Книжка тижня: «MBS. Таємниці наслідного принца Мухаммеда бін Салмана» Бена Габбарда
Участь найвпливовішого молодого реформатора Близького Сходу в сучасній політиці, який прагне зіграти ключову роль у завершенні війни в Україні та Газі

Серпневий Форум лідерів 40 країн світу в Джидді, на якому порушували найважливіше питання – як завершити російсько-українську війну, став одним із ключових досягнень національної зовнішньої політики 2023 року, що минає. Учасники заходу обговорили український проєкт мирного договору – «формулу миру Зеленського».
У Саудівській Аравії до обговорень приєднався Китай, і багато оглядачів сподівалися, що його слово може вплинути на позицію росії. Але війна в Україні виявилася набагато складнішою проблемою, щоб для повернення миру було достатньо сподіватися лише на такий перебіг подій. Проте форум в Джидді став черговим свідоцтвом зростання ролі Саудівської Аравії у міжнародній політиці. Це імідж, який останні роки старанно вибудовує для своєї країни наслідний принц Королівства Мухаммед бін Салман (відомий також як MBS).
Відколи його батько, король Салман, зійшов на престол 2015 року, MBS використовує свій вплив, щоб реструктурувати нафтову економіку королівства, послабити суворі ісламські соціальні кодекси та протистояти ворогам у регіоні. Такі дії допомогли йому завоювати прихильність багатьох як удома, так і на Волл-стріт, у Голлівуді, Кремнієвій долині та в Білому домі, де Дональд Трамп за часів свого президентства розглядав принца як ключового гравця Близького Сходу.
Проте постать MBS сповнена протиріч, через які його хтось поважає, а хтось – воліє якщо не відправити на узбіччя світової політики, то посунути з лідерських позицій у регіоні Перської Затоки.
Докладніше – в огляді Mind.
Бекграунд. Журналіст Бен Габбард, який очолює бюро The New York Times у Бейруті, протягом шести років (з 2013-го до 2018-го) зробив сотні інтерв’ю з пів дюжиною країн, щоб написати портрет-розслідування про Мухаммеда бін Салмана – прем’єр-міністра і наслідного принца Королівства Саудівської Аравії, який прагне змінити економіку та суспільство найбагатшої країни Близького Сходу, зосередивши якомога більше влади у своїх руках.
Реалії роботи іноземним журналістом у Саудівській Аравії для автора суттєво змінилися під впливом подій, які сталися під час написання книжки. Спочатку вони були на краще, потім – на гірше. На додачу до історії, пов’язаної з убивством оглядача The Washington Post Джамаля Хашоґджі, який родом із Саудівської Аравії, на території посольства країни у Стамбулі п’ять років тому, королівство ввело заборону на подорожі для тисяч своїх громадян і переслідувало тих, хто вільно висловлювався в інтернеті або спілкувався з закордонними журналістами. Це змусило Бена Габбарда виявляти максимальну обережність в усьому, що стосується ідентифікації саудівських джерел інформації. Сам Мухаммед бін Салман відмовився давати йому інтерв’ю для книжки. Але від цього вона не стала менш захопливою і насиченою цікавими фактами та історіями, з яких складається портрет непересічного яскравого сучасного політика.
Видавництво: «Фабула»
Сюжет. Книжка дає можливість дізнатися про сучасну історію Саудівської Аравії та членів королівської родини. У певному розумінні вона є історичним романом, що розкриває відносини, характери, долі людей, які відіграють важливу роль у становленні цієї держави та регіону Затоки.
У центрі сюжету – амбіції наслідного принца Мухаммеда бін Салмана, який пробирається всіма можливими способами на верхівку влади в королівстві й у династії аль Сауд, яка завдяки контролю над нафтовою компанією Saudi Aramco впевнено тримає статус найбагатшої у світі. До того ж вивірена та ретельно спланована стратегія Саудівської Аравії, спрямована на вивчення нових технологій і залучення експертів із різних галузей, допомагає Aramco перетворитися з компанії-постачальника сирої нафти в диверсифіковану енергетичну корпорацію, яка розвиває експансію в глобальному масштабі.
Зрештою, книжка розкриває військові махінації королівства, які стоять за інтервенцією в Ємені, кидає світло на гучний скандал, пов’язаний із вбивством журналіста Джамаля Хашоґджі, розповідає деталі епізоду про дивне затримання принців і найзаможніших бізнесменів країни в ріядському готелі Ritz-Carlton, а також події, що призвели до зміни у відносинах принца з Ізраїлем і Сполученими Штатами.
Американські політики й досі критикують Саудівську Аравію за порушення прав людини, за небажання нарощувати видобуток нафти, за добрі стосунки з росією, Китаєм і навіть із давнім ворогом – Іраном, що особливо турбує Вашингтон. У саудівців зустрічні претензії. Вони скаржаться на те, що американці перестали бути надійними партнерами та захисниками, наводячи як доказ відхід США з Афганістану 2021 року, що більше скидався на втечу, і десятьма роками раніше – зраду Хосні Мубарака, президента Єгипту, який відігравав провідну роль у пошуках мирного вирішення близькосхідного конфлікту й утратив владу через «арабську весну».
Але й досі Сполучені Штати та Саудівська Аравія, як і раніше, потребують одне одного. Насамперед через торгівлю і питання безпеки. Також у Білому домі змушені змиритися з тектонічними змінами в геополітичному ландшафті: при конфронтації з росією і Китаєм розкидатися союзниками на кшталт Саудівської Аравії не можна.
Вам сподобається, якщо: ви належите до когорти «Westernized global minded Ukrainians», які цікавляться політикою і міжнародними трендами, що визначають майбутнє України, бізнесу та всього світу.
Вам не сподобається, якщо: ви волієте ігнорувати політику та вважаєте її брудною справою, а не «мистецтвом можливого»; ваші інтереси зосереджені виключно на політичних подіях, що відбуваються на Печерських пагорбах, і розвитку української національної ідеї без оглядки на глобальний контекст.
Головна причина прочитати: краще розуміти сучасну геополітику, в умовах якої нам випало жити. Її ключові гравці саме зараз визначають майбутню архітектуру світового порядку, де своє місце відстоює і Україна.
І саме зараз у Мухаммеда бін Салмана з'явився рідкісний шанс проявити себе у справі відновлення миру. Цей молодий принц хоче перетворити Саудівську Аравію на державу, з якою доведеться рахуватися як на Близькому Сході, так і в усьому світі. Освічений деспот, він передусім має намір увійти в історію як представник королівської династії аль Сауд, який увів свою країну в постнафтову епоху і високотехнологічне XXI століття. Ще вчора він шукав кошти для цього, а тепер йому всі карти в руки.
У тому ж дусі:
Майкл Льюїс «П’ятий ризик»

Інформативна й насичена документальними свідченнями книжка про те, що відбувається в уряді, коли туди потрапляють люди, жадібні до влади, але які не мають жодного уявлення про його належне функціонування.
Майкл Льюїс, провідний американський журналіст, письменник і публіцист, розповідає про події в американських міністерствах після перемоги Дональда Трампа у президентських перегонах 2016 року.
Зокрема, як працювали Міністерства енергетики та сільського господарства США, чиновники яких відповідають за продовольчу й енергетичну безпеку. Незалежно від особистого ставлення до Трампа, з цієї книжки ви дізнаєтеся речі, що визначають реальну політику Сполучених Штатів Америки, про які раніше навіть не замислювалися. Такі знання стають зараз ще більш актуальними, тому що на виборах 2024 року цей екстравагантний ділок ринку нерухомості, відомий своїми особистими відносинами з Мухаммедом бін Салманом і владіміром путіним, знову може повернутися в Білий дім.
Денієл Єрґін «Нова карта світу. Енергетика, клімат, конфлікти»

Лауреат Пулітцерівської премії та провідний експерт із питань глобальної енергетики Денієл Єрґін пропонує авторський погляд на те, як енергетика, кліматична криза та геополітика визначають наше майбутнє.
Міжнародна політика зазнає тектонічних змін, оскільки відбувається нова холодна війна між Сполученими Штатами та Китаєм, а суперництво з росією, яка розвертається на схід у бік Пекіна, стає все більш небезпечним. Сі Цзіньпін і владімір путін зближуються і в питаннях енергетики, і в оскарженні американського лідерства, оскільки Китай поширює свій вплив у всіх напрямках.
Занепокоєння щодо ролі викопного палива у кліматичній кризі кинуло виклик світовій економіці та нашому традиційному способу життя, прискорюючи революцію у пошуках низьковуглецевого майбутнього. Усе це стало ще більш гострим і нагальним через пандемію коронавірусу, економічну кризу, яку вона спричинила, та війну в Україні.
З такої напруженої ситуації і вимальовується в наші дні нова карта світу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].