Мораторію на податкові перевірки більше не буде: депутати хочуть скасувати останні обмеження для ДПС

Мораторію на податкові перевірки більше не буде: депутати хочуть скасувати останні обмеження для ДПС

Який бізнес податківці перевірятимуть найчастіше

Этот текст также доступен на русском
Мораторію на податкові перевірки більше не буде: депутати хочуть скасувати останні обмеження для ДПС
Фото: depositphotos.com

Депутати знов пропонують розширити повноваження Державної податкової служби. У парламенті 16 жовтня зареєстровано законопроєкт №10016-д, який передбачає скасування мораторію на документальні податкові перевірки бізнесу.

Щоправда, скасування мораторію буде не миттєвим, а протягом перехідного періоду. До кінця 2024 року діятиме спеціальний режим перевірок з обмеженнями. Але загалом ДПС уже з листопада зможе проводити контрольно-ревізійні заходи в набагато більшій кількості та з більшою частотою, ніж раніше.

Mind розбирався, що зміниться у відносинах між податковою та бізнесом.

Як відбувалося зняття мораторію на перевірку бізнесу? З червня 2022 року діють норми закону №2260-IX, які надають податківцям право проводити камеральні, фактичні та документальні позапланові перевірки. Але за певних обставин. Наприклад, якщо платник податків претендує на бюджетне відшкодування ПДВ або ж у податкової є інформація про те, що платник порушує валютне законодавство.

У грудні 2022 року Кабінет Міністрів затвердив постанову №1363, яка попри військовий стан знімає заборону на позапланові перевірки бізнесу (податкові – у тому числі). Знову ж таки, перевірки допускаються в певних ситуаціях: якщо ревізори мають підстави вважати, що діяльність суб'єкта господарювання несе загрозу правам, життю та здоров'ю людини, довкіллю та національній безпеці.

Наприкінці червня 2023 року парламент ухвалив низку поправок до Податкового кодексу, які оформлені у вигляді закону №3219-IX. Документ дав податковим інспекторам ще більше прав. Це відсутність будь-яких обмежень для камеральних і фактичних перевірок бізнесу та нові підстави для документальних перевірок як планових, так і позапланових.

Починаючи з 1 серпня, планові документальні перевірки поширюються на три види бізнесу: пов'язаний із підакцизною продукцією, організацією азартних ігор та наданням фінансових/платіжних послуг. Позапланові документальні перевірки також стосуються згаданих сфер бізнесу, а також вони можливі, якщо платник податків претендує на відшкодування ПДВ, за наявності скарг на платника, у разі ліквідації платника податків або через порушення ним валютного законодавства.

І ось у вересні Кабмін зареєстрував у парламенті законопроєкт №10016, який має зняти мораторій на документальні перевірки бізнесу. Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики розглянув цей законопроєкт і вніс до парламенту його доопрацьовану версію за №10016-д.

Що пропонують автори законопроєкту №10016-д? Головна зміна полягає в тому, що з 1 листопада 2023 року (за ідеєю законопроєкт має бути прийнятий до цієї дати) знімається мораторій на позапланові та планові документальні перевірки бізнесу. Але є певні нюанси.

Як і раніше, залишається заборона на всі документальні перевірки (і планові, і позапланові) підприємців, які є платниками єдиного податку 1 і 2 груп. Ця заборона діє до 1 серпня 2024 року. Не зможе ДПС перевіряти і той бізнес, який опинився на тимчасово окупованих територіях і в зоні активних бойових дій / можливих бойових дій. У законопроєкті терміни зняття цього обмеження не зазначені. Тому, найімовірніше, перевірки будуть дозволені лише після деокупації та закінчення війни.

Окремо депутати пропонують прописати умови планових перевірок бізнесу. Зокрема, йдеться про те, що в період з 1 листопада 2023 року до 31 грудня 2024 року до план-графіку документальних планових перевірок можуть бути включені тільки:

  1. платники податків, які виробляють та/або реалізують підакцизну продукцію, організовують і проводять азартні ігри, надають фінансові та платіжні послуги;
  2. нерезиденти, які провадять в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, через постійні представництва – у тому числі;
  3. інші категорії платників податків, які на основі показників за підсумками 2021 року, відповідають хоча б одному з таких критеріїв:
  • рівень сплати податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі;
  • рівень сплати ПДВ на 50 і більше відсотків менший за рівень сплати цього податку у відповідній галузі. Цей критерій не поширюється на бізнес, який експортує понад 25% своєї продукції, і при цьому рівень сплаченого податку на прибуток не менше 50% від сплати податку у відповідній галузі;
  • дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більш ніж удвічі;
  • загальна сума витрат підприємця, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, перевищує 75% річного доходу. Але лише за умови, що сума доходу від підприємницької діяльності становить від 10 млн грн;
  • нарахована та/або виплачена юридичною особою заробітна плата менша за середню зарплату, яку сплачують інші підприємства цієї галузі у відповідному регіоні.

Також депутати внесли до законопроєкту два пункти, які зобов'язують податківців під час формування плану документальних перевірок на 2024 рік враховувати позитивні зміни у фінансових показниках. А саме:

  • рівень сплати податку на прибуток і податку на додану вартість у відповідній галузі за 9 місяців 2023 року;
  • рівень нарахованої та/або виплаченої юридичною особою заробітної плати за 9 місяців 2023 року.

До чого готуватися бізнесу? Якщо уявити, що всі ці норми (або більшість із них) будуть прийняті – оскільки це вже доопрацьована версія законопроєкту, то бізнесу потрібно готуватися до таких змін.

По-перше, податкових перевірок побільшає. До фактичних і камеральних додадуться ще документальні. Наприклад, до кінця 2023 року ДПС має намір перевірити понад 1000 компаній. Це в рамках плану-графіка документальних перевірок. Скільки буде крім цього позапланових перевірок – залишається тільки здогадуватися.

По-друге, тимчасово позбавлені документальних перевірок фізособи-підприємці 1 та 2 групи єдиного податку. Водночас на СПД 3-ї групи та підприємців на загальній системі, які сплачують ПДФО зі свого доходу, мораторій уже не поширюється. Знову-таки, згідно із згаданим графіком податкової, за два з половиною місяці 2023 року, що залишилися, ДПС перевірить 266 фізосіб-підприємців.

По-третє, основний акцент буде на бізнесі, який пов'язаний із підакцизною продукцією (алкоголь, тютюн, паливо) та азартними іграми. Саме там фіскали продовжують шукати приховані резерви для поповнення держбюджету.

По-четверте, прихід чи неприхід податкових інспекторів дуже залежатиме від того, які фінансові показники демонстрував бізнес в останній «довоєнний» 2021 рік, а також з початку 2023 року. Судячи з тих критеріїв, які розписані вище, найбільше ДПС хвилюватиме сплата податку на прибуток, ПДВ та виплата заробітної плати.

По-п'яте, перевірки – це не лише донарахування податкових зобов'язань, а й штрафи. Наприклад, для платників єдиного податку розмір штрафів може досягати 50% податкового зобов'язання, навіть за умов воєнного стану. Тож варто готуватися до додаткового навантаження у вигляді штрафних санкцій.

Втім депутати вже неодноразово обіцяли, що головним принципом перевірок стане ризик-орієнтований підхід, який має позбавити законослухняних платників податків нездорової уваги з боку ДПС. Але чи дотримуватимуться такого принципу в умовах, коли бюджетний дефіцит перевищив позначку 20% ВВП і гроші державній скарбниці потрібні як повітря – велике питання.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло