Ця програма діє і сьогодні, вона охоплює три основні напрями: допомога українцям (гуманітарна, медична та силам оборони);  освітнім закладам;  державі (створення цифрових рішень pro bono).

Загалом обсяг – понад 300 млн грн, зокрема вартість близько 20 проєктів цифрового волонтерства. Цього року сума фінансування за першими двома напрямами становила понад 40 млн грн.

Одна з останніх волонтерських ІТ-розробок – платформа для зборів HelpUA Foundation. Вона працює за принципом маркетплейсу та збирає кошти на спорядження, транспорт, медицину тощо. Ключові проєкти 2023 року – «Повернути Героїв у стрій» та «Загартована сотня».

Модернізація ППО, навчання поранених – майбутніх пілотів FPV-дронів, «Вишкіл капітанів»,  Superhumans, «Лелеки»: що робить ІТ-індустрія для фронту та ветеранів
Фото: EPAM

Перший – це підтримка нейрореабілітації захисників спільно з фондом КРАН. Вона включає оплату тривалих програм відновлення (від кількох місяців до понад року), та допомогу з відкриттям «Школи фізичних терапевтів» на базі НПЦ «НОДУС». За рік «Школа» зможе підготувати сотні фахівців, які допомагатимуть травмованим захисникам відновлюватися в регіонах.

Другий проєкт – передача евакуаційних авто силам оборони разом із ГО «Загартовані серця». Уже відправлено більше 60 автівок, у планах до кінця року передати 100 машин, зокрема й завдяки фандрейзинговій кампанії. 

Цьогоріч намагаємося інтегрувати благодійну складову у проведення традиційних подій EPAM. Наприклад, для участі в конференції для Java-розробників Devoxx Ukraine охочі мали зробити донат на користь БФ Leleka. Зібрані кошти (понад 54 000 євро) підуть на закупівлю обладнання для парамедиків.

Також цього року зросла кількість колег, які волонтерять. Торік волонтерська спільнота EPAM налічувала близько 700 осіб, зараз їхня кількість зросла до 1200. Щотижня вони закривають близько 15 запитів, зокрема й завдяки внутрішнім зборам.


Анастасія Фролова,
регіональна менеджерка SoftServe в Україні:

Цього року продовжуємо допомагати військовим, медикам і тим, хто постраждав через війну. Ось ключові проєкти, які започаткували чи продовжили у 2023-му:

  • Drive for life. +100 Ambulances. Спільно з нашим благодійним фондом «Відкриті очі» закупили, обладнали та доставили на передову додатково 100 автомобілів швидкої допомоги. Розпочали закупівлю ще торік і вважаємо, що потреба в швидких є дуже великою. Цього року на проєкт виділили 45 млн грн. Перші швидкі вже поїхали на передову. До співфінансування залучаємо працівників компанії в різних країнах, друзів і партнерів. Решту суми (22 млн грн) плануємо зібрати до кінця року. Отже, загальна вартість цьогорічного проєкту – 67 млн грн.
  • Допомога медзакладам і військовим. Цього року БФ «Відкриті очі» також зосередиться на допомозі медичним закладам, які спеціалізуються на лікуванні військових та цивільних із прифронтових регіонів. У вересні-жовтні плануємо передачу медичного обладнання лікарням Івано-Франківська, Львова, Вінниці, Сум та Запоріжжя на суму 18 млн грн. Влітку фонд передавав 1200 комплектів літньої форми українським воякам, а також форму для жінок у ЗСУ. Восени плануємо передати наступну партію – зимової форми.
  • Superhumans. Наприкінці серпня SoftServe та БФ «Відкриті очі» спільно з центром реабілітації Superhumans розпочали спільний проєкт – американсько-українську місію з протезування. Ми виділили 37 млн грн. Проєкт триватиме до кінця року та передбачає протезування 30-40 військових і навчання роботі зі складними ампутаціями українських медиків фахівцями Медичного центру ортезування та протезування (Меріленд, США).
  • Безкоштовні ІТ-курси в межах програми EmpoweU. Перший курс відбувся у травні цього року спільно з простором VeteranHub – для ветеранів/ветеранок та членів їхніх сімей. У курсі взяли участь 80 осіб, вони вивчали основи ІТ та програмування. У вересні стартував другий курс спільно з організацією NEEKA – для внутрішньо переміщених через війну осіб на Львівщині, адже саме ця область прийняла найбільше переселенців. Близько 150 осіб навчатимуться онлайн на цьому курсі.

Маріанна Коніна,
Chief Public Engagement Officer холдингу TECHIIA:

Протягом першого року великої війни концентрувалися на термінових потребах українських воїнів. Станом на 1 березня 2023 року різні підрозділи Сил оборони України отримали від «Фундації Течія» необхідних речей і засобів на $23,07 млн. Насамперед це бронежилети та шоломи, тепловізори та оптика, генератори, тактичний одяг і спорядження, дрони та звʼязок, тактична медицина та ліки. Окремо захисникам і захисницям допомагали керівні партнери холдингу з власних ресурсів.

У 2023 році ситуація змінилася: гуманітарні потреби захисників на хорошому рівні покриває держава. Тому зусилля багатьох волонтерських і благодійних фондів скеровані на ударні БПЛА та зброю. Ми не маємо експертизи, компетенцій і дозволів для цього, тому обрали два нових фокуси на поточний рік.

Перший – проєкт «Нестримні». Разом із виробниками механічних і біонічних протезів, центрами протезування та реабілітації допомагаємо ветеранам з ампутаціями вдруге зробити перший крок й обійняти рідних обома руками. Станом на вересень 2023 року успішно встановили три протези – механічний протез ноги для військовослужбовця окремої танкової роти з Львівщини, а також два біонічних протези від Esper Bionics для захисників із Бродів та Одеси. Наразі в цей напрям вклали близько 1,4 млн грн.

Працюємо над запуском ще одного проєкту для ветеранів і їхніх рідних. Це буде спеціальна школа, яку реалізуємо з кількома освітніми партнерами. Будемо фінансувати для ветеранів або членів їхніх сімей якісні освітні курси, які допоможуть мати затребувану роботу в цивільному житті. Зараз готуємо проєкт до старту, узгоджуємо деталі з партнерами та формуємо пілотну групу, щоб відтестувати формат. Після цього вийдемо з публічною комунікацією і детально розкажемо про всі можливості, які зможуть отримати в нашій школі ветерани.

Якщо підсумувати: 2023 року змістили фокус із фронту на тих захисників і захисниць, які повернулися додому та потребують підтримки для подальшої успішної реалізації в цивільному житті. Таких людей щоразу буде більше, тому наразі концентруємо свої зусилля саме на них.


Роман Гапачило,
VP, Talent Management в Intellias:

З лютого 2022-го задонатили близько $2 млн на різні потреби ЗСУ. З них на внутрішній краудфандинговій платформі IntelliShare зібрано понад $970 000. Ще понад $1 млн надала компанія. На ці кошти придбано розвідувальні дрони, 419 одиниць спорядження та техніки (тепловізори, рації, бронежилети тощо), 66 автомобілів, 100 шоломів для одного підрозділу, спорядження для реабілітації, 50 комплектів жіночої військової форми, 120 пар жіночого тактичного взуття, розвідувальні БПЛА тощо. Загалом допомогли більш ніж 110 підрозділам, деяким із них неодноразово. Крім коштів, передали військовим понад 450 одиниць комп’ютерної техніки.

А проєкт із модернізації ППО, у якому брали участь, допоміг Повітряному командуванню «Захід» збільшити ефективність роботи на 40%.   

Модернізація ППО, навчання поранених – майбутніх пілотів FPV-дронів, «Вишкіл капітанів»,  Superhumans, «Лелеки»: що робить ІТ-індустрія для фронту та ветеранів
Фото: Intellias

Цього року компанія та співробітники спрямували військовим понад 27,5 млн грн. Тримаємо темп 2022 року і в проєктах, зокрема, продовжуємо підтримувати військових у межах двох постійних зборів на автівки й необхідне обладнання. Протягом трьох кварталів 2023 року забезпечили підрозділи на передовій 15 автівками та 169 одиницями рацій, оптики й розвідувальних дронів.

До загальної суми підтримки армії увійшли понад 6,2 млн грн, які передаємо «Повернись Живим». За ці гроші фонд придбає п’ять безпілотників «Лелека 100» для підрозділів ГУР на передовій.

У березні наша жіноча спільнота IntelliWomen ініціювала другий збір коштів на підтримку захисниць на передовій у співпраці з ГО «Землячки». Цього разу команда Intellias зібрала 200 000 грн на 120 пар тактичного взуття. Ще 100 000 грн надала компанія з бюджету, передбаченого на подарунки спеціалісткам Intellias до Міжнародного жіночого дня. 

Також щороку в Intellias триває ініціатива «Екомобільне літо». У межах неї 2023 року вдруге збирали на потужні електробайки для військових на передовій. Цього року передаємо шість електробайків.

Ще один напрям – допомога військовим, які повертаються до цивільного життя. Так, наприклад, нещодавно підписали меморандум про співпрацю з Veteran Hub. Разом  будемо підтримувати ветеранів російсько-української війни. Окрім того, Intellias розробив власну програму реінтеграції ветеранів і впроваджує практики із працевлаштування спеціалістів із бойовим досвідом.


Тетяна Ладуба,
директорка з розвитку бренду Ciklum:

2023 року продовжуємо регулярно підтримувати різні ініціативи. Двигуном є внутрішня платформа для внесків From Patriots to Patriots. Тут колеги можуть щомісячно донатити на допомогу захисникам і захисницям фіксовану суму чи оформити підписку на донат. За вісім місяців цього року задонатили майже 6,5 млн грн. Левову частку зібраних коштів переказуємо «Повернись живим».

Одна з ініціатив 2023 року – спільний із «Повернись живим» проєкт «Тримаю»: закупівля мобільних навчально-тренувальних комплексів із такмеду. Третину коштів на реалізацію проєкту загальною вартістю 20,8 млн грн переказали Ciklum і сіклумери. Серед інших напрямів – фінансування проєкту з розмінування українських земель.

Загалом від початку повномасштабного вторгнення компанія та наші працівники перерахували на допомогу, пов’язану з наслідками війни, понад 57,5 млн грн.


Марія Панченко,
People Operations Director у Genesis:

У 2023 році одним із найважливіших проєктів для нас став «Вишкіл капітанів» від Сил ТрО ЗСУ. Це навчальний курс підвищення кваліфікації командирів рот, офіцерів штабів батальйонів Сил ТрО ЗСУ, розроблений за стандартами планування бойових завдань у країнах НАТО. Учасники програми вивчають процес ухвалення військових рішень, діляться бойовим досвідом і поліпшують лідерські якості. Проєкт реалізували разом із «Повернись живим». До його підтримки долучилися бізнеси з нашої екосистеми Universe та AMO, а також партнери – venture builder SKELAR, компанії appflame і Headway. Програма себе добре зарекомендувала і її вирішили масштабувати й на інші роди військ, зокрема Десантно-штурмові війська та Нацгвардію. Очікуємо, що на кінець року навчання завершать понад 500 офіцерів, що матиме значущий вплив на полі бою.

Також підтримали фандрейзингову кампанію Braveproject, задонатили 720 000 грн. Ці кошти спрямують на придбання біопротезів Esper Hand для поранених військових і цивільних.

Продовжуємо реалізовувати й інші проєкти через наш БФ Genesis for Ukraine, який, зокрема, надає адресну допомогу нашим співробітникам-військовим. Від квітня 2022-го фонд закупив понад 2500 одиниць спорядження – техніки, одягу, медикаментів – і реалізував проєкти на підтримку армії на 26 млн грн.

Якщо рахувати всі ініціативи від початку повномасштабного вторгнення та заплановані до кінця 2023 року, сума допомоги Україні від Genesis і всіх наших проєктів сягне $10 млн.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло