Більше пільг, менше тиску: яких податкових змін прагне бізнес

Більше пільг, менше тиску: яких податкових змін прагне бізнес

І що у відповідь на це пропонують депутати

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Більше пільг, менше тиску: яких податкових змін прагне бізнес
Фото: depositphotos.com

Депутати продовжують плекати ідеї щодо перегляду податкового законодавства. Але не всі з них до вподоби бізнесу. Як, наприклад, законопроєкт №7418, ініційований Кабінетом Міністрів наприкінці травня. Цей документ, зокрема, передбачає скасування низки пільг для імпортерів, які були запроваджені у зв'язку з воєнним станом, а також повернення обов'язкових платежів (мито, акциз та ПДВ) під час розмитнення транспортних засобів.

Дійшло до того, що підприємницька спільнота в ультимативній формі зажадала від Президента Володимира Зеленського відставки голови профільного комітету Ради з податкової та митної політики Данила Гетманцева. Адже саме Гетманцев є головним ініціатором податкових новацій в Україні.

Утім бізнес не заперечує потреби в податковій реформі. І виступає із конструктивними пропозиціями щодо перегляду окремих норм Податкового кодексу, аби підприємці мали змогу спокійно працювати в період війни. У чому саме вони полягають, вивчив Mind.

Свої податкові прикидки озвучила Європейська Бізнес Асоціація (EBA, об'єднує понад 1000 компаній), яка направила їх міністру економіки Юлії Свириденко, міністру фінансів Сергію Марченку та Данилу Гетманцеву.

Ключові пропозиції. Основний посил звернення EBA до влади полягає в тому, щоб знизити (хоча б тимчасово) податкове навантаження на підприємців та компанії.

Асоціація пропонує:

  • повернути процедуру відшкодування ПДВ грошовими коштами (за словами Гетманцева, на повернення ПДВ потрібно близько 12 млрд грн щомісяця);
  • змінити модель контролю платників податків та скасувати планові податкові перевірки. Новий механізм повинен полягати в ризик-орієнтованому підході, а його фокус має бути на перевірках найбільш ризикових платників. Нагадаємо, що у липні поновлюються документальні, фактичні та камеральні податкові перевірки;
  • відмовитися від нарахування податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) на заробітну плату та матеріальну допомогу особам, які проживають (або проживали) на території населених пунктів, де проводяться (або проводилися) бойові дії;
  • надати бізнесу на загальній системі оподаткування право не сплачувати єдиний соціальний внесок за найманих працівників, яких під час мобілізації призвано на військову службу до ЗСУ;
  • врегулювати питання, пов'язані із визначенням податкового резидентства фізосіб. Йдеться про те, що багато українців, які виїхали за межі країни після 24 лютого, формально продовжують працювати в українських компаніях. Тому EBA закликає депутатів визначитися зі статусом податкового резидента таких громадян, щоб уникнути подвійного оподаткування доходів чи втрат надходжень до держбюджету.

Галузеві ініціативи. Частина озвучених асоціацією пропозицій стосується промисловості.

EBA наголошує на тому, що у вкрай скрутному становищі сьогодні опинилися підприємства гірничо-металургійного комплексу, які до війни перевантажували через українські порти понад 60% експортної продукції. Але через морську блокаду металурги були змушені скоротити обсяги виробництва більш ніж удвічі. А металургійний експорт поки що можливий лише транзитом через європейські країни, після чого продукція відвантажується через порти ЄС.

За такої моделі бізнесу логістичні витрати зростають щонайменше у 2,5 раза. Крім того, дорожчають сировина та матеріали. Все це значно знижує конкурентоспроможність української залізорудної сировини.

Тому EBA пропонує на період дії воєнного стану та протягом півроку після його припинення зменшити на 90% рентну плату за користування надрами для видобутку корисних копалин.

Асоціація закликає врегулювати оподаткування безкоштовних телекомунікаційних послуг. Наприклад, це стосується послуг із роумінгу для українських біженців. В умовах значного зростання обсягу міжнародного роумінгу телеком-оператори втрачають частину кредиту з ПДВ, що призводить до великих збитків.

Має EBA ідеї й щодо ринку тютюнових виробів та тютюнової продукції. Поки діє воєнний стан, в Україну можна ввозити та продавати сигарети з фільтром та ТВЕНи (рідини та суміші для «електронних» сигарет) з маркуванням, яке відповідає стандартам держав – членів ЄС. EBA пропонує дозволити ввезення такої продукції, для якої достатньо маркування країни-виробника, також із Канади, Швейцарії, Туреччини, Мексики, Індонезії та Філіппін.

Асоціація вважає, що також необхідно продовжити згадані правила ввезення ще на шість місяців після скасування воєнного стану, і визначити базою оподаткування ПДВ для виробників тютюнової продукції контрактну ціну реалізації; а для компаній, пов'язаних контролем з виробниками, – мінімальну роздрібну ціну.

Щодо алкоголю, який також є підакцизним товаром, EBA пропонує скасувати необхідність ліцензії на оптову/роздрібну торгівлю алкогольними напоями в паперовій формі та перевести реєстр таких ліцензій виключно на електронну форму з відкритим доступом.

Чим займається парламент. Депутати, як уже йшлося вище, не сидять склавши руки і досить жваво розробляють та ухвалюють «податкові» закони.

Наприклад, у травні парламент вніс поправки до Податкового кодексу (закон № 2260-IX), згідно з якими не лише відновлюються податкові перевірки бізнесу, а й повернено відповідальність за несплату податків.

Рада ухвалила (наразі лише в першому читанні) законопроєкт №7364, який розширює перелік неоподатковуваних доходів від волонтерської діяльності та визначає, що суми операцій із ввезення гуманітарної допомоги не враховуються при розрахунку ПДВ.

Крім цього, профільний комітет парламенту схвалив до другого читання законопроєкти №5688 та №5689, які передбачають низку податкових і митних пільг для індустріальних парків. Серед таких пільг – скасування ПДВ при імпорті нового обладнання для власного використання індустріальним парком та звільнення резидентів індустріального парку від податку на прибуток протягом 10 років.

А ще Гетманцев пообіцяв, що незабаром у народних обранців дійдуть руки до податкових пільг для АПК та військово-промислового комплексу (попередньо це буде звільнення від податку на прибуток, скасування ПДВ на ввезення обладнання, зниження податків на землю та нерухомість).

Також він виступив за відновлення повноцінних перевірок підприємців на «мирних» територіях (зокрема, у західних областях України), заявивши, що немає вагомих причин для того, щоб звільняти від повноцінного податкового контролю бізнес, який не постраждав від бойових дій.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло