Футурологія Білла Гейтса. Творець Microsoft спрогнозував появу програм, які проживатимуть життя людини разом із нею

Футурологія Білла Гейтса. Творець Microsoft спрогнозував появу програм, які проживатимуть життя людини разом із нею

Вони змінять індустрію програмного забезпечення, повсякденність мільярдів та вкотре поставлять людство перед екзистенційними питаннями

Футурологія Білла Гейтса. Творець Microsoft спрогнозував появу програм, які проживатимуть життя людини разом із нею
Білл Гейтс
Фото: DR

Співтворець Microsoft Білл Гейтс нещодавно розмістив у своєму блозі свіжий «футурологічний» допис, де пророкує черговий стрибок у розвитку  програмного забезпечення. На думку Гейтса, цей стрибок спричинить виникнення нових ринків ПЗ і весь бізнес вестиметься інакше. Тож людству невдовзі доведеться переглянути багато з усталених звичок та алгоритмів. Mind пропонує адаптований переклад цієї публікації.

Я все ще дуже люблю програми, як і тоді, коли ми з Полом Алленом заснували Microsoft. Однак – навіть попри безліч удосконалень протягом останніх десятиліть – у певному сенсі вони все ж доволі тупі.

Щоб виконати якесь завдання, доводиться вказувати пристрою, як саме програму використати. Можна написати комерційну пропозицію за допомоги Microsoft Word чи Google Docs, однак вони не відправлять його електронною поштою; вони не здатні викласти селфі, не можуть проаналізувати дані, не запланують вечірку й не придбають квитки в кіно. І навіть найкращі програми мало що знають про вас, вашу роботу, інтереси та стосунки. Крім того, вони обмежені в можливості використання навіть тієї інформації, якою володіють.

На сьогодні по-справжньому тісна взаємодія можлива лише з людиною на кшталт близького друга чи особистого помічника. У наступні п’ять років це зміниться. Вам не доведеться використовувати різні програми для різних завдань. Ви просто говоритимете пристрою, природною мовою, що саме бажаєте зробити. І залежно від того, скільки інформації ви надасте, програмне забезпечення все виконає, бо розумітиме вас. У недалекому майбутньому кожен матиме особистого помічника на базі штучного інтелекту, який буде набагато потужніше за усе, що існує зараз.

Такий тип програмного забезпечення – яке сприйматиме природну мову та виконуватиме багато різних завдань, орієнтуючись на знання про користувача – називається агентом. Я роздумував про агентів близько 30 років, писав про них у 1995 році у книжці «Дорога вперед». Але лише нещодавно вони з’явилися на практиці завдяки досягненням технології ШІ.

Агенти не лише змінять характер взаємодії користувача з комп’ютером. Вони догори дриґом перевернуть галузь програмного забезпечення та здійснять найбільшу революцію з часів переходу від набору команд до натискання на іконки.

Особистий помічник для кожного

Критики зазначають, що компанії-розробники ПЗ пропонували подібні речі й раніше, проте користувачі були від них не в захваті (дехто досі жартує про Кліппі – цифрового помічника-скріпки, якого ми вбудували в Microsoft Office та згодом прибрали). То чому ж люди користуватимуться агентами?

Відповідь полягає в тому, що вони будуть значно кращими. Ви зможете вести змістовні розмови з ними. Вони будуть більш персоналізованими та не обмежуватимуться простими завданнями на кшталт написання листа. Кліппі має стільки ж спільного з агентами, як дисковий телефон зі смартфонами.

Агент буде здатним допомогти з усіма завданнями, якщо ви того побажаєте. Якщо ви дозволите йому стежити за вашою активністю онлайн і в реальному світі, він розумітиме вас: людей, місця та справи. Він знатиме про ваші стосунки на роботі й в особистому житті, ваші хобі, пріоритети та ваш розклад. Ви обиратимете, коли і як він приходитиме на допомогу чи пропонуватиме щось на вибір.

Щоб розуміти, наскільки кардинальними будуть зміни, що їх принесуть із собою агенти, пропоную їх порівняти з доступними сьогодні інструментами на базі ШІ. Більшість із них – боти. Вони обмежені одним сервісом та активуються лише за допомоги команди чи запита про допомогу. Оскільки вони не пам’ятають, як ви користувалися ними минулого разу, вони не поліпшують взаємодію з вами і не запам’ятовують ваші побажання. Тож Кліппі був ботом, а не агентом.

Агенти розумніші. Вони проактивні – здатні запропонувати свої послуги до того, як ви про це спитали. Вони виконують завдання в декількох програмах. Вони поліпшуються з часом, оскільки запам’ятовують вашу взаємодію та розрізняють шаблони у вашій поведінці. Орієнтуючись на цю інформацію, вони пропонують те, що – як вони вважають – вам потрібно, хоча останнє рішення завжди лишатиметься за вами.

Уявіть, що ви плануєте поїздку. Туристичний бот знайде готелі, які відповідають вашому бюджету. Агент знатиме час, коли ви подорожуватимете та, орієнтуючись на знання про те, що ви надаєте перевагу перевіреним місцям чи новим локаціям, запропонує готель. На запит він порадить, що робити, засновуючись на ваших інтересах і схильності до пригод, а також забронює столик у ресторані, який вам точно сподобається. Щоб отримати такий рівень глибоко персоналізованого планування в наш час, доведеться платити туристичному агенту й довго пояснювати йому, що саме ви хочете.

Дуже цікавим буде вплив ШІ-агентів на демократизацію послуги, що зараз є занадто дорогими для більшості. Найбільш це вплине на чотири галузі: охорону здоров’я, освіту, ефективність, розваги та шопінг.

Охорона здоров’я

Сьогодні основним застосуванням ШІ в галузі охорони здоров’я є допомога з адміністративними завданнями. Наприклад, Abridge, Nuance, DAX та Nabla Copilot можуть записувати аудіо під час прийому і потім готують помітки для лікаря.

Справжній прорив відбудеться, коли агенти допомагатимуть пацієнтам із первинним оглядом і діагностуванням, підказуватимуть, як поводитися за тієї чи іншої проблеми зі здоров’ям, та радитимуть звернутися по лікування. Ці ж агенти також допоможуть медичному персоналу бути ефективнішим (Glass Health уже вміє, проаналізувавши медичну карту пацієнта, запропонувати свій діагноз на розгляд лікаря). Допомога пацієнтам і медикам буде особливо корисною у бідних країнах, де багато хто не має змоги звернутися до лікаря.

Ці медичні агенти впроваджуватимуться довше за інших, адже їхня якість – питання життя та смерті. Людям будуть потрібні докази того, що медичні агенти корисні, навіть попри можливі помилки й недосконалість. Звичайно, люди також помиляються, а відсутність доступу до медичних послуг так і взагалі є проблемою.

Ментальне здоров’я є ще одним прикладом послуги, яка стане доступна практично всім завдяки агентам. Сьогодні щотижнева терапевтична сесія вважається за розкіш. Однак існує ще й величезна кількість незадоволених потреб, і багато людей, яким допомогла б терапія, не мають до неї доступу. Наприклад, аналітичний центр RAND дослідив, що половина американських ветеранів, які мають потребу в догляді за ментальним здоров’ям, не отримують допомоги.

Гарно навчені в питаннях ментального здоров’я ШІ-агенти зроблять терапію доступнішою. Wysa та Youper є першими ботами в галузі. Однак агенти підуть набагато глибші. Якщо ви погодитеся ділитись інформацією з таким агентом, він розумітиме ваш життєвий шлях та ваші стосунки. Він буде доступний, коли це вам потрібно, і ніколи не проявить нетерплячість.

Він навіть зможе, за вашої згоди, стежити за вашими фізичними реакціями на терапію через розумний годинник – наприклад, чи пришвидшується ваше серцебиття коли ви розповідаєте про якісь проблеми своєму керівнику – і радитиме відвідати справжнього терапевта.

Освіта

Десятиліттями я насолоджувався новими можливостями, які технології відкривають перед освітянами. Замінити вчителів неможливо, однак можна спростити їхню роботу, персоналізуючи навчання для студентів і звільнюючи вчителів від паперової роботи та інших завдань, щоб вони могли приділяти більше часу найважливішому в своїй роботі. І ці зміни нарешті відбуваються в шаленому темпі.

Поточний витвір мистецтва – Khanmigo, текстовий бот, розроблений Khan Academy. Він здатен навчати технічних і гуманітарних предметів. Наприклад, він пояснює, що таке квадратична функція, а потім підбирає задачу для застосування нових знань. Також він допомагає вчителям із завданнями на кшталт створення плану уроку.

Такі текстові боти є лише першою хвилею – агенти відкриють значно більше можливостей для навчання.

Наприклад, люди платять репетитору за додаткові позашкільні заняття. Якщо агенти зможуть зрозуміти, що робить репетитора ефективним, вони зможуть проводити ці додаткові заняття для всіх охочих. Якщо освітній агент знає, що дитина полюбляє Minecraft або Тейлор Свіфт, він використає гру для задачі з вирахування площі, а тексти пісень Тейлор – для пояснення основ сторітелінгу та прикладів римування. Запам’ятовування стане набагато яскравішим і більш персоналізованим за поточний стан справ.

Ефективність

На цьому полі вже розгорнулася конкурентна боротьба. Microsoft впровадила чат-бота Copilot у Word, Excel, Outlook та інші продукти. Google робить аналогічні спроби з Assistant на базі Bard і програмами для підвищення ефективності. Ці помічники багато можуть – перетворити текстовий документ на слайди презентації, відповідати на питання стосовно електронних таблиць природною мовою і резюмувати тривале листування електронною поштою, представляючи позиції кожного з учасників.

Агенти робитимуть більше. Їхнє використання нагадуватиме співпрацю з людиною, яка віддана вашим завданням та може вирішувати їх без вашої участі. Якщо у вас є ідея для бізнесу, агент допоможе з написанням бізнес-плану, створить презентацію для нього та навіть згенерує зображення майбутнього вигляду вашого продукту. Компанії зможуть створювати агентів, що консультуватимуть працівників і братимуть участі в кожній зустрічі, щоб згодом нагадувати про досягнуті домовленості.

Незалежно від того, працюєте ви в офісі чи ні, ваш агент допомагатиме вам так, як сьогодні це роблять персональні помічники. Якщо ваш друг зробив операцію, агент запропонує надіслати йому квіти й замовить їх. Якщо ви скажете йому, що бажаєте зустрітися з колишнім однокурсником, агент зв’яжеться з агентом товариша, узгодить час зустрічі, а напередодні нагадає, що його старший син поступив до університету.

Розваги та шопінг

Уже зараз ШІ допомагає вам обрати новий телевізор і радить, що подивитися, почитати чи які подкасти послухати. Компанія Likewise нещодавно запустила продукт Pix, якому можна ставити запитання (на кшталт «Яка стрічка з Робертом Редфордом мені сподобається?») та який створює рекомендації на основі попередніх симпатій. Spotify створив продукт DJ, який не лише обирає музику на основі треків, що вам подобаються, а й розмовляє з вами та навіть звертається до вас на ім’я.

Агенти не лише даватимуть рекомендації, вони допомагатимуть діяти за ними. Якщо ви хочете придбати якусь техніку, ваш агент прочитає всі огляди цієї категорії, підіб’є підсумки та замовить той варіант, який вам сподобається. Якщо ви скажете своєму агенту, що хочете подивитися «Зоряні війни», він знатиме, чи ви підписані на стримінговий сервіс і, якщо ні, запропонує оформити підписку. А якщо ви не знаєте, що б подивитися «під настрій», агент зробить декілька припущень і на основі відповідей запропонує фільм чи серіал.

Ви також матимете змогу отримувати новини відповідно до ваших інтересів. CurioAI, який створює подкаст на тему, яку ви назвете, є першим прикладом того, що буде.

Ударні хвилі в технологічній індустрії

Якщо коротко, то агенти будуть здатні допомогти майже з будь-яким завданням і впоратися з усіма сферами життя. Зміни для розробників програм та суспільства будуть фундаментальними.

У комп’ютерній галузі ми оперуємо поняттям платформ – технологій, на який засновані сервіси й застосунки. Android, iOS та Windows є платформами. Агенти будуть наступною платформою.

Для створення нового застосунку чи сервісу вам не потрібно буде вміти писати код чи створювати дизайн. Вам лише буде потрібно сказати агенту, чого ви бажаєте. Він зможе написати код, створити зовнішній вигляд застосунку та його наповнення, створить логотип і розмістить у маркетплейсі застосунків. OpenAI вже представила нову функцію GPT, яка започатковує тренд – дозволяє створити власного чатбота й поділитися ним із друзями, чи викласти на загальне ознайомлення.

Агенти вплинуть на те, як ми користуємося програмами, як і на те, як вони створені. Агенти замінять пошукові сервіси, оскільки краще шукатимуть інформацію та резюмуватимуть її для вас. Вони замінять більшість інтернет-магазинів, оскільки знаходитимуть для вас найкращі ціни й не обмежуватимуться кількома сайтами. Вони замінять текстові процесори, електронні таблиці та інші інструменти для ефективності. Бізнеси, що сьогодні є розділеними – пошукові сервіси з рекламою, соціальні мережі із рекламою, шопінг, ПЗ для продуктивності, стануть єдиним бізнесом.

Я не думаю, що будь-яка компанія зможе домінувати в бізнесі агентів – будуть доступними різноманітні ШІ-двигуни. Сьогодні агенти вбудовані в інші програми на кшталт текстових процесорів чи електронних таблиць, та зрештою вони є самостійними. І хоча деякі агенти будуть безкоштовними (але з рекламою), думаю, що за більшість доведеться платити, що примушуватиме компанії створювати агентів, які опікуватимуться проблемами користувача, а не рекламодавця.

Якщо кількість компаній у галузі ШІ буде зростати поточними темпами, конкуренція буде надзвичайною і зробить вартість агентів доступною.

Однак ще до того, як такі складні агенти стануть повсякденним явищем, нам доведеться дати відповіді на низку запитань щодо технології та нашого її використання.

Технічні виклики

Ніхто наразі не знає, як виглядатиме структура даних у випадку агентів. Для створення персональних агентів потрібен новий тип бази даних, яка зберігатиме всі нюанси користувацьких інтересів і пріоритетів, швидко до них звертатиметься та забезпечуватиме конфіденційність. Ми вже бачимо нові способи зберігання інформації, такі, як векторні бази даних, які краще пристосовані для зберігання даних, створених моделями машинного навчання.

Ще одне відкрите питання полягає у кількості агентів, з якими взаємодіятиме людина. Чи буде ваш персональний агент відокремленим від агента, відповідального за терапію, і від агента-репетитора. Якщо так, то коли буде потреба їм працювати разом, а коли вони мають знаходитися на своїх місцях?

Як ви будете взаємодіяти зі своїм агентом? Компанії досліджують різні варіанти, зокрема застосунки, окуляри, аксесуари та навіть голограми. Всі ці варіанти мають місце для існування, однак я вважаю, що проривом у взаємодії людини з агентом стануть навушники. Якщо агенту буде потрібно звернутися до вас, він говоритиме просто у вухо чи виводитиме повідомлення на екран смартфону: «Ваш рейс затримується. Почекаєте чи змінити бронювання?». Якщо ви йому скажете, він перевірятиме звуки, що потрапляють до вуха та поліпшуватиме їх, блокуючи фонові шуми, посилюючи мову, яку погано чутно, або допомагаючи зрозуміти людину із жахливим акцентом.

Існують і інші виклики. Наразі не створено стандартного протоколу, що дозволяв би агентам спілкуватися між собою. Вартість має впасти, щоб стати доступною для кожного. Має спроститися структура запитів. Треба запобігти штучним галюцинаціям, особливо в галузях на кшталт медицини з її надзвичайною важливістю достовірності, та переконатися, що агенти нездатні зашкодити людині своїми твердженнями.

Також ми не хочемо, щоб агенти робили те, до чого не створені (хоча я менше переймаюся через агентів-шахраїв, аніж через зловмисників-людей, які можуть використати агентів із лихою метою).

Конфіденційність та інші важливі питання

У міру розвитку агентів вимоги до конфіденційності та безпеки ставатимуть усе більш суворими. Ви захочете самі вирішувати, до якої інформації матиме доступ ваш агент, щоб бути впевненим, що ваші дані отримуватимуть тільки ті, кого обрали ви.

А хто володітиме даними, якими ви ділитиметеся з агентом, та як вам пересвідчитись, що вони використовуються за призначенням? Ніхто не бажає отримувати рекламні оголошення, які пов’язані з тим, що ви сказали своєму агенту-терапевту. А чи можуть правоохоронці використовувати вашого агента як свідка проти вас у суді? Чи відмовлятиметься ваш агент виконати якусь дію, яка може зашкодити вам або іншим людям? Хто обиратиме цінності, які матимуть агенти?

Також постає питання, скільки інформації ви можете надати своєму агенту. Уявіть, що ви хочете зустрітися з подругою. Ваш агент зв’язується з її агентом, і найменше, що б ви хотіли почути, це «о, в неї у вівторок зустріч з іншими друзями, на яку вона вас не запросила». А якщо ваш агент допомагає вам писати робочі листи, він має знати, що не треба в них використовувати вашу особисту інформацію або комерційні дані з попереднього міста роботи.

Багато із цих питань уже на порядку денному технологічної індустрії та законодавців. Нещодавно я, разом із іншими технологічними лідерами та багатьма сенаторами, брав участь у форумі щодо ШІ, організованому членом Сенату Чаком Шумером. Ми обговорювали саме ці питання і погодились, що потрібно жорстке врегулювання цих моментів.

Однак є і інші нюанси, які не вирішуватимуть компанії чи урядовці. Наприклад, агенти можуть вплинути на наше спілкування з друзями чи родиною. Сьогодні ви можете показати дорогій для вас людині своє ставлення, пам’ятаючи якісь деталі її життя – наприклад, день народження. Але якщо ви знаєте, що агент нагадає про цю дату та замовить квіти для іменинника, чи буде це все ще важливо?

У віддаленому майбутньому агенти можуть навіть поставити людей перед глибинними питаннями щодо власного призначення. Уявіть, що агенти стануть настільки просунутими, що всі матимуть високу якість життя, не маючи потреби гарувати для цього. Що у такому майбутньому люди робитимуть зі своїм часом? Чи бажатиме хтось отримувати освіту, якщо агент має всі відповіді? Чи взагалі можливе безпечне та процвітаюче суспільство, більшість членів якого має вдосталь вільного часу?

Проте ми ще далеко від цього моменту. Тим часом, час агентів наближається. У наступні кілька років вони повністю змінять наші життя – як онлайнові, так і оффлайнові.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло