Не ласкаво просимо: чому кейс холдингу !FEST став таким резонансним

Не ласкаво просимо: чому кейс холдингу !FEST став таким резонансним

Воєнізовані обшуки в одній із найпопулярніших мереж ресторанів країни дали несподіваний ефект

Этот текст также доступен на русском
Не ласкаво просимо: чому кейс холдингу !FEST став таким резонансним
Скрін з відеозапису обшуку
Джерело: ФБ-сторінка Fest Lokal

У центральному офісі холдингу !FEST – компанії-управителя мережі популярних ресторанів, у тому числі «Реберня» і «П'яна Вишня», пройшли масштабні обшуки.

Вдень 17 жовтня посилено екіпіровані співробітники Бюро економічної безпеки в супроводі опергрупи приїхали до центрального офісу компанії у Львові – причому їхній захід у приміщення, за словами одного зі співвласників !FEST Юрія Назарука, більше нагадував штурм. Обшуки збіглися з проведенням заходів на просторі «FESTреспублік».

Холдингу ставиться в провину несплата податків в особливо великих розмірах – на 50 млн грн.

Цей кейс міг би виглядати (і мабуть, так і планувався) як «перемога» правоохоронних органів у боротьбі з податковими ухилянтами, проте замість овацій силовики здобули хвилю громадського обурення.

Що пішло не так – розбирався Mind.

Що таке !FEST? Це мережа ресторанів майже із сотнею закладів – власних і франчайзингових – в Україні та Європі. Заснована у 2007 році у Львові підприємцями Андрієм Худо, Юрієм Назаруком та Дмитром Герасимовим.

Відмінна риса закладів мережі – креативний підхід і концепція, що виводить ресторани за межі утилітарної функції громадського харчування. З десяток ресторанів холдингу є туристичними must-see.

Найбільш знакові – «Реберня», «Криївка», «Львівська майстерня шоколаду», «Львівські пляцки», «Мазох-cafe» та «П'яна вишня»

Що каже компанія? Як пояснили в холдингу, справа відкрита вже кілька місяців, мета силовиків – викрити схему, котру вони вважають незаконною, проте за якою працює вся ресторанна галузь країни. Ба більше, не лише ресторанна, а й ІТ-галузь і безліч інших.

«Ми так з нетерпінням чекаємо, коли ж це зміниться, і нарешті в нас з'явиться спрощена система оподаткування, коли врешті-решт працівники самі платитимуть за себе податки із зарплати – тому що саме громадяни мають розуміти, що вони є основними платниками податків та вимагатимуть за це ефективного їх використання, – йдеться в повідомленні. – Під час війни чинити опір владі некоректно, але водночас ми не дозволимо із собою так розмовляти. Вас не вчили стукати у двері – ви вмієте їх тільки виламувати».

Також бізнесмени нагадали, що силовики сидять на державних бюджетах, а бізнес усе створює з нуля.

«Ми маємо багато партнерів, частина брендів функціонує як франшиза, тобто і по Україні, і за кордоном – і так частина ресторанів веде свою господарську діяльність як ФОП. І точно некоректно збивати все до купи, роблячи якісь припущення та називаючи якісь суми. І так ми чинимо у всіх країнах, де ми працюємо й активно відкриваємо свої ресторани, і, очевидно, саме цей напрямок ми оберемо пріоритетним у своїй роботі найближчим часом із такими бізнес-нянями», – наголосили в холдингу.

Також компанія має інформацію, що силову частину забезпечували працівники СБУ, але з пов'язками БЕБ, проте офіційно пресслужба СБУ це заперечує.

Якою є позиція БЕБ? Резонанс був такий великий, що Бюро економічної безпеки поспішило вийти з роз'ясненнями пізно ввечері того самого дня.

БЕБ заявило, що у Львові викрито схему ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах холдингом, до складу якого входять 60 ресторанів і торгових точок. Назва холдингу не вказується.

За версією бюро, майже 2000 співробітників закладів, що входять до холдингу, одержують заробітну плату двома частинами: першу – офіційно, мінімальну зі сплатою всіх обов'язкових платежів, а другу – неофіційно. Неофіційна частина надходила на дублікат картки, яку передавали до відділу кадрів.

«Надалі, використовуючи цей дублікат, представник головного офісу холдингу зараховував другу частину заробітної плати кожному співробітнику, зазначаючи у призначенні платежу «власне поповнення рахунку», – йдеться в релізі БЕБ.

Попередньо збитки, завдані державі, оцінюються у 50 млн грн.

Було відкрито кримінальне провадження «щодо умисного ухилення від сплати податків та зборів в особливо великому розмірі».

Також, згідно з релізом БЕБ, заклади не використовували РРО при розрахунках із клієнтами та отримували оплату від клієнтів готівкою, після чого кошти передавалися до головного офісу у Львові.

«При обшуку в приміщенні головного офісу холдингу детективи виявили службову документацію, що свідчить про нелегальні господарські операції, готівку, чорнові записи, печатки тощо», – пише БЕБ.

Чому суспільство стало на бік рестораторів, хоча висунуті звинувачення цілком можуть відповідати дійсності? По-перше, використання ФОП для мінімізації податкового навантаження – поширений, звичний і формально законний формат роботи. Він абсолютно унормований в очах споживача, який легко платить два чека – «за кухню» і «за бар». Зарплати в конвертах – також звична для більшості українців схема якщо не зараз, то нещодавно.

Суть звинувачень не викликає засудження бізнесу, водночас ставить руба питання «Чим під час війни займаються озброєні до зубів силовики?»

Але найголовніше – репутаційна складова. Компанія та її засновники мають позитивний імідж, ресторани популярні та клієнтоорієнтовані, тоді як силовий блок уряду та загалом держвлади – знову одні з найбільш непопулярних структур у країні.

Не дивно, що споживачі стали на бік компанії.

Приклад такого єднання в подібних випадках згадати складно – найближчий до нього кейс мережі кондитерських Honey, де на початку цього року сталося кілька випадків отруєння стравами неповної термічної обробки (пашот). Як з'ясувалося під час перевірок Держспоживслужби, причина була в заражених сальмонелою яйцях. Однак репутація мережі витримала це, зокрема, завдяки відкритій комунікації власників. Споживачі не висували серйозних претензій і висловлювали закладу підтримку.

Як відреагували колеги по бізнесу? Примітно, що підтримку мережі !FEST висловили не лише пересічні споживачі – відвідувачі ресторанів, а й колеги-підприємці, у тому числі надвеликі («Нова Пошта»), з бездоганною репутацією (Всеволод Кожем'яко) чи популярні (Гарік Корогодський).

«Уже давно чую з усіх боків про свавілля правоохоронців від усіх видів бізнесменів і компаній з «реального сектору», які збудовані з нуля й створили не лише якісні продукти та сервіси, а й десятки тисяч робочих місць в Україні. Тепер ось черга дійшла й до моїх львівських друзів, – написав Всеволод Кожем'яко, засновник Групи «Агротрейд», і додав: – Очевидно, що довіра бізнесу до влади, на жаль, уже давно зрівнялася з нулем. Чомусь «делікатність» бізнесменів та їх утримання від критики правоохоронців під час війни сприймається останніми як слабкість і розв'язує руки. Але так довго тривати не може і не буде»,

«Є якісь береги, що можна робити під час війни, а що ні. Їх звинувачують у використанні ФОП. …Більшість ресторанів використовують ФОП. Чи ви не отримували два чеки?» – написав бізнесмен Гарік Корогодський.

Володимир Поперешнюк, засновник «Нової Пошти» зазначив, що поки держава зі зброєю атакує бізнес, Україна залишається невільницькою країною зі слабкою економікою. «Створення робочих місць, інвестицій і розвиток економіки загалом може бути небезпечною справою…», – наголосив він.

Яка загалом ситуація з перевірками? Україна посідає 112-е місце в рейтингу економічної свободи зі 170. Це самодостатній показник, але треба робити застереження, що бізнес завжди буде незадоволений будь-яким рівнем перевірок.

Також факт, що «відносно чесні» схеми оптимізації податкового навантаження стали ще більш затребувані на тлі труднощів, спричинених військовим станом.

У 2023 році кількість скарг на силовиків, згідно зі статистикою бізнес-омбудсмена, збільшилася вдвічі порівняно з І кварталом 2022-го. Основна проблема – у недовірі до силових інституцій, внаслідок чого їхні дії сприймаються як спроба «обілетити» більш-менш успішних підприємців, а не наповнити бюджет держави.

Громадський консенсус зводиться до того, що «бізнес працює не бездоганно, але не настільки, щоб йому так агресивно заважати».

Чим може закінчитися кейс мережі !FEST? Враховуючи чутливість нинішньої влади до суспільної критики та розвинене почуття самозбереження, швидше за все, силовикам буде дана команда відступити і на якийсь час послабити хватку.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло